Jump to content
BulForum.com

Цифрови фотоапарати


RIP

Recommended Posts

Само да споделя колко съм щастлив от новия четец на SanDisk който shadowhand ми препоръча някъде преди празниците - днес тъкмо се сдобих с него и ми чете всичките карти от раз ... И като че ли даже малко по-бързо от стария ми но-нейм четец - hama, pqi, msi и т.н. подобни не ги броя за особени марки пък и след практическия тест излиза че е точно така - единия няма да чете най-новите SD карти, другия с MS memory stick има против без преходник или пък ако е duo pro не иска а само да е обикновен memory stick, третия не помня вече какво правеше но след като съм го сменил едва ли е било без причина.... Поговорката че нямам толкова много пари да си взимам ефтина техника за пореден път се доказа на практика при мен (до тука съм сменил 3 четеца за по 20тина лева всеки)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

Да попитам и аз : смятам да си взимам DSLR.

Изчетох доста ревюта и засега съм се спрял на Cannon Digital Rebel XTi.

Но се чудя две неща :

1. Дали си струва да се дадат $700 за този апарат (комплект с лещи) или мога да взема предишния модел (XT) за нещо като $500.

2. Има ли чак такава разлика между DSLR и сапунерките за любителски снимки ? понеже не смятам да снимам художествена фотография ами обикновенните неща : деца, сгради по пътуванията и т.н.

 

Ако смятате че не си струва DSLR за любителски снимки моля да ми препоръчате накоя сапунерка. Доколкото четох май от сапунерките най-добре напоследък е Cannon Digital IXUS. Но може и да бъркам.

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да каже от къде мога да си взема зарядно за цифров фотоапарат Sony DSC-W40 , 6 MegaPixel,че оригилалните са около 90- 120 лв. Предварително благодаря ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Доколкото четох май от сапунерките най-добре напоследък е Cannon Digital IXUS. Но може и да бъркам.

 

Canon Digital IXUS далеч не са най-добрите сапунерки.

 

Canon G9 примерно? Високите класове на останалите апарати? Много от тях са по-добре от Canon-а на, на който ако има зелено на снимката - другите цветове не се виждат.

Link to comment
Share on other sites

Да попитам и аз : смятам да си взимам DSLR.

Изчетох доста ревюта и засега съм се спрял на Cannon Digital Rebel XTi.

Но се чудя две неща :

1. Дали си струва да се дадат $700 за този апарат (комплект с лещи) или мога да взема предишния модел (XT) за нещо като $500.

2. Има ли чак такава разлика между DSLR и сапунерките за любителски снимки ? понеже не смятам да снимам художествена фотография ами обикновенните неща : деца, сгради по пътуванията и т.н.

 

Ако смятате че не си струва DSLR за любителски снимки моля да ми препоръчате накоя сапунерка. Доколкото четох май от сапунерките най-добре напоследък е Cannon Digital IXUS. Но може и да бъркам.

Не си струва да зимаш DSLR, ако няма да се занимаваш, най-малкото щото за да си айляк с оптиката и да можеш да снимаш различни неща, трябва да даваш маса пари за обективи, което не е мн смислено и оправдано за любител :) По-добре помисли за сапунка от по-висок клас.Примерно Canon G9, или S5IS, или някой модел от тия двете серии :) Fujifilm S9500 също не е лош, обаче е вече малко стар и тва си носи някои минуси.Аз лично не бих мислил изобщо за други модели на други марки :)

Link to comment
Share on other sites

Ако можеш да си го позволиш - вземи си. Верно скъпо удоволствие е и бих ти препоръчал да си вземеш още един ултра преносим апарат като някой IXUS 75 примерно (S5 и прочее са баш сапунерки - нито са достатъчно малки за носене без да ги усещаш нито пък снимат чак толкова добре).

 

Разликата между тях и DSLR-a е горе-долу като да сравняваме товароподемнотта на обикновен автомобил и камион. Една от разликите е че широкоъгълните обективи кривят по-малко. Освен това процесорите обикновено са по-добри и по-бързи а най-основната е размера на сензора. Я погледни какъв е размера на сензора на Digital Rebel XT и тези на препоръчаните от BoqoJIa3a модели. А е елементарно да съобразиш че колкото е по-голям сензора толкова по-добри снимки ще прави. При ISO 800 и нагоре една сапунерка такива снимки ще ти извади че ще ти се прииска хич да не си ги снимал, докато DSLR-a въпреки че ще има малко шум качеството ще е доста приемливо.

 

Друго нещо което нито една "сапунерка" не е успяла да снима нормално е бебе в кошара на светкавица! Ама как 1 нормална снимка не успях да направя с поне 5 от апаратите с които тествах (Canon Pro1 си направи снимки съперничещи на DSLR-a само че неговата цена е около $1000 все пак и не е като да е баш "сапунерка"). Та освен ако не го снимаш съвсем отгоре на снимката ще имаш преосветена предната преграда на кошарата и недоосветено бебето и пода на кошарата а зад него ще е една тъмна мъгла и това е.

 

Аз снимак с Nikon D70s и още първите снимки на автоматични настройки които направих излезнаха далеч по-добри от очакваните включително снимката в кошарата си излезна почти перфектна (после като се научих как да си правя малко ръчни настройки снимките станах съвсем перфектни).

 

Засега не съм купувал обективи въпреки че сигурно и на това ще му дойде времето но даже с китовия обектив снимките са много добри. Настрана че снима много по-бързо, по-бързо намира фокуса и какво ли не друго му е по-*.* Единствения недостатък е че е малко обемист и тежък но за мен всичко по-голямо от IXUS 75/750 изисква допълнително усилие да го нося и за такива ситуации когато очевидно ще ходя да снимам нещо мога да си го взема и "големия никон" с мен. Когато не съм наясно дали ще искам да снимам взимам малкия канон (ixus 850 is) пък ако трябва да снимам все ще се види нещо.

 

Поздрави и дано този роман дето изписах да ти е бил полезен в избора :)

Link to comment
Share on other sites

Здравейте :)

Наскоро си взех нов фотоапарат-Olympus x-775 четох опътването и го разучих само едно нещо не намерих нито в опътването,нито в менюто как се правят черно-бели снимки и останалите ефекти някой може ли да ми каже как , защото вече почнах да се съмнявам че фотоапарата може.Благодаря предварително! :)

Link to comment
Share on other sites

Здравейте :)

Наскоро си взех нов фотоапарат-Olympus x-775 четох опътването и го разучих само едно нещо не намерих нито в опътването,нито в менюто как се правят черно-бели снимки и останалите ефекти някой може ли да ми каже как , защото вече почнах да се съмнявам че фотоапарата може.Благодаря предварително! :)

Това е по-добре да го правиш на компютъра, според мен...

Ако снимаш направо с ефекти от фотоапарата няма да имаш после цветен оригинал... по-лесно е да си снимаш нормално и след това да избереш какъв ефект на коя снимка искаш... и съм почти сигурен, че на компютъра ефекта ще се получи по-добре ;)

Link to comment
Share on other sites

В менюто нещо няма ли? Даже старото ми сони имаше подобна опция (не че изобщо съм я ползвал).. Но даже и да не може - Photoshop-a обикновено се справя по-добре :)

Link to comment
Share on other sites

В менюто нещо няма ли? Даже старото ми сони имаше подобна опция (не че изобщо съм я ползвал).. Но даже и да не може - Photoshop-a обикновено се справя по-добре :)

еми не видях да има а търсих навсякъде...иначе на мен ми е по удобно ако директно си правя снимките черно-бели а не с фотошоп мерси за помоща все пак :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Въпроса е в мързела... аз знам че по-добре би премащабирал една картинка фотошопа, знам и че ще стане по-малка, обаче за текущите снимки ми беше по-лесно да си направя едно малко скриптче и всичко което е нужно да направя аз да бъде да изсипя където трябва снимките от фотоапарата а то после да се оправи с генерирането на thumbnails и средно големите картинки за web албума вместо да си играя да пускам всеки път фотошопа и да правя какви ли не еквилибристики (защото албума който той генерира хич не ме кефи)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте на всички от форума :woot .. Значи искам да ви попитам за едно моделче: Canon Digital IXUS 75 :) Значи искам да ми помогнете, да ми кажете как снима и по специално да ми кажете за 3 инчовия дисплей.. аз точно за това съм си го харесъл, защото има много контрастен и готин дисплей и е с малки размери за в джоба.. Значи интересуваме дали мога пълноценно да ползвам дисплея ?? Тоест освен да снимам и на него да гледам от мен засенети клипчета и снимки.. Интересуваме мога ли да си качвам други изображения ?? jpeg - за този формат прочетох че е изходен като снима апарата.. Това значи ли че jpg само или други файлове немогже да подържа апарата ?? Знам че не е кой знае какво 3 инача ,но за в джоба и с тея 230 000 писксела ( 960х240) си е супер яка и качествена картина !!! Та могали освен за снимане да го ползвам и как да кажа ...като мп4 примерно ама със снимки да си качвам и да си разглеждам снимки.. Имам си една 300/400 мб колекция и като си сложа 2 или 4 гб карта и сичко заспива !! Въпроса е дали ще ги чете ??? :( :( :( :( :( ... :wacko:

 

Много благодаря предварително на всички !!! :)

Link to comment
Share on other sites

@jopeeel, няма резон да не чете "чужди" jpeg-та - поне моят канон (по-стар модел) няма никакъв проблем със съвместимостта.

 

Ето ти едно ревю на апарата, където може да видиш и снимки, правени с него.

Link to comment
Share on other sites

Хмм мнението супер много ме зарадва :lol: :punk :( В смисъл до са се ми казваха че неможе или че нз... ама ти ме изненадваш.. мхм Значи ако Jpg си качвам ще ги чете !!??!?! Супер ако е така... щото аз за тва го зиамм .. че е малък за джоба да си щракам :P и да си гледам яки картинки(имам си колекциики) и да си разглеждам я като пътувам или (като ми е тъпо в даскало в някой час :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :punk ) пфф дано наистина да става само нз как да проверя :( няма как в магазин да стане.. ?? идеи ??

Link to comment
Share on other sites

Отговорих ти и на лични ама ето и тука:

 

jpeg ще ги чете с поне 99.9% вероятност (оставям 1% нещо да е кодиран по-особено и фотоапарата да не може да се оправи - старото сони имаше jpeg-ове редактирани с Photoshop които не можеше да ги отвори)... А колкото до пробата в магазина - отиваш в първия германос и си носиш една мемори карта (MMC или SD) и направо на апарата я пробвате - ти имаше странни идеи да им ползваш компютъра и т.н. а според мен всичко което трябва е да забучите картата в апарата и да пробвате.

 

Но все пак каква е идеята да гледаш някаква колекция с картинки на екрана на фотоапарат? Освен да са някакви пищови не ми идва на акъла друго полезно приложение...

 

@jopeeel, няма резон да не чете "чужди" jpeg-та - поне моят канон (по-стар модел) няма никакъв проблем със съвместимостта.

 

Хващаш ли се на бас? Аз пък съм имал случаи когато редактирани с Photoshop jpeg-чета не са се четяли от фотоапарата (верно старото сони беше ама не беше чак толкова стар модел)...

 

 

Ето ти едно ревю на апарата, където може да видиш и снимки, правени с него.

 

за мен най-качествените ревюта са на dpreview.com но за съжаление освен анонса нямат тяхно си ревю за този апарат... ето все пак полезен линк и от техния сайт: http://www.dpreview.com/news/0702/07022202...sd750sd1000.asp

Link to comment
Share on other sites

Еми мойте картинки не са редактирани... :rolleyes: (май) :lol: ;) Та ще кача на една ммс 512 имам и ще я сложиме.. в някой магазин и дано стане ;) :( :) :(

Обаче вие говорите за jpeg а на мен някои дори мисля повечето са ми jpg без е.. мхм В смисъл нз ама имали някаква разликаили е се тая ??? май са си еднакви според мен или ?? не го зн тва :tongue

Link to comment
Share on other sites

Не били редактирани... Я пак? :) Твоите картинки откаде викаш идат? От друг фотоапарат канон или си ги свалял от нет-а нейде? :)

 

jpg и jpeg са 1 и също нещо.

Link to comment
Share on other sites

Еми сваляни са от нета " нейде " :P хихи

Значи няма разлика и са абсолютно еднакви// що са други наименования тогава.. мхм как и да е :P :D Значи скоро като имам врме(че на даскало пък и на работа почнах и никво време.. ;( ) ще занеса картата да я сложат в апарата и ако се четат... урааааааа :lol: :lol: :lol: :laughing:

ПП а по междодругото не че ще ме разобеди някой или нещо др .. ама е така за информация ако може да ми дадете други подобни предложения пак с тези размери на апарата и дисплея(3') :) ПП или за по хубав дисплей ако се сещата с тоя размер.. но апарата по възможност да не е мн голям се пак :lol: (баси и претенциите) мхм.. Та кажете се пак де :lol:

Мерси !! :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.dpreview.com/reviews/panasonictz3/page2.asp

 

 

Не съм сигурен обаче дали ще намериш апарат, който да разчита всичките ти файлове. Ако толквоа държиш на такова у-во отиди във Vali Computers и потърси портативни мултимедийни плеъри.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, решил съм да си купувам SLR фотоапарат и съм се спрял на Canon 350D, 400D, нямам опит с огледално-рефлексните, тъй че ще се радвам на мнение, какъв е най-добре да взема в този диапазон, защото мисля че Nikon D80 е вече много скъп... ще се радвам ако помогнете! А и да питам, как стоят нещата с немския eBay, тъй като имам приятели там и ще могат да ми го пратят към БГ ?

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, решил съм да си купувам SLR фотоапарат и съм се спрял на Canon 350D, 400D, нямам опит с огледално-рефлексните, тъй че ще се радвам на мнение, какъв е най-добре да взема в този диапазон, защото мисля че Nikon D80 е вече много скъп... ще се радвам ако помогнете! А и да питам, как стоят нещата с немския eBay, тъй като имам приятели там и ще могат да ми го пратят към БГ ?

 

Като нямаш опит и нищо не разбираш ти препоръчвам Pentax K100D Super или пък Pentax K10D. Перфектни фотоапарати. Просто са перфектни.

Link to comment
Share on other sites

Интересно обаче този фотоарат (Panasonic FS3) не го намирам на dpreview.com ... Да не би да има друго наименование за американците? Този ми изглежда по-компактен, w00x, докато каноните които му препоръчваш са по-обемисти, този панасоник май е като SD 800 като размер струва ми се ... който също е много добър апарат ако питаш мен :)

 

 

Като нямаш опит и нищо не разбираш ти препоръчвам Pentax K100D Super или пък Pentax K10D. Перфектни фотоапарати. Просто са перфектни.

 

Той човека ако е зарибен ще се понаучи какъвто и да вземе. Каноните и те са добри. Аз от моя никон също съм много доволен. Ще ми се да се upgrade-на до D300 някой ден че има повечко екстри но засега е в далечното светлото бъдеще някъде...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...