Jump to content
BulForum.com

За просяците


Recommended Posts

Виждали ли сте, има едно момче което свири едновременно на китара, хармоника и дайре.
Наистина човека с флейтата и тоя с китарата , хармониката и дайрето си заслужават парите. Винаги оставям пари когато ги засека . Страхотни са .
Тоя младеж колкото пъти мина покрай него си изпразвам джобчето за стотинките. Но той според мен е далеч от категорията на просяците. Доколкото знам има музиканти, които излизат на улицата да свирят не заради парите, а заради самото свирене.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Тва за първи път го чувам, ако е така Евала им правя тогава. Явно са големи ентусиасти и доста отдадени на това, което правят.

Link to comment
Share on other sites

Тоя с китарката,къдравия и аз му се кефя,попринцип оставям и на него и на онзи дядо с флейтата,ако имам де.

Наистина,вечер като се разхождам ми става много,много приятно като чуя.

Иначе има и едни 3-ма пича дето свирят нещо като джаз. Много им се кефя.. :)

Иначе за просяците,не си спомням кога за последно дадох на просяк.. тук в Пловдив.

 

Има един на кап. Райчо,там като слизаш в подлеза,почти легнал на стълбите,навел глава и протегнал ръка. Ебати тъпото.. Много изкуствено изглежда.

Онзи ден някакво момче гонеше един просяк,удряше го,плюеше го. Толкова бързо бягаше тоя просяк,че неможех да му се нарадвам колко е жизнен,за разлика от положението,в което го бях видяла преди 5 мин да проси,свил се на земята и протегнал ръце..

 

Като бях малка,една баба(циганка) ме срещна и ми обясни,че ходела по кофите и събирала празни буркани и със сух хляб обирала остатъците от лютеница и някви такива,аз тогава бях малка и 1лв за мене беше много нещо. Дадох ти 70 стотинки на тая жена! После я видях с кутия цигари и една цигара в устата,минаваше точно покрай мене и майка ми,а преди да мине се хвалех на майка ми как съм помогнала на стара женица,дала съм и пари за хляб или там за.. цигари.

 

Не знам какъв трябва да е тоя просяк за да му дам пари.

И на мен не ми стигат,вярно,имам си дрехи,не е същото.. ама и на мен не ми стигат,нямам намерение да плащам мръвките на някой мързелив,смрадлив мангал.

В моя малък град, има сума цигани,всичките ровят по кофите,даже са си дружки някои,никой никога не проси. От време на време засичам някой с работни дрехи,изобщо.. Дърти,млади,работят,ровят - не просят.

Имам си един любимец,той постоянно с едно колело се движи. Какво ли не върши тоя човек,много е добръчък,Шветли се казва,не може дас говори много добре и е кривоглед. И дрехи сме му давали и какво ли не. Работи много,и по вестниците го пише :) Даже като види някой познат и дрънка със звънчето на колелото :)

До преди няколко години помагахме а едно циганско семейство с квото можехме от време на време,те понякога ни носеха плодове.

Абе изобщо..

Не ми се говори за съкатите просяци.. Много рядко давам пари на някой просяк изобщо..

Особено ако е накой без крака или без ръце,и като си момисля,че и него някой може да го използва.. Абе не ми се мисли.

Може би с времето ще се науча да давам на който трябва.

Link to comment
Share on other sites

А да а тези дето идват по домовете особено по празници ми иде да ги хлопна с нещо по тиквата, най-вече защото идват сутрин преди 12 и ме будят и съм адски кисел като стана и установя че ме буди подобен досадник

 

Не е като да те изкарат на коледа в 12ч ЦИГАНСКИ КОЛЕДАРИ...и почват."Ой Коледо...Мой коледо..." и там някаде им затварям вратата с думите "Чезваите".

 

На тия дето искат стотинки за реис - не им давам както се каза по-горе то си личи когато наистина се е случило да нямат в тях.

 

На циганките с циганчетата, картопродавачи,онези с решенията на ТЕЛК също не давам.На музиканти дет се вика изпразвам стотинките и колкото толкова /стига да не са над 2лв де :)

Link to comment
Share on other sites

Явно има връзка м/у влошената икономическа обстановка и броят на просещите и измамниците, защото напоследък положението май се влошава...

 

Преди година-две едно хлапе (да речем около 10-11 годишно), явно от някой дом за деца без родители, идваше по един път седмично до моя офис и винаги ми искаше пари с думите "Имаш ли някаква работа за вършене?", което е един значително по-достоен начин за търсене на пари... На него винаги му давах по 5лв... В един момент се загуби за около месец. Като се появи пак и го питах къде се губи, обясни че са ги водили в някакъв дом в с. Стойките до Пампорово за да карат ски... Няколко месеца след това изчезна окончателно...

 

Преди две седмици ме минаха със стандартния номер: Докато си търсех място за паркиране и карах бавно в уличките до В. Априлов, прилично облечен човек, на около 40-тина години ми се размаха да отбия. Не знам как ме избра - имаше доста хора наоколо... Спрях, свалих си прозореца и го питах какво има. Той заразказва, как му били разбили колата, бил от Хасково, взели му всички пари и нямал нафта да се прибере. Трудно е човек да повярва на тая версия, защото ако на мен ми се случи подобно нещо, последното, което бих направил, е да тръгна по улиците да събирам пари за нафта от човек на човек...

 

А напоследък зачестяват и един много интересен вид просяци: Преди седмица, около 23 без нещо бях в кафето, което се намира на третия етаж на дългия търговски център на Кап. Райчо. В един момент се появява едно хлапе, около 4-ти клас, с ученическа раница на гърба и много добре облечено, което носи една купчина от безплатните списания и картички, които ги има на поставки на входовете в повечето добри кафенета. Доближава се до нашата маса и ни казва "Искате ли да си купите картичка?" Аз го попитах - "Ти по това време не трябва ли да си вкъщи, вашите знаят ли те къде обикаляш?", а той отговаря "Да, няма проблеми - ей сега се прибирам :Д". Дадох му някой лев и се разбрахме да хваща директно за вкъщи :) Интересно ми е обаче, тези хлапета дали сами проявяват инициатива и предприемчивост или някой ги кара насила да обикалят...

Link to comment
Share on other sites

най-добрия тест си остава да им предложиш да им купиш за каквото там просят: иска нафта - ок, къде ти е колата да отидем да я дръпнем до бензиностанцията... нямал за хляб - ок, ето магазина или ето ресторанта, ела да ти поръчам едно ядене... няма за билет до Лево Маджунково - айде да идем на касата, аз ще ти купя билет...

 

ако казват истината - ще си направил едно добро дело...

 

на музиканти давам пари, защото те не просят, не знам защо ги сложихте тук... те си ги изкарват.

 

дори на 12 цигански коледаря на ЗГАН бих дал - все пак не са излезли да крадат, а да заработят и това трябва да се насърчава.

 

и нещо, което едва ли някой тук би заподозрял за мен: когато бяхме малки и неразумни, някъде към 80-90 на миналия век - и ние сме просили стотинки от минувачите. но никога не сме лъгали - винаги е било директно - имате ли 20 стотинки, събирам за цигари... или водка.. или каквото е там. Тогава родителите ни нямаха възможност да дават по една бала джобни на ден, а с 20ст за баничка не можеш да си купиш "Родопи" от 80ст... келеши сме били...

Link to comment
Share on other sites

Едно моме със свити като карфичка зеници се опитваше да ме убеди, че и трябват стотинки за влак... :laughing:

Да не говорим за мъжа, който вече сигурно десети път ме спира около Света Неделя с една и съща история: "Ограбиха ме, момиче, ако мога да ти продам телефон, имам и фонокарта тук.... Ключодържател?"

 

Иначе пътувах в едно купе с две баби преди време и едната разказваше как обикаляла офисите на разни фирми и предлагала картички.

"А, ами аз си отчитам парите на фондацията, взимам си процента и ми е чиста съвестта - дали те ще преведат някакви пари вече не е моя работа. И е много доходоносно, миличка, на децата и на внучетата съм приготвила по стотина лева за Коледа... Да си купи всеки каквото иска"

 

Edit: Всъщност лошото не е, че тези хора ще приберат нечии стотинки... Лошото е, че много други ще загубят доверие в хората, а това рефлектира върху нуждаещите се.

Link to comment
Share on other sites

.....В един момент се появява едно хлапе, около 4-ти клас, с ученическа раница на гърба и много добре облечено, ....
най-добрия тест си остава да им предложиш да им купиш за каквото там просят: иска нафта - ок, къде ти е колата да отидем да я дръпнем до бензиностанцията... нямал за хляб - ок, ето магазина или ето ресторанта, ела да ти поръчам едно ядене... няма за билет до Лево Маджунково - айде да идем на касата, аз ще ти купя билет...

По повод горните цитати - след малко ще споделя личен опит...

А иначе в "зората на демокрацията", когато започнаха да се нарояват такива (и други подобни) явления, доста давах - и на просяци, и на изпаднали бабички, дето изобщо не просят, и картички съм купувал, и химикалки (от ония глухонемите, дето ги предлагат...всъщност дори и не взимах химикалката, а само давах парите). Разбира се малко по малко животът ме научи, че покрай истински нуждаещите се хора, автоматически се нарояват множество паразити, които печелят на техен гръб.

Моментът в който тотално спрях да давам беше, .............. :censored2: (by me)

 

 

Edit: Изреченията след многоточието ги изтрих току що, тъй като се оказа, че случките съм ги разказал по приблизително същия начин преди повече от 5 години. :lol:

Имали сме такава тема тогава и съм се разписал там. :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Не съм се скъсал да обикалям по света, но искам да попитам хората, които са пообиколили Европата има ли такива хора с такова нулево достойнство и самоуважение, които здрави, прави, работоспособни просят по улиците и се занимват с такива измами? Измами на дребно, които определено не им печелят нещо повече от кутия цигари и загуба на всякаква съвест и предрасъдъци.. Има ли някъде из Европа такъв голям брой подобни индивиди? Да просиш пари при положение, че имаш поне 5 начина да ги извадиш с честен труд...

Link to comment
Share on other sites

бе там е работата, че печелят много повече от за една кутия цигари... верно, има си цена и тя е да си плюеш на фейса, ама в края на краищата балъците оставаме ние, те излизат тарикати.

Link to comment
Share on other sites

бе там е работата, че печелят много повече от за една кутия цигари...

'Ми да - преди месец се връщам от пешеходния мост и слизам в подлеза под "6-ти септември". Излизайки от него забелязвам оня сакатия, дето от години е там или по главната. На 2 метра срещу него една жена продаваше варена царевица с подвижна количка. Минавайки покрай тях дочувам част от разговор между двамата...

Сакатият си брои парите и комуникира с жената - "...36 лева...аз днеска повече от тебе съм изкарал...".

Часът беше около 3, което означава, че за деня ще е изкарал минимум 40 лв., а този ден нямаше кой знае колко хора из главната. Дори и да има дни с не толкова добър "доход", месечно събира една нелоша (необлагаема) сума. Нямам нищо против него и подобните му - Господ достатъчно ги е наказал, но когато някой мангал ме лъже в очите, а после се качва на такси, тогава ми идва да... :woot

Link to comment
Share on other sites

Има ли някъде из Европа такъв голям брой подобни индивиди? Да просиш пари при положение, че имаш поне 5 начина да ги извадиш с честен труд...

 

Има, но не са такива нагли нахалници, а и в повечето страни има изградени правила, които не им позволяват да се ширят навсякъде. В Рим аз видях най-много боклуци и битници. Там се възползват от една вратичка в местния закон - ако си просто мършляк полицията те прибира, но ако се грижиш за бездомно животно нямат право да те пипат - респективно всички водят кучета с тях.

Link to comment
Share on other sites

Не е като да те изкарат на коледа в 12ч ЦИГАНСКИ КОЛЕДАРИ...и почват."Ой Коледо...Мой коледо..." и там някаде им затварям вратата с думите "Чезваите".

 

Тези ме дразнят наравно с останалите досадници които ми звънят да се опитват да ми продават картички или просто да мрънкат за благотворителност. Моите уважения но този обичай е религиозен а въпросните циганчета го правят колкото да припечелят нещо защото е прието да се дава по някоя стотинка.

 

А колко пъти ви се е случвало като минавате покрай някоя ромка първо да почне да ги реди "айде бате, дай някоя стотинка годпод да те поживи, ....." и после като не дадещ да почне да те кълне? Една понеже беше прекалено нахална и взе да ми се пречка и да се бута (вероятно с желание да ме преджоби) като ѝ изсъсках да ме остави на мира и се приготвих да я избутам ме почна и аз малко незряло взех че и отвърнах и тръгнах да я гоня обаче си заслужаваше мигновенната промяна във физиономията когато се засилих към нея :)

 

 

Жена ми пък има случка преди време е гонила някакви мангалки които са я преджобили и успяла да докопа едната, извила и ръката, отскубнала и телефона и я почнала при което взели да се струпват хора и моментално отнякъде изскочило едно цигане върнало и портмонето, заклело се че нищо не е взело от там и взело да се моли да не бие майка му. Сега като си го спомня се чуди сама на акъла си как изобщо е тръгнала да я гони и че ако сега стане въобще не би се засилила да го прави защото не е ясно какво може да ѝ се случи като се насъберат 2-3 още ама тогава била обезумяла от яд нещо...

Link to comment
Share on other sites

Има, но не са такива нагли нахалници, а и в повечето страни има изградени правила, които не им позволяват да се ширят навсякъде. В Рим аз видях най-много боклуци и битници. Там се възползват от една вратичка в местния закон - ако си просто мършляк полицията те прибира, но ако се грижиш за бездомно животно нямат право да те пипат - респективно всички водят кучета с тях.

Тва май не е само в Рим, защото където съм бил навънка навсякъде го има като наще насядали мангали и да просят, само че вместо дете държат някво мършаво куче.

Link to comment
Share on other sites

А напоследък зачестяват и един много интересен вид просяци: Преди седмица, около 23 без нещо бях в кафето, което се намира .... В един момент се появява едно хлапе, около 4-ти клас, с ученическа раница на гърба и много добре облечено....

Интересно ми е обаче, тези хлапета дали сами проявяват инициатива и предприемчивост или някой ги кара насила да обикалят...

 

 

Сами,сами... не помня къде бях,къде ми се случи,но едно хлапе,толкова симпатично и добре облечено ме спря, и ме попита дали мога да му дам 1 лев за да си купи.. не помня какво,нещо модерно за децата беше. Не ме излъга,реших да му дам.

След 2 минути ме спира пак,същото хлапе и ми казва: "Бихте ли ми дали един лев за нзм си кво...", и аз му казвам "Е,преди малко ти дадох точно 1 лев!" И той като започна да се моли и да ми върви пред краката: "Ама айде моля ти се дее,мнооги ти се моляя!" И аз го попитах: "мама и татко знаят ли какво правиш?",и естествено отговорът беше "да".

Съмнявам се,че ако някой насила ги кара,щяга да бъдат толкова усмихнати при молбите си. Щяха да са сдухани,така си мисля.

И му казах,че и аз нямам парички,ама не искам от хората по улицата.. И така.. сякви хора има...

Много пъти сме си говорили с приятелки,че ако тръгнем да просим,в Пловдив има толкова доверчиви хора,че поне 40-50лв,както Мидекс казва,ще изкараме.

 

И в София на автогарата ме спира един наркоман и ми разправя: нямам пари за билет,ала-бала,би ли ми дала.. и му дадох там някви 2лв. Започна разговор,попита ме дали познавам едиси кой от моя град,оказа се,че имаме общ познат.. После почна да ми показва,че има пари във всякаква валута,после ми каза,че довечера имало парти и щял да има пълен плик с екстазита..

Направо съжалих за тия 2лв дето съм му дала.. Направо ми идеше да го плесна.

Link to comment
Share on other sites

В един момент се появява едно хлапе, около 4-ти клас, с ученическа раница на гърба и много добре облечено, което носи една купчина от безплатните списания

 

Имаше един период в който ей такова хлапе, може би същото, го засичах много често събота вечер в Хепи на центъра в Пловдив. Първо предлагаше безплатните списания по 20 стотинки, после вдигна цената на 40 стотинки. Аз не съм му давал пари, но обикновено сядахме едни и същи хора и го бяхме запомнили - всеки път някой му даваше лев - два. От време на време се случваше някой от съседните маси да не е разбрал за какво става въпрос, тъй като наоколо се чуваха съвсем сериозни коментари от сорта - ама тези списания не са ли безплатни :) Това момче съм го засичал също и да обикаля с едно момиче, горе-долу на неговата възраст. Момичето по същия начин със списанията, може би са брат и сестра. Но кой знае каква е и тяхната история...

 

Както някой по-горе каза, може би увеличеният брой хора молещи за пари има някаква връзка и с икономическата ситуация в страната. Преди два дни ме среща един човек пред фурната на Иван Асен в София и ми вика - мога ли да те помоля да ми дадеш 12 стотинки, че ми забавиха парите днес - не ми достигат, за да си купя рогче. Тръгнах да вадя монети от джоба и той си отвори ръката пред мен - беше събрал купчинка жълти стотинки. Питах го кво работи - каза ми, че поставял профили, ама не му платили навреме, както очаквал. Дадох му точно стотинки и той влезе в хлебарницата.

Link to comment
Share on other sites

Неска като минавах покрай подлеза на центъра на "Тримонциум" и там дето има един просяк, за който някой беше говорил по-нагоре такмо когато аз минавах от там някакъв човек му изсипа няквкави стотинки и му даде 1-2 лева, и го гледам нашия човек обра всички едри стотинки и си ги прибра и остави само тея по една и по две.

Link to comment
Share on other sites

...нашия човек обра всички едри стотинки и си ги прибра и остави само тея по една и по две.

Е, че това всички го правят - не си ли го забелязал? Циганките дори оставят само 5-6 жълти монети, че да изглежда по-мизерно... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

До MARVIN & случая с картичките.

Пускат и хора в Пловдив да продават но тук на тези които работят не им е далавера.

В другите градове работиш на 50% (картичката 2 лв за теб 1 лев - за фондацията 1 лев).

В Пловдив лично бе на 30% (70ст. на картичка ;))

 

Работил съм в Пловдивска фондация "Да Д***м Живот" - мошенници големи.

Общо за месеца за детето наистина даваха пари - но даваха толкова колкото се

изкарват за по-малко от 1 ден - 300 лв.А човек сам си правеше поне по 30-тина лв за себе си.

 

На просяци мразя да давам.

На Иван Вазов - бабата в инвалидната количка си има пазач - мъжа с кантарчето до нея ... винаги я следи.

Виждал съм ги на края на Вазов в уличките да седят и бабата да си оправя гащите. :laughing:

 

Бабата на Пешеходния - ниска, черна и много зла. "Айде баба Айде баба" и като не и дадеш

даже от наглост плюе по теб и те кълне.

 

Единствените хора на които бих дал и съм давал с удоволствие това са 2-мата улични музиканти

за които споменахте.

Къдравото момче с китарата - вчера бе по центъра - пак пуснах нещо.

Дядото с флейтата. забелязвал съм го последно към 23:30 около пощата - човека го прави точно за удоволствие.

Link to comment
Share on other sites

Като за начало нека не бъркаме тротоарните музиканти с просяците, че едното си е професия, а другото е в едни случаи измама, а в други карма..

 

Давал съм на просяци пари, храна и дрехи, но винаги преди това съм провеждал дълъг разговор за да се убедя, че е уникален случай.. Измамниците работят на принципа колкото повече толкова повече, така че ако ги заговорите в един приятелски разговор те обикновено бързат и не са много приказливи, защото губят време, а времето е пари :)

 

Въпрос на избор е дали искаш да помогнеш на изпаднал в беда, това не те прави непременно балък, но на всеки реално може да му се случи да изпроси някаква услуга, измамниците ще ги разпознаем само ако имаме желанието да помогнем, ако не ти идва от вътре най-лесно е да кажеш "а бе тоя сигурно е измамник, я си гледай работата".

 

т.е. мамиш себе си като прикриваш факта, че просто не ти се дава :)

Link to comment
Share on other sites

Такааам!

Броят на просяците от нас до офиса в 9:30-10:00:

1. Пред бившото Мартинели, със сменяща се позиция, седи 1 дядо, който си носи столче. Той проси в пластмасова чашка.

2. В самото начало на пешеходния мост, седнал облегнат на оградата, винаги навел брада, има 1 белобрад старец. Той проси с протегната ръка.

3. Няколко крачки след него е 1 пич на възраст, който свири на акордеон стари песнички.

4. Прословутата бабка, която винаги е в черно е следваща. Тя седи в началото или края на моста, в зависимост от това, дали Благоев са в междучасие или не. Ако им хване голямото междучасие се завърта около дюнерджийниците преди подлеза, за да прибере стотинките на дечурлигата, които им е неудобно да отказват.

5. На скоро се появи 1 дядо, който продава безплатни вестници. Седи в самото начало на джумаята.

6. Пред Леро/City Center/или кой както го знае седят гнусарите, които събират по 2 лева за някакви глупости. Седят по 2-ма и са 2 жени или мъж и жена. Не знам дали са минали обучение, но те също налазват предимно ученици, защото са по-"уязвими".

7. Random циганите, които се сменят и просят пред самото бинго.

Какво се получава, когато се прибирам от работа в промеждутъка от 17:30 до 18:00:

1. Random циганче на бингото.

2. Пича без крака, който си бута кашончето. Той си сменя локацията.

3. Наглярите пред Лерото са още там.

4. Но до тях има изненада - някакъв дядо, който свири на някакъв духов инструмент и си пуска касетофончето за фон.

5. На една от пейките пред магазините за обувки седи пича, който свири на 11 инструмента.

6. Малко преди джумаята се появява някакъв тип, който продава икони/картички/нещо си. Той изглежда толкова заплашително, че нищо чудно, че всички го заобикалят от далеч.

7. Пред банките, които са на малката главна седи някакъв нов, който всеки път проси за различно нещо.

8. Слепия - него всички го знаем.

9. Около бившия Аладин се върти 1 циганка с дете. Тя също прости за различни неща всеки път.

10. На подлеза седи 1 пич, който е само с 1 крак. Той е там от години.

11. Дядото пред Мартинелито помните ли го? Сега е преоблечен и се е дръпнал лекичко, в зависимост от потока.

Ето и просяците, които нямат постоянна локация:

Циганката с "Извинявай, колко ти е часа? Чакай, чакай, голямо бъдеще те очаква...".

Бабата с пиратките.

2 баби, които вървят комплект и едната седи от едната страна на улицата, другата от другата. Те са най-често по пешеходния мост.

И още, и още...

И това е само за 18 минутния ми път от нас до офиса...

Link to comment
Share on other sites

т.е. мамиш себе си като прикриваш факта, че просто не ти се дава :)
М'да, предлагам вече да заговаряме всеки просяк, да преценим искрен ли е или не. Така, например, Ваньо ще стига за работа не за 18 минути, а за три часа. И ще е чист пред semiloma.
Link to comment
Share on other sites

т.е. мамиш себе си като прикриваш факта, че просто не ти се дава :)

 

Всъщност аз по-нахалните им тегля една майна и да вземат да идат да работят не да се правят на много нещастни. Особено мангалките с по емнайсе деца и жалните "дай бате за децата" ... ай да ти е*** пут***а лелина кат' не можеш да ги гледаш що ги направи бе боклук?!

Link to comment
Share on other sites

Всъщност аз по-нахалните им тегля една майна и да вземат да идат да работят не да се правят на много нещастни. Особено мангалките с по емнайсе деца и жалните "дай бате за децата" ... ай да ти е*** пут***а лелина кат' не можеш да ги гледаш що ги направи бе боклук?!

Чи що ги правят, щото нямат пари за капути :laughing: или щото им е кеф да свършват вътре(на топло бате). Аз кат видя просяк, ако е циганин го подминавам.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...