Jump to content
BulForum.com

eRepublik


Vetim

Recommended Posts

До колкото знам.имаме 40 депутати в парламента и всеки удобрява по 2 гражданства на месец.Демек само 80 човека могат да получат българско гражданство.Ще има да чакаме :D

PS:Айде някой да прати 2 подаръка че закъсах с уелнеса.38 ми е :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Аз като остана без работа (или на 17-ти) ще емигрирам. Ще разгледам заплатите как вървят и отивам да ставам богат. Харесал съм си Китай, Испания. Другите не съм ги гледал още как им вървят заплатите и стойностите на валутата.

 

Трябва ли да имам гражданство в определена страна, за да отворя фирма?

Link to comment
Share on other sites

ММ нз ама май за фирма тряа 20 злато.Пък също и суровини.Утре са изборите.Гледайте да гласувате.По ваш си избор :)

ПС:Май ще се местя при мамалигите.В България живота е толкоз мизерен :(

Link to comment
Share on other sites

Аз като остана без работа (или на 17-ти) ще емигрирам. Ще разгледам заплатите как вървят и отивам да ставам богат. Харесал съм си Китай, Испания. Другите не съм ги гледал още как им вървят заплатите и стойностите на валутата.

 

Трябва ли да имам гражданство в определена страна, за да отворя фирма?

Ето ти частта с предприемачеството, гражданството не мисля, че има значение. Най-важното, което знам, е да влезеш в някоя организация, иначе няма да можеш да работиш в собствената си фирма... Имай предвид, че за фирма ти трябва много злато. 30-40 като за начало, че и повече.

 

 

Наръчник за нови играчи: Част 3. Как да започна бизнес

5 comments 10 months ago

 

Обзор на икономическата дейност в играта:

 

В eRepublik има 3 отрасъла – добив (на жито, нефт, желязо, диаманти и дърво), строителство (на жилища, болници и защитни системи) и производство (на храна, подаръци, оръжие и самолетни билети). За добива се нуждаете само от работници, а за строителството и производството – и от суровини, като дървото е за строителство, житото за храна, желязото за оръжие, диамантите за подаръци, а нефта за самолетни билети. Ако на фирмата ви не достигат пари за заплати или суровини за работа работника има право да напусне дори да е в 72-часов начален срок, затова внимавайте винаги да сте добре снабдени.

 

Технология на откриване/купуване на фирма:

 

Можете да основете или купите фирма и с гражданина си, но това не го препоръчвам, понеже гражданина ви няма да може да работи ДОРИ ВЪВ СОБСТВЕНАТА ВИ ФИРМА и всеки ден ще губи точки равни на качеството на фирмата. Затова е най-добре първо да си основете организация (или някой да ви даде достъп до своята). Това става срещу 5 злато, като идете на My Places – Organizations - Create New, и там зададете име на организацията, email с който е свързана, и в кой регион и държава да бъде създадена (можете да изберете, която и да е точка по света, независимо къде е гражданина ви). Тогава превеждате по сметката на организацията необходимата сума злато и с нея основавате или купувате фирма. Организацията може да пътува и има инвентар точно като гражданин, и може да е собственик/мениджър на много фирми. (Още едно съображение - дори някой гражданин да бъде изгонен от играта неговите съдружници запазват контрол върху фирмите и авоарите чрез организацията, до която достъп може да имат неограничен брой хора). Имайте предвид, че можете да купувате фирми само в държавата, в която се намира организацията, а ако основавате фирма тя ще бъде основана точно в региона, в който се намирате. За добивни фирми трябва да се намирате в избрания регион със залежи, а за строителна или производствена фирма ви съветвам да я учредите в някой безопасен регион (вътрешен и/или укрепен и/или столица и/или без стратегическо значение), за да ограничите шанса фирмата ви да премине в друга държава ако региона бъде нападнат и завзет. При покупка на фирми внимателно огледайте качеството на фирмата, лицензите и, наличния запас суровини и стоки, региона в който е основана и т.н. Цена много по-ниска от парите, които сам би трябвало да похарчите за да учредите такава фирма, показва че вероятно с фирмата има някакъв проблем – няма лиценз за работа в държавата в която се намира (това става когато е в наскоро превзет регион, такъв лиценз струва 5 злато, за разлика от нормалния износен лиценз за чужбина, който струва 20 злато), или е суровинна фирма учредена в район без залежи, или износните лицензи са за държави с високи мита/данъци, което ги прави безползени.

След като започнете бизнес организацията може да се ползва за 2 важни неща – да пътува по чужбина, където да купува евтини суровини и да ги дарява на фирмите ви, и/или да изкупува собствената ви продукция, за да я продавате на черно (т.е. купувате стока от фирмата си и или я ползвате лично, или я дарявате на някой, който може да е в трета страна, а той ви дарява пари; няма начин да се вади стока от фирмата без тя да мине през пазара, т.е. без да бъде продадена; някои се изкушават при такива продажби да пускат ниски цени, за да намалят платените данъци или защото нямат много кеш, но това е опасно – аз съм прихванал доста такива чужди оферти). Освен това в организацията можете да складирате оръжието и храната, които не желаете гражданина ви да използва, понеже при бой автоматично използва най-качественото оръжие, което има в инвентара си, а всеки ден автоматично изяжда най-качествената храна, докато организациите нямат здраве, не ядат, не се бият и не гласуват.

 

Къде и каква фирма да отворя:

 

Преди да откриете фирма внимателно разучете производствените формули за трите вида дейност – добив, строителство и производство, понеже има съществени разлики, които тук само ще маркирам:

- ДОБИВ: Добив препоръчвам да развиете само в региони с високо ниво на залежи и да започнете чак когато имате пари за фирма ниво 2 или 3, понеже на тези нива работниците ви са съответно 1.8 и 2.4 пъти по-ефективни от тези във фирмите ниво 1 и те не могат да ви конкурират в ценова война, а фирмите на ниво 4 и 5 са вложили такива суми злато в ъпгрейди, че не искат да ви подбиват цената, а и са малко на брой и обикновено не определят пазара. За целите на производството няма значение какво качество суровина се ползва, Q2 = 2xQ1, Q3 = 3xQ1=Q1+Q2 и т.н., затова в склада на производствените фирми всички суровини се превръщат в еквивалента си в Q1. По-високо качество се предпочита, когато някой купува с организацията си и дарява на фирмата си, защото е по-бързо да прехвърлиш 10 Q5 суровини, отколкото 50 Q1.

- СТОИТЕЛСТВО: За строителство си направете сметката дали имате достатъчно свободен капитал, че да наемете много работници (оптималния размер фирма е 20 човека), да купите много суровина, и след това да чакате известно време за продажбата докато парите ви са заключени в стоката.

- ПРОИЗВОДСТВО: За целите на производството няма значение какво качество суровина се ползва, Q2 = 2xQ1, Q3 = 3xQ1=Q1+Q2 и т.н., затова в склада на производствените фирми всички суровини се превръщат в еквивалента си в Q1. По-високо качество се предпочита, когато някой купува с организацията си и дарява на фирмата си, защото е по-бързо да прехвърлиш 10 Q5 суровини, отколкото 50 Q1. Производството на храна и подаръци е бързооборотен бизнес - те се правят бързо и се харчат ежедневно, като ги купува всеки. Храната изисква съответно по 1 единица суровина и 1 единица труд за всяка единица качество (т.е. храна качество 2 иска 2 единици productivity и 2 Q1 жито), а подаръците - по 2 единици суровина и 2 единици труд за всяка единица качество (т.е. подарък качество 3 иска 6 единици productivity и 6 Q1 диаманти). Оръжията естествено се продават когато има войни (ако са достатъчно евтини хората от военни зони ще долетят за да си напазаруват евтиния), а билетите по всяко време, но най-вече около избори и при избухване на войни. Оръжията искат по 5 единици суровина и 5 единици труд за всяка единица качество (т.е. оръжие качество 4 иска 20 единици productivity и 20 Q1 желязо), а билетите - по 10 единици суровина и 10 единици труд за всяка единица качество (т.е. билет качество 1, които са най-ползвани, иска 10 единици productivity и 10 Q1 нефт). Това 2 бизнеса, особено оръжието, са с чести пикове и спадове и трябва да сте готови по няколко дни да трупате запаси от готова стока (което ви заключва капитала с продукция) в очакване на по-голямо търсене и по-добри цени.

При откриването на фирма се отчитат редица фактори: наличност на работна ръка и суровини, размери на данъци и мита, големина на вътрешния пазар, ембарга и войни (пречат на износа), ниво на заплатите, надценка в различните браншове, конкуренция, обороти, съществуващи политически и военни заплахи към региона/държавата, ликвидност на валутата и прочие. Относителната тежест на факторите се определя от начина, по който смятате да организирате бизнеса си. Примерно:

- ако смятате да печелите от евтина работна ръка малкия вътрешен пазар не е проблем стига да можете да изнасяте. Имайте предвид, че лицензите са много несигурно нещо – понякога по практически съображения се започват войни дори между съюзници (примерно Румъния и Полша, преди това Румъния и Норвегия), а някой задействан съюз може да ви отреже достъпа дори до страна на другия край на света (примерно в момента България и САЩ са във война заради Мексико). Освен това политиката към данъците и митата може да се промени с едно гласуване за 24 часа и износа на печалба да стане невъзможен;

- ако имате добивна фирма в друга държава липсата на суровини в държавата, където ще произвеждате не е проблем, понеже с организацията ще изкупувате от добивната фирма и дарявате на производствената. Дори да нямате добивна фирма организацията ви пак може да лети по света в лов на евтини суровини;

- при голям вътрешен пазар и много налична работна ръка малката надценка (резултат от скъпа суровина, високи данъци, много конкуренти или скъпа работна ръка) не е проблем, понеже можете да печелите от оборот – когато пазара е особено активен по цял ден уволнявайте и назначавайте хора, и така фирмата ви ще произведе 100-200% над нормалния обем и ще печелите като от 2-3 фирми.

- не подценявайте промените на валутния курс. Една от причините бизнеса в България да е несигурен освен малкото работна ръка и малкия пазар, е че курса на лева лесно се люшка от 0.010 злато/лев до 0.008 злато/лев, което е промяна от 20% и може да се случи за ден-два. В големите икономики валутните пазари са много по-активни и промените доста по-плавни, главно с някакъв дневен цикъл в зависимост от това в кой часови пояс са играчите (примерно през деня румънската лея е скъпа, понеже всеки търси пари за заплати и суровини, а вечер когато обръщат оборотите в злато обикновено поевтинява). Някои разузнавателни tool-чета също не оценяват факта, че търговията с валута може да се върти както около курс продава, така и около курс купува, т.е. дори офертите продава да са за 0.01 злато/лев, ако купува е 111 лева/злато може цена от 10 лева да се окаже както 0.09 злато, така и 0.10 злато. Това е една причина да сте много внимателни в държави с евтина валута и да следите внимателно курса купува - понеже валутния пазар приема курсове само до 3-ия знак след десетичната запетая и ако курса на валутата е примерно 0.002 един скок както надолу до 0.001, така и нагоре до 0.003 се равнява на 50-100% промяна и обикновено офертите купува много по-точно отразяват стойността, на която се търгува валутата. Също така знайте, че препоръчителния курс е глупост - куп държави от месеци са на светлинни години от него и си просперират, вместо да ги помете някоя корекция, както може би би станало в реалния свят.

 

Изключително важно е да се стремите винаги да сте на оптималния размер за дадения тип фирма (за производствени и добивни – 10 човека, за строителни – 20), понеже ако в добивна/производстве а фирма има 1 човек, той работи на 50% ефективност, 2 – на 55%, 3 – на 60% и т.н. докато на 10 човека производителността стане 100%, и с 11-тя отново започва да пада с по 5% на човек, като над 20 си остава 50% независимо от броя хора. По тази причина, когато откривам фирма първо я напълвам с евтини работници умение 0 и 1, и чак когато имам 9 човека започвам да наемам по-квалифицирани работници и да уволнявам един по един евтините. Така 50-ината процента производителност, които сте загубили докато се напълни фирмата, се равняват на минимална сума пари.

 

Наемане на работници:

 

Знайте, че производителността на работниците е много различна в различните държави, като в тези, където има чести войни, всеки с ниво 5 и нагоре (т.е. умение 2 и нагоре) може спокойно да поддържа здраве около 90 и да е 50% по-продуктивен от работниците умение 2, които никога не са се били и вероятно са около 40-50 здраве. В такава държава наемам и уволнявам докато останат само дисциплинирани работници, които държат здраве близо до максималното и ми е рахат. Когато преценявате какви заплати да предлагате трябва да изчислите очакваната производителност на различните нива умение и да вземете предвид очакваното средно ниво здраве, а също и евентуалния прогрес в потенциалната производителност докато човека работи при вас първите 72 часа. Примерно работник, който наемете на умение 4.02 може да ви напусне, когато стане на 4.06, което значи че едва ли максималната му производителност ще се промени много докато работи за вас, а работник който сте наели на 1.5 ще ви работи първи ден с умение 1.5, после 1.75, и после 2.25, което ако поддържа постоянно ниво на здраве значи че ще качи производителността си с 50% на третия ден, докато вашите разходи са си същите.

Не ви съветвам в държава, замесена в активна битка, да отказвате повишения и уволнения на работници, защото може да се нервират и да ви саботират - да работят след като са се били и са с малко здраве (примерно 30), а иначе след това да си се лекуват и да си завършват деня на 80, изглеждайки продуктивни и изрядни.

 

 

Наръчник на младия предприемач: Добив

8 comments 10 months ago

 

Поредната статия, за тези които ги мързи да смятат :)

 

Ако приемем за 100 % производителността на един работник в добивна фирма Q1 ето каква е производителността му във фирми с друго качество:

 

Q1: 100%

Q2: 180%

Q3: 240%

Q4: 280%

Q5: 300%

 

Т.е. производствените разходи на фирма Q2 са около 2 пъти по-малки отколкото за Q1, а на Q5 - 3 пъти!

 

Q2: Предвид това, че ъпгрейд до Q2 качва продуктивността почти 2 пъти, а струва само колкото откриването на нова фирма (20 злато) горещо препоръчвам младия предприемач да не започва добивен бизнес преди да е събрал пари поне за фирма Q2, иначе с Q1 рискува дълго време да бачка на нула или на загуба.

 

Q3: Фирма Q3 има смисъл, когато има достъп до изключително оживен пазар (т.е. на държава, която често воюва или предприема политически превземания; ако достъпа е чрез лиценз за внос имайте предвид че някое задействано MPP може да ви изиграе лоша шега).

 

Q4 и Q5: Ниво 4 и 5 аз лично не препоръчвам, понеже за цената на ъпгрейд от ниво 3 до ниво 4 (100 злато) може да бъде създадена 1 нова фирма Q3 и да останат 10 злато оборотни, а за цената на ъпгрейд от 4 до 5 (още 200 злато) може да се направят още 2 такива фирми, т.е. вместо 1 фирма Q4 можете да имате 2 Q3, a вместо 1 Q5 – 4 Q3, т.е. по една във всяка от по-главните държави-производител , което по мое мнение е много по-добра гаранция за доходност, отколкото допълнителните 16% или 25% производителност, които получавате на Q4 и Q5 спрямо Q3. А и можете да откривате новите фирми "в движение", с по 40 и 90 злато, а не чак като съберете 100 или 200 злато. Освен това разпръскването на фирми в различни региони и държави ви предпазва не само от великото зло за бизнеса - продължителен мир (анатема! :), а и от риска региона да бъде завладян от държава с много по-малобройна или скъпа работна ръка, което чувствително би качило разходите ви и ще е голям удар ако фирмата е Q4 или Q5.

 

И една бележка по повод нивото ресурси в региона, в който ще правите добив. В район без открити залежи няма абсолютно никакъв смисъл да правите фирма - продуктивността там е 100-200 пъти по-ниска от колкото в районите с открити залежи. В район с high ниво на суровини работниците ви са 2 пъти по-продуктивни, отколкото в район с ниво medium, затова освен ако труда в района с medium не е 2 пъти по-евтин няма смисъл да правите добив на такова място.

Link to comment
Share on other sites

как да си повиша най бързо wellness-a в Пловдив съм болница май няма :)

имаш ли пари за храна 3-4 звезди?

Може да избираш 2 подаръка или 1 q4 храна.

 

Тук пак има обучителни статии http://www.erepublik.com/en/article/baby-guide--1129445/1/20

Link to comment
Share on other sites

храна ама нали се яде 1 на ден мога ли примерно 3-4 пъти да ям и да се дигне 26 ми е в момента :(

купих си KFC 5 звезди ама има още 6 преди него тоест чак на 7-я ден ли ще го изям

Link to comment
Share on other sites

храна ама нали се яде 1 на ден мога ли примерно 3-4 пъти да ям и да се дигне 26 ми е в момента :(

купих си KFC 5 звезди ама има още 6 преди него тоест чак на 7-я ден ли ще го изям

Е ти си почти умрял, как го постигна? Най-бързо е Wellness Box за 2 злато, което излиза адски скъпо и не го прави.

Първо се яде най-високото. Най-бързо и евтино ще ти излезе да не работиш и тренираш 3 дни, а да ядеш по 4 звезди храна. 5 звезди нищо не взимай, не е финансово изгодно. 4 е най-добре.

 

Скоро май и Бургас ще освободим.

Link to comment
Share on other sites

добре аз след 4часа като мога да напусна се местя и няма да работя

еми как го постигнах не си купувах няколко дни да събера пари и като събрах пак румънците ни взеха и се смени валутата а да и пробвах една битка да видя кво е :)

Link to comment
Share on other sites

Официално съм жител на Пекин, Китай. :)

 

Заплата 6.20 за 2 скил в производството.

 

Аналог в Румъния - 3-4. Айде мерси съм.

 

И хляба е по-евтин.

 

Едит: Някой може ли да ми каже как да си вдигна уелнеса от 33 до 40+, за да мога да се бия и да се възползвам от болницата?

Link to comment
Share on other sites

При мене стана някъв жесток бъг - до 16-ти не можех да напускам и ей сега профилактично натиснах Resign и напуснах. И в момента нямам работа. :blink:

Link to comment
Share on other sites

и аз не можех ама доколкото разбрах 3дена трябва да работиш преди да напуснеш

 

аз имам въпрос колебая се къде да отида

1. в някоя част на България

2. в Лондон

3. в Холандия

Link to comment
Share on other sites

и аз не можех ама доколкото разбрах 3дена трябва да работиш преди да напуснеш

 

аз имам въпрос колебая се къде да отида

1. в някоя част на България

2. в Лондон

3. в Холандия

 

аз знам, че трябва 3 дена да работя преди да напусна, а те изтичаха на 16-ти, защото работата я започнах снощи...

 

За какъв к*р ти е да ходиш на майната си? Отивай в Сърбия , те навсякъде имат болници пето ниво, съюзник са ни, не си дават току-така териториите... Можеш и във Варна да идеш, ама не разбирам закво са ти тия екзотични местения по картата.

Link to comment
Share on other sites

Официално съм жител на Пекин, Китай. :)

 

Заплата 6.20 за 2 скил в производството.

 

Аналог в Румъния - 3-4. Айде мерси съм.

 

И хляба е по-евтин.

 

Едит: Някой може ли да ми каже как да си вдигна уелнеса от 33 до 40+, за да мога да се бия и да се възползвам от болницата?

Същото като в Сърбия, само че си на майната си. Тази разлика се получава заради "бейби бум", като сега много от новите са между 2 и 3 скилл, затова точно тази работа е ниско платена.

 

shtaiga като не искаш Сърбия, отиди в Унгария, Турция или Индонезия. При война ще можеш да се биеш за БГ.

Link to comment
Share on other sites

турция е съюзник на холандия и англия няма ли пак да мога да се бия за българия а и доколкото прочетох:

България е въвлечена във война между два големия съюза: ФЕНИКС и ЕДЕН, като ние се бием на страната на първия. Наши съюзници са Сърбия, Турция, Русия, Унгария и още много други, а основните ни противници са Румъния, Гърция, Полша, Хърватска, САЩ и други. Изобщо в Новия свят в момента се води една мащабна Световна война

 

англия и холандия също са във феникс

Link to comment
Share on other sites

При мене стана някъв жесток бъг - до 16-ти не можех да напускам и ей сега профилактично натиснах Resign и напуснах. И в момента нямам работа. :blink:

 

Не се притеснявай. През изминалите 2 дни, 4 пъти ме уволняваха от работа, най-вероятно заради нисък уелнес.

 

Точно като реша да работя, влизам в някоя фирма, изработвам си надницата за деня, а те после ме гонеха.

 

и аз не можех ама доколкото разбрах 3дена трябва да работиш преди да напуснеш

 

аз имам въпрос колебая се къде да отида

1. в някоя част на България

2. в Лондон

3. в Холандия

 

Аз съм в Китай. Ти защо точно тези 2-те си решил? Правил си проучване или просто ти харесват като места?

 

@Vetim: То реално дали съм в Китай или в Сърбия е едно и също. Самоче при Китайците е по-спокойно. Билетите са на една цена, затова разлика няма реално.

Ако погледнеш средните заплати, тази в Сърбия е 6, а тази в китай 8,60. Да не говорим, че Китайската валута е по-скъпа от Сръбската и Румънската и се заменя 1:1.60.

Link to comment
Share on other sites

ами харесват ми това са ми любимите страни

по проучване в холандия взимаш 2пъти повече отколкото в англия но и храната е 2пъти по скъпа

може би в англия ще се преместя а пък и сега като свършат празниците реално там ще се пребирам така че да съм на едно място и виртуално и реално :)

и все пак коя от двете да избера :)

Link to comment
Share on other sites

Аз в крайна сметка си купих Wellness за 2 злато. Бих се после и се излекувах в болницата. Сега съм с 85. Жалко само, че трябваше да си изхарча златото заради прибързаността ми.

Link to comment
Share on other sites

Woox те китай били от еден бе.Как можа да идеш при врагът.Ууу че си ...Та и аз ти се подведох по акъла и щях да идвам.Много пари дават мама им жълта :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...