Jump to content
BulForum.com

Цифрови фотоапарати


RIP

Recommended Posts

2 въпроса:

 

1.Какво значи винетиране?

2.Какво представляват дисторциите?

 

:confused

Винетирането е затъмнение по краищата на кадъра, а дисторциите са изкривявания... се дефекти по оптиката. Подбираш обективи?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

BoqoJIa3a

 

1.НЕРАВНОМЕРНА ОСВЕТЕНОСТ НА ФОТООБРАЗА,

ВИНЕТИРАНЕ (Vigneting)

 

Това е потъмняване на образа към краищата на зрителното поле на оптичен прибор. То се проявява особено силно във фотографията, където зрителните полета на фотообективите най-често са от порядъка на няколко десетки градуса. При нормалните фотообективи потъмняването в краищата на кадъра е около 25%, но при широкоъгълните то може да достигне 60%! Причините за дефекта са няколко:

 

1. Ако светлинен сноп попада косо в обектива (под ъгъл спрямо главната му оптична ос), то неговите лъчи в общия случай изминават по-дълъг път през лещите и процента на погълнатата светлина от стъклата е по-голям. Освен това лъчите му изминават по-дълъг път от обектива до краищата (ъглите) на кадъра, в сравнение с лъчите на сноп, попадащ перпендикулярно в обектива, т.е. по главната оптична ос. Понижаването на осветеността с отдалечаване от образния център е функция от фокусното разстояние и диаметъръ на отвора на диафрагмата. При вариообективите тази зависимост е сложна и може да се представи графично за различни стойности на диафрагмата и фокусното разстояние.

 

2. Ако погледнем един обектив (на бинокъл, фотоапарат и др.) отпред - по главната оптична ос и после косо - отстрани, в първия случай предната му (челна) леща ще ни изглежда кръгла, а във втория - с форма близка до елипса. При това площта на елипсата, имаща голяма полуос колкото диаметърът на кръга от първия случай, е много по-малка! Това значи, че обективът би "уловил" по-малко количество светлина от обектите, намиращи се в краищата на полезрението му, което значи по-слабо осветен (респ. недоекспониран) образ в краищата на фокалата.

 

3. Горното е повече в сила при сравнително "тънки" обективи - примерно дублет-ахромати като на биноклите, но при фотографските обективи, чийто многобройни лещи са поместени в сравнително дълъг тубус, е налице още един проблем: Ако вземем един фотообектив (нормален или теле), отворим диафрагмата му максимално и погледнем в него по главната оптична ос, действащият му отвор ще изглежда кръгъл. Ако обаче погледнем косо през него, отворът му ще изглежда също елипсовиден, но поради дължината на обектива, едната страна (едната дъга) на елипсата ще се формира от част от периферния контур (края) на челната леща, а другата страна - от част от контура на задната. Така колкото по-косо гледаме в обектива, толкова по-малка ще изглежда елипсата. Аналогично с горния случай, това значи по-недоекспониран образ в краищата на фотоприемника.

Затова във фотографията винетирането се проявява най-силно при снимане с максимално отворена диафрагма - когато фотографът иска да се възползва от цялата светлосила на обектива - в астрофотографията или при нощни снимки. За да се намали поне малко винетирането, в такива случаи притворете диафрагмата с едно-две диафрагмени числа и реципрочно удължете експозицията (вижте реципрочност на експозицията). Това намалява, но не премахва съвсем вигнетинга, защото отворът на диафрагмата гледан косо също изглежда (макар и леко) сплеснат - като в случай 2. Често се прибягва до премахване на вигнетинга чрез цифрова обработка на снимката.

 

Kam2.jpg

 

Винетиране при фотообектив с максимално отворена диафрагма

 

Гледан отпред, обектива на камерата изглежда кръгъл, затова и двата крайни лъча 1 и 2 от светлинния сноп A, имащ диаметър равен на този на обектива, се фокусират в точка a от фокалата.

Гледан под ъгъл обаче - от посока B, действащия отвор на обектива изглежда елипсовиден: Крайният лъч 1 от този сноп минава през периферията на първата леща, а крайният лъч 3, макар че също влиза в обектива, среща косо тубусът му. Така лъчът 2 преминаващ през периферията на задната леща, се оказва краен - той достига фокуса b. Напречното сечение на оползотворената част от светлинния сноп B (оранжевата елипса) се оказва по-малка от цялото оползотворено сечение на снопа A, откъдето следва, че за единица време в точка a ще попада повече светлинна енергия в сравнение с точка b. Затова фотоизображението ще се експонира повече в средата и по-слабо - в края.

 

Kam3.jpg

 

Ограничаване на вигнетинга чрез диафрагмата

 

След леко притваряне на диафрагмата, оползотвореното сечение на снопа A намалява, докато това на косо попадащия сноп B остава същото. Така централната част на изображението ще се експонира по-слабо и плътността му там ще е съизмерима с тази в периферните му части. Като цяло, плътността на образа ще бъде по-равномерна.

 

 

4. Винетиране се наблюдава често и в случаите, когато образът се препроектира от една фокална равнина в друга - примерно при окулярна проекция в астрофотографията - от прекия фокус на телескопа, чрез проектиращия окуляр, във фокалата на фотоапарата. Това става ако например тиражът (в случая разстоянието окуляр-филм) е по-къс от необходимото, при което трябва или той да се удължи (а с това нараства и увеличението), или да се кропне снимката при по-нататъшната обработка.

Подобна ситуация имаме и при снимане с фотоапарат закрепен зад окуляра на телескоп. Причините - ограничение на зрителното поле от полевата диафрагма на окуляра или неправилно подбрани фокусни разстояния на окуляра и обектива на фотоапарата.

 

Ефект обратен на винетирането се получава при снимане със широкоъгълен обектив с обхват около и над 90°, с поставен пред него поляризационен филтър. Ако при ясно-синьо небе снимате в посока 90° спрямо Слънцето и обхванете частта от небето, която филтърът пресъздава като най-тъмно синя (с настройка за максимално погасяване на поляризираната небесна светлина), то на позитивното копие ще имате изсветляване на небето към краищата на снимката, тъй като ефектът от филтъра намалява встрани от перпендикулярното спрямо Слънцето направление (вижте поляризационен филтър - демонстрация на ефекти). Ако обективът обхваща по-малка част от небето, ефектът не личи толкова и не се натрапва.

Link to comment
Share on other sites

Винетирането е затъмнение по краищата на кадъра, а дисторциите са изкривявания... се дефекти по оптиката. Подбираш обективи?

Мерси :) Ми да подбирам, че ша зимам 400D и от китовия нямам мн добри впечатления и затова си търся заместник :) За сега Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC macro ми се вижда доста приличен на добра цена.

 

People = Shit мерси за изчерпателното обяснение :) Ша ми дойде мн добре тая информация :)

Link to comment
Share on other sites

Имам чуденка за следните 2 апарата:

- Panasonic Lumix DMC FS5

panasonic-lumix-dmc-fs5.jpg

 

- Canon Ixus 75

canon-ixus-75.jpg

 

 

Търся компактно фото, което винаги да ми е под ръка - и да е с Lion батерия. Снимките ще бъдат повече панорамни и на открито.

Предполагам, че това са 2-та най-разумни избора.

Везните накланят за Панасоник-а, но искам да чуя и друго мнение.

Link to comment
Share on other sites

Аз залагам на иксуса, понеже приятел има абсолютно същият и знам че няма грешка.

Не гледай, че е с 3 мегапиксела по- малко

 

----------------

Now playing: Deep Dish Yoshiesque, Vol. 2 - John Creamer & Stephane K - I Wish You Were Here

via FoxyTunes

 

----------------

Now playing: Deep Dish Yoshiesque, Vol. 2 - John Creamer & Stephane K - I Wish You Were Here

via FoxyTunes

Link to comment
Share on other sites

Преди години имах IXUS - снимките бяха добре като за апарат от неговия клас - спор няма, но ми се струва, че може да се купи по-добро за същите пари.

Link to comment
Share on other sites

Преди години имах IXUS - снимките бяха добре като за апарат от неговия клас - спор няма, но ми се струва, че може да се купи по-добро за същите пари.

 

Еми щом си го имал преди години, то е нормално досега да се развие техниката и да има по- добро за тея пари

 

----------------

Now playing: Dj Iv ! & Groove - Live @t Plazma - Insomnia (15-Sep-07)

via FoxyTunes

Link to comment
Share on other sites

Аз от няколко дена съм с Canon IXUS 75 и съм много доволен.

 

Мааалко по-малък е като размери и освен това е с по-голям дисплей. Също така на мен конкретно са ми по-удобни менютата и копчетата (да не обяснявам пак за врътката с режимите и копчето за гледане на снимки че сигурно съм надул главите на всички с тая работа).

 

Виж FS20 обаче е с 3" дисплей - погледни и него.

 

За мен обаче и при 2та панасоника (FS5 и FS20) недостатък им е че обектива е широкоъгълен. Пробвай на място ако искаш как ще снимат но аз повече апарат с широкоъгълен обектив няма да си взема (освен DSLR, там е друга работа). Кривят тяхната мама и мене ме дразни това. Примерно хвани апарата и си снимай самичък физиономията. Поне стария ми Canon, на един приятел Pentax-a и още 2-3 други като съм пробвал, лицата изглеждат доста изкривени точно при снимка отблизо (а както shadowhand каза - за да се компенсира това трябват асферични лещи а те не са никак евтини затова на този клас апарати ги икономисват). Не че няма Photoshop но нямам желание да си оправям всяка една снимка на ръка.

 

 

 

За такъв клас апарати, които при това са доволно нови модели, още повече че не очакваш чудеса ами искаш да имаш апаратче за носене като ходиш да се разхождаш наляво надясно, буквално всеки ще ти свърши работа, затова си го подбери на вид, размер и удобство на менюто, виж за такъв снимащ добре е друга работа, но поне колкото аз съм пробвал всичките снимат "еднакво зле" особено при по-тежки условия, но като за размерите (и цената) им е нормално това.

 

Аз вече като си избирам апарат хващам под ръка лаптопа, нося 1 бира на човека който съм решил да тормозя и отивам в магазина и почвам да снимам с каквото искам да пробвам, после качвам снимките на лаптопа и гледам какво е излезло, защото последния път като си купувах апарат вместо канон си взех сони именно защото дисплея му беше по-добър и се подлъгах. После няколко месеца (7-8 някъде) по-късно като видях какви снимки вади моя и какви въпросния канон който един приятел си беше взел ми идеше да го хвърля, но пък сонито поне беше 2 пъти и половина по-тънко от канона та някак го преживях, пък и на хубава дневна светлина снимките бяха хубави та го преживях, но все пак ако бях погледнал на монитор снимките на единия и на другия нямаше да взема сонито.

 

 

ПС: IXUS-a ми излезе $180 + 8.25% tax от щатите. Тука е над 400лв ипи поне повечето места където съм гледал. И не знам има ли някакво значение за теб, но точно този иксус има 2 разновидности - с черно и със сребристо около обектива и черното ми стои много грозно на мен, затова се сдобих със сребристия :) А наздраве да ми е жив и здрав да му се радвам почти колкото на никон-а :beerchug (Сега проверих, гледам и панасоника там е горе-долу същата цена +/- $10)

Link to comment
Share on other sites

и двата апарата знам ~ какво струват(въпроса е кой е по-малкото зло :) ).

Мерси за подробния отговор, но няколкото мегапискела отгоре и по-добрата оптика ме подлъгват да взема Панасоник-а... уж се води, че има и някаква стабилизация на образа и пост обработката на снимките била по-добра. Пък и в някакви форуми коментираха, че и цветовете били някакси по-ярки :)

 

Нямам възможност да ги видя и да си играя на ЖИВО, за това питам :)

 

За FS20 искат много парички, така че отпада като вариант :)

Link to comment
Share on other sites

и двата апарата знам ~ какво струват(въпроса е кой е по-малкото зло :) ).

Мерси за подробния отговор, но няколкото мегапискела отгоре и по-добрата оптика ме подлъгват да взема Панасоник-а... уж се води, че има и някаква стабилизация на образа и пост обработката на снимките била по-добра. Пък и в някакви форуми коментираха, че и цветовете били някакси по-ярки :)

 

Нямам възможност да ги видя и да си играя на ЖИВО, за това питам :)

 

По принцип аз залагам и съм залагал винаги на Пентакс, понеже фирмата се занимава само и специално с изработката на всякакъв вид оптични продукти и съм бил винаги МНОГО доволен от нея. Преди не помня вече колко години първият цифров фотоапарат в МЕТРО беше Пентакс и аз си го купих. За онова време 1.3 мегапиксела резолюция беше невероятно постижение, но всичко се разви много бързо и така.

Препоръчвам ти Optio серията на Pentax със двете ръце

 

----------------

Now playing: www.soundarea.org Deep Dish - We Gonna Feel It

via FoxyTunes

Link to comment
Share on other sites

По принцип аз залагам и съм залагал винаги на Пентакс, понеже фирмата се занимава само и специално с изработката на всякакъв вид оптични продукти и съм бил винаги МНОГО доволен от нея.

 

Аз също имам добри отзиви от един пентакс с който снимах преди време но беше по-обемист и грозничък но пък добре снимаше.

 

Препоръчвам ти Optio серията на Pentax със двете ръце

 

Te ВСИЧКИТЕ на пентакс са такива. Като да кажеш SD серията на Canon или Lumix на Panasonic. Има от най-малките до обикновените сапунерки, горе-долу де що е нормален апарат а не DSLR е все Optio :)

 

 

-----------------

 

 

Ferante, ето ти една снимка от днес с IXUS 75-цата.

 

img1040am4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

мерси снимката е много приятна - качеството е повече от добро за такъв апарат на затворено помещение със светкавица :)

Link to comment
Share on other sites

мерси снимката е много приятна - качеството е повече от добро за такъв апарат на затворено помещение със светкавица :)

 

Сложи и това че светлината в помещението идва от 2 халогенни лампички от огледалото зад мен както и от една лампа над него 40W.

 

Ето 2 относително еднакви снимки едната с Nikon D70s (DSLR):

 

dsc5465yd0.th.jpg

 

другата с IXUS 75:

img1044if4.th.jpg

 

 

Пфууу гадовете от imageshack ми ги смалиха... забравих сам да ги намаля с фотошопа и ги направиха на 800х600.... ако държиш може да ги кача другаде за по-обстойно разглеждане.

 

 

 

Но както някой беше споменал преди освен апарата има голямо значение и този дето снима. Имам кофти излезнали снимки и с Nikon-a само че са значително по-малки. Малко ме дразни че са по-студени цветовете и не са толкова ярки но другото му е 6+. А с малкия имам повече снимки не за друго а защото ми е по-лесно да го разнасям и ми е под ръка, докато с голям апарат трябва да съм в настроение да снимам и да съм го взел преди това с мен за целта.

Link to comment
Share on other sites

Не искам да звуча гадно, но си харесал един пълен боклук. Samsung при фотоапаратие са като TCM при домашното кино - работи си, но не си сигурен дали виждаш точно каквото трябва.

 

ПП: Съжалявам за грешката, другаря Midex веднага захапа. :D

Link to comment
Share on other sites

...но си харесала един пълен боклук....

Айдееее...Eleutherios мина под дъгата. :devil ...да вземеш да си смениш аватара, че някой ще те обърка в тъмното. :bgrin:

 

Аз също нямам много добри впечатления от фотоапаратите и видеокамерите на Самсунг - вършат работа, но само толкова...в трудни/необичайни ситуации резултатите понякога са отчайващи. ;) (разсъждавам на база скромния си опит с 2 апарата и една камера на мои приятели и познати). Аз не бих си взел Самсунг, даже и да нямам кой знае какви претенции, тъй като дори не са драстично по-евтини от реномираните марки в тази област, а само малко по-евтини...бих посъбрал още някой лев за модел от ония предишните - "реномираните". :)

Link to comment
Share on other sites

Ам вие много късно го казахте, аз си го взех :P

Ама за този ценови диапазон не намерих Олимпус/Канон с - зарядно+батерия, Слот за евтините СД карти. Общо взето Олимпусите за тези парички вървяха голи пушки без много благинки, които Самсунга ми предлага. За тези пари това е на-доброто според мен.

 

пп Аватара, да го сменя, НИКОГА :love

 

ппп А за снимките които прави, все още не мога да се изкажа, тъй като нямам база за сравнение с някое друго фото от този ценови клас. Та така :lol:

 

едит: Ми хето, преценете. Не съм му пипал много много настройките. 5МП е това, Super Fine Quality

995638_t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Мога да дам мнение за едно апаратче на Сони:

 

sony-dsc-t100.jpg

 

Модела е Т100.Ако някой е намислил да си го купува да се ориентира към нещо друго,абсолютно фиаско на Сони с тоя модел :sick Много шум,слаба светкавица,бавен фокус много зле от всякъде...Плюсовете са му шикозният вид,горе-долу приличната батерия и страхотния дисплей...и до там.Другия ми апарат е пак Сони модел H1:

 

dsc-h11.jpg

 

и той си има кусури но на фона на сапунерката е повече от приличен :)

Link to comment
Share on other sites

ДядоМраз, виждам та че ги разбираш :lol: Я си кажи мнението ей за това:

http://www.dcviews.com/_samsung/l830.htm

 

А разбирам аз. Барал съм някой и друг апарат, но все пак баш разбирачите са други хора (shadowhand е един от тях).

 

Самсунг точно нямам аз поглед но по мое мнение най-компактните апарати са общо взето един дол дренки (изключвам разните недоразумения като тези на дейзи). За мен при тези важното е да е много малък и да не ми надува джоба (или да се събира в някоя доволно малка чантичка която да закача на колана) а снимки като тази която си дал общо взето и телефон с по-хубав сензор ще изкара добра. Ей моя 6500с снима що-годе добре при идеални условия и до към 5 метра някъде.

 

 

Ам вие много късно го казахте, аз си го взех :P

 

Ам да беше изчакал още ден-два :P Ти малко като при лафа - питам и отговор не искам :)

 

 

Ама за този ценови диапазон не намерих Олимпус/Канон с - зарядно+батерия, Слот за евтините СД карти.

 

Каква цена е все пак? Както казах на мен моя IXUS 75 ми излезна $180 + 8.25% хамериканско ДДС, тука е над 400лв...

 

 

 

 

ппп А за снимките които прави, все още не мога да се изкажа, тъй като нямам база за сравнение с някое друго фото от този ценови клас. Та така :lol:

 

едит: Ми хето, преценете. Не съм му пипал много много настройките. 5МП е това, Super Fine Quality

995638_t.jpg

 

Какво да коментирам - неудобно бюро, неправилно разположен монитор (как не се схващаш след 1час работа не ми е ясно). Като цяло постановката СРЕЩУ прозореца е кофти за очите (особено ако монитора е пред прозореца но и както е в момента също през деня ще те натоварва). Няма UPS ... ай стига ти толкова :P Иначе снимката не е лоша но както казах при добра светлина излизат горе-долу. Пробвай при доста сумрачно вечер и кофти светлина какво ще направи особено ако има 1 стол пред бюрото а искаш да снимаш нещо върху бюрото... нещо такова.

Link to comment
Share on other sites

Малко офтопик...а моят коментар към снимката е, че най не ми харесва оградената област долу вдясно,

 

 

19922009wm4.jpg и конкретно това: :lol: 58598852si0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Аз съшо имам Н1 и съм много доволен.Има разбира се малки кусури(ама се пак е техника.)А за Т100 сигурно моя К800 снима по-хубаво.Тва е апарат за някоя тъпа руса кака,дето не е като нас да тръгне да мъкне Н1 в чанта,по-голяма от нея :D

Link to comment
Share on other sites

Аз съшо имам Н1 и съм много доволен.Има разбира се малки кусури(ама се пак е техника.)А за Т100 сигурно моя К800 снима по-хубаво.Тва е апарат за някоя тъпа руса кака,дето не е като нас да тръгне да мъкне Н1 в чанта,по-голяма от нея :D

 

Ееее айде полека К800 да не снима по-добре от Т100-то. Не е чак толкова загубен колкото го описахте. Става за снимки и имам доволно количество прилични снимки с Т7 който е доста подобен на Т100. И друг по-голям апарат като Н1 нямаше да мъкна със себе си винаги а така като ми е под ръка може и да снимам, докато другия трябва със специална нагласа да тръгнеш че ще се снимаш някъде, с някого или просто ей така ще си щракаш.

 

Да има доста ситуации при които този не може да снима. Заради вградената оптика и много малките лещи има повече шум и т.н. но за снимки с приятели или просто като се разхождате със семейството/приятелите да се щракнете как пиете биричка в някое кръчме или си печете гъзетата на плажа става прекрасно. Е вечер на светкавица не чак толкова но пък е доста дуракоустойчив откъм работа - слайдваш капачето, натискаш копчето и снима :) От 5 снимки все една става горе-долу :)

Link to comment
Share on other sites

Ееее айде полека К800 да не снима по-добре от Т100-то. Не е чак толкова загубен колкото го описахте. Става за снимки и имам доволно количество прилични снимки с Т7 който е доста подобен на Т100. И друг по-голям апарат като Н1 нямаше да мъкна със себе си винаги а така като ми е под ръка може и да снимам, докато другия трябва със специална нагласа да тръгнеш че ще се снимаш някъде, с някого или просто ей така ще си щракаш.

 

Да има доста ситуации при които този не може да снима. Заради вградената оптика и много малките лещи има повече шум и т.н. но за снимки с приятели или просто като се разхождате със семейството/приятелите да се щракнете как пиете биричка в някое кръчме или си печете гъзетата на плажа става прекрасно. Е вечер на светкавица не чак толкова но пък е доста дуракоустойчив откъм работа - слайдваш капачето, натискаш копчето и снима :) От 5 снимки все една става горе-долу :)

 

Верно малко преувеличих с това,че К800 снима по-добре,но ако питаш мен т100 е само за през деня.Въпреки това аз няма да си зарязвам 3годишното Н1.И той е много удобен(макар да не се събира в джоба).

Link to comment
Share on other sites

Верно малко преувеличих с това,че К800 снима по-добре,но ако питаш мен т100 е само за през деня.Въпреки това аз няма да си зарязвам 3годишното Н1.И той е много удобен(макар да не се събира в джоба).

 

 

Аз Т7-то го бях взел за едно море и честно казано идеално си беше. Те повечето от най-малките снимат само през деня, вечер са едни мътни петна не ми се говори, но пак на маса се познава кой-кой е... поне по-близките до снимащия :) Останалите малко на фантазия... При някои от ултра компактните е леко по-добре но досега не съм видял никой снимащ прилично при слабо осветление. Най-компактния снимащ добре който съм виждал е Canon S3, но пък той е в пъти по-голям от Т100.

 

Вечер Т7то ми е вадило и прилични снимки на маса, поне мен или някой авер хванал 2 халби бира с усмивка и поглед питащ "ти мен уважаааааш ли мъ?" :) Що снимки такива имаме - от близо снима прилично. 3ма човека също. Но маса с 8 човека накуп нищо не излиза. Canon SD 800 IS и сегашния ми IXUS 75 се справят по-добре но има какво още да се желае... това е положението

 

 

ПС: Това са си мои впечатления, не съм професионалист и нямам претенции за много разбиращ, просто споделям опита си от заиграването ми с 10тина различни апаратчета (мои и на приятели) ... моля поправете ме ако бъркам!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...