Jump to content
BulForum.com

Цифрови фотоапарати


RIP

Recommended Posts

Не, благодаря.За такъв тип техника предпочитам чисто ново.

Много грешиш. Обективите са едва ли не безсмъртни машинки, ако ги пазиш. Имам един 20 годишен nikkor 70-200/4-5.6, който не стига, че си работи перфектно, а и е с много по-качествена изработка (метал с/у пластмаса) и по-остра оптика (макар че не би трябвало да ти пука за това) от, да кажем, по-новия 55-200. Взех го навремето за 150 лева. Евентуално след още 2-3 десетилетия може би ще се разтекат смазките в механиката на зуум-а и фокуса, но дори това не би направило обектива неизползваем в реални условия. Освен това ти давам солидна гаранция, че по този начин, когато ти омръзне даден обектив, или решиш да го сменяш, можеш да го продадеш на практика за същите пари, които си дал за него.

 

Колкото до телата - ако потърсиш, например из базара на фотофорума, можеш да откриеш хубави такива (и сравнително нови) на страхотни цени. Повечето се продават и с китов обектив като подарък :D А 18-55 и на канон, и на никон, каквото и да ти говорят, са си съвсем стабилни капачки, които за обща употреба вършат предостатъчна работа за средностатистическия потребител. Една приятелка си взе пълен комплект д70 на по-малко от 2000 кадъра + 18-70 за нещо от порядъка на 500-600 лева (само УВ филтъра отпред на обектива е около 80 лева в магазина), беше като нов, една година след това все още е такъв.

 

Накратко, може би ЕДИНСТВЕНО за такъв тип техника няма никакъв смисъл да взимаш чисто ново. Стига да внимаваш преди купуването, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply
Накратко, може би ЕДИНСТВЕНО за такъв тип техника няма никакъв смисъл да взимаш чисто ново. Стига да внимаваш преди купуването, разбира се.

 

На теория за всякакъв вид техника ако внимаваш може на старо да вземеш нещо страхотно на супер цена. Също така си има риск да има скрити дефекти.

 

DSLR-ите наистина правят страхотни снимки, "зуумването" е просто невероятно по-удобно от това на "сапунерките". Общо взето снимат и по-бързо - т.е. и фокусират по-лесно и от момента когато натиснеш да снима до момента в който можеш да снимаш 2ра снимка е много по-малко... единствения им кусур е че са ужасно огромни и си трябва специална нагласа за да го помъкнеш с теб когато решиш да ходиш на някъде с компания и евентуално да се "щракнете". Примерно на ски. Не мога да си представя някой да кара ски и да мъкне DSLR със себе си. Дори най-малкото падане ще му се отрази. Докато ако сложиш TZ6 в джоба и се изръсиш нищо няма да му стане стига да не паднеш точно върху него и то отдолу да има камък или друго твърдо нещо.

 

Всяко нещо си има предназначение и не може винаги да се казва "вземи си DSLR ако искаш фотоапарат който снима", щото шанса да го вземеш и да го "погребеш" в някой шкаф е голям

Link to comment
Share on other sites

За зуума се шегувах. Хора, които не са в час с DSLR-ите като видят някой с DSLR винаги питат колко му е зуума... мда... това е нещо като мегапикселите :D

Най ме кефи реакцията като им кажа, че моя е 8 мегапиксела и обектива е 3,5x :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Решил съм да започна да отбирам малко от малко от фотография, за целта естествено не мога да разчитам на сапунерки. Точно се разглеждах из разни магазини и ми попадна оферта от този форум за Canon EOS 500D на 850 лева.

Знам че истинско фото е от порядъка над 4-5000 лева, но понеже за момента не разбирам почти нищо - въпросът ми е дали има смисъл да започна с нещо по-елементарно и не толкова профи т.е. като горния апарат ?

Защото каквото чета за 1Д или пък за про Никоните ми се струва доста сложно, а и не е ясно доколко ще се запаля. Т.е. не ми се рискува голяма сума.

 

Но ако някой има идея за друго фото /за същата цел/ ще съм му благодарен, ако я сподели.

Link to comment
Share on other sites

Точно се разглеждах из разни магазини и ми попадна оферта от този форум за Canon EOS 500D на 850 лева.

...............

Но ако някой има идея за друго фото /за същата цел/ ще съм му благодарен, ако я сподели.

 

Когато видях тази обява, по навик проверих колко е английската цена - малко по-ниска е, но не много, така че цената му е резонна, а и предполагам, че си е оставил известен аванс за ъпване. Според мен без да си сигурен дали ще продължаваш сериозно да се занимаваш на по-високо ниво, това е добър вариант да вземеш нещо по-евтино за начало, което до голяма степен ще притежава част от възможностите на по-скъпите модели, а и по-лесно ще свикнеш да боравиш с DSLR. После ако ти стане интересно, винаги може да продадеш този и да продължиш с по-високия клас.

Link to comment
Share on other sites

Midex благодаря !

Долу горе и аз така разсъждавам.

Това за гаранцията обаче, което си писал в темата на момчето с апарата ме притесни нещо. Моята жена сега също ме предупреждава, че може да излезе някоя дефектна бройка. Хм...

Добре де аз като си го купя от магазин в Англия нали ще имам европейска гаранция на Канон, 1 година или повече ако си доплатя т.е. ако и този апарат е нов трябва да има някаква гаранция, пък била тя и английска ?

Щото ако няма никаква май си е сериозен риск.

 

Midex в кои магазини гледаш в Англия, че аз само за Амазон юк се сещам, пък там този 500Д е по-скъп от 550Д - явно им е някаква стара цена ?

Link to comment
Share on other sites

Малка добавка - въпреки, че имам стар Канон-сапунерка, не ми се е случвало да ми се разваля досега, а и съм си го взимал от БГ. Предполагам обаче, че за продуктите на Канон, закупени в рамките на ЕС, важи европейска гаранция, тъй като Канон имат представителство и клон в страната. Този с развалената светкавица, дето писах в темата, беше Кодак...а Кодак нямат нищо в БГ и на-близкия клон, дето имат е в Гърция, което е все тая. Иначе с Кодака нямах проблем - изпратих го в Англия обратно (на мои разноски) и ми го върнаха на техни разноски поправен (или нов...така и не разбрах в крайна сметка).

Link to comment
Share on other sites

Днес по-късно ще го видя това 500Д и ако всичко е наред по работоспособността му ще го взема.

Ако някой има идеи как да проверя най-пълно изправността му, ще ми е от полза.

Иначе говорих с един човек, който разбира от такива фотота. Каза да направя 10-20 снимки да ги качим на компютър да ги огледам и ако всичко по тях е ок, значи си работи. Т.е. ако няма някакви черти, промяна на цветове, петна и др. подобни по снимките. Каза и специално да направя една две снимки на бял фон /бяла стена/, за да се видят евентуални дефекти по-ясно.

 

Ако някой се сети още нещо, ще изчакам още два три часа.

Link to comment
Share on other sites

Не знам какво ще снимаш. Зарибяващо е и наистина много по-добри снимки прави само че предвид размера трябва да си в специално настроение за да го вземеш със себе си. Имам подобен и не мисля да го продавам но го ползвам основно в къщи. На светкавица и по-слаба светлина обаче прави добри снимки за разлика от малките при които почти не се различават нещата в някои моменти - основно когато има обект доста по-близо до теб и е в края/ръба на снимката, но за да не се преекспонира той обикновено е нормално осветен или малко повече от нормалното, но хората отзад са пълна мъгла.

 

Определено когато ще ходя на екскурзия някъде по-далече мисля да си го взема него а не само малкия.

 

ПС: Нещо ми се прецака CF картата на големия. Вече 2ра такава. Чудя се картите ли са проблема или апарата. Картите вече са доста стари та няма да ме учуди това, но все пак. Дайте акъл кой може да ми го погледне? За Nikon DSRL става дума (точния модел трябва да го проверя 70 ли беше 80 ли беше)

Link to comment
Share on other sites

В крайна сметка се отказах /главно заради Мидекс :) / от апарат без гаранция, и минахме с жената през магазина.

Френда който e pro в пбластта и се допитвах до него, ми каза да не очаквам особена разлика между сапунерка и Д500 със стоков 18-55 :confused

Да си призная никак не съм съгласен, снимките са къде къде. Особено малко като се поориентираш с фокуси, исо -та и прочее настройки. Разликата е особено очебийна в не дневните снимки - такива на изкуствена светлина. Направо на светлинни години.

 

:) Донякъде за съжаление, разбрах че ако искам нещо по-, трябва да се ориентирам към 50mm f/1.4, който има изключително скромен вид на съвсем нескромна цена.

Но си е цял нов свят, баси и фототата. А как се присмивах на разни приятели дето "прекалено се вживяваха" - както си мислех преди. :lol:

 

П.П. Пък иначе за снимане - дал Бог !

Link to comment
Share on other sites

В крайна сметка се отказах /главно заради Мидекс :) / от апарат без гаранция, и минахме с жената през магазина.

Френда който e pro в пбластта и се допитвах до него, ми каза да не очаквам особена разлика между сапунерка и Д500 със стоков 18-55 :confused

Да си призная никак не съм съгласен, снимките са къде къде. Особено малко като се поориентираш с фокуси, исо -та и прочее настройки. Разликата е особено очебийна в не дневните снимки - такива на изкуствена светлина. Направо на светлинни години.

 

:) Донякъде за съжаление, разбрах че ако искам нещо по-, трябва да се ориентирам към 50mm f/1.4, който има изключително скромен вид на съвсем нескромна цена.

Но си е цял нов свят, баси и фототата. А как се присмивах на разни приятели дето "прекалено се вживяваха" - както си мислех преди. :lol:

 

П.П. Пък иначе за снимане - дал Бог !

Едно про може да направи снимки, от които да ахнеш дори с телефон... ама разлика си има. Най-малкото чувството е различно, като си поиграеш и поснимаш малко с един DSLR макар и entry class можеш да осъзнаеш какво е за теб фотографията и какво искаш да направиш с нея след време. Т.е. дали ще си струва за теб и дали ще те влече да инвестираш в обективи и техника или просто ще си кажеш - 'това ми стига' или 'това не е за мен'. Но пък и не е задължително да се хвърляш точно на prime-ки като f/1.4 ... виж ревютата на алтернативните марки като Tamron, Sigma... за ограничен бюджет те могат да ти дадат един хубав обектив за нелоша сума. Е, компромис до някаква степен, но хубавото и евтиното е само в Кауфланд... хаха :)

Link to comment
Share on other sites

Едно про може да направи снимки, от които да ахнеш дори с телефон... ама разлика си има. Най-малкото чувството е различно, като си поиграеш и поснимаш малко с един DSLR макар и entry class можеш да осъзнаеш какво е за теб фотографията и какво искаш да направиш с нея след време. Т.е. дали ще си струва за теб и дали ще те влече да инвестираш в обективи и техника или просто ще си кажеш - 'това ми стига' или 'това не е за мен'. Но пък и не е задължително да се хвърляш точно на prime-ки като f/1.4 ... виж ревютата на алтернативните марки като Tamron, Sigma... за ограничен бюджет те могат да ти дадат един хубав обектив за нелоша сума. Е, компромис до някаква степен, но хубавото и евтиното е само в Кауфланд... хаха :)

 

За про -то си прав. Ама аз даже и през ум не ми минава да се сравнявам. Единственото което гледам е удоволствието което получавам. И си признавам, че е мега забавно, а съм много много в началото.

Още дори не знам какво е това pirme -ка, но пък си набелязах следващата стъпка. При това на базата на едно супер елементарно нещо, high-speed continuous shooting, което особено за малки деца е безценно - това серийно снимане така ме зариби.

Сега правих фотосесийка на жена ми докато танцува... половин час не сме спрели да се смеем...

На 500Д е 3,4 кадъра/сек, а на 7Д е 8!!! кадъра/сек, без да е някаква бомбастична цената му.

За сравнение флагмана 1д марк 3, който вече е с бомбастична цена, прави по моя критерий само 2 кадъра в секунда отгоре - 10. :)

 

И тамън открих, че 7Д е двупроцесорен ?!? ахах света полудя, и фототата щом станаха двупроцесорни...

Чакам да пуснат двупроцесорни хладилници и микровълнови сега само. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Всъщност ако има кой да натовари един процесор качествено това са фотоапаратите. Има такова количество неща за анализиране там и такива сериозни методи за компресия с по-малко загуба на качеството че ум да ти зайде.

 

За снимките на не-дневна светлина съм го казвал нееднократно и го споменах и по-горе. Освен това зуум-а не е като на сапунерките на стъпки ами е доста по-приятен и плавен и доста бързо можеш да приближиш нещо и да го снимаш а не докато приближиш и докато фокусира и момента отдавна да е минал.

 

Аз преди доста се чудех за един друг никон но мързела при мен надделя, поиграх си с моя и сега го ползвам само при изключителни случаи в другото време си снимам със "сапунерката" защото лесно се прибира в дамска чанта или в някой джоб. Съветвам те да изчакаш малко с инвестирането в обективи да не вземе да ти мине ентусиазма като на мен ;)

Link to comment
Share on other sites

Мдам прав си май за нуждата от изчислителна мощ. Предполага се, че щом са сложили два процесора, едва ли е само от маркетингова гледна точка, но се изненадах.

Иначе относно желанието за снимки - за момента е голямо (особено на жена ми :) )и даже одеве снимах една сова, и видях колко тежка е липсата на избор на обективи. Един 100-300 мм щеше да ми дойде като 6-ца от тотото, щото както беше кацнала на високо как ли не се въртях, къде ли не се качвах и пак не стана това което ми се искаше.

Много много не съм чел, но си мисля, че 1 брой 100-300 и 1 брой 50 1/4 + китовия, са идеално покритие на широкия диапазон на фото аматьора /като мен примерно/.

 

Ето я и готината птица, като е кропната от 15MP на по-малко от 3MP:

post-699-0-50579400-1294936675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

50 защо ти е на 1.4 ?! И при това твърд . 50 1.8 е доста по достъпен и е прилично добър за портрети.

 

Като за начало си разучи апарата :) . После измисли какво ще снимаш и от там обективите. Цена/качество препоръчвам Тамрон 17-50 2.8 , новата или старата версия намира се за около 500лв на старо.

За дълго ако ти трябва 70-200 4л на канон цена качество в Л серията няма равно :). За широко не знам в момента умувам лично за себе си какво широко да си купя за 40д ми.

 

п.с. Не се зарибява със серийното , с практиката ще свикнеш да снимаш исканите кадри и без сериийно. Ai servoto на Канон не е много лошо

Link to comment
Share on other sites

Това 50 1/4 е по-скоро на жена ми желанието, че ни портретира наред всички - направо да се почувстваш жертва на фотографията - отделно и приятеля ми с който се съветвам, каза че след китовия, е 50 1/4 като стъпка.

А пък този по-телескопичния е като за мен по-скоро, че гледам точно това ме увлича повече, отколкото портрети, но така или иначе сме двама зад обектива - не знам само кога ще ни отеснее едно фото :) .

И аз сега гледам само милиметрите, и расъждавам като Мечо Пух: колкото повече, толкова повече.

Ама ако е по-добре 50-200 от 100-300 няма да се правя на разбирач, ще се посъветвам така или иначе.

Пък за Тамрон и Dreamer спомена, така че със сигурност ще ги разгледам и ще ги имам предвид при избора си.

 

Относно серийното си мисля, че трябва доста да задобрееш, че да стане така както казваш.

Link to comment
Share on other sites

Твърд 50мм обектив е специфичен обектив. Портрети не ти е проблем да се правят с почти всеки обектив в порядъка 35-100 не приравнени към ФФ. Не знам защо според познатия ти следващата стъпка да е твърд с голяма светлосила демек 1.4 . ПО нормално ми се вижда заместител на китовия.

Просто по снимай с каквото имаш и сам ще разбереш какво точно не ти достига. Евентуално ако си градска майна, може да се мернем да ти дам дам да пробваш с моите да добиеш някаква представа :)

Успех

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

http://www.panasonic.com/uk/consumer/cameras-camcorders/lumix-digital-cameras---point-and-shoot/bridge-cameras/dmc-fz72eb.html

Мнение? Или насока за подобен, в същия ценови клас.

 

 

 

 

Разгледай Canon S120, прави страхотни снимки на слабо осветление, с много добър процесор, тъчскрийн, wifi... побира се в малкия джоб на ризата, пълни ръчни настройки. Няма такъв зум като този, но е перфектния фотоапарат за ежедневието. С едно движение бъркаш в джоба, пътем натискаш пауър бутона и снимаш - под една секунда от офф до фокус, стига да си го държиш на ауто разбира се. 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...