Jump to content
BulForum.com

Цифрови фотоапарати


RIP

Recommended Posts

Батериите е по-добре да са Li-Ion поне по мои впечатления изкарват повече. Имал съм със сменяеми батерии - яде ги за нула време

 

За цената и моделите нищо не мога да кажа, но бих те посъветвал да стоиш надалече от широкоъгълните сапунерки - кривят образа ужасно.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

За тия пари, всички са еднакви. Кой знае какви разлики няма. Може Фуджи - JPEG-а им е като че ли с една идея по-добър като цветове. Най-добре взимаш една карта с памет, отиваш в магазина, хващаш няколко апарата и снимаш, най-добре едно и също нещо. После гледаш кой ти е допаднал най много като начин на работа - като захват, като големина, как ти седи в ръката, сравняваш си у вас картинките и си взимаш, този който ти допада най-много. Иииии, не се лъжи по маркетинговия трик за мегапикселите ;) За нормални размери снимки, дори 12 са далеч над достатъчни - стигат за снимки близо 40 на 25 см, не вярвам да ти трябват толкова големи принтове. Ако ти трябват, ще са за нещо, кеъдето по-добре да е снимано с едни други апарати :)  Даже бих посъветвал да вземеш с по-малко при равни други условия. Така ще имаш по-големи като големина пиксели на един и същи размер сензор, а това е по-добре за динамичния обхват. Това при условие, че все пак апарата е нов, не някой 2010 произведен т.е  стар като технологии.

Link to comment
Share on other sites

Колкото по-нов модел апарат, без значение от коя известна или по-малко известна фирма е произведен - толкова по-добре. Казвам го от личен опит, защото съм сменял доста сапунерки през годините. Примерно Канон отпреди 10 години е доста по-зле от някой Самсунг или Кодак (марки, определено отстъпващи на Канон), произведен преди 2-3 години.  Мирката е прав, че няма много разлика в качеството на снимане в този еднакъв ценови клас. В момента от сапунерките имам един Кодак 14мп / 5 оптично и един Канон 16 мп / 8 оптично. Кодакът е 2 години по-стар модел и определено отстъпва на Канона по доста неща, но определено за обща употреба, средностатистическият потребител почти няма да направи разлика в снимането на двата. А за мегапикселите не съм много съгласен - колкото повече, толкова повече, стига обаче да не се прилага така, както се прилага в сапунерките - големината на матрицата не мърда и на микрон и една и съща големина матрица се използва и за 8, и за 12, и за 16 мегапиксела, като само софтуерът се променя. Така че и вълкът сит, и агнето, цяло трудно може да се получи, но пък новият софтуер за компенсация е доста добър, та и 16 мегапиксела с малка матрица е достатъчно използваем. :)

Link to comment
Share on other sites

Ми то навсякъде е така тоя принцип уе древни. Размерите на матриците са няколко, само мегапикселите им увеличават. Независимо дали става дума за DSLR или сапунерка. Всички са така. Full frame, след това кропките, които при Никон са 1.5 по-малки спрямо размера на FF, i 1.6 при Канон, после още по-малките. И така. Ей го Nikon d7000 мисля е с 16мп, 7100 и 7200 са с 24, на същия размер сензор. d750 също е с 24, а d810 е на 36 като двата са на FF сензор. Те тия размери не се менкат всеи ден. Особено за апарати със сменяеми обективи - няма да смогнат с мисленето на обективи, които да покриват различните сензори качествено,

Ако питате много фотографи ще искат за FF 16мп матрици само, че с новите технологии - по-бързи процесори, по-добра фокусна система, повече кръстосани точки за фокус и т.н които са при новите. Само за някви мега големи принтове ти трябват тия големи резолюции, иначе за обикновен потребител са ненужни.

Link to comment
Share on other sites

FUJI FINEPIX JX650

FUJI FINEPIX T500

SONY DSC-W610L

CANON IXUS 145

 

Тези с презареждащи батерии ги изключих (макар че има доста модели) и останаха тези. Май май Канона да е, защото Сонито е само син цвят. :)

Link to comment
Share on other sites

Май са един дол дренки. Ако можеш намери за малко повече пари някой с мааалко по-голям екран, че 2.7" ми се струва малък на мен.

Link to comment
Share on other sites

Не са съвсем един дол дренки - първия (FUJI FINEPIX JX650) няма оптична стабилизация. Имам Самсунг 10Mpx с "цифрова" стабилизация, нищо не става от нея. А без оптична стабилизация, дори и 5х оптичното приближение не мога да ползвам от ръка.

 

Според мен първия директно трябва да отпадне заради тази липса, но не знам на другите "сапунерки" колко им е стабилна "оптичната стабилизация"

 

Дори не е със стандартни АА батерии, а с ТИП БАТЕРИЯ: Li-ion NP-45A, не знам защо е в списъка на @Фибаман

Link to comment
Share on other sites

Те са все с презареждаеми литиеви батерии като гледам. Погледни панасониците - тяхната стабилизация е много добра. Поне на мен ми харесва в 2-та ми по-стари апарата.


Ммм, сега погледнах, цените им почват от 2х на бюджета ти - не ги гледай.

Link to comment
Share on other sites

Стабилизацията ако не е оптична нищо не струва. И при евтините апарати дори да е оптична е някаква измама. Няма нищо общо с тази на DSLR-ите примерно...

Link to comment
Share on other sites

При DSLR-те доста често стабилизацията е в самия обектив, не в тялото. При сапунерките има също много добри резултати със стабилизацията, недей ги изхвърля с лека ръка.

Link to comment
Share on other sites

Оказа се, че вчера имаше промоция в Техномаркета (-20%) и за 144 лв. взех това => SONY DSC-W810S. Гледам, че и днес пак има промоция, само че цената е друга. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...