Jump to content
BulForum.com

Искам пък да ви се оплача


Recommended Posts

Някак си "по-лесно" се харчат като не виждаш как хартийките излизат от портфейла ти. 

Нали той това се опитва да обясни от началото. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 5.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Аз добре знам каквосе опитва да обясни, но харченето е едно, неизбежното взимане под каквато и да е форма е друго. Не тебе пука ли ти как ще си платиш тока например? В смисъл с карта или на гишето с бабите? 

Link to comment
Share on other sites

Аз добре знам каквосе опитва да обясни, но харченето е едно, неизбежното взимане под каквато и да е форма е друго. Не тебе пука ли ти как ще си платиш тока например? В смисъл с карта или на гишето с бабите? 

 

Повече боли като си го платиш на гишето в кеш.

Link to comment
Share on other sites

Аз добре знам каквосе опитва да обясни, но харченето е едно, неизбежното взимане под каквато и да е форма е друго. Не тебе пука ли ти как ще си платиш тока например? В смисъл с карта или на гишето с бабите? 

 

Естествено, че ми пука. Защото сумата е една и съща, но на гишето ще ми вземат и 1 час време + разкарване, а аз знам колко ми струва този час и искам аз да избера как да го похарча, а не да го изгубя в бутане с баби.

Link to comment
Share on other sites

Повече боли като си го платиш на гишето в кеш.

 

И как по-точно??? Не те ли боли гъза тогава като си зареждаш картата?

 

Естествено, че ми пука. Защото сумата е една и съща, но на гишето ще ми вземат и 1 час време + разкарване, а аз знам колко ми струва този час и искам аз да избера как да го похарча, а не да го изгубя в бутане с баби.

 

Естествено, но тук не говорим за този аспект - не е релевантен.  :grin:

Link to comment
Share on other sites

И как по-точно??? Не те ли боли гъза тогава като си зареждаш картата?

 

Не, защото я зареждам електронно. Нали ти дадох пример по-горе.

Link to comment
Share on other sites

3250лв заплати + 2750лв данъци общо = 6000лв разходи. От тях 500 за здравно осигуряване = 1/12та. Верно смятах на ум и затова го сметнах 1/15та.

 

И ти мислиш ли че ако не бях задълбал в счетоводството тези дни нямаше да рева толкова? Данъците са ок ако получаваш 10,000лв заплата или ако се осигуряваш на минимума и плащаш данък печалба и дивидент. Ако получаваш под прага обаче положението е много различно. Т.е. 45% са данъците или ако гледаш от чистото, което ти влиза в джоба - още 85% от това даваш на държавата.

 

Ето това е грешката ти. Всеки един човек на заплата струва нещо на фирмата. Той вижда, че неговия шеф пуска фактура за 50 евро на час и смята - аз взимам 1800лв на месец чисто (делиш на 22 и после на 8 и получаваш 10.23), демек взимам 10лв на час, а той видиш ли взима от клиентите 100лв за един час работа. Ебаси далаверата.

 

А относно партиите предлагащи вдигане на данъци и като цяло всякакви социални придобивки - ей затова считам, че трябва да се плаща цялата сума на всеки един човек и той сам да превежда на НАП необходимите суми. Би подействало страшно отрезвяващо на целокупното овчо население.

 

След година-две на хората програмата на НР би изглеждала направо лява, а всеки от останалите партии би си спечелил или публично линчуване или направо разходка с хеликоптер

Не виждам американците да не с овце, а тяхната 1099 форма е точно това. И там се почват едни гимнастики на разходите. Ако си на 1099 и в пицата като мен първата година. Тогава се оказва, че си зверски социално слаб със заплата на начинаещ инженер ;)
Link to comment
Share on other sites

Имам чувството, че си говоря със стената.

 

Пак питам - със сливи или с пари си зареждаш картата, защото математиката не се интересува непременно от хартийки. И ако акъла ти е поне малко повече от на селски бакалин би следвало да си наясно, че 1000 лева са 1000 лева. Или да си говорим за слама и олово? 

Link to comment
Share on other sites

Имам чувството, че си говоря със стената.

Аз също. Говоря им за психология, те ми говорят за висене по гишета и че си гледали фишовете. 

 

А тока без значение как го плащаш - излиза ти от твоя джоб. От парите, които вече стискаш в ръката си (образно казано).

Link to comment
Share on other sites

А данъците от задника ли ти излизат? Освен ако не си глупав няма как да не си наясно с това какво дължиш и какво ти взимат. Също както и с факта, че дали го носиш в торбичка или се топи от заплатата ти е все тая - ВЗИМАТ ТИ ГО. 

Link to comment
Share on other sites

Ще цитирам условни суми, колко за примера.

Ники има следното предвид:

Един работник на заплата взима 1800лв чисто, която да си харчи. Той толкова вижда реално за своя труд месечно.

Но работодателя за да получи той 1800 лв в картата се води, че му е превел - да речем 2500, но отиват за здравни, пенсионно, ДОД и т.н.

Обаче освен тия 2500 за работника, фирмата има и едни нейни задължения по него - да речем още 500 лв там осигуровки и т.н дето се водят за нейна сметка.

Така един работник да може да похарчи в края на месеца 1800лв, на фирмата и струва 3000лв месечно.

 

Сега Ники иска фирмата директно да даде на работника тия 3000лв, той пак ще и струва толкова, тя няма да спести нищо, и той после сам да ходи да си внесе 1200лв данъци и т.н удръжки, че да го заболи сърцето. И тогава да му светне що работодателя таксува 100лв на час, а за него стигат 10лв. Защото наистина повечето работници не отчитат тези допълнителни разходи, които хвърчат, защото не ги виждат, за тях са нереални. Нещо на хартия там счетоводно. И това е масово, независимо дали си комбайнер или програмист. В нашата фирма аз също не знам колко точно дават по мен. И не си и правя сметката също. Ники и ти сте тези дето плащате заплати и ги знаете, но наистина 90% не ги знаят и отчитат тези неща. Може би само тия дето работят счетоводство се сещат за това. И като разберат, че дават по 1200лв на месец, а в болниците е мизерия, няма направления, пътищата са с дупки, полицията не работи, а циганите си веят байряка и ще кажат - я се ебете с тия социални програми. Аз да плащам на мангала, пък за мен да няма. И да почнат едни неудобни въпроси - къде и за какво ми отиват парите? Що администрацията е толкова раздута? И т.н и т.н. Докато се появи някой да праща на екскурзии с хеликоптери.

 

А за Ангел - пълни си картата с пари, само че електронно друг му я пълни месечно със заплата - не взима пари, и да ги внася на каса. Той много кеш не вижда - за него са електронни, цифри някви на екрана на банкомата. Не е кредитна карта, да ходиш да я оправяш всеки месец. Влизат електронно в картата от работодателя, електронно ги харчи за сако. Кеш - тц.

Link to comment
Share on other sites

Чек'са - тия работи са ясни. Идеята е, че в крайна сметка от смърт и от данъци не мож' избяга. И не правете хората балами бадева. Защо си мислиш, че голяма част идват и ти казват "договор не ща и осигуровки не ми трябват"? После пък реват що пенсията им 260 лева, а на комшията миньора, дето поработил "някоя годинка" е над 800. Ама това е друга тема.

 

Ако не знаеш какво взимаш и какво дават по теб - време е да го научиш. Щото те просто го взимат от теб и го дават другаде. Или по-скоро вместо да го дават на теб го дават на Боко да санира и да строи магистрали. Това, за което Ники намеква. Но ти и всеки нормален човек, който влиза в правоотношения с работодател не може да не си наясно кое какво струва. Трябва да си неграмотен. Дори ти да не го знаеш, ще бъдеш предупреден от работодателя (освен ако не е дебил). А предвид колко тарикати има и как тъничко си правят сметките (после реват га няма пенсия) - не ги пляскайте процентите наизуст. Хиляди хора си жертват бъдещото осигуряване едно на ръка защото е подигравка като идеш на лекар и второ, защото нямат грам пари да оцеляват. Разни работодатели пък се възползват от това - абе дълга и широка, мътна и дълбока история. 

 

Ангел не знам как си пълни картата с пари, но едва ли е по-различно от мен - аз просто казвам "изтегли от фирмената и внеси по кредитната" на служителката. Но като завалят "имате чакащи задължения" мейлчетата хич не ми е весело, вервай ми. 

Link to comment
Share on other sites

Чек'са - тия работи са ясни.

За доста голяма част не са, НО няма как да го възприемеш.

 

Питай 10 човека на трудов договор около теб дали знаят нето, бруто и колко в крайна сметка излизат те на фирмата на месец общо.

На дали ще го направиш по-скоро очаквам да ми обясниш как не разбирам, но няма да е нищо ново.

 

По-точно и ясно от на mIRCata не вярвам някой да успее да го обясни.

 

П.С. Защо не изместите този спор в Какво ми минава през главата или другаде, че доста се разводни.

Link to comment
Share on other sites

Всички, които познавам са наясно - даже пределно им е ясно. Повтарям - трябва си или луд, или прост, или и двете да не знаеш кой, как и с колко ти бърка в джоба (пардон - къса от хляба) без значение от коя страна на тоягата си. И не напразно се правят тънки сметки и незаконни неща съвсем доброволно.  

 

Верно няма какво да го коментираме повече това тук - оляхме се. 

 

Вие продължавайте да си мислите, че ни работникът, ни работодателят си броят парите и си пресмятат разходите, особено в страна като нашата с шампионски постижения в бедността.... 

Link to comment
Share on other sites

П.С. Защо не изместите този спор в Какво ми минава през главата или другаде, че доста се разводни.

 

Защото RaptoR-а е казал, че там няма да пише повече и затова почти всяка тема става "Какво ми минава през главата" от тогава. :)

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Защото RaptoR-а е казал, че там няма да пише повече и затова почти всяка тема става "Какво ми минава през главата" от тогава. :)

 

Кой ти каза тая работа? Аз ли го започнах тоя разговор? 

Link to comment
Share on other sites

...И да почнат едни неудобни въпроси - къде и за какво ми отиват парите? Що администрацията е толкова раздута? И т.н и т.н. Докато се появи някой да праща на екскурзии с хеликоптери.

Ето още един който ме е разбрал напълно. 

 

Чек'са - тия работи са ясни. ....и следва обяснение как нищо не му е ясно....

 

.... Всички, които познавам са наясно - даже пределно им е ясно .... и продължава да говори за други неща...

Да добре. Кой разбрал-разбрал. На мен ми писна да обяснявам едно

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Тази вечер моето мило магаренце се предаде... Тъкмо го научих да не яде... След куп перипетии сега седи изтекло на Лукойл на Кемера, натоварено с материали, които трябва утре да продължат от там към село, а магаренцето да се върне към Пловдив. Предстои тепърва да се решава тая дилема... Сега повече не ми се разказва обаче.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...