Jump to content
BulForum.com

Българското правителство


netrootbg

Recommended Posts

 

Това което забелязвам от както са дошли на власт е, че страната е в огромен застой. В годините до тяхното идване нещата бяха коренно различни. Имаше огромно развитие във всяка една област до преди това. Бих казал и доста бързо развитие. Правеше ми впечатление как за един доста кратък период 2006-2009-та година страната напредна доста. Не казвам, че предишните управляващи са били перфектни. Има доста неща за които мога да ги критикувам, но по един или друг начин страната се развиваше. При това се развиваше с доста бързи темпове. На тези които са постоянно в Бг не знам дали им е направило такова впечатление каквото на мен. Имаше си доста скандали, но едва ли има правителство по света при което да ги няма.

Точно при това бързо развитие настъпи кризата. Доста странно беше как по цял свят се оплакваха, а в България се регистрираше растеж и сякаш кризата ни подминаваше.

Как пък точно положението в страната е било мега добре и изведнъж само за година заради един единствен човек или правителството му цялата ситуацията така се е сгромолясала? Такова нещо като в другите страни е имало криза, а тук щеше да ни подмине няма. Всичко е като скачени съдове и просто при нас дойде по-късно. Няма положение, в което да не дойде кризата. Първо се заражда в САЩ, после обхваща Британия, Западна и Централна Европа и чак тогава я осещаме ние в Източна Европа и целия този процес на "обхващане и пренос" отнема 1 година ,горе-долу след толкова време я осетихме тук,след като всичко избухна в Щатите.

 

По принцип фондовите и инвестиционни пазари в България по времето точно преди кризата са били в много голям подем и то главно заради чуждите инвеститори, които са изстреляли икономиката ни малко по-нагоре и сме били в толкова добро положение. Затова е имало толкова голяма възвращаемост и печалба. Благодарение на това икономиката ни е отбелязала толкова големи скокове за 3-4 години и които са били няколко пъти по-големи от нормалните темпове, с които иначе върви прираста по принцип. Когато вече кризата удря и нас, тогава всички тези пари си отиват с инвеститорите.

 

Сега когато най-голямата рецесия отмина и икономиката отново тръгна лека-полека нагоре, макроравнището от което почваме е дори по-лошо, от това което е било преди в страната да навлезат за първи път чуждите капитали.

 

Освен това на сегашното правителство се падна "честта" да правят реформи в две много забатачени сфери-пенсионната и здравеопазването и дълго отлагани от много правителства преди тях,въпреки че още тогава са били належащи, точно защото процеса е много сложен, изисква се много работа и мислене как точно да станат нещата. А в същото време хората яко ще се разпискат при всички положения, както става и в момента.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

ха-ха-ха, а аз най-обичам приказки на дървени философи разбиращи от абсолютно всичко и изказващи се като последна инстанция

Link to comment
Share on other sites

Най-правилния ход, който може да изиграе Батко е да поиска предсрочни избори. Все още има някакво доверие на народа и на едни предсрочни избори ще остане в парламента. Ако обаче си изкара мандата до край, ще изгуби още повече гласове и няма да хване почти нищо от местата в НС. Така ги виждам нещата аз. Още повече - едни предсрочни избори гарантират смяна на почти всички пионки на масата и започваме старата песен на нов глас...

 

 

И все повече започвам да вярвам в идеята на пещераста и килъра за оправията на нещата...

Link to comment
Share on other sites

За първи път също така в историята на ЕС една държава налага вето относно присъединяването на едни мераклии към шенгенското споразумение, при иначе изпълнени технически критерии. Интересното е, че в основните мотиви на тази държава отново се говори за същите тези неща като организирана престъпност, корупция и тотална липса на правосъдие. Ама иначе има големо желание де, спор няма. :laughing1:

НЕ!

Замисли се, налагат вето към присъединяването на двете държави с най-голяма популация на цигани в Европа. Тъй като не могат да изтъкнат за причина расизма си (нали са толерантни уж), се хващат за неща като организирана престъпност, корупция и т.н. Крайно дясната им партия е по-зле и с по-големи тъпанари и от нашата Атака, като дори има известна прилика между Герт и Волен на външен вид. Холандците срамят сами себе си с расизма си, а политиката в България си е такава помия, че не ми се говори, но не е причината, поради която не ни приемат. Преди няколко месеца от PVV събираха подписи кога гражданин на Холандия е пострадал при среща/взаимодаване с източноевропейски емигрант, колко жалко е това? Не съм чул нищо по холандските новини да се говори за корупция и престъпност в България, говори се само за корупция и престъпност на българи в Холандия. Има разлика!

Link to comment
Share on other sites

НЕ!

Замисли се, налагат вето към присъединяването на двете държави с най-голяма популация на цигани в Европа. Тъй като не могат да изтъкнат за причина расизма си (нали са толерантни уж), се хващат за неща като организирана престъпност, корупция и т.н. Крайно дясната им партия е по-зле и с по-големи тъпанари и от нашата Атака, като дори има известна прилика между Герт и Волен на външен вид. Холандците срамят сами себе си с расизма си, а политиката в България си е такава помия, че не ми се говори, но не е причината, поради която не ни приемат. Преди няколко месеца от PVV събираха подписи кога гражданин на Холандия е пострадал при среща/взаимодаване с източноевропейски емигрант, колко жалко е това? Не съм чул нищо по холандските новини да се говори за корупция и престъпност в България, говори се само за корупция и престъпност на българи в Холандия. Има разлика!

Момко, тия неща си ги писал очевидно без изобщо да се замислиш и без да ти е ясно какво представлява Шенгенското споразумение. Ако още не си разбрал, България отдавна влезе в ЕС и съответно българските цигани нямат никакво отношение към Шенген, както и Шенген няма никакво отношение към тях. Става въпрос за потока от чужденци (граждани извън ЕС), който минава през България в посока държавите от ЕС, които са част от въпросното пространство. На този етап ветото означава, че на България не може да се даде доверие да издава визи на чужденци, които да важат за всички държави от групата и съответно България да стане външна граница на тази група. Какви цигани, какви пет лева?

Link to comment
Share on other sites

Атанасе, уж си умно момче, а понякога ръсиш едни такива милиционерски лафове. В Сърбия например какъв нефт имаше та ги бяха подпукали здраво по едно време?

 

Момчиле, доколкото си спомням, тогава геополитическата ситуация се обуславяше от съвсем други фактори, както и от гражданската война( нямаше демокрация там, а САЩ нали го играят световен полицай).

 

И между другото, за Момчил не знам, ама на останалите препоръчвам да гледат малко повече CNN.

Link to comment
Share on other sites

ха-ха-ха, а аз най-обичам приказки на дървени философи разбиращи от абсолютно всичко и изказващи се като последна инстанция

?! Зашо просто не каза, че съм прав, вместо да ми се правиш на интересен. :blink:

Всички сте изперкали от агресия в този форум.

Link to comment
Share on other sites

изглежда тъмносините активисти ще се окажат прави в твърденията си след последните парл. избори, че ни трябва Костов за кризата. То и той не е за харесване още по-малко за обичане, щото примерно и при него се насочиха паричните посоки към определени близки хора.

но не може да му се отрече, че след предишната криза именно с неговите груби и крути мерки обърнахме посоката. може и по случайност да е било и да не е резултат от основната му дейност, но е факт. Имайки предвид че само половината от събраното от него и екипа му се насочваше към държавата, щото другата трябваше да храни "наши хора" резултата е доста добър. Обаче т.нар. "цар" и социалистите няма да ги чуете да мрънкат кат Биби "ми то тоя гаден излишък е заради смотаното предишно управление", нали :)

и да, би требвало да се насочим към производство на каквото и да е. примерно на селскотопански стоки, щото имахме някакви традиции в тази област. но не чрез директни субсидии, щото така се хранят само 10тина "крупни" фермера, които кат кажат "Ламборджини-то ми" имат предвид Мурсиелаго, а не комбайн.

Link to comment
Share on other sites

@godfather-a зачекна много интересна тема. Ето го CV-то на Делян Добрев:

http://www.mi.government.bg/bg/teams-cabinet-1/delyan-dobrev-5.html

Делян Добрев
Министър на икономиката, енергетиката и туризма
Делян Добрев е роден през 1978 г. в Хасково. През 2002 г. се дипломира като икономист в Wesleyan University, Мидълтаун, Кънектикът, САЩ. Притежава магистърска степен по маркетинг от Университета за национално и световно стопанство, гр. София. Специализирал е счетоводство и финанси в Лондонския университет по икономика и политически науки.

Добрев е експерт по управление на европейски проекти, финансово и данъчно законодателство. Професионалната му кариера започва в консултантската компания KPMG в Торонто, Канада и Нютон Финанс Мениджмънт Груп – София, България. След завръщането си в България Добрев работи в Областната управа на област Хасково и като ръководител проекти с европейско финансиране в Агенцията за подпомагане развитието на малкия и средния бизнес, Районен съд – Хасково, Алианс за регионално сътрудничество и развитие и други. До назначаването си за заместник-министър е народен представител, член на Комисията по бюджет и финанси и на Комисията по икономическа политика, икономика и туризъм в парламента, където е избран за заместник-председател.

Делян Добрев е зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма от 18 май 2011 г. до 21 март 2012 г., когато е избран за министър.

Владее английски език. Женен.

Като се раздуха този скандал съм сигурен, че ще го променят. Може да се окаже, че той е излъгал за образованието си. На мен ми изглежда напълно алогично да получиш образование на запад и после да се върнеш в УНСС за магистратура. Според мен някой много умело му е разкрасил автобиографията :D

 

 

По отношение на холандците - мисля, че и двамата грешите. Герт няма никакво лично отношение към българи и румънци. Просто човека се опитва да събира популярност сред white garbage. За съжаление го постига доста успешно :) Никой не му пука нито за визите, нито за циганите. Те си имат достатъчно големи проблеми с мароканците и суринамците.

 

 

и да, би требвало да се насочим към производство на каквото и да е. примерно на селскотопански стоки, щото имахме някакви традиции в тази област.

 

Какво разбираш традиции в гледане на краставици и домати? Според мен това са пълни глупости. ТКСТ-ата рухнаха преди десетилетия. Младите хора масово напуснаха малките населени места. Липсва каквато и да е съвременна техника, а да не говорим, че земята масово пустее.

Link to comment
Share on other sites

Младите хора масово напуснаха малките населени места. Липсва каквато и да е съвременна техника, а да не говорим, че земята масово пустее.

 

Имаше една такава карикатура от Живково време - един пенсионер, счупен от работа и надпис:"Земята - на тези, които я обработват".

Почти никой днес не става ветеринар за да бърка в гъзовете на кравите, или да трамбова 30км, за да си обходи района(на майната си в планината) и да ваксинира овцете. Всеки си вика - ше отворя една клиника в гаража и ще лекувам булонката на баба Сийка, чат-пат ша пиша в пашпортя на канарчето на Гошо бръснаря и тва е! Директорски живот.

 

Но иначе всеки обижда на "селянин". Що не обиждате на "селяндур",а? Щото всичко живо избяга да става гражданин, търси на хляба мекото. А да правиш дюнери по 14ч на ден не е като да мааш по каменистия баир с мотиката, нали?

 

Това е много болен и много обширен въпрос. Съсипването на българското земеделие започва със споменатите ТКЗС-та, и малко по-късно - с АПК-тата(за по-младите: ТКЗС - трудово-кооперативно земеделско стопанство, а АПК- аграрно-промишлен комплекс.) ТКЗС-та имаше из цялата страна. За големи АПК-та се сещам на прима виста - Пазарджик и Стамболийски - големи овощно-зеленчукови масиви и преработвателен център. Но както и да. Просто целият народ се удави в мързел, ориенталщина и простотия.

Link to comment
Share on other sites

Младите хора масово напуснаха малките населени места. Липсва каквато и да е съвременна техника, а да не говорим, че земята масово пустее.

Съвременна техника има! При това такава, че и по т.н. бял свят рядко се среща... Проблемът е, че е в едни да речем - неправилни ръце (преки лични наблюдения - и за техниката и за ръцете). А това, че младите хора са избягали от селата, пък земята пустее е един омагьосън кръг с център кинтите. Отделен е въпроса, че е държавна политика съсипването на земеделието.

Link to comment
Share on other sites

:) Предполагам, че ви харесва да си говорите наизуст, но нека да ви разваля малко седЕнката. Пустеещата земя беше в пъти повече допреди 10 години, оттогава намалява със застрашителни темпове. Искам тия дето пишат да ми дадат примери за МАСОВО пустееща земя, примерно на север от Стара планина. На юг по едно време беше доста, но в последно време няма такава, която да е от по-висока категория и да пустее. Арендаторите изкупуват земята в добрите райони, без много да се замислят. Който има ренти много добре знае, че последната година същата скочи повече от двойно...

Ама всички тука редите ред сополи, ред сълзи за селското стопанство, все едно някога сте правили или някога ще направите нещо различно от почесване на клавиатурата пред компа. В другите отворени въпроси в тази тема, чат-пат има нещо вярно и хубаво, но повечето е безМисълно реване..., особено от най-изтъкнатите форумни специалисти !

 

И преди да се засили някой да дава примери да провери за каква категория земя става дума, щото съм убеден, че масата специЯлисти тук няма даже и разлика да направят - нали все е земя ! Което е нормално де, то от писане по форуми няма как да остане време за друго.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Мда, добре. Аз съм от тия представители-специЯлисти. Дето от седене пред компа им не остава време за друго. Да не говорим за 250-те декара земя.

Link to comment
Share on other sites

Мда, добре. Аз съм от тия представители-специЯлисти. Дето от седене пред компа им не остава време за друго. Да не говорим за 250-те декара земя.

 

:) Това как да го разбирам ? Искаш да си премерим земята ли или що ?

И точно ти тогава би трябвало да си наясно що за глупости се пишат тук... или може би аз не разбирам плюенето като спорт ?

 

Спомени нещо във връзка с това какви субсидии се изплатиха последната година, и какви ренти взеха собствениците.

Link to comment
Share on other sites

Съвременна техника има! При това такава, че и по т.н. бял свят рядко се среща...

 

Гадо, без да звуча грубо ще ти кажа, че малко си видял от белия свят. Марките и моделите, които нашите производители купуват като техника е поне едно десетилетие назад. Бил съм на браншови срещи с "големите" играчи на родния пазар. Положението при нас е доста назад.

 

Ако искаш да ме обориш - просто дай някоя ферма - стопанство.

 

 

PS: Аз приключвам с тази тема, тъй както казах и по-рано, тъй като няма нищо градивно в нея. Успех на пишещите-четящите.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Спомени нещо във връзка с това какви субсидии се изплатиха последната година, и какви ренти взеха собствениците.

 

А какво да кажем за над 5000-те акта за надплатени субсидии? Говорим за правителството все пак. А за земеделието - вече казах, че е обширен и болен въпрос.

Link to comment
Share on other sites

....

Какво разбираш традиции в гледане на краставици и домати? Според мен това са пълни глупости. ТКСТ-ата рухнаха преди десетилетия. Младите хора масово напуснаха малките населени места. Липсва каквато и да е съвременна техника, а да не говорим, че земята масово пустее.

За младите няма перспектива на село, няма перспектива дори в градове по 50-100хиляди души, разбираш ли. Който иска може да хване сайт като jobs.bg и да види примерно в Шумен колко обяви за работа има в сферата на електрониката и компютърната техника, с което аз долу-горе се занимавам. А какво остава за село с 300-1000човека?

Кой ще тръгне да гледа животни, като изкупната цена на млякото е нереално ниска или да става земеделец, където положението също не е кой знае колко розово?

 

Имаше една такава карикатура от Живково време - един пенсионер, счупен от работа и надпис:"Земята - на тези, които я обработват".

Почти никой днес не става ветеринар за да бърка в гъзовете на кравите, или да трамбова 30км, за да си обходи района(на майната си в планината) и да ваксинира овцете. Всеки си вика - ше отворя една клиника в гаража и ще лекувам булонката на баба Сийка, чат-пат ша пиша в пашпортя на канарчето на Гошо бръснаря и тва е! Директорски живот.

Но иначе всеки обижда на "селянин". Що не обиждате на "селяндур",а? Щото всичко живо избяга да става гражданин, търси на хляба мекото. А да правиш дюнери по 14ч на ден не е като да мааш по каменистия баир с мотиката, нали?

Това е много болен и много обширен въпрос. Съсипването на българското земеделие започва със споменатите ТКЗС-та, и малко по-късно - с АПК-тата(за по-младите: ТКЗС - трудово-кооперативно земеделско стопанство, а АПК- аграрно-промишлен комплекс.) ТКЗС-та имаше из цялата страна. За големи АПК-та се сещам на прима виста - Пазарджик и Стамболийски - големи овощно-зеленчукови масиви и преработвателен център. Но както и да. Просто целият народ се удави в мързел, ориенталщина и простотия.

Може и да търси на хляба мекото, но има нещо дето му викат механизация и автоматизация. Хората не са изгърбени, щото не орат с волове и не жънат на ръка. Има си най-различни машини, които обаче тук трудно бихме могли да закупим.

И освен, че тая работа е тежка, в момента е и неблагодарна. Видяхме как на животновъдите животните им почти умираха от глад и много от тях се принудиха да ги ликвидират, видяхме как стадата в селата намаляват десетки пъти и се поставяха неизпълними от дребният стопанин условия.

Да работиш тежка, но платена работа е едно, но да работиш хем тежка, хем неблагодарна и нископлатена работа е друго. Втората никой не иска да я работи. Да упрекваш хората, че не искат да махат с лопатата и мотиката по 7-8часа за някаква мизерна надница е малко лицемерно. А за планината-вярвам, че който иска и мотор/джип би му свършил работа на доста места.

 

Съвременна техника има! При това такава, че и по т.н. бял свят рядко се среща... Проблемът е, че е в едни да речем - неправилни ръце (преки лични наблюдения - и за техниката и за ръцете). А това, че младите хора са избягали от селата, пък земята пустее е един омагьосън кръг с център кинтите. Отделен е въпроса, че е държавна политика съсипването на земеделието.

Мда..За това гледах на нивите в нашата област работят машини основно на над 25години.Е, има и тук-таме нови, но основно имаме стара и амортизирана техника, която няма как да се конкурира лесно по производителност със запада и съвременните способи там.

Link to comment
Share on other sites

 

Мда..За това гледах на нивите в нашата област работят машини основно на над 25години.Е, има и тук-таме нови, но основно имаме стара и амортизирана техника, която няма как да се конкурира лесно по производителност със запада и съвременните способи там.

Интересно... що липък аз лятно време редовно съм викан по разни стопански дворове пълни със съвсем съвременна техника (за десетки милиони)? Верно е, че тази техника рядко напуска пределите на стопанството, но точно за това казах, че не е в правилните ръце... По времето на Дикме се накупи доста машинария с единствената цел да се завъртят "едни пари"... Повече не мисля да говоря по темата.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

 

Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

 

Браво, най-сетне!!!

Link to comment
Share on other sites

Борисов: Прекратяваме проекта АЕЦ "Белене"

 

Браво, най-сетне!!!

Изобщо не бързай да се радваш, защото това, което Рапона сътвори е най-уникалната глупост, която можеше изобщо да се забърка. Първо, оказва се, че на практика имаме един почти изцяло платен реактор, като оставали за доплащане някакви си 100 милиона евро. Гениалната мутренска идея е този реактор да се "сложи" в Козлодуй. Разбира се на малоумните поддръжници на Тиквата изобщо не им е ясно какво означава това "слагане", какви милиарди ще изисква и кой разбира се ще ги плаща (всъщност там на практика е заровено кучето). Второ и най-вече черешката в тортата е ултрагениалната идея на мястото на Белене да се строи газова централа. Тук просто загубвам говор и картина - няма сила, способна да опише полета на гениалната милиционерска мисъл. Най-малкият ефект от тези сизифови напъни е окончателното ни 100%-ово заробване към руските енергийни ресурси, ерго окончателното подчиняване на политиката на Кремъл. Всичките тези уникални "бенефити" разбира се ще се получат чрез щедрото финансиране от българския данъкоплатец. На печелившите честито!

Link to comment
Share on other sites

да се строи газова централа.

ерго окончателното подчиняване на политиката на Кремъл.

 

1. След като "Белене" беше отхвърлен с аргумента, че е близо до сеизмично нестабилна зона....confused.gif

2. Много меко казано.

Link to comment
Share on other sites

Кабинетът разреши на Симеон Дянков да заеме пари от международните пазари.

 

На днешното си заседание правителството е упълномощило вицепремиера Симеон Дянков да започне подготовката по емитирането на държавни ценни книжа в евро на международните капиталови пазари, съобщи пресслужбата на Министерски съвет. Кабинетът прие поправки в Закона за държавния бюджет за 2012 г.

 

Кабинетът разрешава да се емитират книжа на стойност до 2 млрд. лв. или тяхната равностойност в друга валута при условие за последваща ратификация.

 

Новите облигации ще са на стойност до 950 млн. евро и ще са в евро, поясни Дянков след заседанието. Книжата ще са с 5 или 7-годишен срок.

 

През януари следващата година България трябва да погаси 818.5 млн. евро.

 

 

А сега един въпрос с повишена трудност за домашно. Някой спомня ли си колко беше резерва, когато Тиквата пое властта преди три години и съответно какъв е елементарния извод, щом горните задължения трябва да се рефинансират изцяло с нови облигационни заеми?

Link to comment
Share on other sites

Сутринта чух нещо, което още не мога да повярвам, че е истина - държавата не можела да регулира цените на горивата! Заявено в прав текст от министър-председателя, бивш охранител,бивша мутра, настоящ национален предател.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...