Jump to content
BulForum.com

Наградите "Кирил Методи и брат му"


Recommended Posts

Знаеш ли, съкровище, досега подминавах с насмешка твърденията на разни съфорумци, че си всезнайко и празнодумко, но може би все пак има нещо вярно ;)

Покажи ми, че си способен да водиш разговор на ниво "над 12 години".

 

Бейби, сега сериозно ли ще ме принуждаваш да търся доказателства онлайн? И не може да вденеш защо примерно името ти няма как да се членува в изречение, дори бидейки подлог? Притесняваш ме

 

ЕДИТ: Ключова дума - ЕДИНСТВЕН

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Слънчице, коя част от трите ми призива ти се стори несериозна?

Съвсем ясно ми е защо името ми не може да бъде членувано. Това, което не ми е ясно, е защо смяташ, че думата "народ" подлежи на подобно ограничение.

Link to comment
Share on other sites

Не съм разсъждавал - следвам правилата  :grin: 

Явно ще се хапем на тема кон, който е в текст. Не мога да разбера защо ми задаваш тоя въпрос. Защо нашият НАРОД подлежи на "ограничение"? Нещо бъркам или той е само един, като един Борис, един Виден, един Шебек?     

Link to comment
Share on other sites

2. Членуваната дума изпълнява служба на съгласувано определение или приложение на подлога. За проверка се използва замяната с той на цялото словосъчетание, в което е включена думата. Ако това е възможно, значи тя е съгласувано определение/приложение и получава пълен член.

 

"нашият НАРОД"

Link to comment
Share on other sites

"нашият НАРОД"

 

 

Дотук добре - я да видим къде е народЪТ. 

 

Сериозно - тъпи ли сте - или на тъпи се правите? Некадърен на улицата - некадърен и в тетрадката...

Link to comment
Share on other sites

Дотук добре - я да видим къде е народЪТ. 

 

Няма нужда от главни букви. Правописът е спазен.

 

Пример:

А сега ми кажете, мои боляри,

къде е народът, къде е България?

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Няма нужда от главни букви. Правописът е спазен.

 

В случая с неграмотното заглавие - не е спазен. Освен ако не го е писал Вазов, в което се съмнявам. Това, в което съм сигурен, е поголовната неграмотност. Има начин тя да се установи, между другото... Изпити има по езикова култура... Има същества, които ходят на уроци по ... езикова култура....

 

ЕДИТ: Кажи ми, Ангелче, как греша. Няма филм, в който да членуваш народа, освен ако не е някой народ в задния ти двор

Link to comment
Share on other sites

Нещо бъркам или той е само един, като един Борис, един Виден, един Шебек?     

 

Искаш да кажеш, че ако дадено нещо е само едно, не се членува с пълен член? Правилно ли разбирам? Например една монархия има един крал, следователно е правилно да се напише "Краля на Швеция обича ягоди с шампанско"? Тук наистина ще поискам доказателство, защото вече не знам къде се намирам.

 

Edit: Толкова много искам да науча нещо ново, че си свалих Mozilla, за да мога да пиша, тъй като Chrome получи инсулт.

Edited by PSYCHOSIS
Link to comment
Share on other sites

Искаш да кажеш, че ако дадено нещо е само едно, не се членува с пълен член? Правилно ли разбирам? Например една монархия има един крал, следователно е правилно да се напише "Краля на Швеция обича ягоди с шампанско"? Тук вече наистина ще поискам доказателство, защото вече не знам къде се намирам.

 

Не съм аз автор на правилата. КралЯ на Швеция ще бъде крал, но няма да е крадецА, нали? И е само един крал, крал, недокрал  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Не съм аз автор на правилата.

 

Кой е авторът? Пардон, забравих. Кой е автора? (автора е само един, нали?)

 

Съвсем сериозно - покажи ми въпросното правило. Един от нас живее в пълна заблуда по този въпрос и ми се иска да разбера кой.

Link to comment
Share on other sites

 Некадърен на улицата - некадърен и в тетрадката...

 

Да спориш с RaptoR е все едно да играеш шахмат с... гълъб. Той ще събори всички фигури, ще се изсере върху дъската и ще отлети да се хвали пред всички как те е направил на идиот.

Link to comment
Share on other sites

... както ти не може да бъдеш Ангелът, нищо , че си добро дете. 

 

 

 

Съвсем ясно ми е защо името ми не може да бъде членувано.

И двамата грешите! Ако бяхте жители кореняци на гр. Съединение, то за вас щеше да бъде не просто задължително, а въпрос на чест да членувате абсолютно всичко що може да бъде произнесено, изскимтяно, изгъргорено или написано!

 

П.п. Видене, а ти грешиш и в тезата си!

Link to comment
Share on other sites

Да спориш с RaptoR е все едно да играеш шахмат с... гълъб. Той ще събори всички фигури, ще се изсере върху дъската и ще отлети да се хвали пред всички как те е направил на идиот.

 

rofl.gif7291d4addf2ec05c.gifsmiley-rofl.gif

Link to comment
Share on other sites

Да спориш с RaptoR е все едно да играеш шахмат с... гълъб. Той ще събори всички фигури, ще се изсере върху дъската и ще отлети да се хвали пред всички как те е направил на идиот.

 

Започвам да се чувствам като един притеснен гъбъл - е ли възможно да сера по-стойностни неща от такива боклуци? Явно да. Наближава момента, както със Стефан коментирахме .... Не може да си хабим нервите с чукундури, имаме по-важни задачи....

Link to comment
Share on other sites

Да спориш с RaptoR е все едно да играеш шахмат с... гълъб. Той ще събори всички фигури, ще се изсере върху дъската и ще отлети да се хвали пред всички как те е направил на идиот.

:rofl:  :lol: Това беше силно :lol: Raptor-e грешиш може да се членува ето още един пример: фейлетон на Алеко Константинов "Що значи: Народът ликува", освен ако не намекваш, че и той е неграмотен

Link to comment
Share on other sites

По-нагоре споменах Вазов, вероятно и него смятам за неграмотен... Защо е споменат обаче само някои ще разберат. Както и кое, къде и кога е позволено и възприето. Останалите могат да пробват да идат на уроци по езикова култура, не че ще им помогне... 

Link to comment
Share on other sites

Видене, това ли е стандартът ти за водене на разговор/спор? Или щом е онлайн, майната му? В подобна ситуация логичното и нормално нещо е да изкажеш мнението си ясно и точно и да посочиш източник, който го подкрепя. А ти вече две страници редиш загадъчни изрази (онзи с тетрадката кърти железобетон, честно), големи букви и многоточия. Ще се обосновеш ли като културен човек, или да приключим с темата, 'cause Stone Cold said so?

Link to comment
Share on other sites

Видене, това ли е стандартът ти за водене на разговор/спор? Или щом е онлайн, майната му? В подобна ситуация логичното и нормално нещо е да изкажеш мнението си ясно и точно и да посочиш източник, който го подкрепя. А ти вече две страници редиш загадъчни изрази (онзи с тетрадката кърти железобетон, честно), големи букви и многоточия. Ще се обосновеш ли като културен човек, или да приключим с темата, 'cause Stone Cold said so?

 

Какво по-точно искаш от мен, миличка? Да ти обяснявам защо на име не се слага пълен член? Или да поспорим защо в случая думата НАРОД се явява като име? Мне - отказвам се, както каза оня чукундур - бутам фигурите и излитам.

Link to comment
Share on other sites

Или да поспорим защо в случая думата НАРОД се явява като име?

 

Да, точно това искам да обясниш :) Но не с твои думи, а с конкретното правило, тъй като тези неща не опират до интерпретация. След това ще ти се извиня и ще млъкна. Но щом излиташ, здраве да е. Това също е вариант за изход от ситуация.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...