Jump to content
BulForum.com

Употребявали ли сте наркотици?


Какъв наркотик сте употребявали?  

568 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Defekt: ми някой по-горе го беше казал,ама всичко зависи от тва как ползваш въпросния наркотик-ако е с мярка няма проблем. Чесно казано до ся не съм чувал някой да е умрял от трева(може и да бъркам). Доколкото знам единствения начин да умреш от Х е дехидратация(и тва ако забравиш да пиеш вода с часове-може и да бъркам). Просто икам да кажа че всичко е относително. Не ме разбирайте погрешно-никога не съм ползвал нещо различно от трева и не подтиквам никой да го прави.

 

P.S.:str8_ballin не съм казвал че съм пушил сам. Казах че "пуших единствено заради мен", което ще рече че просто ми беше кеф да го правя. И да,пушил съм сам няколко пъти и пак ми беше кеф.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 339
  • Created
  • Last Reply

RottenBrain, не бъркаш. Просто не може да се слагат всички "наркотици" под общ знаменател, както правят повечето хора.

Link to comment
Share on other sites

Разликата между отрова и лекарство - Дозата.

Хероина е преработен морфин. Създателя на аспирина е прекарал дълги години в преработването на морфина, с цел да може свободно да се използва като упойка и да се премахне опасността от зависимост към упойката, която често се е появявала. Смятал, че е постигнал успех, когато е разработил хероина. Изключително много хора са били вече пристрастени към хероина, който е бил използван масово като упойка, когато официално е било признато, че към него също има пристрастяване и бива забранен. Бащата на аспирина умира низвергнат...

Е, има някои "лекарства", на които от един момент на татък не можеш да контролираш дозата :) И какво става?

 

Извън темата:

Чесно казано до ся не съм чувал някой да е умрял от трева(може и да бъркам)

Значи, един мой приятел беше прочел, че има случай на умрял от трева, но въпросния индивид е пушил нон-стоп в продължение на ден и нещо. И не е сигурно дали точно тревата е причинила смъртта. Ако не ме лъже паметта (нека някой компетентен ме коригира) свръх дозата марихуана е около килограм...

Хептен извън темата

а Скорп ти к'во праиш и тука бе

Не се ли чувстваш малко нагъл?

COP:..........................................The`ScorpioN

Group: Members........................Group: Members

Posts: 4 .....................................Posts: 214

Joined: 19-December 04...........Joined: 7-November 03

Member No.: 5868.....................Member No.: 1116

Link to comment
Share on other sites

Доц. Пламен Цоков. Препоръка :)

честно казано е малко смешен имам преджид че и сега да му отида на лекции

ще си ги плести сасхтите глупостише не са чак глупости ходех с кеф на лекции)

а за социалното явление няма хора които да не пушат сами

стоиш си вкушти и хоп отиваш на терасата преди това си свил естетвено

и хоп кво стана влизаш у вас нов човек само дето си ухилен до уши и не можеш да гледаш.сядаш пред компа и си включваш фрути луупс.

Яко!В случая нямам от сумати време и не сам си купувал и не сам пушил.

както казваше един приятел в университета като бил по-малък спрял да пуши

и три месеца чакал абстинеция ама тя така и не дошла и тои просто си продължил да пуши

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Доста мислих преди да напиша нещо в тази тема.Чесно да ви призная съм много изненадан от от гласуването по-горе - 62 % ?!? не употребяват наркотици ,направо не мога да повярвам,това сигурно е форума с най-здавословно водещите живот потребители,казвам го без ирония.Но може би ако в изброените присъстваха тютюна и алкохола процента щеше да е друг.Сигурен съм ,че повечето от сериозните хора във форума и особено по-големите и тези с по-голям житейски опит много добре знаят ,че в БГ и в Европа и в Щатите голяма част от хората(по-точно по-младите) се друсат ,напиват се ,напушват се и т.н.Аз също съм бил в чужбина(познавам добре и обстановката в БГ)и мога да ви кажа че тревата и хашиша бяха ежедневие за тийнейджърите и повечето чакаха с нетърпение уикенда ,където алкохола и другите твърди дроги ще влезнат в употреба в някой клуб или на някое парти(по мои наблюдения и в БГ е така,май с изключение на този форум).И защо го правят - ами някои ,защото си мислят че е модно,други от любопитство,трети за да се отпуснат след тежък ден на работното място,четвърти защото всички негови приятели го правят,пети пък са депресирани и комплексирани и стимулантите им помагат за част от деня да се почувстват по-добре и т.н.Прочетох доста работи затова колко били вредни наркотиците и как никой нямал намерение да употребява и т.н.Ами да вредни са ,както много от заобикалящите ни неща са вредни- въздухът в големите градове е замърсен,прекалената употреба на някои храни е вредна,прекаленото стоене пред PC-то е вредно,прекаленото гледане на ТВ е вредно и т.н.И коя е ключовата дума във всичко изброено: "прекалено" ,да "прекалената" употреба на тези стимуланти наистина може дадонесе на някой много неприятности - всички знаете за алкохолиците,за пушачите ,за пристрастените към хероин ,за тези приели свръхдоза кокаин ,списъкът може още да продължава.На мен лично ми е малко странно отношението на някои хора към нелегализираните наркотици,значи те могат да разправят наляво и надясно колко били вредни ,а в същото време да пушат по две кутии цигари на ден и да се напиват като ...... ,мислил съм си какво ли щеше да е,ако и другите стимуланти бяха легални,защото според мен тютюна и алкохола могат да донесат не по-малко вреда .Другата ключова дума според мен е "воля".Ако имаш достатъчно силна воля да не станеш зависим от съответната дрога или да спреш да употрепяваш нещо(цигари,алкохол,кокаин,хероин) то ти ще го направиш,независимо дали ще ходиш по лекари или по комуни,или по психолози ,ако имаш ВОЛЯ ще спреш,но ако си смачкан от живота човек на който едното дрогиране(напиване,напушване) е една от малкото радости в живота(има доста такива хора) то спирането може да се окаже доста трудно.

И така за завършек мога да кажа на тези дето не пият,пушат,смъркат и т.н. да сте живи и здрави,а на другите дето си позволявате - правете го така че да не се превръща в самоцел ;)

Link to comment
Share on other sites

Трева само и екс-чета... ама рядко...

 

и само да питам... защо в "Той и Тя"??!?? :confused

Link to comment
Share on other sites

Трева само и екс-чета... ама рядко...

 

и само да питам... защо в "Той и Тя"??!?? :confused

 

защото в GameZ и MovieZ секциите нямаше място и затова я пуснах тука.

 

ами повечето отговорили в тая тема са излъгали иначе освен трева и екстази  съм пробвал маина но не е кои знае кво ;п

 

a a .. кажи им, че не е кой знае какво.

 

ne i nqma da upotrebqvam,6t0t0 spored men tva e nai-tupoto ne6t0,koeto moje da napravi 4ovek s jivota si :devil

 

и ти май имаш всеобщата представа, че от наркотика няма отърване?

Link to comment
Share on other sites

ne i nqma da upotrebqvam,6t0t0 spored men tva e nai-tupoto ne6t0,koeto moje da napravi 4ovek s jivota si :devil

 

 

:D да направи с живота си?!?!?! според теб като пушиш трева животът ти се състои в това ли?!?!!??

Link to comment
Share on other sites

ami posta na lopez me nakefi mnoo!no za reckorda:treva i pills,no da si4ko si zavisi ot vas,i ne si mislete 4e kato probvate vednuj -vednaga 6te se pristrastite ili obratnoto!si4ko e mnoo individualno i ako si znaete kekavite asses,izob6o ne po4vaite!no az mislq 4e pone 1 fi6ek v jivota si seki trqq da izpafka!

Link to comment
Share on other sites

Хора, не бъдете крайни! "Никога не казвай никога!" Както спомена някой, наркотиците са спътник на човека от самото начало на историята. Във всяка култура си има. Примерно още Конфуций и Лао Дзъ са се замайвали с опиум, а пък не ми изглеждат пропаднали. Индианците имат лулата на мира (+гъби и някакви отвари от жаби), индийците си имат коноп (нон-стоп, нон-стоп), арабите си имат наргилета, в европа са основно алкохола и тютюна, а за африканските шаманизми няма да говоря. Всеки има нужда да избяга от реалността от време на време. Но ако всички сте толкова непорочни както твърдите то аз ще отида в манастир! О забравих, знаетели че и тамяна в попското кандило се пали "за да ви приближи до бога"? Сега предполагам ще станете атеисти?!? Ако не сте лицемери! Или сте светци? Но помнете "прекален светец и богу не е драг"?

Съжалявам! Разпалих се! :sayjin

Нека всеки сам избере пътя си начина по който да живее! Моят е природосъобразен!

PS Не на наркотиците който убиват!!! :punk

Link to comment
Share on other sites

ей ся свалям някжи филм4ета с напушен хумор/хумор за наоушени/и си мисля 4е мноо ми се пущи коитом иска да си рпобва които иска не но които не е пробвал да не казва тва е мноо лосхо или несто такова понеже като не си пробвал не можеш посмъртно да дадеш компетентно мнение. много ми са смешни някви непуша4и кат запо4нат да се правят на разбира4и относно ефектите и действието на някви наркотици и бойко смешника борисов да ми разправя 4е някви(кои ще са тея балъци) дилъри топели масурите в хероин

тоя тъпак маи не знае в какви форма е херото .или си мисли 4е те въздаржателите така или ина4е са задръстени и няма да усетят 4е тоя тъпак ги будалка за да покаже колко?????? много!!!!!!!! е свършила полицията .

аз съм ТВЪРДО против твърдите наркотици но съм твърдо за леките.

а тея които много говорят без да са наясно и само разправят лъжи дето са ги 4ули от някаде ама и те не знаят дали са верни да си е**т ма*****е с извинение щото ми е писнало да гледам неинформирани тъпаци по телевизията които изразяват абсолютно пристрастни мнения, и се плащат да кажат истината , 4е навсякаде в БГ се продават твърди наркотици и 4е марихуаната дале4 не е толкова вредна колкото излиза от изказванията на незапознати малоумници ,надяващи се незнаито на масите(и дезинформираността им ) да ги спе4ели на тяхна страна.Ей за тва ще си останем не в Европа а в Азиа ама там пусхсенето е разресхено а алкохола е забранен щото е по опасен. :angry: :angry: :angry:

Link to comment
Share on other sites

Мнението на @Pepe Lopez според мен е едно от най-изчерпателните до момента. Мен също много ме дразни че не се слага кафето, цигарите и алкохола към наркотиците. Ако нещата бяха малко по-различни корпорациите щяха и трева да продават само за да печелят. Просто по стечение на обстоятелствата дадени вещества са "заделени" за разпространение чрез мафията, а други са легални и минават за по-малко безвредни. Вземете се информирайте малко и вижте че сочат алкохола за много по-вреден от тревата и това го казват изявени специалисти в областта.

Всички думи са излишни освен: каквото и да правите го правете с мярка. Това се отнася за всички сфери от живота, не само за наркотиците и няма да имате проблеми.

 

P.S. Смятам че има вещества (най-вече синтетичните) които колкото и умерено да ги използваме те пак си остават отрови. Стойте далече от тях!

Link to comment
Share on other sites

На мен ми се е случвало да се получава така че да пия всеки ден в продължение на седмица и то не по една две чашки и аре чао, но на следващия ден най-много да ме зацепи главата и то до обяд и то не винаги, което ме кара да не помириша даже бира до вечерта. Но след това не изпитвам отново желание да се напия наново. А за пушачите (понеже аз съм неактивен непушач), аз съм пушил и съм ги спрял без проблем и не съм останал с убеждението че имах абстиненция, тук става въпрос на навик.  :sick: Все пак мисля че знам какво е абстиненцията

 

П.П. Тук стана много философско, което е присъщо за наркоманите, за това смятам да се оттегля :smile1:

самата идея 4е пиеш озна4ава 4е си пристрастен а колко 4есто няма зна4ение защотот щом го правиш отново зна4и ти харесва а херсва ли ти си пристрастен .аз пу6а толкова 4есто колкото пия с една дума не много 4есто.

днес гледах един филм "histrory of marihuana" вижте го амлко и ми кажете за американските долнопробни лъжи на тая тема.Ако пу6ите ще се побуркатае .не само тва ще загубите паметта си, ще попаднете в ръцете на сатаната ще станете зависим от хериона ,ще ви пораснат женски гърди и т.н. темподобни долни лъжи необосновани и коя от коя по невероятни .

"3. ЕФЕКТИ

Ефектите на канабиса съществено се отличават както от те­зи на опиатите, така и от класическите халюциногени като LSD, мескалин и т.н. Канабисът не предизвиква такава силна еуфо­рия като опиатите, нито така силно засяга съзнанието като типичните халюцигени.Поради тези причини той представлява отделен клас в класификацията на психофармакологичните агенти. През последните 50 години са синтезирани стотици синтетични производни на канабиноидите в търсене на нови болкоуспокояващи и седативни лекарства, но тези изследва­ния са дали досега малък резултат; причината затова бе пълна­та неяснота по въпроса за механизма на действие на канабино­идите. Неотдавна изследванията в тази област силно се оживи­ха от откритието на специфичен рецептор в главния мозък, вър­ху който те въздействуват.

 

Първите описания на свойствата на канабиса, дадени от членовете на Клуба на Хашишините, са доста преувеличени и възторжени, както е било прието в романтичния 19 век; освен това,усещанията от големите дози хашиш, употребявани тогава, доста се различават от ефектите на по-слабата марихуана, която е популярна днес. Едно от най-добрите и пълни описания на психологичните ефекти на марихуаната е дадено от американския психиатър Уолтър Бромбърг през 1934 г. То е основано на многобройни наблюдения и разговори с хора, употребяващи марихуана, както и на собствения опит на Бромбърг:

 

"Интоксикацията започва с период на безпокойство около 10 до 30 минути след пушенето, през който пушачът понякога развива страх от смъртта и безпокойство с неясна причина, свързано с напрегнатост и повишена активност. След няколко минути той за­почва да се чувствува по-спокоен и скоро окончателно достига до еуфория; става бъбрив, доволен, радостно възбуден, изненадващо чувство на лекота в крайниците и тялото, смее се експлозивно и неконтролируемо, понякога без ни най-малка причина, има впе­чатлението, че речта му е остроумна и блестяща. Бързата смяна на мислите дава впечатление за брилянтна мисъл, но настъпва обърк­ване, когато се опита да си спомни за какво точно си е мислил, може да се появят визуални халюцинации... безформени проблясъци от светлина с Блестящи цветове, които възникват и се разви­ват като геометрични фигури, форми, човешки лица и сложни картини. След повече или по-малко време, което е около 2 часа, пушачът става сънлив, изпада в сън без сънища и се събужда без физи­ологични последици и с ясна памет за случилото се по време интоксикацията."

 

Към горното описание могат да се добавят още някои съществени подробности. Ефектът от пушенето продължава от 2 до 4 часа, а при поглъщане - от 4 до 12 часа. При начинаещите първоначалното безпокойство може да бъде смекчено от подкрепата на приятели; опитните пушачи го определят като щастливо безпокойство.Интоксикацията повишава чувствителността към външни стимули - цветовете изглеждат по-ярки, неща, които по-рано не са били забелязвани, сега се изпълват със значение.Както са показали изследванията, това не се дължи на повишена чувствителност на сетивата, а на новото различно отношение към възприеманите неща. Променя се чувството за време - минути може да се сторят цял час. Канабисът предизвиква силно нарушение на кратковременната памет, което води до описаната по-горе разпокъсаност на мислите и изказа - по средата на изречението човек забравя какво е искал да каже. Понякога се наблюдава раздвояване на съзнанието, при което част от личността се държи като обективен наблюдател на собственото си състояние. Докато част от съзнанието е обзета от параноични мисли, другата част може даже да им се присмива. Винаги присъствуващата степен на обективно осъзнаване помага на опитните пушачи да съхранят адекватно отношение към обкръжението. Твърди се, че някои от тях могат при необходимост с волево усилие да излязат от психозата.

 

Марихуаната не възбужда сладострастни желания - тя просто прави секса по-различен. Много хора я използуват именно за да преживеят по нов и по-различен начин своята сексуална връзка, когато тя е заплашена от една често срещана опасност - скуката и еднообразието. Репутацията на канабиса като освободител на греха в голяма степен се дължи на снемането на социалните табута, при което излиза наяве присъщата на всеки нормален човек сексуалност. Още от книгата на Бодлер е извест­но и всички съвременни изследователи единодушно го подчертават, че марихуаната просто проявява съществуващото преди това сек­суално отношение към хората от другия (или същия) пол - тя помага да се преодолеят задръжките към човек, който вече ни е сим­патичен, но ако съществуващото чувство е антипатия, тя само го засилва. Променя се възприемането на изкуството; много артисти смятат, че канабисът ги стимулира. Милтън Мезроу, джазов саксофонист, описва това така: "Всички ноти се изнизваха от инструмента ми, като че ли са били вече готови в него, хлъзгаха се и се смесваха, така че трябваше само малко да духна и да ги изпратя по пътя им, всяка веднага след другата, винаги навреме и без никакво усилие... Чувствувах, че мога да свиря години наред, без да ми липсват теми и енергия". Едва ли можем да се съмняваме в субективните усеща­ния на артиста, но не винаги нещата изглеждат толкова добре в очите на страничния наблюдател, т. е. на публиката.

 

В големи дози канабисът предизвиква видения, които са послужили като благодарна тема за безбройните хашишни откровения, с които са пълни книгите от миналия век, напр. Граф Монте Кристо. Първата научна публикация на известния физик Робърт Ууд е би­ла посветена на хашиша. Още като студент в Кеймбридж той тряб­вало да напише курсова работа по психология. Тази наука му би­ла скучна, но решил да съчетае полезното с приятното като взе­ме хашиш и опише преживяванията си; ето фрагмент от тях: "След това аз се наслаждавах на нещо като метемпсихоза. Всяко нещо или животно по мое желание можеше да стане мое тяло. Помислих си за лисица и веднага се превърнах в това животно. Отчетливо чувствувах, че съм лисица, виждах своите дълги уши и пухкава опашка и с някакво вътрешно чувство усещах, че цялата ми анатомия съответствува на организма на лисица. Изведнъж гледната ми точка се измени. Стори ми се, че очите ми се намират в устата. Погледнах през отворените челюсти и видях два реда остри зъби; затворих уста и вече нищо не виждах.

 

Към края на бълнуването въртящите се образи се появиха отново и започна да ме преследва едно странно създание на моя разум, което се появяваше всеки няколко секунди. Това беше образ на кукла с две лица и цилиндрично тяло, което на края се събираше в острие. Тази кукла не се променяше. На главата имаше нещо като корона, а самата тя беше боядисана в зелено и кафяво на син фон. Изражението на янусообразното лице беше през цялото време ед­но и също, точно както украшенията по нея."

 

Всичко, казано дотук, се отнася за действието на продуктите, получени от сортове коноп с високо съдържание на ТНС. Голямата част от канабиса, продаван у нас, не притежава тези свойства, тъй като съдържа малко от активната смола. Ефектът от изпушването на една такава цигара се изразява предимно в чисто физиологични усещания като замайване и чувство за тежест; доня­къде това преживяване напомня въздействието на алкохола, но е лишено от неговите неприятни странични ефекти. Разказите за това, че "ганджата беше много силна и започнах да повръщам", означават просто, че това е било всичко друго, но не ганджа; ис­тинският канабис е силен антиеметик, т. е. средство против повръ­щане.

 

Научно необоснованото приравняване на канабиса със силните наркотици сериозно пречи на обективното изясняване на неговия лечебен потенциал. Според заключението на федерал­ния съдия Френсис Янг "марихуаната, в естествената си форма, е най-безопасното терапевтично средство, което някога е било познато на човечеството." Освен че канабисът се използува от болните от рак и СПИН като антиеметик, има данни затова, че той има и антитуморно и антибиотично действие, Канабисът по­нижава вътреочното налягане, което помага на болните от глау­кома. По този повод в САЩ е имало един съдебен процес, пре­върнал се в прецедент. Един млад човек бил обвинен, че отглеж­да коноп в двора си, но спечелил делото, понеже доказал, че е болен от глаукома и марихуаната му помага да я лекува. Канаби­сът се използува отдавна в медицината на много народи, но за съжаление досега не е проведено съвременно изследване на по­тенциалните му лечебни приложения. Причината затова е в явно­то предубеждение към него от страна на официалните власти в развитите страни. Фармацевтичните фирми също са против ле­гализирането на канабиса като лекарство, тъй като той не може да бъде патентован, т. е. експлоатиран от тях, и само ще им прави конкуренция със своята лесно достъпност и ниска цена.

 

4. ТОКСИЧНОСТ И ХРОНИЧНИ ЕФЕКТИ

От векове се води спор за това вреден ли е канабисът. В много общества канабисът е бил обвиняван като причина за асоциално поведение. Едва ли е случайно, че той е бил популярен най вече сред хора, които открито са се обявявали срещу скуката на ежедневието и традиционните морални ценности. Даоистките монаси, дервишите от суфийските братства, европейските интелектуалци от 19 в. и хипитата от 60-те години са представлявали своего рода контракултури на своите общества. По-скоро би могло да се мисли, че хората, които отхвърлят общоприети­те ценности, са склонни да търсят нови изживявания и канаби­сът в такъв случай е не причина за определен тип поведение, а негово следствие. По-рано много се е писало за това, че употребата на канабис води до престъпни отклонения; началото на този мит идва от раз­казите за асасините. От гледна точка на здравия смисъл е ясно, че човек в приятното състояние, описано по-горе, едва ли е скло­нен към извършване на насилствени действия. Сравнението на канабиса с ефектите на алкохола не е в полза на последния, осо­бено в страна като нашата, където насилията на битово-алкохолна основа са популярно развлечение. Като причина за извършва­не на престъпления би могъл да се посочи стремежът към нами­ране на наркотик, но канабисът, макар и нелегален, е относител­но евтин; у нас цената на една цигара е под 1 $. В този смисъл много по-съществен криминогенен фактор е често срещаният болезнен стремеж към систематична употреба на скъпи жени, шампанско и черен хайвер.

 

Първият сериозен опит да се докаже вредата от канабиса е бил предприет преди един век от английската администрация в Индия. Злите езици твърдят, че цел на това изследване била да се убедят индийците, че уискито, от което правителството получавало доходи, не е толкова вредно, както традиционния кана­бис - а коноп растял, необлаган с акцизи, във всеки двор. Въп­реки това Индийската конопена комисия работила с британска добросъвестност и педантичност. Отчетът, публикуван през 1894г., съдържал повече от 3000 страници, и заключавал, че не може да се твърди, че умерената употреба на канабис води до заболяване и до умствени и морални повреди, в по-значителна степен от умерената употреба на уиски. Членовете на комисията заявили, че канабисът е така свързан с обичаите и културата на страната, че забраната му би довела само до нещастия и страдания. В изследването на Комисията на Ла Гуардия през 30-те години в САЩ също не били открити съществени отклонения у хроничните (няколко цигари на ден в продължение на няколко години) пушачи на марихуана.

 

Проблеми създава само АМР - една относително нова форма на марихуаната. Употребата на АМР води до изключително силна саливация, а в течение на няколко дни след това се наблюдава силно разстройство на мисловните и речеви способности, загуба на способността за концентрация и силна нервност, която за щас­тие е пасивна и не е съпроводена с агресивност. Остава неясно защо е било необходимо да се измисля АМР, което нищо не добавя към приятните ефекти на марихуаната, но има такива силни стра­нични действия.

 

Все още се водят дебати относно способността на канабиса да предизвиква психични отклонения след продължителна употреба. Макар и рядко, се случват обратни реакции от действието на кана­бис, което става обикновено при приемане на високи дози. Те се изразяват в изпадане в състояние на делириум, съпроводен с умопомрачение и дезориентация; тези психози отзвучават безследно за няколко часа. Някои психиатри твърдо вярват в специфична канабисова психоза, докато други не по-слабо аргументирано отри­чат съществуването й. Впрочем, според повечето изследвания бро­ят на хората с психични отклонения сред тези, които употребяват канабис, не надвишава средния за дадената страна. Използуван като средство за релаксация, канабисът без съмнение има извес­тно антипсихотично действие; изследвания в САЩ показват, че мно­го от тези, които употребяват марихуана, преди това са имали се­риозни житейски проблеми или депресия и при тях канабисът е имал в известен смисъл терапевтичен ефект. Безспорно е, обаче, че изпушването даже на една цигара марихуана, повлиява нега­тивно върху способността за каране на кола, и за извършване на отговорни и адекватни действия въобще. Едно съвсем ново изследване показва, че даже един ден след употребата на канабис интелектуалните способности са все още слабо, но забележимо понижени. Някои изследвания в Близкия Изток показват, че продължителната употреба на силен хашиш е свързано с проява на т. нар. амотивационен синдром, изразяващ се в пасивност, непродуктивност и пълна липса на амбиции, но даже в този случай не е ясно кое е причина и кое следствие. Данните за влиянието на употребата на канабис върху продуктивността на европейците и североамериканците са противоречиви - любители на марихуаната има както сред аутсайдерите, така и във висшите сфери на администрацията, на­уката и изкуството. Борците за легализация на канабиса са убедени, че амотивационният синдром е просто поредния мит, лансиран от техните противници. Всъщност не е ясно в какво е проблемът, тъй като съвременното западно общество очевидно не страда от не­достиг на кариеристи - даже напротив.

 

Безчислени изследвания са посветени на влиянието на канабиса, и най-вече на марихуаната в частност, върху организма. Канабиноидите са изумително слаботоксични; леталната доза на ТНС по различни оценки е 400 до 40 000 пъти по-висока от ефективната. Досега не е известно някой да е умрял от канабис - за­това пък според медицинските списания само през 1979 г. трима ду­ши са умрели от прекалено пиене на вода. Напоследък, обаче, особено в САЩ, съществува реална възможност за отравяне с канабис. Тя е резултат от действията на полицията, която е длъжна да посипе вся­ко открито конопено растение с дефолианти - това са онези симпа­тични препарати, с чиято помощ американците превърнаха виетнам­ската джунгла в пустиня и вследствие на които Виетнам все още е световен шампион по процента на новородените с уродства. Както се казва - ще водим борбата за мир до последния човек.

 

Очевиден е отрицателният ефект на пушенето върху дихателната система; в този смисъл марихуаната действува точно както тютюна. Канабиноидите подтискат имунната система, но засега ня­ма данни, показващи, че тези, които употребяват канабис, боледу­ват по-често - затова пък пониженото производство на макрофаги влияе добое на болните от мултипленна склероза. Установено е, че канабиноидите понижават концентрацията на тестостерона и някои други полови хормони, и по този начин намаляват оплодителните свойства на спермата. Тези промени не са силно изразе­ни и твърденията, че пушенето на марихуана прави мъжете стерилни и хомосексуалисти, са несериозни.

 

Канабиноидите се обвиняват в това, че могат да предизвикват дефекти у новородените деца и това твърдение, макар и все още недоказано, би могло да бъде вярно, поне що се касае до влияни­ето им върху концентрацията на половите хормони; между 8-та и 10-та седмица от развитието на плода у него започва синтезът на собствени полови хормони и промяната на баланса им в майчиния организъм определено може да доведе до нарушаване на този естествен процес. От друга страна, много бременни жени в Третия свПт, продължават да употребяват канабис, тъй като от това ядат с по-голям апетит и по-малко повръщат; досегашните изследвания показват, че това се отразява на техните деца по-скоро добре. Те­зи данни все още се дискутират, но все пак е най-разумно бремен­ните жени да не употребяват канабис.

 

Преди няколко години Националният институт по наркоманиите в САЩ остро бе критикуван от активисти на антинаркотичното движение за това, че не оповестява достатъчно широко данните си за вредата от канабиса. Официалното изявление на института по този повод гласи: „Никога досега не са били хвърляни толкова много пари с цел да бъде доказана вредата от дадено средство - и при това да са били получени толкова нищожни резултати." Въпросът за влиянието на хроничната употреба на канабис едва ли няко­га ще бъде изчерпан, но по всичко изглежда, че само дълговре­менното използуване на силните му разновидности би могло да има неприятни последствия.

 

Не е известно някой особено да е страдал от липсата на канабис. Твърдо е установено, че в реални условия той не предизвиква физическа зависимост, а психическата зависимост от него е слаба. Към канабиса на практика не се развива толерантност, а при опит­ните пушачи даже става обратното - необходимата доза става по-ниска. Този странен ефект на обратна толерантност от някои се обяснява с това, че те са овладели умението така да пушат, че да извличат по-пълно активните вещества. Слабо изразени симптоми, които биха могли при известно въображение да се на­рекат абстинентен синдром, са открити само при лабораторни експерименти с хора и животни, на които преди това са били давани нереално високи дози. "

wzeto ot http://www.entheogen-bg.org

Link to comment
Share on other sites

Четох, четох до някъде и се отказах..

Ебати наркотиците :>

То аз май като се замисля всичко, което ме заобикаля е наркотик, ама няма нищо :D

Иначе по самата тема- да аз пуша марихуана. И не виждам къде е проблема?

Тва, че било вредно? Ай моля Ви се стига глупости. Много по-вредни неща има. Като си гледам например комшията, дето не може да изкара ден без да пийне малко домашна ракийка се отчайвам направо.

Пушила съм разни джойнтове с родителите ми, но това се е случвало точно два пъти- първия път, когато ме разбраха, че пуша и втория път в Холандия-там просто нямаше начин да не пуша :D Общо взето аз нямам абсолютно нищо против марихуаната, стига човека който я пуши да знае за кво я пуши, да знае че не е безвредна и да внимава колко пуши.

Мисля, че тия неща, че 'от марихуаната се започвало' са ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ.

Аз като пуша един фишек той да не ми казва 'Абе, Рени, бейби аз не ти стигам иди вземи нещо по-твърдичко'. Всичко си го правим ние хората, че в един момент решаваме, че дадена доза не ни стигала и тръгваме към по-твърдо, по-твърдо и накрая отиваме наистина на твърдо (демек два метра под земята :zzz ), което е много жалка работа. В край на сметка всеки сам си избира пътя, по който да тръгне. Аз не съм ник'ва, че да съдя тоя и оня, щото се друсал. Еми живота си е негов- като иска да го погубва никой не го спира.

А за други истории- екстазита, амфети и такива неща- и с тях съм се запознавала :D Просто нямаше как да изкарам миналото лято в Слънчев Бряг на партито на Самсара Бийч ;> Нямаше как да изкарам и миналата година май месец на партито на Метрополис, нямаше как да изкарам и на партито на Carl Cox в София, просто колкото и да е.. ;>

Иначе треви, както каза някой са се употребявали още в древна Индия и то точно, за да се слееш с бога един вид. Глупава работа, ама го е имало ;>

Преди биваше- имаше право да се носи определен грамаж 'за лична употреба' ся и тва забраниха ;> Крива работа, щото тия дето си пафкат ей така за кеф ги дебнат на всеки ъгъл, а в същото време циганите в Столюпиново си бръмчат с мерджаните и тях никой не ги закача. За тва и нямам влечение към тия наркотици-щото за сметка на моя живот някви тъпи мангали си правят паричките. Ми що не си * майката ;>

Ай стига толкова от мене ;>

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...