Jump to content
BulForum.com

Лизинг


RIP

Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply
Май успяхме да го откажем от колата ?

 

Ако сме успели да го откажем от това да се загроби с 10 годишен лизинг за кола която е далеч над възможностите му - направили сме му много голяма услуга. И за колите и за друга техника едно от "златните правила" е че най-добре да си купуваш такива които можеш да си позволиш не едно ами 2. Настрана че в крайна сметка тази кола ще я плати най-малко 2 пъти - я сметни колко ще са лихвите за тези 10 години и ще ти се завие свят просто. В най-лошия случай дори да се набуташ - 1-2 години не са чак толкова много време. Но 10 години са направо присъда...

 

Кредитните инструменти са хубаво нещо, но десетгодишен лизинг за автомобил си е просто безумие.

 

Именно! :) :thumbs-up: :beer:

Link to comment
Share on other sites

Безумие ?! Зависи от гледната точка. Познавам хора които теглиха пари за да започнат малък бизнес, сега нямат нищо и пак изплащат. Има и късмет в цялата история. Пък и част от парите си остават в колата. Утре може да е продаде и да върне по голяма част от заема.

Link to comment
Share on other sites

Безумие ?! Зависи от гледната точка. Познавам хора които теглиха пари за да започнат малък бизнес, сега нямат нищо и пак изплащат. Има и късмет в цялата история. Пък и част от парите си остават в колата. Утре може да е продаде и да върне по голяма част от заема.

 

Е как изобщо ти дойде на акъла да сравняваш кредит за малък бизнес с такъв за автомобил? Както и да го гледаш, десетгодишен лизинг за личен автомобил (не говорим за камиони, с които могат да се превозват стоки) си е чисто безумие.

Link to comment
Share on other sites

Бизнеса е друго. Всичко от което може да се изкарат пари си струва кредита защото с малко повече усилия и изобретателност вложените пари се връщат и то в пъти повече от лихвата. Ако колата която ще си купиш е за работа съм с 2те ръце ЗА кредита, но ако ще е да си бръмчиш в града с гъзарийка и да я вземеш за да "опъваш" мацки в нея като колата да е част от "въдицата" с която ще ги ловиш - по-голяма глупост от това трудно ще успееш да направиш. Ако взимаш над 2000лв - 300-400лв на месец не са чак толкова много, но максимум за 5 години. Даже и 5 са много но все пак. Само дето не са много хората които познавам и взимат над 2000лв/месец... Сериозно - след като платиш вноската за колата колко ще ти останат и за какво. Днес нуждите са ти едни, след 10 години сигурен ли си че ще си в същото положение и бюджета ти ще се разпределя по същия начин? А колата дори да я продадеш какъв % от вложения ще успееш да си върнеш и дали банката ще ти опрости лихвите ако внесеш парите предсрочно?

Link to comment
Share on other sites

Според мен смисъла е следния: Нямаш пари ,искаш кола. Мислиш колко пари можеш да отделиш, за колко време, взимаш кредит после връщаш. Ако мислиш че е безсмислено - не го правиш. Не съм казал ,но пак ще повторя - всеки си има гледна точка и всеки се разпростира според чергата си :)

Link to comment
Share on other sites

кредит за 10 години ,особено за кола е МНОГО !!! общо взето ще се превърне в голяма набутвация...а и да си представя да карам една и съща кола 10 години напред няма как да стане :) освен това никой не знае какво може да се случи за тези 10 години...виж 5 години е добре ,но за нова кола с гаранция и т.н. ,но за ползвана кола максимум за 3 години бих си взел на лизинг :)

Link to comment
Share on other sites

Абе важното в случая е да караме нова кола BMW, да имаме 5лв. в джоба и малките пичка да се подмокрят като видят гъзара в нея.

Аз поне невиждам смисъл от такова заробване, защото вместо колата да ти доставя удоволствие и положителни емоций, ще те превърне в математик, да смяташ постоянно колко има да даваш този месец, с колко лева колко километри минаваш и тн.....

Link to comment
Share on other sites

Аз по принцип не съм "за" кредити за кола или нещо, което се обезценява с всеки ден. Поне да беше нова, ами то ... Виж ако кредита е малък - 5-7 хиляди - ОК. Човекът няма пари на куп и иска кола - тогава ще тегли кредит, но кредит 20 000 - 30 000 лева за 10 години :blink:

Голям кредит си струва за апартамент или друго недвижимо имущество, чиято стойност по принцип се повишава с времето. Или за бизнес - може и да се набуташ но ако не си опитал със сигурност нищо няма да постигнеш.

А като се замисля, че говорим за човек, който от скоро е взел книжка, това му е първата кола и доходите му не отговарят по принцип на такъв кредит - освен да му стискам палци за всичките неща - друго не се сещам.

...

Но пък понякога човек си има мечта, или ако не мечта - то толкова силно желание за нещо, че ако не го направи постоянно ще го яде отвътре и ще съжалява...

Аз лично не бих теглил такъв кредит - за такава покупка.

Но хора всекакви :)

Link to comment
Share on other sites

Аз немога да разбера кво толкова плюете кредитите. Щяли да го режат парче по парче ? Като е толкова гадно що банките са претъпкани с народ и всеки гледа да изтегли пари, а държавата да се чуди кви санкций да налага за да ограничи поне малко кредитирането.

 

Аз не плюя кредитирането. На това момченце единствените които евентуално могат да отпуснат кредит и то гарантиран от някой роднина или наличие на имот на негово име са мошенниците от джет, тибиай и т.н., които работят с много висока лихва (употребявам думата неправилно - вкл. всички скрити такси, просрочия и т.н.). То за тях е нормално, щото такива кредити са рискови, а те не могат да хванат нерискови клиенти, т.к. там са сериозните банки. Някой плю РФБ, че били лъжели в рекламата за кредит само срещу ЛК. Дават та се късат и те търсят, ама не на всеки. И наистина само срещу ЛК. И не само те - всички банки дават. надпреварват се да ти дадът колкото се може повече, стига да отговаряш на критериите им. Кредит се взима за работа. Защото парите пари правят. Първо почваш с по висока лихва, щото си новобранец без минало, после ти се вдига кредитния рейтинг и ти смъкват лихвата на новия заем. накрая те наобикалят разни мацки от други банки и ти дават заем да си погасиш заема с още по-ниска лихва. Цирк :)

А да се купува чисто нова кола на кредит в бг си е живо прахосничество. По добре 3-4 годишна - тогава и цената и е най-добра спряму това което получаваш. Ако имаш парите в кеш (и ще си печелиш в същото темпо и занапред) - може да си вземеш нова кола без проблем. Дето има една приказка - всяка жаба да си знае гьола. На гол гъз мерцедес не става. А познавам доста гъзета дето живеят в едностаен с мама и тате ама иначе се юркат в лачени коли.

Разбира се всеки си има мнение - това си е моето незадължаващо никого становище :zzz

Link to comment
Share on other sites

На какви 10 г. се прехвърли темата не е ясно. Поне аз не съм споменавал такива числа. Засега съм решил за 5, а ако нещо се обърка с първоначалните спестявания - 7.

Аз мисля, че кредитите са чудесно нещо и в България този тип заеми се развива страшно бързо, лихвите падат, изискванията също. Всеки тегли според нуждите си. Преди дни четох, че декември е бил рекорден по изтеглени кредити, като повечето са били с размер 80 и 100 хил. Специално аз отбелязах, че жилище ще търся, когато ще се задомявам. Не искам сега да почна да изплащам мизерен едностаен 20 години и след няколко да се наложи да ми трябва тристаен за семейство. Е, един нормален тристаен е 100-150 хил лв., което се пада нещо от порядъка на 1000 лв за 30 г. Абсурдно е сам човек да го изплаща. Точно за това в момента аз се насочвам към кола, която ми стопля сърцето, кола която със сигурност няма да сменя поне 5 години и кола, която е във възможностите ми. Не за гъзария, мацки и пр. идиотщини, а кола, която ми харесва и с удоволствие ще карам. Какво ще стане след година-две-пет не се знае, но трябва да се рискува, трябва да се преследват цели, мечти, по-добър живот.

Link to comment
Share on other sites

На какви 10 г. се прехвърли темата не е ясно. Поне аз не съм споменавал такива числа. Засега съм решил за 5, а ако нещо се обърка с първоначалните спестявания - 7.

Аз мисля, че кредитите са чудесно нещо и в България този тип заеми се развива страшно бързо, лихвите падат, изискванията също. Всеки тегли според нуждите си. Преди дни четох, че декември е бил рекорден по изтеглени кредити, като повечето са били с размер 80 и 100 хил. Специално аз отбелязах, че жилище ще търся, когато ще се задомявам. Не искам сега да почна да изплащам мизерен едностаен 20 години и след няколко да се наложи да ми трябва тристаен за семейство. Е, един нормален тристаен е 100-150 хил лв., което се пада нещо от порядъка на 1000 лв за 30 г. Абсурдно е сам човек да го изплаща. Точно за това в момента аз се насочвам към кола, която ми стопля сърцето, кола която със сигурност няма да сменя поне 5 години и кола, която е във възможностите ми. Не за гъзария, мацки и пр. идиотщини, а кола, която ми харесва и с удоволствие ще карам. Какво ще стане след година-две-пет не се знае, но трябва да се рискува, трябва да се преследват цели, мечти, по-добър живот.

Разрастват се кредитите с такава скорост, понеже финансовата култура на хората е нулева и много малко от тях реално си дават сметка какво обвързване е това. Аз няма да те убеждавам повече, че това, което искаш да направиш е тъпо както и да го погледнеш, защото всеки си има различна гледна точка за нещата, но преди да правиш каквото и да е хубаво си сметни максималните месечни разходи по тая кола, както и колко ще струва след 5 години(колко ще си загубил след 5 години от поддръжка, вноски, лихви и обезценяване)

Link to comment
Share on other sites

Безспорен факт е, че цял свят живее на кредит. В Америка ако платиш нещо кеш те гледат като извънземен. Нормално е и при нас да дойде този начин на живот ,след като се освестим от комунизма. Дори и тука вече стана така, че дори и да ги имаш парите по добре да ги завъртиш нещо от колкото да ги върнеш на куп.

Link to comment
Share on other sites

stefan, ще си сметна само максималните месечни разходи. Останалото ако трябва да го мисля по-добре да не купувам нищо. Ако тръгна да мисля за ремонти и поддръжка на жилище май пак ще излезе, че е по-добре да си карам под наем на тази логика.

Освен това финансовата култура на българина мисля, че е доста напред. Все пак когато се купува нещо повечето хора не се хвърлят с главата напред, а проучват всичко от-до. В кръвта на българина е да търси по-изгодното, макар и с 5 лева.

И все пак мисля, че темата не би трябвало да кара хората да ме разубеждават, а обратното - да предлагат варианти и то не само за мен, а за всички решили да се сдобият с возило по този начин. Достатъчно добре всеки може да си прецени финансовото положение. А и имам поне още няколко месеца до окончателно решение и няма да ги изгубя стоейки и размишлявайки как ще се справям с разходите, а ще се опитам да си намеря (дори вече работя по нещо) допълнителни доходи, които да ми покриват голяма част от всичко по колата. Ако пък дотогава излезе по-привлекателно предложение - ще прилапам него.

 

Ael, напълно съм съгласен с теб, както и последните ти няколко мнения :).

Link to comment
Share on other sites

Безспорен факт е, че цял свят живее на кредит. В Америка ако платиш нещо кеш те гледат като извънземен. Нормално е и при нас да дойде този начин на живот ,след като се освестим от комунизма. Дори и тука вече стана така, че дори и да ги имаш парите по добре да ги завъртиш нещо от колкото да ги върнеш на куп.

 

Да прав си наистина цял свят живее на кредит закво аз да съм толкова тъп и аз да живея на кредит?Закво трябва съм длъжник на няква банка и да ме е страх да кихна че ако съм в болничен няма да си платя вноската?Закво трябва да гуша някви банки за да живеят на моя сметка.Ако ще и цялата слънчева система да живее на кредит предпочитам като имам парите да си го взема кеш,мъни,на ръка, директно.

 

Тук и за имотите взехме да се разправяме.Те и повечето от половин европа живеят под наем хайде да си продадем къщите и ние да не сме назад.Стига глупости това че някъде има нещо незначи че трябва да го копираме 1:1.

 

Кола на изплащане(не лизинг защото такова в БГ няма) е смислено само ако се взима на фирма.Там има разни данъчни обклекчения,тегления на ДДС от нафта и т.н.Така сметката излиза 6 иначе за частни лица не си струва.

Link to comment
Share on other sites

Така говорите всички все едно работите за по 4000лв на месец и ако решите да си купувате нещо , ще спестявате няколко месеца и ще си го вземете. Явно се правим само на бедни а като стане дума за пълнене на гуша на някой тогава българското проговаря. Ми спестявай от закуски тогава и като чукнеш 50 годнини ще си купиш нова хубава кола ,ама тва че за 1 година олиото от 2 на 5лв стана не ти прави впечатление може би?

Link to comment
Share on other sites

Ами не неработя за 4000 лв на месец.Като искам нова кола вместо да давам примерно 36 месеца по 400 лв на банката, 36 месеца ще си слагам в касичка да речем по 400 лв и след 3 години ще ида да си е купя.Да не е сега на момента ама затва на момента най-яко се затъва.Да не говорим че като е купя кеш ще ми направят и отстъпка.

 

Сега и аз искам нова кола и затва си събирам определена сума.Много ми е лесно да ида да взема кредит после иди го изплащай.Като немога да си събера няма да е имам точно това а ще взема друго.Ако пък съм взел кредит ще има да се дърпам за косата и да се чудя от къде да си взема пари като немога да си внеса вноската.Не мерси съм.

 

Поне така аз процедирам "внасям" си в моята си банка и после си го взимам.

Link to comment
Share on other sites

наистина цял свят живее на кредит закво аз да съм толкова тъп и аз да живея на кредит?

значи ако взимаш кредит си тъп? Бил Гейтс и той купува на кредит, макар че може да купи цяла България в кеш. Важното е да вземеш кредит какъвто можеш да си позволиш, а не да взимаш 600 лв заплата и да даваш 400 лв вноски всеки месец

Link to comment
Share on other sites

jozo говориш тотални глупости. Осъзнай се малко и мисли преди да пишеш. Запознай с някои термини от икономиката като например годишна инфлация (примерно) и тогава пиши тия смехории. Тъпчи си стотинките в буркани и ставай за смях на съседи и познати. След 5 години (примерно), през които лицето Х се е накарало и нарадвало на нова кола и вече ще я сменя, твоите пари ще са се обезценили повече отколкото той е платил като лихви и отгоре на тва ти през тия 5 години ти ще си карал някое чупено Рено от 92 г. (примерно), а той ще да е карал нова Лагуна. Ако се навие след тия 5 години на buy-back направо зима последния модел и продължава с нова кола. Ти тъпчи там под дюшека......

Link to comment
Share on other sites

.......кола която със сигурност няма да сменя поне 5 години и кола, която е във възможностите ми. Не за гъзария, мацки и пр. идиотщини, а кола, която ми харесва и с удоволствие ще карам. Какво ще стане след година-две-пет не се знае, но трябва да се рискува, трябва да се преследват цели, мечти, по-добър живот......

 

я пак..... 5 години са доста време гарантирам ти че след като я покараш да кажем 2 няма да си на същото мнение а и казваш кола която ти е по възможностите без да се обиждаш ама щом теглиш кредит за нея явно не ти е по възможностите , и аз искам да карам ауди а8 ама карам а4 съдба....... ;)

 

 

Ако се навие след тия 5 години на buy-back направо зима последния модел и продължава с нова кола. Ти тъпчи там под дюшека......

 

бай бек ама ако е нова..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ако се навие след тия 5 години на buy-back направо зима последния модел и продължава с нова кола.

 

Василе ще те наплескам :devil , чети малко бре! Примерно дали ще върна сега аз мойта за 12-14 хилки? Да не съм пил газ? Има обаче хора които не им дреме, не им се занимава с продажби и прехвърляния и просто "решават проблема" набързо.

Link to comment
Share on other sites

Толкова ли е важно каква кола карате,е правилният въпрос според мен.

Неми прави голямо впечетление в каква кола ще съм.За мен колата е да ми върши работа и да ми е удобна за семеиството ми или нещо от този род.

Нали не си по спирките не мръзнеш,не се буташ и настъпяш и т.н.

Иначе да си призная имам мерак на BMW но карам SIERRA.

Искам BMW понеже съм имал но е продадох.А и съм казъл,че докато Мъртвецът-колата ми не ме остави напълно аз него няма да оставя.Защото човек понякога свиква с вещите си и му е трудно да се раздели със тях.

Ами това е от мен до нови срещи :beerchug

Link to comment
Share on other sites

била много напред финансовата култура на средния българин ли?! и сигурно знае какво означава точно "запис на заповед" и че ако го е подписал може да му бъде предявен изпълнителен иск за цялата сума по заповедта и да му бъде разпродадено имуществото? или пък знае че ако има заведено второ изпълнително дело срещу него и подлежи и на наказание от 3 месеца затвор? а знае ли какво всъщност означава да си поръчител по чужд заем или подписва кат селски кмет всеки "договор за поръчителство", даден му от банката, въпреки че такъв документ изобщо не е предвиден в нашенските или европейските закони и че половината клаузи в него са по-обвързващи от предвиденото в закона? изобщо някой като тегли заем/кредит прави ли си труда да си поиска договора ПРЕДВАРИТЕЛНО за да си го прочете и обмисли преди да го подпише?

силно се съмнявам. тука масово се разписват безумни договори за "кредит" с кретенски висока лихва, които естествено се препродават в по-културните страни на нормално европейско ниво на годишните разходи (до 10% или не повече от 4% над годишното ниво на инфлацията за ЕС). аз лично съм си правил експерименти в италианска, австрийска и словашка банка - без да ме познава никой от тях, разговаряйки на английски, т.е. очевидно не съм местен, са ми предоставяли копия на договори за изтегляне на заем в кеш и/или условията им по всички кредити. в германска банка пък препратиха мой приятел, когото помолих да направи експеримента, към интернет страницата на банката където си бяха публикувани за свободен достъп всички документи с които боравят клиентите на банката от касовия ордер до договор за ипотека.

в сравнение с ЕС нашите кредити са си чисто комарджийство - печели само банката.

Link to comment
Share on other sites

jozo говориш тотални глупости. Тъпчи си стотинките в буркани и ставай за смях на съседи и познати. След 5 години (примерно), през които лицето Х се е накарало и нарадвало на нова кола и вече ще я сменя, твоите пари ще са се обезценили повече отколкото той е платил като лихви и отгоре на тва ти през тия 5 години ти ще си карал някое чупено Рено от 92 г. (примерно), а той ще да е карал нова Лагуна. Ако се навие след тия 5 години на buy-back направо зима последния модел и продължава с нова кола. Ти тъпчи там под дюшека......

 

Това ме разбри рано сутринта от смях :lol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...