Jump to content
BulForum.com

Media Players / Media Servers / Android TV / Serviio / Plex / KODI и д.р. ( мнения, препоръки, съвети)


Recommended Posts

Дайте идея за свестен домашен медия сървър. По определени причини кабелите вече не са опция. В момента съм с UMS , но ми идва доста бъгав. двойни и тройни субтитри, често сечене. Забиване или тотален отказ да зареди.

Миракаст, също не е опция. компютърът ми е свързан с кабел до рутера, а ТВ-то през ВиФи.

Благодаря в аванс.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

От години ползвам raspberry с качен LibreElec. Бетон е. Размерите на устройството са смешни. Даже съм направил субтитрите автоматично да се свалят.

Link to comment
Share on other sites

Just now, gado said:

Дайте идея за свестен домашен медия сървър. По определени причини кабелите вече не са опция. В момента съм с UMS , но ми идва доста бъгав. двойни и тройни субтитри, често сечене. Забиване или тотален отказ да зареди.

Миракаст, също не е опция. компютърът ми е свързан с кабел до рутера, а ТВ-то през ВиФи.

Благодаря в аванс.

 

На какво гледаш?

Под "сървър" софтуер за компютър, който седи в някой шкаф/килер ли имаш предвид или хардуерен NAS?

Или имаш предвид нещо, което да ти хоства филмите на персоналния компютър?

Link to comment
Share on other sites

Just now, netrootbg said:

От години ползвам raspberry с качен LibreElec. Бетон е. Размерите на устройството са смешни. Даже съм направил субтитрите автоматично да се свалят.

Това за малинката и аз го мисля от поне година. Проблемът е, че абсолютно нищо не разбирам от Линукс. А идея си нямам кой да придърпам да ми го конфигурира и настрои.

Just now, w00x said:

 

На какво гледаш?

Под "сървър" софтуер за компютър, който седи в някой шкаф/килер ли имаш предвид или хардуерен NAS?

Или имаш предвид нещо, което да ти хоства филмите на персоналния компютър?

Ангеле, на всеки от въпросите ти, отговорът се съдържа в горния ми въпрос  ;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, netrootbg said:

Мога да ти помогна с настройките. Няма да повярваш колко са лесни. Няма нужда от никакви познания по Линукс ;). С един софтуер ти се сваля и инсталира всичко на картата. Само една мишка и клавиатура трябва при първоначалната конфигурация за да въведеш настройките на мрежата си. След това няма нужда и от това дори. Аз лично доста използвам едно приложение за телефона вместо дистанционно. Направил съм си мрежата с 2 raspberry-та. Едното е като торент и файлов сървър. Към него имам закачен и един 3TB външен диск за да сваля нещата на него. Когато реша да гледам нещо, пускам да се прехвърли на raspberry-то което е свързано с телевизора. Няма нужда да чакаш да се качи целият файл. Само изчакваш 20 секунди да се качат няколкостотин мегабайта и пускаш да гледаш :). Разбира се можеш да прехвърляш и през копютъра си файлове към него.

minidlna и няма нужда да прехвърляш нищо м/у двете :))

Link to comment
Share on other sites

Just now, gado said:

Ангеле, на всеки от въпросите ти, отговорът се съдържа в горния ми въпрос  ;)

 

Не точно.

На телевизора с какво гледаш? Директно през плейъра ли? Или е смарт телевизор и имаш нещо друго?
Ако гледаш директно през плейъра, просто сложи на компютъра с филмите едно Serviio и това е.

 

Ако си склонен да вземеш допълнително устройство, мога да ти дам предложения за подобряване на изживяването.

Rasberry Pi не е вариант. Прекалено слабо е за видео процесинг. И прекалено сложно (досадно) за нуждите ти. А и ще ти дойде скъпо като го накичиш с всичко необходимо.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ARPAnet said:

minidlna и няма нужда да прехвърляш нищо м/у двете :))

Аз мога и директно да mount-на файловете. Просто така съм си свикнал. Навик :).

 

Just now, w00x said:

Ако си склонен да вземеш допълнително устройство, мога да ти дам предложения за подобряване на изживяването.

Rasberry Pi не е вариант. Прекалено слабо е за видео процесинг. И прекалено сложно (досадно) за нуждите ти. А и ще ти дойде скъпо като го накичиш с всичко необходимо.

Стана ми интересно. За какво става въпрос?

Link to comment
Share on other sites

Just now, netrootbg said:

Стана ми интересно. За какво става въпрос?

 

Евтина Андроид кутийка с Amlogic чипсет, на която се слага CoreELEC и става перфектен медиен плейър, който като съвместимост с формати/кодеци, както и с хардуерен запас, ще изкара много, много години. Най-вероятно ще се счупи, преди да се наложи да се сменя заради несъвместимост.

 

Мисля, че трябва да направим една отделна тема обаче.

Link to comment
Share on other sites

Правя темата, защото забелязах, че такава липсва.

 

Нека тук обсъждаме всичко свързано с медиа плейъри, медиа сървъри, Андроид ТВ, както и всякакви други начини за пускане на филми на голям екран.

Link to comment
Share on other sites

Just now, w00x said:

 

Евтина Андроид кутийка с Amlogic чипсет, на която се слага CoreELEC и става перфектен медиен плейър, който като съвместимост с формати/кодеци, както и с хардуерен запас, ще изкара много, много години. Най-вероятно ще се счупи, преди да се наложи да се сменя заради несъвместимост.

Наскоро го правих това за един приятел. Същата работа и производителност като raspberry е. Предпочитам обаче raspberry-тата поради доста причини. Не знам защо ги подценяваш като хардуер. На 2-ка full hd филми си вървят перфектно и без дори наченки за някакви проблеми с ресурсите. Преди ползвах точно 2-ка за медиен център. После стана файлов, проски и торент сървър. Сега ползвам 3-ка за медиен център. Всичко си е перфектно.

Link to comment
Share on other sites

Защото идеята в днешно време не е да може да се гледа FULL HD. :)

Идеята е да се работи с най-новите за момента формати, които са 4K HDR @ 60Hz с Atmоs / DTS-X звук и HDMI 2.1 изходи.
Така може да си сигурен, че следващите 10 години, няма да ти трябва да го сменяш поради несъвместимост.

 

Комплект Rasberry Pi 4 е 150лв+ (платка, кутия, захранване, СД карта). С 1ГБ РАМ и без дистанционно. И HDMI 2.1 няма. Ако може същото (че и по-добро) да се постигне за 50-70лв с Андроид кутийката, защо да се дават тия допълнителни пари?

Link to comment
Share on other sites

Just now, w00x said:

 

Не точно.

На телевизора с какво гледаш? Директно през плейъра ли? Или е смарт телевизор и имаш нещо друго?
Ако гледаш директно през плейъра, просто сложи на компютъра с филмите едно Serviio и това е.

 

Ако си склонен да вземеш допълнително устройство, мога да ти дам предложения за подобряване на изживяването.

Rasberry Pi не е вариант. Прекалено слабо е за видео процесинг. И прекалено сложно (досадно) за нуждите ти. А и ще ти дойде скъпо като го накичиш с всичко необходимо.

След като изрично съм споменал, че ТВ-то е свързано през ВиФи (на майчин език - WiFi), значи няма как да не е от умните (Philips PUS). Нямам нищо друго към него. Свързва се чрез DLNA през UMS с шернатата папка в компютъра ми. Но тъпият UMS e изключително бъгаво творение, поне при мен.

Идеята ми е съвсем простичка. Понеже обстоятелствата вече не позволяват да използвам HDMI кабел за директна връзка, трябва да го заместя с нещо друго. Миракаст няма как да използвам за целта в този момент, понеже не разполагам със съвместима уайфай карта за компютъра.

Link to comment
Share on other sites

Идеята ми беше дали ползваш вградения плейър или нещо друго, за да пускаш филмите на телевизора. DLNA е протокол за пренос на информация все пак. Може да проиграваш видео файловете с каквото си решиш.


Пробвал ли си да ползваш Plex?

Също така, Android TV има Kodi. Така че, ако използваш Kodi, можеш да гледаш филмите директно от споделена папка на компютъра, без да инсталираш каквито и да е отделни сървъри.

Звукът от телевизора ли излиза или ти трябва passthrough на необработен сигнал към ресивер/саундбар?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, w00x said:

Защото идеята в днешно време не е да може да се гледа FULL HD. :)

Идеята е да се работи с най-новите за момента формати, които са 4K HDR @ 60Hz с Atmоs / DTS-X звук и HDMI 2.1 изходи.

 

Комплект Rasberry Pi 4 е 150лв+ (платка, кутия, захранване, СД карта). С 1ГБ РАМ и без дистанционно. И HDMI 2.1 няма. Ако може същото (че и по-добро) да се постигне за 50-70лв с Андроид кутийката, защо да се дават тия допълнителни пари?

В момента съм на тема full hd. Вярно е, че raspberry не плейва 4К. Иначе raspberry 3 се намира за по 40 лева. 150 не бих дал никога. Дори и ново не струва толкова. Дай пример за такава кутийка която да плейва 4К.

 

Галине, малко разяснение за теб. Операционната система която се ползва за медиен център е базирана на OpenElec(Kodi). С времето обаче екипа се разцепи. За raspberry се ползва LibreElec, за андроид кутийките е CoreElec. Като цяло са еднакви и с еднаква функционалност. Това което можеш да го направиш с raspberry, можеш и с андроид кутийка. Няма никакви разлики. Инсталацията се изразява в това да разархивираш един файл върху micro sd картата. Това е цялата процедура. После вече трябва и няколко настройки на самият плеър.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, netrootbg said:

Аз мога и директно да mount-на файловете. Просто така съм си свикнал. Навик :).

 

О да, LibreELEC–а може всичко. На тв-то в спалнята съм сложил точно една 3-ка, подарък от Сусе, с LibreELEC и си работи чудесно за full hd tv

Link to comment
Share on other sites

Just now, netrootbg said:

В момента съм на тема full hd. Вярно е, че raspberry не плейва 4К. Иначе raspberry 3 се намира за по 40 лева. 150 не бих дал никога. Дори и ново не струва толкова. Дай пример за такава кутийка която да плейва 4К.

 

И Pi 3 не може да се справя. Бях го гледал преди време като алтернатива, но не можеше да се справя с нуждите ми. Мисля, че имаше проблем с DTS / Dolby Digital кодеците и не можеше да ги праща в RAW формат през HDMI. Аз също гледам на Full HD в момента, но звуковите канали са ми важни.

 

Пи 4 е 150 кинта. $45 на техния сайт и някакъв комплект с нужните неща (без клавиатурата и мишката) за $120. Затова ти казах 150лв грубо, без мишката и клавиатурата от този комплект. Без кутия и захранване няма как да го ползваш. Без дистанционно също. Това с дистанционни по телефоните не си е работа.

 

Пример за такава кутийка мога да ти дам с моята, която ползвах до преди 2 седмици. Взех я преди 4 години за $40. С китайската версия на Андроид не се разбрахме, защото не можеше да пуска звука правилно поради някакви ограничения в Андроид и DTS лицензи. Сложих LibreELEC и всичко заспа. Ползвах си я 4 години без абсолютно никакъв проблем. Един път нещо ми се ресетнаха настройките и трябваше да връщам бекъп, но то беше защото заби и я изключих от тока. Като изключим това, съм нямал никакви проблеми. При гледане на FULL HD с DTS HD MA звук (15-20ГБ рип), натоварването на РАМ е 15-20% някъде, а на процесора е 20% на първото ядро, 10% на второто и другите 2 седят на 0%. Пускал съм и 4К формат, който съответно съм гледал на Full HD. Натоварването се качи мъничко, но все още имаше доста горница. Просто не го усеща. И всичко това за $40 преди 4 години.

Дори нямаше и да я сменя, но ми излезе nVIDIA Shield на добра цена и го взех, защото искам да си гледам и YouTube/Twitch, както и да ползвам Chromecast ако пожелая. Също така - Коди на Андроид се ъпдейтва лесно, а LibreELEC му спряха поддръжката и трябваше да трия всичко, да слагам CoreELEC (който се поддържа) и да зареждам на ново библиотеки и конфигурации.

 

В на gado случая, най-удачен вариант би бил Plex, защото е най-лесен за настройка. Другият вариант е Kodi, но това зависи от количеството съдържание, което държи на компютъра си.

Ако иска да вземе отделно устройство по някаква причина, може да разгледа вариантите с Андроид кутийките подходящи за инсталиране на CoreELEC.

Link to comment
Share on other sites

Коди успя да ме втрещи с интерфейса и настройките си и го разкарах. Бях тръгнал да пробвам и Плекс, когато осъзнах, че проблема със субтитрите идва от телевизора. Който въпреки, че е среден към висок клас за модела си има доста странен проблем с плеъра. Рови в контейнера и вади каквито аудио и субтитри намери, вместо да ги поиска от директорията. И докато от менюто му мога да избера аудио пътека и да забраня или избера субтитри от контейнера, няма как да го накарам да се обърне към правилното място.

Така че, остава директното стриймване през външен плеър към него, като единствен вариант да ми е мирна главата и да не се дразня за тъпотии.

Въпрос втори. Какви са тези кутийки андроидските? Марки, модели? Нуждаят ли се от техен си диск или става и с шерната директория? Какъв им е интерфейсът към телевизора?

Link to comment
Share on other sites

Plex го пробвах преди 5-6 години и не ми хареса. Kodi може да ти се стори странен, но работи много добре. Въпросните кутийки са като raspberry. Трябва да им сложиш micro sd карта. Можеш на нея да качиш филмите. Може през wifi да ги прехвърляш. Може и по мрежата да си ги тегли.  През hdmi се свързва с телевизора.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gado said:

Коди успя да ме втрещи с интерфейса и настройките си и го разкарах. Бях тръгнал да пробвам и Плекс, когато осъзнах, че проблема със субтитрите идва от телевизора. Който въпреки, че е среден към висок клас за модела си има доста странен проблем с плеъра. Рови в контейнера и вади каквито аудио и субтитри намери, вместо да ги поиска от директорията. И докато от менюто му мога да избера аудио пътека и да забраня или избера субтитри от контейнера, няма как да го накарам да се обърне към правилното място.

Така че, остава директното стриймване през външен плеър към него, като единствен вариант да ми е мирна главата и да не се дразня за тъпотии.

Въпрос втори. Какви са тези кутийки андроидските? Марки, модели? Нуждаят ли се от техен си диск или става и с шерната директория? Какъв им е интерфейсът към телевизора?

 

За Интерфейса има скинове, които позволяват много нагласяне. За настройките - много са, но се настройват веднъж. Можеш да си го направиш както си искаш.

 

Това със субтитрите на телевизора няма значение за Plex. Има значение само ако ползваш DLNA и гледаш филмите през вградения в телевизора плейър.

 

Plex работи като сървър по два начина.

Единият начин е като стандартен DLNA сървър, който споделя файлове по мрежата като всеки един друг DLNA сървър и използва плейъра, който е вграден в устройството, на което ще гледаш. Реално ще замести UMS в твоя случай.

Другият начин (този, който аз визирах като споменах Plex) е със специален клиент (плейър). Комуникацията също се случва през DLNA, но тъй като използваш специалният Plex плейър, можеш да използваш по-голям набор от настройки през Plex сървъра.

За целта трябва да сложиш Plex сървъра на компютъра, да отвориш приложенията на телевизора и да инсталираш Plex клиент (плейър).
Правиш си акаунт в Plex, настройваш си сървъра на компютъра и го пеърваш с плейъра на телевизора. Може да добавяш и още устройства, които да ползваш същата библиотека. Още телевизори, мобилни телефони и т.н. Единствено трябва да им сложиш Plex клиента и на тях. Дори можеш едновременно да стриймваш 2 различни филма на 2 различни устройства от един и същи сървър.

 

Тогава ще използваш възможностите за субтитри на Plex клиента, а не на твоя телевизор. Също така, можеш да си настроиш сървъра, директно да ти дърпа субтитри за филма от opensubtitles (ако такива не са налични в папката или контейнера на филма), ако те мързи да ги сваляш или ако си забравил, а вече си седнал да гледаш. :)

Аз лично използвам Коди, защото предпочитам начина, по който организира библиотеката. А и Коди работи с елементарни споделени файлове, без да се инсталират и настройват сървъри на компютъра. Също ми дава и по-голям набор от настройки. Както визуални, така и системни.

 

Относно кутийките: Има кутийки, които са си цели плейъри и имат собствен диск вътре, има такива, които са просто една кутийка, която стриймва от споделените в мрежата файлове. Дали ще е по DLNA или по SMB (нормален мрежов shared folder) зависи от начинът, по който ще ги пускаш.

Като модел, аз лично бих ти препоръчал Xiaomi Mi Box S. Повечето от останалите използват някакви китайски версии на Андроид и не са добра идея като цяло, освен ако не искаш да им ползваш само хардуера, да махнеш Андроид и да им сложиш Libre/CoreELEC.

Link to comment
Share on other sites

Галине, така и не каза дали ще гледаш на 4K или full hd те задоволява? Също за звука не спомена какви са ти плановете? Дай малко повече детайли. Колко спешно ти е всичко?

Link to comment
Share on other sites

Аз ползвам Serviio инсталиран на компа и съм споделил папките в мрежата. ТВ-то вижда направо директорията в компютъра и си гледам така. Също и на телефона. 

Link to comment
Share on other sites

Момци, при мен проблемът е по-особен. Налага се да ползвам външен плеър. Тоест, всичко наподобяващо HDMI, но без жица по-дълга от метър, е добре дошло.

Иване, така или иначе тъпото ми ТВ когато подуши долби Атмос, изключва оптичния си изход, а в момента имам възможност само него да ползвам. Така че, ебига звука! Задал съм му твърдо - Стерео без компресиране.  Иначе картината ми се ще да е колкото се може, по-добра. Телевизорът така или иначе е 4К.

Повтарям за трети път - Целта ми е да избегна ВГРАДЕНИЯ ПЛЕЙЪР в телевизора!

 

 

П.п. Пробвах и Плекс. От презатрупване със субтитри, преминах към пълна липса на такива.

 

П.п.2. На някой да му се пие бира на корем, докато си говорим пряко по темата?

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Сигурно няма да му е полезно на @gado (и моят компютър е към лан, а ТВ към вифи), но искам и аз да споделя конфигурацията си, та да обменим опит по тази тема. Бих се радвал на повече информация относно Raspberry 3 т.к. и аз се интересувам от замяна на компютъра с такова чудо.

Та, конфигурацията е следната:

на телевизора имам клиент, а на компютъра - сървър на EMBY

2 приложения - sonarr и radarr - едната сваля филмите, които съм добавил в wishlist в imdb, другата сваля излизащите епизоди на сериалите, които гледам - свалянето става като предават торенти от сайтове, които програмите индексират и следят и предават на webUI на съответен торент клиент.

от там EMBY отговаря за останалото. 

 

В рядки случаи субтитрите не се показват. В по-чести случаи филмите накъсват, но това не зависи от размера на филма, а от кодеците. Последно гледах филм 50ГБ и не разбрах че е 50, а друг - 35ГБ сече през 1 мин.

 

@gado има някои неща, които не разбирам, за това реших просто да постна това, ако ти върши работа, ще дам повече информация.

Edited by vikktorpenchev
Link to comment
Share on other sites

Just now, gado said:

Момци, при мен проблемът е по-особен. Налага се да ползвам външен плеър. Тоест, всичко наподобяващо HDMI, но без жица по-дълга от метър, е добре дошло.

Иване, така или иначе тъпото ми ТВ когато подуши долби Атмос, изключва оптичния си изход, а в момента имам възможност само него да ползвам. Така че, ебига звука! Задал съм му твърдо - Стерео без компресиране.  Иначе картината ми се ще да е колкото се може, по-добра. Телевизорът така или иначе е 4К.

Повтарям за трети път - Целта ми е да избегна ВГРАДЕНИЯ ПЛЕЙЪР в телевизора!

 

 

П.п. Пробвах и Плекс. От презатрупване със субтитри, преминах към пълна липса на такива.

 

П.п.2. На някой да му се пие бира на корем, докато си говорим пряко по темата?

 

По оптичен изход могат да минат само Dolby Digital и DTS. Другите формати са с прекалено голям поток и оптичния изход не ги поддържа. Трябва да минават по HDMI ARC/eARC.

 

По въпроса с Плекса. Изобщо ли не разпознава субтитри? Дори и такива, които са в контейнера на MKV файла? Може просто да не ги зарежда автоматично? Настроил си всичко за субтитрите в сървъра, предполагам?

 

Настрой сървъра да сваля автоматично субтитри ако няма такива.

Ето инструкции как да го направиш:

https://www.howtogeek.com/284125/how-to-automatically-download-subtitles-with-plex-media-server/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...