Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Още в началото ти препоръчах да гледаш само Dell-а и LG-то. LG при телевизорите може и да ги смяташ за хегемон, но при мониторите имат проблеми. Дори с този модел, който си споменал хората докладват проблеми с хомогенността на подсветката, но пък това си е проблем при всички IPS панели. Такъв си им е дизайна.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

51 minutes ago, Godfather said:

Абе какъв е този черен петък при вас седмица преди официалния? :lol:

 

eMag го преместиха миналата година и всички други магазини последваха. Никой не иска да е преди или след черния петък на eMag. :)

Link to comment
Share on other sites

И аз бях "фен" на Делл, ама последните години май не са това което бяха. Вече "карам" на LG, и от телевизорите им съм доволен. С 32 инчовия 32GK850F съм от няколко месеца, и съм много доволен, и от VA матрицата. С дълбокото черно и контраста, не бих взел IPS скоро. Като бързпдействие са се изравнили вече, макар че VA като всеки тип матрица, си има и тя своите недостатъци, естествено. 144Херца се усещат и в десктопа доста добре при движения, мишката. И даже 32" ми малеят вече като че ли, но няма на разумна цена 43" VA 120+ херца.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Godfather said:

Абе какъв е този черен петък при вас седмица преди официалния? :lol:


Всяка година ли ще го задаваш тоя тъп въпрос, мисир с мисира ти?!?! :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Видене:

 

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_27gl850.htm

 

image.png

 

image.png

 

И зареждаш ей тоя ICC профил в Windows.

https://www.tftcentral.co.uk/icc_profiles/lg_27gl850_native.icc

 

После правиш корекции на настройките на монитора ако има нещо, което не ти допада.

Link to comment
Share on other sites

Нещо не мога да се оправя и явно ще продължавам с тъпите въпроси... icc то не мога да го сваля или бъркам как... Дискът не тръгна изобщо - поне аз не успях да го пусна. Иначе мониторът си има настройки, но има големи разлики помежду им. Признавам, че е страшна машина, направо литнах като го запалих... Просто уникална картина, а още не съм пускал игри да видя вътре какво става... Досега сголбявах и подреждах компютърната зона - с месеци не беше чистена пак :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Смисъл, кое не можеш да му свалиш? При мен само цъкам линка от поста ми и ми се сваля.

 

Първо правиш настройките от горната табличка.

Режим Gamer 1

Яркост 23

Контраст 70

Гама Mode 2

И настройките за RGB


После трябва да влезеш в Color Management панела на Уиндоус и да заредиш ICC профила за този конкретен монитор.

 

Цъкаш ей тия хави:

 

image.png

 

После намираш профила, който си свалил. Ще ти се появи в списъка. Маркираш го и натискаш Set as Default Profile. Цветовете видимо ще се сменят и си готов.
После отваряш няколко снимки, на пейзаж. лице и нещо черно/тъмно, за да си донастроиш настройките ОТ МОНИТОРА (Яркост, Контраст и R,G,B стойности) по твой вкус.
И това е. Готов си.

 

След това правиш и настройките от долната табличка за Motion-а. Общо взето, слагаш OVERDRIVE на FAST, защото явно е оптималния вариант.

По принцип всеки монитор се калибрира индивидуално, защото може да има разлика от един до друг панел, но при липсата на хардуерен калибратор, ползваме профили. Ко да правим.... :) 

 

И не забравяй да си пуснеш G-Sync-a от панела на nVIDIA.

https://www.nvidia.com/content/Control-Panel-Help/vLatest/en-us/mergedProjects/nvdsp/To_use_variable_refresh_rates.htm

 

Упътването си го свали директно от сайта. Няма какво да се мъчиш с тоя диск...

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, RaptoR said:

АдБлока не даваше да се свали. 
Не намирам G-Sync в контрол панела... 
Боли ме главата вече... Лягам си... 

Мисире, след като се наспиш, отиди в менюто за настройки на монитора и пусни "Adaptive Sync" или там както се казва опицята. Най-вероятно не е пусната, затова и не ти се появява G-Sync в контрол панела на Емвдивия. ;)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, w00x said:

Не може да не го намираш. Там трябва да е. В Панела на nVIDIA, не в тоя на Windows.

Картата ти го поддържа.


Може - не е там, където казват. Защо - не знам
 

2 hours ago, Godfather said:

Мисире, след като се наспиш, отиди в менюто за настройки на монитора и пусни "Adaptive Sync" или там както се казва опицята. Най-вероятно не е пусната, затова и не ти се появява G-Sync в контрол панела на Емвдивия. ;)


Пусната е.

Link to comment
Share on other sites

Аз се учудвам как може да го няма там, след като пише, че трябва да го има. Иначе мониторът си работи на макс резолюция и 144 херца. Играх и Мафия 3 на макс - страхотия си е... 

Link to comment
Share on other sites

И аз не мога да разбера защо го няма. Но аз ползвам AMD карта и те нямат G-SYNC.

144Hz са ясни. G-SYNC е за тогава, когато пада под 144 FPS.

 

Настроиките и профила зареди ли ги?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RaptoR said:

Аз се учудвам как може да го няма там, след като пише, че трябва да го има. Иначе мониторът си работи на макс резолюция и 144 херца. Играх и Мафия 3 на макс - страхотия си е... 

Значи чак сега ми просветна, Мисире. Картата ти не работи с G-Sync Compatible режима, който единствено се поддържа от монитора. Ключа за бараката в случая е, че G-Sync Compatible е различно от G-Sync Native. Ако картата ти беше RTX 2000 серия, то тогава нямаше да имаш проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Някой ще ми обясни ли следния феномен. Монитора ми е Freesync2 и май се води g-sync compatible. Опцията Freesync от самия монитор е Off (като цяло не ме интересува).

Картата е RTX. Като пусна Far cry 5, върви супер мазно без tearing и като вляза в настройките на самия монитор, наблюдавам херците как играят, примерно между 80-90 до 115-120 в зависимост дали се движа, въртя и т.н., т.е. явно се движат според FPS-то.

Да не би g-sync compatible-то да е отделно от опцията за freesync и да се управлява изцяло от компа?

Link to comment
Share on other sites

Freesync е технологията на АМД. Как така го имаш на нвидиа?

 

What's the difference between G-SYNC and FreeSync?

Rather than rely on separate NVIDIA-approved hardware, Freesync uses the DisplayPort interface present on most monitors to try and solve screen-tearing and enable synchronized refresh rates.

Again, the biggest difference here is that FreeSync requires no specialized hardware to be implemented by vendors - which means its found in more monitors and those monitors are often cheaper to boot.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

Някой ще ми обясни ли следния феномен. Монитора ми е Freesync2 и май се води g-sync compatible. Опцията Freesync от самия монитор е Off (като цяло не ме интересува).

Картата е RTX. Като пусна Far cry 5, върви супер мазно без tearing и като вляза в настройките на самия монитор, наблюдавам херците как играят, примерно между 80-90 до 115-120 в зависимост дали се движа, въртя и т.н., т.е. явно се движат според FPS-то.

Да не би g-sync compatible-то да е отделно от опцията за freesync и да се управлява изцяло от компа?

Просто в случая ти върви G-Sync Compatible интерфейса и понеже картата ти е RTX, която го поддържа, ерго имаш вариращи честоти, в зависимост от това, какво изкарва картата в момента, което пък прави видеото мазно.

Link to comment
Share on other sites

Доколкото чета NVIDIA GeForce GTX 970 следва да си поддържа G-Sync.

Ангеле, след тия настройки не само не видях някаква разлика, ами като че ли и по-зле стана... При слагането на .icc като че ли нищо не се промени... Има някаква промяна заради бъзикането на RGB настройките... Абе като цяло ми се види по-зле. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...