Jump to content
BulForum.com

Наградите "Кирил Методи и брат му"


Recommended Posts

Видене, в мерената реч много неща са позволени ;)

Айде сега, МОООЛЯ, посочи пример в не мерена реч, когато народ се явява като име! Пак казвам - Моооля....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Да, точно това искам да обясниш :) Но не с твои думи, а с конкретното правило, тъй като тези неща не опират до интерпретация. След това ще ти се извиня и ще млъкна. Но щом излиташ, здраве да е. Това също е вариант за изход от ситуация.

 

Да ми се извиняваш за какво??? Като спомена интерпретация - бих искал да знам твоята каква е в случая. Знаеш, че ти вЕрвам.  

 

Видене, в мерената реч много неща са позволени ;)

Айде сега, МОООЛЯ, посочи пример в не мерена реч, когато народ се явява като име! Пак казвам - Моооля....

 

Ти пък сега откъде тръгна и къде отиде?

Link to comment
Share on other sites

Да ми се извиняваш за какво??? Като спомена интерпретация - бих искал да знам твоята каква е в случая. Знаеш, че ти вЕрвам.  

 

 

Ти пък сега откъде тръгна и къде отиде?

Ми... Щото намеси дедо Вазов по едно време, па се пънеш, че НАРОД можело да се използва като име в не мерена реч и следователно трябвало да се спазва правилото за имената...

Та не, че нещо... Ама наистина ми стана интересно като как би изглеждал израз, в който НАРОД е име? Ей за това те и помолих по-горе да посочиш пример.

Link to comment
Share on other sites

В случая по моето скромно мнение имаме т.нар. събирателно конкретно съществително, което обаче има елемент на собственост. 

Link to comment
Share on other sites

Да ми се извиняваш за какво??? Като спомена интерпретация - бих искал да знам твоята каква е в случая. Знаеш, че ти вЕрвам.  

 

Ако се окаже, че упорствам за нещо, за което не съм прав, разбира се, че ще се извиня. Най-малкото от срам, че съм се държал като магаре :)

 

Ето моята интерпретация. Думата "народ" е съществително нарицателно, следователно за нея се прилагат съответните обичайни правила за членуване. Не съм запознат с правило, според което при някакви обстоятелства тя се третира като съществително собствено. Не казвам, че няма такова правило, а че не знам дали има. Точно поради тази причина те призовах да го посочиш, но ти реши да бъдеш "над нещата". 

Фактът, че е събирателно съществително, не я прави по-специална. Отбор, ансамбъл, парламент и много други думи също са събирателни съществителни и също не са по-специални. Не съм запознат с правило, което им придава "елемент на собственост", каквото и да означава това. Може и да има, посочи го.

 

Твой ред е :)

Edited by PSYCHOSIS
Link to comment
Share on other sites

Отивам в някакво заведение Енджой, тъй като един от най-добрите ми приятели е забременил жена, която медицински уж не може да бъде забременена. 
 

Та явно различно възприемаме думичката "народ".  

Link to comment
Share on other sites

 

Та явно различно възприемаме думичката "народ".  

Що.. Ти според кой речник я възприемаш?

Link to comment
Share on other sites

Аз пък от известно време си мисля разни работи... Мисля си например, че никой от нас не е Владко Мурдаров, така че няма как да имаме 100%-ви познания за собствения си език и по тази причина си мисля, че всъщност Виден може и да е прав в казуса, пък макар и с вероятност 0.01%...или пък просто да е стоял прав докато е писал постовете, но да приемем, че е прав по един или друг начин. Обаче си мисля и друго - примерно аз ако съм на неговото място и тръгна да твърдя каквото и да е...и колкото и да съм убеден в правотата си, дотам, че чак да си заложа апартамента за каузата...ако от другата страна ми скокнат 5 човека, всички с противоположно твърдение, най-малкото в мен ще се прокрадне нотка съмнение аджеба...дали пък точно в този случай не бъркам случайно... :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Да спориш с RaptoR е все едно да играеш шахмат с... гълъб. Той ще събори всички фигури, ще се изсере върху дъската и ще отлети да се хвали пред всички как те е направил на идиот.

10426713.gif

Link to comment
Share on other sites

Стана ми много интересно и с нетърпение ще очаквам следващите 2 - 3 страници  :laughing:  :grin:  :popcorn:

 

Следващата стъпка е да поканим проф. Владко Мурдаров - който бе споменат тук от Пламен, за да може да внесе яснота и да видим дали за пръв път в историята на човечеството, Виден ще падне по гръб и ще признае поражение или ще е поредната партия шах - описана толкова добре от plameni (поздравления)  :notify:

 

 

P.S. Пламен ми вкара мухата, та се позамислих малко (нищо, че съм и аз от онези - "тъпите", както каза Виден), та... има ли шанс той да спори, защото познава човек, който живее в близост до паметника и който е кръстен със странно име - Народ Иванов например. Защото има хора със странни имена: Уржум Луланков, Автономка Шестакова, Веселазасмяна Тодорова, Винету Келешев, Кимирсен Зенгиров и много други.

Та може този човек, Народ Иванов, който е приятел на Виден, да са интервюирали и за него да е статията.

 

Пламене, защо пусна тази нотка на съмнение...   :unhappy:

Link to comment
Share on other sites

Да спориш с RaptoR е все едно да играеш шахмат с... гълъб. Той ще събори всички фигури, ще се изсере върху дъската и ще отлети да се хвали пред всички как те е направил на идиот.

Хахахаха, егати веселбата била в тази тема, как съм я пропуснал. :lol:  :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Следващата стъпка е да поканим проф. Владко Мурдаров - който бе споменат тук от Пламен, за да може да внесе яснота и да видим дали за пръв път в историята на човечеството, Виден ще падне по гръб и ще признае поражение или ще е поредната партия шах - описана толкова добре от plameni (поздравления)  :notify:

 

Онова удебеленото - може би в някой друг живот, а засега трябва да се задоволиш само с онова оцветеното. :laughing1:   20b0f7f706a7f17d.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

 

НЯМА ПО- ВЕЛИК НАРОД И СТРАНА ОТ БЪЛГАРИЯ ТОВА Е ПЪРВАТА И ЕДИНСТВЕНА СТРАНА В ЕВРОПА ЛПЯТО ИМА ДЪРЖАВНОСТ ВЕЧЕ ПОВЕЧЕ ОТ 1300 ГОДИНИ И АТРАНА КПЯТО ЗА ВСИЧКИТЕ ГОДИНИбНЕ ЕБСМЕНЯЛА ИМЕТО ОТ СЪЗДАВАНЕТО СИ ДО ДЕН ДНЕШЕН

 

Без коментар.

Link to comment
Share on other sites

Без коментар.

 

Това се нарича - "на гол тумбак - чифте пищови". Драска патриотични фрази, ама така ги драска, че човек да го хване срам, докато ги чете, но пък за сметка на това - подсилва патриотизма си с включен 'капс лок'...не знам защо някои хора толкова го обичат тоя бутон... :online2long:

 

П.П. Между другото и тука си имаме един подобен патриот, но той поне не пише само с главни букви. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

......

 

Това ми се вижда малко фотошопирано (не стои като напечатано на лист, а като добавено върху фона след това).

 

А аз да попитам - на кой сайт трябва да вярвам: на този или този?

Link to comment
Share on other sites

Абе аз знам как се пише думата, но въпросът ми беше по-скоро как е възможно в специализиран онлайн правописен речник да се получи такова разминаване.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...