Jump to content
BulForum.com

Банките и банковата система


CyberHill

Recommended Posts

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Да ги държиш под дюшеците е също толкова пагубно за една икономика колкото и това, което ставаше в България толкова пъти (то всъщност не е "пъти" - то продължава да става постоянно, иначе закакво крайният резултат е такива пенсии и заплати и толкова нисък стандарт на живот, изключая милионерите, които до един са с мръсни или кредитни пари).

Link to comment
Share on other sites

... изключая милионерите, които до един са с мръсни или кредитни пари).

Не съм съгласен. В България има хора изкарващи милиони по абсолютно честен начин. Вероятно техния брой е пренебрежително малък сравнен с всички милионери.

Link to comment
Share on other sites

Не съм съгласен. В България има хора изкарващи милиони по абсолютно честен начин. Вероятно техния брой е пренебрежително малък сравнен с всички милионери.

Твое мнение. Което аз не споделям. Така наречените "Честни" милионери под една или друга форма имат зад себе си мръсни (или айде изпрани) пари, заради което може да изглежда че са честни. Няма как честно да изкараш милиони в подобна обстановка като нашата. Дори да не е съвсем незаконно, защото дори законите са ни мафиотски.

Link to comment
Share on other sites

Твое мнение. Което аз не споделям. Така наречените "Честни" милионери под една или друга форма имат зад себе си мръсни (или айде изпрани) пари, заради което може да изглежда че са честни. Няма как честно да изкараш милиони в подобна обстановка като нашата. Дори да не е съвсем незаконно, защото дори законите са ни мафиотски.

Ти май забравяш, че има хора натрупали собствени капитали извън България или други привлекли чужди инвеститори, впоследствие станали представители на техните корпорации/ компании в страната. Има и трети които са подхванали свой бизнес от Нулата, намерили своята пазарна ниша.

 

Ако изхождат от позицията, че българските закони са мафиотски, то тогава не само милионерите, а и всички обикновени граждани са престъпници и няма един честен човек. В такъв случай няма какво да коментираме повече :)

Link to comment
Share on other sites

Каквото и да си говорим в БГ трудно е да правиш над 150 хил лева без да имаш пряк досег с "елементи със съмнителен характер" - лично мнение.

 

Рапторе, тия казваници ако вървяха по форумите :D

 

А колкото до излизането на фигурата на Валутния Съвет, напълно възможно е да стане едностранно с решение от РБ. Това обаче означава занижени гаранции по вече обезпечени кредити към МВФ - т.е. те биха си преразгледали лихвите. Още повече имайки предвид и това какви хора са повечето в нашата финансово-отчетна система ако им се развържат ръцете да печатат неконтролируемо парици можете сами да си представите какво ще стане.

Валутния съвет ще има живот вероятно до 2013 г. ако комунист не мине път на Дянков. От доста по-голямо значение обаче е как ще върви ръста на средната работна, от колкото Валутния съвет. Ако РБ продължава с тези темпове да повишава и да отлага влизането на "швейцарската" пенсионна система (в случая и заплахата от посягане на сребърния фонд) няма много доводи за лишенията, които изкарават вече почти 3 поколения българи.

Link to comment
Share on other sites

Оставяме настрана факта, че само престъпник или малоумник може да вкара пари на влог в банка в момента.

 

Interesno mi e - ti kakvo bi pravil sus solidna suma cash ?

Link to comment
Share on other sites

Еверите са казали - 1/3 в пари, 1/3 в злато и 1/3 в недвижимо имущество...

 

Една много интересна приказка laughing.gif Харесва ми. В момента има предостатъчно възможности за изгодно влагане на всякакви суми пари. В отговор на горния въпрос - ако ги имам, мога да ги вложа ВЕДНАГА в пъти по-изгодно, отколкото ако ги дам за заплати на щата в европейските клонове на банките-майки на нашите. Само някой да не вземе сега да пита "ама къде, как" и прочее.

 

host ще вземе сега и на бизнес и влагане на пари да ни обучава laughing.gif Ай сиктир хахахахахах

Link to comment
Share on other sites

V puti ? Toest ako lihvata v bankata e 4% (ne znm kolko e, no da rechem che e tolkova) - ti de facto shte postignesh 3-4x po 4% = 12-16%, v tova sustoqnie na ikonomikata ? Bankite sa sravnitelno bez riskovi...

Link to comment
Share on other sites

Пффф бащата искаше да изтегли ''огромната" сума от 2000лв от алфа банк. Казаха че ще се обадят на 10тия ден дали сме одобрени а вече 1 месец няма нищо.Звъним а те ни казват че от София не са се обадили за да кажат дали ще ни ги дадат . А уж фирмата в която работи баща ми е към тази банка и трябва да стане по лесно но уви.Правят се за 2 бона. Оправянето на документите струва 30лв които ще удържат от заема

Link to comment
Share on other sites

Странно...

Аз теглих два пъти по 3000 лв. Отне ми точно 3 минути и двата пъти?!

Да не говорим за някакво специфично теглене?!

Link to comment
Share on other sites

Странно...

Аз теглих два пъти по 3000 лв. Отне ми точно 3 минути и двата пъти?!

Да не говорим за някакво специфично теглене?!

 

Няма нищо специфично просто ми трябват 2000лв .Ако няма да дават да ида в друга банка.

Link to comment
Share on other sites

A, ти имаш предвид да вземе назаем 2000 лв...

Ами да ти кажа, размотаване има навсякъде. Освен в JetCredit, може би ама да не ме е ебал луд... :D

Link to comment
Share on other sites

V puti ? Toest ako lihvata v bankata e 4% (ne znm kolko e, no da rechem che e tolkova) - ti de facto shte postignesh 3-4x po 4% = 12-16%, v tova sustoqnie na ikonomikata ? Bankite sa sravnitelno bez riskovi...

 

Въпросът ти е субективен. Аз говоря за себе си и както казах не съм длъжен да навлизам в подробности. Освен това извинявай, ама ако имаш 100000 лева и за една година не можеш ги направи 104000 лева трябва да си много, ама много зле. Да кажем че банките са сравнително безрискови, но ти пробвал ли си да отидеш да си изтеглиш от личната сметка примерно 30000 лева? Знаеш ли, че в момента акаунт мениджърът ти е ЗАДЪЛЖЕН да ти ИСКА ОБЯСНЕНИЕ (?!?!?) защо изтегляш и какво ще правиш със СОБСТВЕНИТЕ си пари? И че трябва да направи всичко възможно да те спре? И че после му пада рейтинга? Май не си се занимавал с тия неща. Банката много лесно взима пари, но като се наложи да дава е ужас и безумие, освен ако не са оперативни фирмени сметки, където мърдане няма.

 

Математиката е проста - когато банката дава пари иска между 11 и 15 процента лихва (и винаги има един за обслужване) и почти тройно обезпечение. Този парен чук го разхвърляй в един инвестиционен кредит за 10 години напред и виж за какъв удар говорим. Не е ли срамно чисто нови машини, закупени с кредит да се приемат като обезпечение на 35% от стойността им? На това какво му викат обикновените хора, нали знаеш? Не е нужно да си завършил икономика. Иначе като прибира пари, банката "щедро" отпуска уникалните 4% лихва годишно - е колко трябва да съм зле, че да гуша банката? И после да си късам нервите докато си изтегля парите?

 

A, ти имаш предвид да вземе назаем 2000 лв...

Ами да ти кажа, размотаване има навсякъде. Освен в JetCredit, може би ама да не ме е ебал луд... biggrin.gif

 

Иституции като тази не са за споменаване. Там да се набуташ трябва наистина да не цениш това, което изкарваш с труда си. И "размотаване" е много слаба дума що се отнася до отпускане на пари в момента. biggrin1.gif

Link to comment
Share on other sites

Математиката е проста - когато банката дава пари иска между 11 и 15 процента лихва (и винаги има един за обслужване) и почти тройно обезпечение. Този парен чук го разхвърляй в един инвестиционен кредит за 10 години напред и виж за какъв удар говорим. Не е ли срамно чисто нови машини, закупени с кредит да се приемат като обезпечение на 35% от стойността им? На това какво му викат обикновените хора, нали знаеш? Не е нужно да си завършил икономика. Иначе като прибира пари, банката "щедро" отпуска уникалните 4% лихва годишно - е колко трябва да съм зле, че да гуша банката? И после да си късам нервите докато си изтегля парите?

 

Нормално е гаранциите по кредита да се смятат на занижена стойност. Замисли се ти ако даваш заем и искаш да го гарантираш какво ще направиш? Не и е работа на банката да ти продава машините впоследствие. Няма кадри за това и е силно вероятно да ги продаде доста под пазарната цена, особено ако бърза да си вземе парите. Това обаче е нещо, което банките рядко предприемат. Предпочитат да ти помогнат да си стъпиш на краката(поне в банката, за която имам добра вътрешна информация е така).

Както казва брат ми "Ако дължиш пари на банката имаш проблем, ако дължиш много пари на банката - банката има проблем!"

Link to comment
Share on other sites

Освен това извинявай, ама ако имаш 100000 лева и за една година не можеш ги направи 104000 лева трябва да си много, ама много зле.

 

Не съм съгласен с Раптор, че всеки човек трябва да се занимава със собствен бизнес и да инвестира където смята за добре за добра печалба. Естествено, че има начин да ги увеличиш тези пари, но смятам, че работа на обикновен човек като мен не е да търси къде да си инвестира парите, а предпочита да прави това от което разбирам най-добре. Ако ли не - то ще се превърне като строителния бизнес - куцо и сакато строи и продава, препродава... Плюс това подобни суми не са сериозни, за да отдели човек много време за толкова голям риск. Изключение правят хората, които имат собствен бизнес и по такъв начин си изкарват хляба.

 

Да кажем че банките са сравнително безрискови...

 

Проблемът е там, че лихвата от 10%-тина процента, които предлагат доста банките е изключително изгодна, но държавата не ти гарантира по никакъв начин твоите пари. Това означава, че самото вложение не е безрисково.

 

Както AssassiN каза - работата на банката не е да търгува с имоти, машини и т.н.

И е нормално при няколко хиляди дела за изземане на движимо/недвижимо имущество и нестабилен имотен пазар, самата да банка да бъде много предпазлива.

Общо взето в момента се теглят заеми за сключване на "изгодни сделки", които не са чак толкова изгодни, като се сметне, че сумата не е даваш директно на продавача, а е наливаш ежемесечно на банката в течение на години.

 

Та да се върнем на въпросът - някой знае ли какви са условията за (насилствено) излизане/изритване от Валутния Борд?

Link to comment
Share on other sites

Не знам какви са условията , но последствията ще са доста сериозни.

Но едва ли някой ще си позволи да направи подобно нещо , точно сега....

 

 

Link to comment
Share on other sites

А според теб какво трябва да правят с капиталът си обикновените хора, след като не го държат на влог?

Това е отражение на факта, че думата инвеститор в България е напълно непозната. Или по-точно значението й е толкова изкривено, че за такива обикновено се приемат само строителните предприемачи (справка в другата тема). Милиарди стоят кротко по банкови сметки и реално се стопяват, независимо от трупащата се лихва. Българинът няма усет, желание и понятие за това какво представлява истинския инвеститор и какви инвестиционни възможности съществуват за всеки в ерата на глобалната свързаност.

Link to comment
Share on other sites

Това е отражение на факта, че думата инвеститор в България е напълно непозната. Или по-точно значението й е толкова изкривено, че за такива обикновено се приемат само строителните предприемачи (справка в другата тема). Милиарди стоят кротко по банкови сметки и реално се стопяват, независимо от трупащата се лихва. Българинът няма усет, желание и понятие за това какво представлява истинския инвеститор и какви инвестиционни възможности съществуват за всеки в ерата на глобалната свързаност.

 

 

Принципно си прав, но не може да искаш от някой спестил 10 000лв , да стане инвеститор. Когато става дума за лични спестявания, хората , не се хвърлят да инвестират ( в масовия случай ) , това са им бели пари за черни дни.

Пък и какъв ли инвеститор ще станеш с подобна сума.... такъв , че да ти трябва в пъти по - голям кредит/лизинг за да довършиш проекта.

Говоря за масовия човек.

Над 70% от хората смятат закупуването на второ жилище за инвестиция, а не е ;)

Така че темата за инвеститорите е субективна.

 

А за милиони в депозити, вместо в инвестиции, тук вече съм съгласен.

Link to comment
Share on other sites

Българинът няма усет, желание и понятие за това какво представлява истинския инвеститор и какви инвестиционни възможности съществуват за всеки в ерата на глобалната свързаност.

 

globalnata svurzanost vodi i do globalni riskove...

Link to comment
Share on other sites

Това е отражение на факта, че думата инвеститор в България е напълно непозната. Или по-точно значението й е толкова изкривено, че за такива обикновено се приемат само строителните предприемачи (справка в другата тема). Милиарди стоят кротко по банкови сметки и реално се стопяват, независимо от трупащата се лихва. Българинът няма усет, желание и понятие за това какво представлява истинския инвеститор и какви инвестиционни възможности съществуват за всеки в ерата на глобалната свързаност.

 

 

кво да инвестираш в чалгария тука е по-вероятно да те измамят и да си изгубиш парите, по-добре да ти стоят подръка и да се обезценяват плавно от инфлацията

Link to comment
Share on other sites

globalnata svurzanost vodi i do globalni riskove...

Е и? Може би тогава банката, в която си държиш спестяванията е имунизирана срещу тези глобални рискове? Всъщност банките далеч не са водещи в класацията на компаниите с най-нисък риск. Особено след прословутата вече финансова криза. Има доста сериозни компании, чийто дивидент само е далеч по-висок от лихвата по най-изгодния депозит. Още по-добро съотношение на доходност/риск има при някои добре диверсифицирани ЕТFs. И това е само една много малка част от всички инвестиционни възможности.

 

кво да инвестираш в чалгария тука е по-вероятно да те измамят и да си изгубиш парите, по-добре да ти стоят подръка и да се обезценяват плавно от инфлацията

Какво те бърка чалгарията, след като никой не те спира да се възползваш от всички инвестиционни възможности по света и то без да ставаш от компютъра? Честно, наистина не мога да си представя прилични суми да стоят кротко в банката и да мухлясват. Всъщност те не мухлясват. Просто продължават да носят приличен доход, но не на изконния им собственик.

Link to comment
Share on other sites

Е и? Може би тогава банката, в която си държиш спестяванията е имунизирана срещу тези глобални рискове? Всъщност банките далеч не са водещи в класацията на компаниите с най-нисък риск. Особено след прословутата вече финансова криза. Има доста сериозни компании, чийто дивидент само е далеч по-висок от лихвата по най-изгодния депозит. Още по-добро съотношение на доходност/риск има при някои добре диверсифицирани ЕТFs. И това е само една много малка част от всички инвестиционни възможности.

 

Банка която е too big to fail, едва ли е вероятно да фалира. За всеки фалит на банка, се падат 5 такива на въпросните компании плащащи дивиденти. Дивидентите не са сигурни, никой не е задлъжен да ти плаща такива - по време на кризата 95% от фирмите го замразиха и все още са много ниски. Те не, че някога са били високи. По-време на криза, когато корелацията на всички класове един с друг е много по-висока от нормалното, диверсификацията не помага. "Добре диверсифицираните" ЕТFs не ти предлагат реално кой знае каква диверсификация - пак си изложен към един тип клас и не елиминираш пазарен риск. Твойте идей за инвестиране за нещастие са малко приложими за нормалния гражданин.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...