Jump to content
BulForum.com

BulForum


Psihara^^

Recommended Posts

След като в предишната версия на форума много от проблемите, които ги има сега, ги нямаше, естествено, че ще има мрънкане :). Все пак важно е да се мрънка :P. На мнение съм, че ако нещо се прави, да се прави качествено.

Колкото за регистрирането на 5 акаунта от различни проксита - нека се сложат 100 мнения и 6 месеца "отлежаване" на акаунта, за да може въпросния индивид да вижда секцията за buy/sell, да видим дали ще му се занимава :).

 

Преди години водих дискусия с Бачо Киро - един от собствениците на хардуербг точно по тази тема, тъй като това правило за определен брой мнения не ми харесваше... Е, да ти кажа с времето осъзнах, че греша. Това е най-доброто, което може да се направи, за да се избегнат измамите на дребно. Сега някой ще ми каже - това не е специализиран форум за покупко-продажба. Като не е какво правят онези две секции долу (даже 3, ако броим архива)?

 

Така или иначе аз ще продължавам да си ползвам (докато не ме баннат :) ) форума - добър или лош, със или без подобрения, тъй като съм си свикнал с него, познавам се лично с немалко хора, а и има уникални идиоти тук :).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Относно въпроса за рейтинга в търговския раздел, засегнат по-горе - доколкото ми е известно в IP Board това става не като оценяваш продавача директно, а опцията е единствено за оценка на всеки негов пост, независимо в кой раздел е пуснат. Което почти обезсмисля оформянето на някакъв рейтинг на продавачите в търговския раздел, ако всеки тръгне да трупа точки на всеки един пост. Сещате се колко поста на продавача може да съдържа само една обширна негова тема (с доста позиции вътре) - постове с намаляне на цени, добавяне на нови стоки или бонуси, обявяване на продадените неща, обясняване на тоя и оня и т.н....и ако всеки тръгне да цъка на всеки един от тези постове, резултатът изобщо няма да е близък до реалността. Идеята е ако има възможност направо в профила да се осъществява рейтинг, заедно с кратко обяснение от всеки как и за какво е гласувал, но просто IP Board не е създаден като търговска платформа, а като такава за комуникация.

Link to comment
Share on other sites

Аз нямам кредитна карта не защото не мога, а защото не искам. И това не ми е попречило до момента да плащам с дебитната VISA.

 

Но реално това е дискусионен форум, не платформа за онлайн магазин. Да се опитваш от IPB форум да направиш функционален портал от този тип би било все едно да тунинговаш колело, за да го ползваш за такси...

 

На всички ни е ясно, че не е онлайн магазин, но разделите Купува/Продава са факт.Факт е (ако не бъркам), че има стикнати теми в Продава за който се заплаща.Факт е, че разделя е най-големия във форума.

 

Идеята ми е точно като мисълта на колегата Sothbiss.Нека форума вместо да тъпче на едно място, да се развива/подобрява/усъвършенства.Какво лошо има в това да се добави дарителски бутон :) и парите да отиват за харуеър или някой freelancer който да удари едно рамо в модването на някой друг модул за IPB.

 

Прокситата не са такъв голям проблем, стига да има кой да следи и пресява новорегистриралите се ( както се прави и в момента ).

На всички ни е ясно, че няма как да станем bulbay, но това не значи, че трябва хептен нищо да се прави.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Отклоняваме темата - говоря единствено за рейтингуването на членове на форума, а не на техните постове, каквато възможност единствено има. В профилите гледам, че има някакви "звездички", които никога не съм ползвал (освен, че за проба само съм цъкал по тях), а и не мога да намеря описание как точно действат - трупат ли някакви точки на конкретния човек, ако да - къде се вижда сумарно докъде са натрупани и т.н.

А по въпроса за "дарителския бутон", за който говориш - това може да го реши само Вено. Никой от нас не се занимава с платените обяви и винаги препращаме всякакви въпроси за реклама или закачена тема към него, по простата причина, че и ние нямаме информация по въпроса, което е логично - основно Вено се занимава с ъпгрейдите, ъпдейтите, хостингите и др. такива неща, които изискват влагане на средства и е само въпрос на добро желание, когато някои от нас се включат с финансова помощ при закупуването на нов сървър например...

Link to comment
Share on other sites

Това е алтернатива на коментарите, а не на рейтинга, въпреки че въз основа на тях можеш да си направиш мислен рейтинг за някого, но не е прегледно да четеш сумати страници, след като е можело да бъде предвидено директно в профила да извършиш рейтингуване + коментари.

Link to comment
Share on other sites

Да бе, ама в края на краищата е трудно да говорим за обективност. Давам пример - може да съм голям трол в останалите секции, но на търговска тематика да съм коректен. Обаче, понеже имам редица "фенове", е напълно възможно да получа доста отрицателен рейтинг. Просто за отмъщение.

 

Ако на някой му се чете - може да прегледа темата за рейтинга във mtb-то.

Link to comment
Share on other sites

Обективността не зависи само от "феновете", ами дори и това, че почти всички, които редовно продават/купуват в търговския раздел нямат нито един пост в някой от другите раздели, а съм убеден, че даже не са и прочели един пост там, следователно няма как да си съставят мнение за някого дали е готин или не. А както казах по-горе, въпросната опция за рейтинг по постове не е обективна за категоризиране на един продавач дали е добър или не.

Link to comment
Share on other sites

Но реално това е дискусионен форум, не платформа за онлайн магазин. Да се опитваш от IPB форум да направиш функционален портал от този тип би било все едно да тунинговаш колело, за да го ползваш за такси...

 

 

Идеята е ако има възможност направо в профила да се осъществява рейтинг, заедно с кратко обяснение от всеки как и за какво е гласувал, но просто IP Board не е създаден като търговска платформа, а като такава за комуникация.

 

Именно, а за да е честно гласуването трябва да е след извършена сделка а не "тоя ми е приятел и ще гласувам за него" или "тоя го познавам и не ме кефи, сега ще му дам да се разбере".

 

В ebay е някак честно - виждаш човек с много оценки, гледаш колко са % положителни и си наясно за какво става дума. И е ясно, че това са реални сделки а не като на жена ми в един техен форум - пуска си някоя мацка нов акаунт и веднага има 20-50 положителни оценки щото нейните приятелки се изреждат с всичките си акаунти дето имат (а всяка има по 2-3) и съответно ако някоя нещо се издразни на друга - приятелките й гласуват за с отрицателни оценки.

 

Така че, да има смисъл система с оценки трябва да е при сделка и да е ясно кой е коректен и кой не. Защото да твърдиш, че не си получил стока , за която не си платил е смешно.

Link to comment
Share on other sites

Във vBulletin има подобно нещо. Всеки може да даде +/- мнения към даден пост. И някакви точки репутация. Която се трупа намаля на потребителя. Обаче точките, които се дават/взимат зависят от натрупаната репутация, на този който прави оценката. Примерно аз имам 10 и мога да дам + 10 на някой. Някой със натрупана 100 може да даде на друг до 100 и т.н

Не знам дали може да се ограничава до раздел там или е общо за форума - аз съм само потребител на един такъв. Може би нещо на този принцип - само в търговския раздел да може да се гласува с +/- 1 но само за първото мнение в темата, а не на всяко. И може би чак като се затвори темата като се продадат нещата - и хората да си дадат вота. Но от друга страна няма как да спреш 1000 човека да гласуват. Няма как да се следи да ти даде само този, който реално е търгувал с теб. Все пак това е форум, не е-бей.

Link to comment
Share on other sites

Все пак това е форум, не е-бей.

 

Tочно това ми беше мисълта. В e-bay е някак честно и може да се разчита че когато някой има много положителни оценки е коректен човек/фирма. Докато при подобно гласуване може да си сигурен че има много приятели или знае как да си създава акаунти да си гласува през проксита.

Link to comment
Share on other sites

Tочно това ми беше мисълта. В e-bay е някак честно и може да се разчита че когато някой има много положителни оценки е коректен човек/фирма. Докато при подобно гласуване може да си сигурен че има много приятели или знае как да си създава акаунти да си гласува през проксита.

 

Малко... издуваш нещата :) За да се хване някой да се занимава с проксита и лъжлив вотинг, трябва да има изгода, а във форума рядко се правят продажби за над 200-300лв.

Когато модератор види, че юзър влиза 30 пъти от 20 различни ИП-та от цял свят, логично е, че ползва проксита.

Винаги могат да се намерят извинения за нещо да не се направи, а и както се спомена вече, това ще е само ориентировачен критерий.

Ако някой реши да нахрани определен коректен продавач, модераторите винаги могат да се намесят и да поискат обяснение от хранещия.Съответно един от двамата ще го отнесе :)

 

Проблема е в това, че трябва да има хора които да правят този мониторинг и да решават кое, как, защо.А никой няма да се хвани на добра воля да го прави, не защото не иска, а защото няма физически толкова свободно време.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Здравейте, имам проблем с Форума, от две седмици не мога да влеза в него от домашния ми компютър в Смирненски. Да няма проблем с достъпа от мрежата на Асилан или да имам проблем с гейта, който ни дели нета в блока с 4 комшии. Ип адреса е 80.80.128..... Иначе в торент сайта си влизам от компа в Смирненски. Къде да търся проблема. Благодаря. Поздрави.

 

ПП - Днес се оправи връзката с форума. Вече влизам без проблем. Благодаря. :bowdown:

Edited by ZEDYCUS
Link to comment
Share on other sites

В момента форума е доооооооооста лагав. Сега май малко се поотпуши, но пък преди малко отваряше страници за над минута.

Link to comment
Share on other sites

Времето на форума си е наред - локално не си настроен. Влез в My Settings->General Settings и си сложи GMT+2 часа.

Ако е наред, защо има разлики, когато съм логнат и когато не съм?

bulforum_login.png bulforum_logout.png

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Ако е наред, защо има разлики, когато съм логнат и когато не съм?

bulforum_login.png bulforum_logout.png

 

И при мен има проблем, настроен е на GMT +2.00h и пак е с един час на зад.

Когато го направя на GMT +3.00h тогава се изравнява с нашето, А това DST какво ще рече?

Link to comment
Share on other sites

А това DST какво ще рече?

 

Цъкнал ли си го да отчита? Важи за страните, които сменят времето (понеже има и такива, които не го сменят).

 

Нека не пипаме централно времето на форума, тъй като така пък ще развалим часовниците на по-голямата част от съфорумците, на които им излиза правилния час. Настройте си локално в сетингите нещата, а ако се окаже, че на голяма част от хората също им се е отчитало грешно, но не са сметнали за нужно да се оплачат, тогава ще му мислим.

Link to comment
Share on other sites

Цъкнал ли си го да отчита? Важи за страните, които сменят времето (понеже има и такива, които не го сменят).

 

 

Ахааааааааааа, къде бил ключът за бараката, аз го търся под изтривалката, пък той бил на ключалката :rofl: :lol:

Благодаря вече стана както трябва.

Link to comment
Share on other sites

Нека не пипаме централно времето на форума. . .

 

Мисля, че проблемът се отнася точно до централното време на форума.

Виж какво се вижда, когато не съм логнат:

 

Bulforum_new_posts.png

 

Можеш да провериш кога е бил последният ти пост.

В 8:53 или в 9:53?

 

EDIT:

Когато съм логнат, виждам коректните часове . . .

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Виж какво се вижда, когато не съм логнат:

......................

EDIT:

Когато съм логнат, виждам коректните часове . . .

 

 

 

Малко преди да пуснеш този пост бях започнал да ти пиша ЛС с обяснение на въпроса ти от предишния пост (който въпрос е един и същ), но сега ще го пиша направо тук.

Предполагам, че за групата на нерегистрираните (които не могат да правят настройки в личен контрол панел), в главния администраторски панел за настройки на форума, по подразбиране е приета DST-стойността да е изключена (да не се отчита). Нямам друго обяснение...а по този начин може би админите искат нерегистрираните да ги дразни разликата в часа и така да привличат нови членове на форума. :D

Наистина, нямам друга версия...и или трябва да питаш Dreamer (ако и той изобщо знае причината)...или трябва да изчакаш до есента, когато отново сменим генерално времето с един час. ;)

Link to comment
Share on other sites

Когато сте логнати, форума взима настройката на профила за часовата заона в която сте казали че сте. Когато не сте логнати най-вероятно подава времето на сървъра. Няма как да знае от кой юзер да вземе настройки. Примерно Кръстника е с едно сигурно -10 -11 часа време по Гринуич. При него даже разликите ща са още по-големи. При вас са с по час, защото сме близо до Гринуич. При Кръстника едно мнение напиано в 10 сутринта сървърно време при него ще го покаже, че е било вчера вечерта някъде.

Има вероятност да прави някакви корекции спрямо часовата заона нафорума и тази на компютъра ви , ако не сте логнати, но не съм 100% сигурен за това. Иначе е от настройките.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Когато не сте логнати най-вероятно подава времето на сървъра. Няма как да знае от кой юзер да вземе настройки.

Тогава е редно някъде да се изписва спрямо коя зона е времето на сървъра.

Не е зле и да се сверява от някой NTP-сървър, че сега изостава с около 2 мин.

 

Bulforum_time.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...