Jump to content
BulForum.com

Tема за Хард Дискове


w00x

Recommended Posts

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply
500 Gb / 4.3 = :confused

Ми Ок де, да вземе един друг хард, препоръчително WD и на него да сейвне :) . Когато с теб купувахме ония 640-ки, аз с таката цел го взех тогава - имидж, рефлаш, и сега ми е нещо като райд1, ползвам го като мирър, и сейвам чат пат на него като първа степен на бакъп. Е, нерядко забравям втората степен на ДВД-та, от мързел, но пък имам и друг комп, на който сейвам, и още 2 други диска :) . В случая притеснението е почти единствено от скапване на основния диск.

Link to comment
Share on other sites

Tedy, ти разстреля детето в мен. Моя диск 1.5 ТБ май е същата серия. Сигурен ли си в това, защото аз имам спомен, че проблемът е само при 500ГБ дисковете. Съветвай, че да вземам мерки навреме.

 

Не мога да разбера. Аз като ти го казах в другата тема, ми се нахвърли като куче. tedy като ти го казва, го питаш дали е сигурен.

 

При дисковете 7200.11 с обем над 500ГБ, но най-често при тези от 1ТБ+, се среща въпросния проблем. Четох 2 статии в които се споменават проблемите с фирмуера, в едната пишеше, че промененият фирмуер също е бъгав. Не съм видял статия за тихата промяна, която обсъждаше човека в другата тема, затова и не мога да кажа нищо.

 

@djadomraz: какви са тия 600МБ бе човек, тука говорим за 100. Да нямаш SSD?

Link to comment
Share on other sites

Е добре аз пак ще кажа че повече от 35-40мб/сек неще .. тва нормално ли е ... че ми стана интересно :)

То е ясно че черната серия е по пъргава .. но не трябва ли да развивам трансфер поне 80-90мб/сек или аз нещо не съм наясно

Link to comment
Share on other sites

Е добре аз пак ще кажа че повече от 35-40мб/сек неще .. тва нормално ли е ... че ми стана интересно :)

То е ясно че черната серия е по пъргава .. но не трябва ли да развивам трансфер поне 80-90мб/сек или аз нещо не съм наясно

:) Ако копираш/местиш файл(ове) между дялове на същия диск, няма как да очакваш повече. Дискът по същото време чете и пише по същия диск.. Общия трансфер ще е сумата от двата трансфера.

Ако е така, значи си Ок, ако копираш със скорост 45 МБ/с, значи чете с 45 и пише с 45. Общо 90 и сметката излиза.

И както казах, дори копиране между различни дискове, под ХР не е показател защото под виста/2008 ОС-а може да използва цялата памет за кеш и чете с максимална скорост, и пише с максимална скорост. Докато под ХР поне според последните ми наблюдения има някакво изчакване на по-бавното устройство и не се употребява на максимум по-бързото. може би тогава нямах и много рам, и не се е усещало. Но в 2003 кеша беше максимум около 600 МБ, който съм засичал, дори с 4 рам.

Link to comment
Share on other sites

@djadomraz: какви са тия 600МБ бе човек, тука говорим за 100. Да нямаш SSD?

 

6 броя Seagate 320gb (доволни стари) но закачени за контролер Areca ARC 1220. Всеки диск поотделно вади около 80мб/сек трансфер... Тези 600 подозирам са пиков резултат от нещо влезло в кеша на контролера (1мб) - реално всеки от дисковете вади около 80мб/сек а общо около 350мб/сек макс.

Link to comment
Share on other sites

Ми Ок де, да вземе един друг хард, препоръчително WD и на него да сейвне :) . Когато с теб купувахме ония 640-ки, аз с таката цел го взех тогава - имидж, рефлаш, и сега ми е нещо като райд1, ползвам го като мирър, и сейвам чат пат на него като първа степен на бакъп. Е, нерядко забравям втората степен на ДВД-та, от мързел, но пък имам и друг комп, на който сейвам, и още 2 други диска :) . В случая притеснението е почти единствено от скапване на основния диск.

Не е нормално нямам в момента скрийн но в hd tune вадя 110-112 макс 78-80 средно.И това е без включен AHCI режим на дъното.Принципно трябва да е включен но спира да ми разпознава харда.Просто P45 се оказва че е много капризен.

Едит:това не е за Tedy,а за Kypo извинения :)

Link to comment
Share on other sites

Не мога да разбера. Аз като ти го казах в другата тема, ми се нахвърли като куче. tedy като ти го казва, го питаш дали е сигурен.

 

Хайде сега приказки... Не съм ти се нахвърлял по никакъв начин. Просто мислех, че проблема е само при 500ГБ, а то се оказва че е при цялата серия - не го знаех. My bad.

 

Между другото:

 

No download available for this serial number. No action required.

 

Големият хард е in the clear :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Бихте ли споделили в момента каква ви е работната температура на вишите хардове

При мен:

Самсунг 1ТБ 45

Макстор 80Г 51

 

Имам си охладители но зимата ги махам да не ми бучат, мисля утре да ги слагам, но ми е интересно при вас каква е температурата.

Link to comment
Share on other sites

Винаги е като стайната +/- 1 градус. Ако в стаята ми е 27С - и двата диска са толкова ; Ако е 30 - и те са 30 ; ако е 35С - тогава дисковете са с 35-36С, независимо дали работят активно или са 'айдъл'. Просто кутията ми е сървърна с добро охлаждане, а за дисковете има специален обдухващ ги вентилатор. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

А, да, забравих да добавя, че кутията ми е перманентно отворена :P

А моята - перманентно затворена (освен вратичката с ключа отпред) - иначе не може да направи "вакуума". :laughing:

Ето ти и второ мнение за температура - поради това, че gado трябваше вчера да слага един климатик в стаята на сина ми, обаче ме забравил, щото нали знаеш - колеги съфорумци не се броят за клиенти... :P ...та, преди малко синът ми влезе и ме пита кога ще му слагат климатика, понеже температурата на диска му стигнала 57 градуса, а той си няма сървърна кутия, държи отворена неговата и 24 часа бичи уоркрафт и всякакви други 'крафти' на 21" CRT, усилвател и разни други греещи елементи... :woot

Link to comment
Share on other sites

поради това, че gado трябваше вчера да слага един климатик в стаята на сина ми, обаче ме забравил, щото нали знаеш - колеги съфорумци не се броят за клиенти... :P

 

Какво няма да те забрави като дойде при мен на гости да ми монтира едно стъпково моторче на моя климатик и направихме много сладък мохабед над онази плиска дето ни е "набор" :)

 

Иначе моите гледам някакъв датчик (според speedfan) отчита 30 градуса но силно ме съмнява да е истина защото е заковало на 30 и не мърда. Но пък моите от 3-4 години не съм ги спирал за над час-два, обаче точно пред тях 2 вентилатора вкарват въздух а в другия край на кутията 3 други (+ захранването) вадят топлия въздух

Link to comment
Share on other sites

На стайна температура 28 градуса, единия хард е на 35, а другия на 30 - 31 градуса.

И да питам нещо.Гледам, че всички колеги казват, че вентилаторите им отпред вкарват въздуха вътре в кутията.Аз съм го сложил да изкарва въздуха.Видеото ми насочва струята точно към хардовете и реших че е по-добре ако 12-ката ми вади въздуха.Дали ако я обърна ще се промени нещо?И има ли смисъл изобщо при тези температури?

Имам още една 12-ка отзад която също вади въздуха на вън и една 8-ца,на страничния капак на кутията,която вкарва въздуха вътре.

Дали ако променя нещо във конфигурацията на вентилаторите, ще подобря охлаждането?

Като цяло тепературите са:

Проц - ~ 40 - 45 при натоварване макс. 50

Дъно - ~ 37 - 40

Видео - ~ 47 - 50 при натоварване макс. 60-63

Хард 1 - ~ 30-31

Хард 2 - ~ 35

Link to comment
Share on other sites

Температурите ти изглеждат Ок, щом са под 40 за ХДДс.

Иначе според моя опит, винаги на отворена кутия съм имал доста по-високи температури.

Видеото примерно се качва с 15-20*.

Отдавна съм с пасивни видеа и сигурно затова, при затворена кутия доста по-голяма част от влизащия въздух влиза през отвора отзад на видеото и го охлажда по-добре.

При отворени капаци насочения иначе поток от вентилаторите се губи. Има опасност да влизат папатоци, мишки, и всякакви гадини. Както знаем, и змии :) .

Нормално отпред се вкарва свеж въздух, който охладжда нещата по пътя си към задния капак където поне един голям фан, + захранването изкарват.

 

Магданозе, пробвай да обърнеш предния вент и кажи какво е станало.

Link to comment
Share on other sites

При мен сега хардовете са на 32-35 градуса (имам една 12ка пред тях, стаята е без климатик).

Някъде в нета бях чел, че е по-добре потока на вкарващите да е малко по-голям от на изкарващите, за да се продухва праха, който влиза през отворите по кутията (вместо да се засмуква такъв, ако вентилаторите вкарват малко).

Така подбрах 7те вентилатора на кутията и сега съм доволен от охлаждането. Вентилаторите са 4 14ки, 2 12ки и 1 8ца зад процесора (обдухва дъното отзад).

 

офф: на пасивните карти не съм фен, защото цялата платка се нагрява сериозно с температурата на gpu-то и има риск след година две някой кондензатор да цъфне, особено ако не е добър потока в кутията. И тук е имало теми за такива.

Link to comment
Share on other sites

За потока, според мен е по-добре вкарващия отпред да е с по-малък дебит, защото въздуха, влизащ през разните отвори, като например отзад, е важен за макар и лекото охлаждане на компонентите там. Типичен пример в моя случай е видеокартата.

Видеото в идле е колкото проца, към 45* в момента, при стайна 30. Доста добре според мен за пасивна. Ако отворя кутията, ще стигне 60 минимум.

Под товар стига към 60-65-70 в жегите. максимум.

Не знам за другите пасивни, но на тоя асус охлаждането се води някакво специално, и наистина работи изключително добре. За хора, които играят венъж на 5-6 месеца, е по-добре пасивно, след като картата е в идле през 95% от живота си.

Дъното ми кара 3-та година вече, 24/7, и няма подутини :) , само с пасивни карти е било. Старото 7300ГТ обаче грееше повече.

 

Дисковете се хладят с 1 12-ка на половин обороти с резистор, и последно като гледах са около 4-5 градуса над стайната, т.е. към 37 макс, при сегашни температури. Под 2008 с моя чипсет не мога да видя темпрратурите в тоя момент. Диска, който е в средата, е най-топъл, с 3-4* отгоре (той дава споменятия максимум.)

Link to comment
Share on other sites

Като гледам по-горе как се охлаждат дисковете ви и се чудя малко, щото хитачито, което ползвам в момента в не климатизирана стая, без никакви обдухващи го вентилатори е 36-37 градуса, а ако е климатизирана докъм 22-3 градуса отива на 30.

Link to comment
Share on other sites

Температурите ти изглеждат Ок, щом са под 40 за ХДДс.

Иначе според моя опит, винаги на отворена кутия съм имал доста по-високи температури.

Видеото примерно се качва с 15-20*.

Отдавна съм с пасивни видеа и сигурно затова, при затворена кутия доста по-голяма част от влизащия въздух влиза през отвора отзад на видеото и го охлажда по-добре.

При отворени капаци насочения иначе поток от вентилаторите се губи. Има опасност да влизат папатоци, мишки, и всякакви гадини. Както знаем, и змии :) .

Нормално отпред се вкарва свеж въздух, който охладжда нещата по пътя си към задния капак където поне един голям фан, + захранването изкарват.

 

Магданозе, пробвай да обърнеш предния вент и кажи какво е станало.

Ще го обърна да пробвам дали ще има някаква разлика,но както споменах видеото насочва струята точно към хардовете и ми се струва че е по-добре вента да вади въздуха от колкото да го вкарва.А страничната 8-ца духа навътре, точно срещу видеото.Но не толкова важно,температурите са,бих казал, идеални.Просто реших да питам, ей така за спорта, да споделим мнение и ако може да оптимизирам още охлаждането с вентове.

Link to comment
Share on other sites

... Има опасност да влизат папатоци, мишки, и всякакви гадини. Както знаем, и змии :) ....

 

Магданозе, пробвай да обърнеш предния вент и кажи какво е станало.

Теди, ти да не пишеш нейде от полето на слънчеви батерии? :lol:

 

Магданоза са му перфектни температурите на хардовете, така че не виждам смисъл да обръща потока. Вярно, че видеото ги обдухва с топло, но явно не много.

Link to comment
Share on other sites

Аз бих ти препоръчал да си вземеш Hitachi :) ... аз съм вече 4 години с Hitachi 200GB и до ся не съм имал никакви проблеми ... подържа температура от 32 до 38 градуса, нагоре не се е покачвала температурата :P ... За хардовете на Seagate нищо не мога да кажа, защото не съм имал до сега, но от Hitachi съм изключително доволен затова ако си решил да взимаш не се колебай ;)

Link to comment
Share on other sites

Като гледам по-горе как се охлаждат дисковете ви и се чудя малко, щото хитачито, което ползвам в момента в не климатизирана стая, без никакви обдухващи го вентилатори е 36-37 градуса, а ако е климатизирана докъм 22-3 градуса отива на 30.

 

В моята кутия хардовете са на някакви пластмасово-гумени поставки против тракане, нямат директен контакт към металното шаси, ако имат то е един вид радиатор, а така няма какво да отнеме топлината освен въздуха.

 

За потока, според мен е по-добре вкарващия отпред да е с по-малък дебит, защото въздуха, влизащ през разните отвори, като например отзад, е важен за макар и лекото охлаждане на компонентите там. Типичен пример в моя случай е видеокартата.

Според мен е по-добре голям вентилатор на страничния капак да обдухва видеото, отколкото да се разчита на евентуално засмукан въздух.

 

edit:

аз съм вече 4 години с Hitachi 200GB и до ся не съм имал никакви проблеми ... подържа температура от 32 до 38 градуса

В момента пиша от 2рия ми компютър със старо хитачи 160гб сата1, само един хард с 12ка отпред и температура 43 градуса.

Как постигаш 32 не знам.

Освен това от твоето 4 годишно Хитачи до сега са се сменили 3-4 поколения, всяко следващо е различно.

Link to comment
Share on other sites

За Хитачи нямам наблюдения, аз пък съм нямал такъв.

Сигейтите поне са тихи, бързи и не топли, поне според наблюденията ми досега. И аз имам един сигейт от 4 години, вин-а на него е от 3. 200Гб-ов сата1, на втория комп.

Да мерим температурни пи*ки няма смисъл, понеже както каза Overdrive, зависи от много неща, днешните дискове не са много по-различни в това отношение. Едва ли вече някой си избира ХДД според температурите които иска. А и видяхме, че зависи от закрепване, от конкретни въздушни потоци, от местположението му в кутията спрямо останалите и т.н.

И аз смятам да си зема нова кутия, в която закрепването е с гумени винтове (втулки).

 

За видеокартата, и тук, всеки случай е уникален. Тя си е двуслотова, и си има отвори специално да влиза оттам въздух, и специално за тази моята това е най-добрия вариант. Поддържа перф. температури, както и дисковете и всичко. Самият факт, че отварянето на кутията довежда до 15-20 градуса повишение на видеото, говори че засмукваното през отвора е решаващо в случая :) .

Ако е някоя мощна от по-последно поколение или клоквана, вече е друг въпрос.

 

А за Магданоза, не пречи да опита да обърне вента отпред, хем да видим дали ще има подобрение или влошаване на темп.

Въпреки че видеото духа към хардовете, така ми се струва че от много малко места има нахлуване на пресен въздух, отвсякъде излиза топъл, и влиза само през случайните отвори. Ако отпред вкарва, ще неутрализира топлия поток от видеото и ще се получи завирхяне по средата и ако изкарващия горе е мощен, ми се струва, че трябва да има подобрение.

Link to comment
Share on other sites

А за Магданоза, не пречи да опита да обърне вента отпред, хем да видим дали ще има подобрение или влошаване на темп.

Въпреки че видеото духа към хардовете, така ми се струва че от много малко места има нахлуване на пресен въздух, отвсякъде излиза топъл, и влиза само през случайните отвори. Ако отпред вкарва, ще неутрализира топлия поток от видеото и ще се получи завирхяне по средата и ако изкарващия горе е мощен, ми се струва, че трябва да има подобрение.

Както писах по-горе имам една 8-ца дето вкарва въздуха и се върти на ~2000об.Иначе предния вент е на 950об.А задния, горе е на 1500об.Тук не влиза този на захранването(също 12-ка).

Тия дни ще обърна предния да вкарва въздух и 8-цата да изкарва, ей така за теста.После ще пиша.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...