Jump to content
BulForum.com

Да се посмеете малко...


Recommended Posts

Веднъж същите тея кретени бяха написали "кОпувач", а по нова тв редовно пишат "незнам", "немога" и "неискам".

 

Понеже се замислих как точно се пише наистина се поразрових и ето много добре дадена информация по въпроса: => линк

 

Наистина се пише не знам !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 12.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eй това:

 

В Резерват „СЕВЕРОЗАПАД“ въпросът „Какво правиш?“ звучи „Кво праиш, бе, а ти еба майкята?“ (с ударение на е-то). Когато срещне съседа, типичната северозападна около петдесетгодишна жена подхвърля „Айде бе, ти не умре ли?“, на което той отговаря „Да ти изсъънат устенцата“, тя продължава „Да та намерът у гробищата, жив да та закопаат“ и така се заформя един съвсем кротък и незлоблив разговор.

 

от източника, който е дал #Antares, просто цепи мрака.

 

 

Хаха, тоя откри топлата вода! Сега потърси и кога се пише "кой" и кога "кого". :laughing: :laughing:

 

А ти пък какво се превъзбуди? И да ти споделя, че не съм ти "тоя" ! Рамбо !

Link to comment
Share on other sites

Кво й е якото на тая реклама? Пича 1 седмица е събирал от закуски да си купи вафли и гадните пенсии му ги изядоха. На това ли да учи пенсионерите? На кражба? Айде, мерси съм!

Link to comment
Share on other sites

Кво й е якото на тая реклама? Пича 1 седмица е събирал от закуски да си купи вафли и гадните пенсии му ги изядоха. На това ли да учи пенсионерите? На кражба? Айде, мерси съм!

Ти пък си много състрадателен , горкото момче му изяли вафлите , ми те от рекламата си казват "Не зяпай , лапай !" ... друго не ти трябва .

:)

Link to comment
Share on other sites

егати слогана.

 

защо ли новите поколения са все по-развратни? :blink:

 

едит: слоган е доста различно от слон. съжалявам за чуждицата, но все още няма наша дума, която да носи същото значение.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Какви слонове те гонят пък теб ... ако са розови и летят , това си е твой проблем .

:)

Link to comment
Share on other sites

егати слогана.

 

защо ли новите поколения са все по-развратни? :blink:

 

едит: слоган е доста различно от слон. съжалявам за чуждицата, но все още няма наша дума, която да носи същото значение.

 

Всъщност има. Думата е "лозунг", това, че се употребява в малко по-различен смисъл е отделен въпрос.

 

Ае, да се разпиша.

 

16420835nv6.jpg

 

 

free_day.jpg

Link to comment
Share on other sites

егати слогана.

 

защо ли новите поколения са все по-развратни? :blink:

 

едит: слоган е доста различно от слон. съжалявам за чуждицата, но все още няма наша дума, която да носи същото значение.

Лозунг. Не знам дали е чисто българска, но определено е по-българска от слоган.

Link to comment
Share on other sites

егати слогана.

 

защо ли новите поколения са все по-развратни? :blink:

 

едит: слоган е доста различно от слон. съжалявам за чуждицата, но все още няма наша дума, която да носи същото значение.

 

Мото, заглавие? Конкретно за тука думата "мото" идеално си пасва :) Лозунг по-скоро с плакат го асоциирам аз...

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Вие пък кво толкова го мислите , слоган , мото , лозунг , всичко върши работа :)

Link to comment
Share on other sites

Вие пък кво толкова го мислите , слоган , мото , лозунг , всичко върши работа :)

 

Малко се дразним на разни журналисти/журналистки които се опитват да се изкарат по-умни отколкото са (като че не ги виждаме че са руси) и затова вкарват разни "интересни" английски думички за да блеснат пред останалите от тяхното село...

Link to comment
Share on other sites

Малко се дразним на разни журналисти/журналистки които се опитват да се изкарат по-умни отколкото са (като че не ги виждаме че са руси) и затова вкарват разни "интересни" английски думички за да блеснат пред останалите от тяхното село...

Е , ти пък от това ако се дразниш :)

Link to comment
Share on other sites

Лозунг пък е немска... Не ми е ясно каква е тая чистота на езика, дето ви гони всички... То бива принципно, ама правете го с малко по-дълбок поглед, а не само по повърхността.

Link to comment
Share on other sites

все пак за нито една от предложените от вас алтернативи няма да ви излезе като първа асоциация точно това значение на рекламно кофтиримувано изречение.

това с журналистките не го разбрах, но то е щот съм прост и ползвам чуждици особено когато няма кво друго. иначе никого не го притеснява призива за лапане, който е насочен пряко към малолетни лица.... някой закъсал хомо- педофил е мислил рекламата.

 

edit: дядо, и все пак ако бях сложил в свръхдългото си изречение от две думи твоето предложение, щеше да изглежда така: "ебаси мотото". тогава щяха да ме питат кви мотори са ми влезли в главата, предполагам. колкото за лапането - извинявай, явно аз съм извратения, щом ме притесняват образи на дърти пенсионери призоваващи малолетни деца с явно тъп и неразбиращ израз на лицето да .... лапат. вафлите бяха изчезнали от картинката точно в този момент ако не помниш. а сега си представи какво би асоциирал с призива префучавайки покрай телевизора и видиш само този участък от рекламата. двусмислието е вложено нарочно и според мен е извратено. но щом само аз мисля така, явно наистина ми има нещо.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Е , ти пък от това ако се дразниш :)

 

Абе не е кой знае колко но като видя поне 2-3 такива думички в няколко последователни изречения и един такъв надут-префърцунен израз и почвам да си вадя изводи каква "персона" (нарочно ползвам тази дума а не личност) го е съчинявала и е ползвала вероятно някой и друг речник - подобно на Джоуи от приятели когато писа препоръката за Чандлър и Моника.

 

 

.....

 

MOTO - ето ти думата която ти трябва. "Мотото на кампанията" ти звучи прекалено просто затова предпочиташ "слогана на кампанията"???

 

Това с журналистките пък какво имаше толкова за разбиране - те са тези които вкарват подобни думички за да се правят на интересни. И защото ужким имали леееко по-различно значение - айде айде...

 

Относно асоциацията - то като си с мръсно подсъзнание всичко го свързваш с подобни. Хайде лапай напоследък го употребявам пък аз когато храня малкия и той вземе да се върти. Честно не беше ми дошло на акъла това което каза... до този момент...

Link to comment
Share on other sites

Наръчник за гладко писане:

 

1. Не допускай изречения от по една дума. Дразнят.

2. Избягвай фразеологизмите - откак свят светува, те са бита карта.

3. Внимавай да не задръстиш текста с... многоточия.

4. Не ползвай търговски сигли & съкращения и т.н.

5. Помни (винаги), че скобите (дори когато ти се струват необходими) прекъсват нишката на повествованието.

6. Написаното е зграда чийто основи са правописът.

7. Възможно най-рядко поставяй кавички: нищо не ”губиш”.

8. Никога не обобщавай.

9. Чуждиците съвсем не са индикация за bon ton.

10. Бъди крайно пестелив откъм цитати. Както казва Емерсон: ”Мразя цитатите. Изразявам се със собствени мисли.”

11. Сравненията наподобяват фразеологизмите.

12. Не претрупвай фразата; не повтаряй два пъти едно и също; да повтаряш два пъти едно и също е излишно (под ”претрупване” следва да се разбира ненужното разгръщане или обяснение на идея, която читателят очевидно вече е разбрал от самото начало, без повтаряне).

13. Само тъпите копелета се изразяват просташки.

14. Може би не е лошо да бъдеш повече или по-малко конкретен.

15. Литотата е най-великата от изразните техники.

16. Не смесвай висок и нисък стил - както и да ги изтипосаш, няма да стане по-яко.

17. Ако пишеш скучно, турцизмите също няма да ти оправят дереджето.

18. Слагай, запетайките, където им е мястото.

19. Не минавай често на нов ред. Стига, разбира се, това да не е наложително.

20. Прекалено дръзката метафора е безпомощна като дерайлирал лебед.

21. Между впрочем, употребявай думите правилно, всяка щекотливост може да те провали.

22. Толкова ли не може без реторични въпроси?

23. Бъди кратък и ясен, старай се да съсредоточиш идеите си във възможно най-малкия брой думи, като грижливо избягваш дългите фрази - още повече накъсаните с вметнати изречения между тирета, които неизбежно разконцентрират невнимателния читател, - така че да не допринесеш с твоя начин на изказване за онова в крайна степен наситено и зловредно информационно замърсяване, което без съмнение (и най-вече в случаите, когато става въпрос за текстове, натъпкани с ненужни или лесно избежими уточнения) е една от трагедиите на нашето съвремие, робски подчинено на диктата на медиите, били те електронни или не.

24. Правилната употреба на пълният член може и да ти изглежда най-несъществения проблем, но за много читатели е важен белег за твоят културен статус.

25. Не бъди излишно емоционален! Не злоупотребявай с възклицателните!

26. Ползвайки голям брой деепричастия се излагаш, показвайки, че или превеждаш лошо, или се правиш на забележителен, прибягвайки до не особено типични за твоя език средства.

27. Наричай направо с имената им авторите и персонажите, които имаш предвид, без перифрази. Не забравяй, че още в края на XIX в. така правеше Патриарха на българската литература, когато пишеше златните си страници за Апостола на свободата и останалите.

28. В началото прибегни до captatio benevolentiae, за да спечелиш читателя (ако разбираш какво имам предвид).

29. Всяка завършена фраза трябва да има.

30. И не започвай изреченията със съюз.

 

 

взето е от тук.

 

предлагам да го приложим към правилата на форума, но аз примерно ще видя малко зор да ги изпоприлагам всичките за вас не знам.

 

едит: да, рапторе. има към 30-тина грешки.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...