Jump to content
BulForum.com

Избор на LED, OLED, Plasma TV-та


Lil Scrappy

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, Ferante said:

C9-ката е за 2900, а BX е за 3300. Другите ОЛЕД варианти са за повече пари.

 

Честито за предобивката :)

 

C9 е по-добра оферта на тази цена от BX. Ако бяха на една цена, най-вероятно бих предпочел BX-а.

Link to comment
Share on other sites

On 11/23/2020 at 5:49 PM, Ferante said:

Дизайнът на стаята не позволява да сложим дълбока маса пред стената за проектор. Ще имаме едно рафче от 45см, което е крайно недостатъчно за да се проектира голяма картина. 

Не е нужно да е на маса. При мен ползваме доста проектори и всичките сме ги разположили на тавана. Има си подходящи стойки за целта.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ако имаш съмнения, че не е чисто нов, намери един телефон с инфрачервен порт и дай 3 лв. за приложението LG Service Remote. С него можеш да провериш, колко навъртяни часа работа има.

 

Трябва да се тества!

Edited by sasshko
Link to comment
Share on other sites

Тази година май няма да се взима телевизор, баси. Няма нито един модел без сериозни кусури. Да не говорим, че повечето 2020 модели са даунгрейднати версии на 2019 моделите, за което всички големи играчи в бранша трябва да бъдат обесени публично! :lol:

 

ПП. Корекция: току-що реших да поръчам LG 65'' Nanocell 95 8K. Просто ме удариха с много яка, направо убийствена цена и не се стърпях ($1700 канадски рупии, което е около 2200лв.). Освен това не бях сигурен OLED-a колко щеше да издържи (жената има навика да пуска с часове полу-статични картини на разни запалени камини), та това определи избора. Локалния диминг на точно този 8К модел е най-добрия от серията, да не говорим за 4-те HDMI 2.1 порта поддържащи 8K@60Hz или 4K@120Hz. Не, че толкова ми трябва 8К@60Hz, но все пак не е зле човек да разполага и с таква възможност, при положение, че може да забия и една RTX 3090, макар и на този етап да не ми се дават над 2 бона за видеокарта, но пък кой знае - в момента това е единствения модел, който вече е наличен, за разлика от 3080 и другите по-евтини. :)

Link to comment
Share on other sites

Някой има ли опит с Tizen?

 

В частност ме интересува колко е трудно да се пусне Screen Mirror от Android, Iphone, Mac, и Debian устройства. 

И дали всъщност сте успяли да подкарате някаква версия на AdBlock. 

 

Link to comment
Share on other sites

Нямам голям опит с Tizen, но точно с това, което си описал имам някакъв опит. :) Няма проблем да се пусне screen mirror от Windows. Има си Miracast. Android съм 96% сигурен, че ще работи също. Apple устройствата по принцип са си чепати, та не бих очаквал да може да се пусне screen mirror без Apple TV.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ferante said:

Някой има ли опит с Tizen?

 

В частност ме интересува колко е трудно да се пусне Screen Mirror от Android, Iphone, Mac, и Debian устройства. 

И дали всъщност сте успяли да подкарате някаква версия на AdBlock. 

 

 

Имам... Няма по-голямо дърво. Пълна греда.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky Luciano said:

 

Имам... Няма по-голямо дърво. Пълна греда.

Ще се радвам ако можеш да споделиш някакви впечатления :)

 

 

А някой има ли впечатления от Сони Android ТВ? 

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2020 at 6:19 PM, Ferante said:

От любопитство - успя ли да тестваш Олед-а?

Тествах го да. Забави се малко доставката, но се оказа, че е е заради куриера - пристигнал в грешен офис и никой не си даваше зор 2дни да го прехвърли към правилния. Взех го от първият, които ми позволиха да си го тествам вкъщи с условието, че няма да го "маркират" в компютъра. Само плащам и ако съм доволен ще им звънна, ако ли не го връщаме директно... което ми се стори странна операция, но доста удобна за мен.

 

Доскоро не знаех какво е OLED технология и се бях насочил към най- евтините LED модели на Samsung, но колегата @w00x ми отвори очите. После пак благодарение на него видях този OLED и сега съм много доволен.

 

Не съм специалист, но пуснах 2- 3 тестови клипчета и не забелязах нищо => го задържах

 

Edited by sasshko
Link to comment
Share on other sites

Важното е ти да си доволен от резултата. Тази техника не се прави за специалисти, а за крайни потребители. :) Радвам се, че съм успял да помогна.

 

А преимуществата на ОЛЕД и сам можеш да ги видиш като пуснеш клип в тъмна стая. Или филм, който не е точно 16:9 и има ленти отгоре и отдолу. При OLED лентите ги няма. При LED, лентите са там, дори и да не са толкова ярки при по-скъпите модели. Винаги са там.

Заради това дълбоко черно, преливките и полу-тоновете са много по-дълбоки, реалистични и мастилени. Сякаш е рисувано с боички върху панела, а не като да се осветява картинка от лампа (като при ЛЕД).

 

Редно е и да знаеш недостатъците на ОЛЕД-а, сега, след като вече си собственик.

Не оставяй нещо активно прекалено дълго време (няколко часа), защото се получава неравномерно износване на пикселите (известно като burn-in). Остават "сенки" на определени лога, интерфейси, надписи и каквото там е стояло продължително на екрана. И тъй като "неравномерното износване" се случва само на определени цветове, на тези цветове може да се види най-ясно бърнина, ако има такъв. Като това:

 

How Bad is the OLED-TV Burn-in Problem?

 

Логото на CNN и панелът, който седи през цялото време в долната част на екрана, са се отбелязали.


Повечето фирми/приложения и така нататък, обръщат внимание на това, като правят логата на телевизионните програми полу-прозрачни, за да може зад тях да се вижда картината, а не да е статичен образ в онази част на екрана. Например HBO. Преди логото им беше плътно, а сега вече е прозрачно.

Други приложения пък го правят чрез интерфейс, например NETFLIX. Като паузираш филм, излиза заглавието с плътни бели букви, които са проблем, но малко след това се пуска скрийнсейвър и започват да се сменят разни изображения, в случай, че си забравил телевизора на пауза.

Предлагам ти да пуснеш всякакви burn-in защити в менюто на телевизора като "автоматично изключване след няколко часа ако не натиснеш ОК" и "намаляне на яркостта ако картината е статична за продължителен период от време". При ниска яркост няма опасност от burn-in.

 

Другият негатив е по-ниската яркост от тази при LED телевизорите. Най-често е проблем през деня ако светлината свети директно в телевизора и помещението е много силно осветено.

 

С тези неща лично аз съм се сблъсквал, защото от 8 години ползвам плазмен телевизор, а ОЛЕД технологията е логичният наследник на плазмената такава. Имат едни и същи позитиви, както и един и същи негативи. :)  Научил съм се да живея с тях. Затова за мен лично, LED не съществува като вариант за ъпгрейд.

И ако в точно този момент си търсех телевизор, най-вероятно щях да взема разопакованата бройка LG E9, която ти купи. Надявам се, че ще излезе такава добра оферта и когато дойде моя ред. :D 

 

Свали си някой блокбъстър с много ефекти и вложени пари от торентите с 4К UHD BD REMUX качество, за да видиш картината най-добре. Препоръчително с HDR. Някой филм на Марвел, например. Guardians of the galaxy, Avengers. Може и Detective Pikachu. Sonic. Alita: Battle Angel, Valerian and the city of thousand planets. Някоя хубава анимация също е вариант.

 

Не знам дали ползваш Netflix, но филмите там са силно компресирани. Много, много компресирани. Това се вижда в черното най-вече и в тъмни сцени. Направо си се пикселизира картината от компресията, което с OLED телевизор ще е страшно досадно.

 

Със здраве да си го ползваш! :) 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, w00x said:

Редно е и да знаеш недостатъците на ОЛЕД-а, сега, след като вече си собственик.


Ти направо навреме му ги казваш!!! :laughing1:

Всъщност добре ми ги показа на мене - ОЛЕД скоро няма да си взема, да не кажа, че ще го прескоча като цяло най-вероятно. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Ferante said:

Ще се радвам ако можеш да споделиш някакви впечатления :)

 

 

А някой има ли впечатления от Сони Android ТВ? 

 

Всичко му е куцо, нищо не работи както трябва или поне не за дълго, все нещо забива, все нещо иска преинсталиране, а най-добре всеки месец-два да си ресетваш телевизора. Не е ок.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, RaptoR said:


Ти направо навреме му ги казваш!!! :laughing1:

Всъщност добре ми ги показа на мене - ОЛЕД скоро няма да си взема, да не кажа, че ще го прескоча като цяло най-вероятно. 

 

Още може да го върне!! :) Но веднъж след като е видял картината, няма да му се ще.

 

Да ти кажа ли и недостатъците на LED-а? :D 

Link to comment
Share on other sites

Видях на живо Q80T и си мисля, че за нас е най-логичния вариант :). Операционната система работише много мазно.

Благодаря ви за насоките :)

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, w00x said:

 

 

Свали си някой блокбъстър с много ефекти и вложени пари от торентите с 4К UHD BD REMUX качество, за да видиш картината най-добре. Препоръчително с HDR. Някой филм на Марвел, например. Guardians of the galaxy, Avengers. Може и Detective Pikachu. Sonic. Alita: Battle Angel, Valerian and the city of thousand planets. Някоя хубава анимация също е вариант.

 

Може и да пробвам :D

 

image.thumb.png.36f3609580afcff081351fd9d4f01230.png

 

13 hours ago, w00x said:

 

Не знам дали ползваш Netflix, но филмите там са силно компресирани. Много, много компресирани. Това се вижда в черното най-вече и в тъмни сцени. Направо си се пикселизира картината от компресията, което с OLED телевизор ще е страшно досадно.

 

Със здраве да си го ползваш! :) 

 

Досега не съм ползвал, но смятам да тествам и  двете платформи Нефтликс/ HBO

 

Мерси много

Link to comment
Share on other sites

Колеги, търси се бюджетен телевизор (до 1000лв) и до 49 инча диагонал, които ще се ползва 80% за gaming (xbox конзола) и 20% телевизия, основно детски програми :) 

Филми вкъщи почти не се гледат, така че не ги слагам в сметката. 

Този как ви се струва като вариант? Има го разопакован за 890лв, иначе в момента е на промоция  999лв.

И изобщо, Nanocell-технологията на LG заслужава ли си? Гледам, че в момента масово са на "промоция", което принципно не е добър атестат, но съм слабо компетентен в тази област и не мога да преценя. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...