Jump to content
BulForum.com

За просяците


Recommended Posts

М'да, предлагам вече да заговаряме всеки просяк, да преценим искрен ли е или не. Така, например, Ваньо ще стига за работа не за 18 минути, а за три часа. И ще е чист пред semiloma.

 

Пред мен не, но пред себе си да. Ваньо може би ще спаси един живот :rolleyes:

 

Всъщност аз по-нахалните им тегля една майна и да вземат да идат да работят не да се правят на много нещастни. Особено мангалките с по емнайсе деца и жалните "дай бате за децата" ... ай да ти е*** пут***а лелина кат' не можеш да ги гледаш що ги направи бе боклук?!

 

Тия нахалните циганчетас по <5 деца превърнали просенето в бизнес въобще няма смисъл да ги обсъждаме, че има ли такива които не ги разпознава от километър? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply
Пред мен не, но пред себе си да. Ваньо може би ще спаси един живот :rolleyes:

 

Нищо няма да спаси. Винаги има начин да се оправи човек без да се налага да проси. Вместо да кибичи на главната и да гледа жално може да свърши нещо дори да е инвалид (незрящ, трудноподвижен и т.н.). Не казвам че са особено доходни дейностите които може да върши но няма и да загине от глад.

 

Крайно негативно съм настроен спрямо просяците главно заради нахалните циганки и продавачите на картички които досаждат по заведенията. И защото 99.9999% от всичките не са нито толкова изпаднали нито толкова нуждаещи се от помощ и защото каузите за които събират пари ако изобщо са истински в крайна сметка получават една малка част от сумата която е дарена.

 

Айде опитай се да дадеш пример за някой който проси и това е единствения начин "да си спаси живота" и кажи поне за един случай където пари събирани от някаква организация са отишли 100% по предназначение а не са разпределени като заплати за "работещите там", за текущи разходи и за не знам си какво друго и в крайна сметка по предназначение ако са стигнали 20% от средствата да е постижение.

 

________________

 

 

И преди да останеш с впечатление че никога не съм помагал на друг човек в нужда да те уверя че си в голяма грешка - помагал съм на хора на които съм преценил че си заслужава и които наистина са имали нужда от помощ но дори ги е било срам да помолят. Ей на такива хора си струва да помагаш а не на досадниците по главната.

Link to comment
Share on other sites

Нищо няма да спаси. Винаги има начин да се оправи човек без да се налага да проси. Вместо да кибичи на главната и да гледа жално може да свърши нещо дори да е инвалид (незрящ, трудноподвижен и т.н.). Не казвам че са особено доходни дейностите които може да върши но няма и да загине от глад.

 

Крайно негативно съм настроен спрямо просяците главно заради нахалните циганки и продавачите на картички които досаждат по заведенията. И защото 99.9999% от всичките не са нито толкова изпаднали нито толкова нуждаещи се от помощ и защото каузите за които събират пари ако изобщо са истински в крайна сметка получават една малка част от сумата която е дарена.

 

Айде опитай се да дадеш пример за някой който проси и това е единствения начин "да си спаси живота" и кажи поне за един случай където пари събирани от някаква организация са отишли 100% по предназначение а не са разпределени като заплати за "работещите там", за текущи разходи и за не знам си какво друго и в крайна сметка по предназначение ако са стигнали 20% от средствата да е постижение.

 

________________

 

 

И преди да останеш с впечатление че никога не съм помагал на друг човек в нужда да те уверя че си в голяма грешка - помагал съм на хора на които съм преценил че си заслужава и които наистина са имали нужда от помощ но дори ги е било срам да помолят. Ей на такива хора си струва да помагаш а не на досадниците по главната.

 

За образован, интелигентен човек с възможности като теб; съм далеч от мисълта, че не си помогнал на този който е бил в истинска нужда. Мисля, че това което обсъждаме не съвпада точно с главното което е описано/запитано в темата. Става дума за как да различаваме истинските нуждаещи се. Не става дума за индивиди пуснали котва пред гари и болници или псевдо организации събиращи пари в името на фалшива кауза.

 

Примери може да се сетиш много, има много закъсали хора по улиците, един ограбен, друг изоставен, трети болен, дори и да има начин да се оправят без да просят, под стреса в който човек е подложен в такъв момент те не подозират за възможните изходи от трудната ситуация. Някой път дори без да се дава е възможно да се помогне на такъв човек, с телефон, със съвет, с приютяване, с превоз или храна, начини много.

 

Поздравявам те обаче за изказванията си по адрес на просещите бизнесмени (така ги наричам аз), абсолютно си прав да реагираш така! :)

Link to comment
Share on other sites

Искам да сигнализирам за още един нов.

Той е на около 40-50 г. винаги е с шапка, но вижда се сиво-бялата му коса, региона му е от Калигула до фонтана пред общината и редовно излиза с номера : Трябват ми 2.80 да се прибера щото майка ми е болна. Както ти иска 2.80 почва да ти иска 5 лв. Напада главно по-млади хора (студенти и ученици) :angry1

Link to comment
Share on other sites

Вчера,на спирката до Тримонциум, една нисичка,нормално облечена възрастна жена ме помоли за 40/60ст. или левче.. Дадох и лев,малко след това се качи на някакъв рейс. Позамислих се после,на спирката имаше и други младежи,ние обаче отидохме встрани от тях,тя сигурно и на тях им е искала. Ама изобщо не ми каза за какво и защо..просто ме помоли.

Беше ми неудобно да откажа,а и изглеждаше просто като жена,която е изхарчила последните пари за нещо и няма как да се прибере..

Link to comment
Share on other sites

До MARVIN & случая с картичките.

Пускат и хора в Пловдив да продават но тук на тези които работят не им е далавера.

В другите градове работиш на 50% (картичката 2 лв за теб 1 лев - за фондацията 1 лев).

В Пловдив лично бе на 30% (70ст. на картичка ;))

 

Работил съм в Пловдивска фондация "Да Д***м Живот" - мошенници големи.

Общо за месеца за детето наистина даваха пари - но даваха толкова колкото се

изкарват за по-малко от 1 ден - 300 лв.А човек сам си правеше поне по 30-тина лв за себе си.

 

На просяци мразя да давам.

На Иван Вазов - бабата в инвалидната количка си има пазач - мъжа с кантарчето до нея ... винаги я следи.

Виждал съм ги на края на Вазов в уличките да седят и бабата да си оправя гащите. :laughing:

 

Бабата на Пешеходния - ниска, черна и много зла. "Айде баба Айде баба" и като не и дадеш

даже от наглост плюе по теб и те кълне.

 

Единствените хора на които бих дал и съм давал с удоволствие това са 2-мата улични музиканти

за които споменахте.

Къдравото момче с китарата - вчера бе по центъра - пак пуснах нещо.

Дядото с флейтата. забелязвал съм го последно към 23:30 около пощата - човека го прави точно за удоволствие.

На човека с флейтата давам с кеф. Кога 20, кога 50 ст или лев. Зависи колко дребни имам в момента. Случва се рядко защото вече рядко излизам вечер, най-често събота. Обаче ми харесва свиренето му. Може да не е кой знае какво ама мен ме кефи. И всеки път човека бладодари независимо колко си му дал. На пича с акордеона също съм давал. На мургавите не давам. Имало е случаи когато съм давал на случайни възрастни хора които или не им достигат пари за лекарства или нещо такова. Но това ако са единични случаи. Всмисъл не са редовни просяци а просто са изпаднали в кофти ситуация. може и да съм бил излъган, но какво от това.

Link to comment
Share on other sites

От днес интересен случай. В района на Четвъртък пазара някаква жена си седи на стълбите пред един хранителен магазин (на 6-ти септември - на 10-тина метра от дюнерите в посока Руски). Минавам аз покрай нея и тя ми вика - дай ми 20 - 30 стотинки да си купя нещо. И аз - какво искаш да си купиш? Тя - ами хляб, лекарства, нещо за ядене. Добре викам аз - хайде идвай с мен в магазина - влизаме и ще купим. И тя - ама не, сега къде ще купуваме, аз вечерта като се прибера ще си взема хляб от магазина до нас. Аз - еми ето де - вътре продават хляб и други неща за ядене. Тя - не, не - дай ми пари. Аз - пари не мога да ти дам, като не искаш хляб хайде тогава идвай до аптеката да купим лекарства. Тя - къде ще ходим до аптеката, аз нямам рецепта. Аз - нищо де, без рецепта ще ти купим лекартсва. Тя - е сега без рецепта, кой знае какви лекарства ще ми дадат. Аз - кви лекартства пиеш? Тя - ами аз съм добре, нищо ми няма, обаче за сина ми лекартста - нещо за нервната система. Аз - хубаво де, ще вземем каквото трябва. Тя - не, дай ми пари. Аз - няма, съжалявам. Тя - е добре, щом не искаш, няма. После една кола паркира наблизо и жената отиде при тези хора да иска от тях пари.

Много неподготвена се оказа жената, не може да мине елементарен тест :) Поне съм спокоен, нищо че не можах "да направя добро".

Link to comment
Share on other sites

Не, сериозно не мога да разбера защо не им теглите по една майна. Ама под майна имам предвид една хубава българска благословия с поне 3 думи? Може да е грубо но има МНОГО пенсионери които са на ръба на оцеляването но не съм видял да стоят да просят. Това е много долно деяние за мен освен че е досадно за всички минаващи оттам и е крайно неприятна гледка. А докато има "добри душички" които да ги съжаляват те ще продължат да нахалстват. А лепилодишащите около Хепи на главната пък съм ги гонил с викове ама жена ми се дразни та напоследък само викам управителя да ги разпъди... сега е студено ама лятото...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Май няма истински просяци щото професионалните не търпят конкуренти.

 

Няколко пъти съм срещал на различни места в града една жена, която винаги излиза с история, че и трябват пари за да се прибере с рейса до някакво село. На такива като нея, които явно лъжат, не давам.

 

Иначе вчера дадох пари на един старец, който стоеше с пластмасова кутия с надпис "помогнете". Мисля, че е добре да се помага по-често, но само на хората, които наистина мат нужда.

Link to comment
Share on other sites

Няколко пъти съм срещал на различни места в града една жена, която винаги излиза с история, че и трябват пари за да се прибере с рейса до някакво село.

Аз съм се натъквал на мъж със същата версия. :)

Друга версия е да дадеш 2-3 лева, че нямало бензин в колата.

Link to comment
Share on other sites

И стоенето някъде с пластмасова кутийка с надпис "помогнете" е критерий за имане на нужда?

 

 

Едит - историята с бензина съм я чувал и един път реших да се заям човека излезе искрен наистина киснеше на 5м от бензиностанцията, не можа да запали, добутахме го и казах да му сложат за 20 кинта... човека за малко да ме разцелува :)

Link to comment
Share on other sites

...

Няколко пъти съм срещал на различни места в града една жена, която винаги излиза с история, че и трябват пари за да се прибере с рейса до някакво село. На такива като нея, които явно лъжат, не давам.

..

Такива има доста. В 100% от случаите като предложа да идем заедно до гарата да му вземем билет, изфирясва набързо. Същата работа и с хляба, дай ви ка 50 ст. за хляб. Викам, ай да идем да ти взема от магазина, в резултат дим да го няма. Преди години се бях излъгал 1-2 пъти и бях дал стотинки.

Нямам против да дам на беден човек, дори аз самия да нямам. Но такива измекяри подкопаха доверието на хората към всички останали хора. Защото вече всички знаем хората на какво са способни, а най-мразим да ни лъжат и правят на маймуни, не ни стигат институциите и държавата скапана.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Интересно ми е, дали вие имате някакви начини да различите лъжливите просяци от хората, които просят еднократно, защото наистина се нуждаят от пари.

 

На гладния му дай хляб - алчния ще го хвърли...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...