Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

тц, а уе Dreamer :)

Много добре си личи, че не съм имал предвид 940N. Само 940BF и 930BF сбивам. И ти искаш да ми кажеш, че въпреки много по-скапаните си характеристики 930BF е на цената на 940BF, щото му е по-хубав дизайнът, така ли? Да не говорим, че тук "по-хубав" е предефинирано понятие. Т.е. 940BF бие по всичко 930BF, освен по дизайн, така ли?

То единствените 2 разлики са дизайна и това, че 940БФ е 2мс... така, че не мисля, че може да се говори за по-скапани характеристики като единствената такава е 2мс срешу 4мс. Демек: Голям праз.

 

930БФ е по-стар модел. Вече не се произвежда и е заменен от нов 2мс модел 931БФ на 629лв: http://www.kkelectronics.com/product_detai...uct_id=09023509

Отделно по-старите модели са дошли на по-висока цена и нямат кой знае колко да се сваля от цената им, а новите модели идват на по-ниска цена. Затова понякога се случва стари модел с по-кофти спецификации да са близо до цената на новите или да ги надхвърлят. Примери колкото щеш.

 

Аз лично не бих си купил 930БФ като има вече 931БФ и то на почти същата цена.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Има и разлика в контраста м/у 940BF и 930BF, но както и да е, сега това не ме интересува. Вече сбивам 940BF с 931BF.

Спецификациите им са г/д еднакви, като изключим, че 931BF има MagicBright III (срещу II на 940BF) и също така dynamic контраст 2000:1 (typical contrast ratio си е пак 700:1). Разбира се и дизайните им са различни, но мен това изобщо не ме интересува. What is inside is what matters! Също така като гледам в техномаркет на страницата на 931BF липсва едно много важно "теренце" - "-ГАРАНЦИЯ 0 ИЗГОРЕЛИ ПИКСЕЛИ", което присъства при 940BF.

А по разни форуми четем следните може би факти за 931BF:

ok i was wondering why this monitor is so cheap.... called samsung and found it's not HD and is has lesser quality glass in it.... which is something they had to do to bring it down to 2ms....

По-рано в тази тема някой беше плюл BF серията, заради error graph-а. Аз да попитам дали при по-новите модели (а именно тези двата - 931BF и 940BF) нещата са се оправили.

Имайки тези неща предвид, а и факта, че 931BF е 630лв (срещу 600 за 940BF), някой би ли ми помогнал да избера между двата. Също така не бих отхвърлил и други предложения за монитори на г/д подобни цени. Очаквам само компетентни мнения. Благодаря!

 

P.S.: някой би ли обяснил разликата между TFT/LCD и TFT/TN (съответно 940BF и 931BF)

Защото доколкото чета ТУК TN е един от трите вида TFT матрици, а TFT-то от своя страна е вид LCD. Тогава да се каже, че единият е "TFT/LCD", а другият "TFT/TN" звучи някак си некоректно. Ако вторият вид TFT е TN, то кой от трите вида е първият? (TFT/LCD)

 

Отговор на някои мои въпроси :) :

Самсунг ползват почти изцяло TN матрици, като специално при тези два модела са точно такива. Тъй че може да се счита, че и двата са TFT/TN. За съжаление обаче прочетох, че малко послъгват за цветовете. При някои модели ползват True 8 bit colour, а при някои от 6-битов го докарват до 9 битов и после до 8 битов. Което се прави чрез dithering, което е нещо като интерполацията при дигиталните камери. При тези два модела положението е точно такова :(

http://www.tftcentral.co.uk/articles/6bit_8bit.htm

Edited by Shiro
Link to comment
Share on other sites

shiro, на samsung.ru можеш да си правиш сравнения между моделите. Според сайта това е единствената разлика. Тук какво пишат на табелите може и да е грешно. Както и в сайтовете се случва от време на време да има грешки.

 

ВСИЧКИ евтини монитори са TN. ВСИЧКИ, без изключение. Те се характеризират с ниски ъгли на виждане (особено с панели на AUOptronics демек BENQ) и некалибрирани матрици - пак важи най-вече за АУОптроникс. Напоследак панелите главно на Самсунг, а в последствие и на Philips/LG идват по-добре калибрирани т.е. става дума за верността на цветовете. Панелите на АУОптроникс се познават лесно - просто техните ъгли на виждане са 150/135 срещу 160/160 и 170/170 на Philips/LG и Samsung.

 

Скъпите монитори, като П серията на Филипс, Като 970, 971P на Samsung, като S-IPS моделите на NEC и всички такива с MVA и PVA панели са доста над цената на нормалния 19" монитор дето струва към 500 лева. Те се характеризират с висок ъгъл на виждане - 178/178, 16.7 милиона цвята в сравнение с 16.2 при TN Film. Samsung 970P и 971P идват отлично калибрирани, но за останалите не знам - в www.behardware.com можеш да провериш ако има тестове на другите модели.

 

Общо взето от behardware.com и техните ревюта може да се научат доста неща.

 

PS. За изгорелите пиксели мисля, че това важи само за първите 2 седмици независимо дали е Филипс или Самсунг монитора. Но това е повече от достатъчно, защото повече пиксели изгарят в началото, ако въобще изгарят. Аз колкото монитори съм купувал и за вкъщи, и за работа - досега нямам един с изгорял пиксел.

Link to comment
Share on other sites

Спрял съм се на САМСУНГ 940 БФ. КАжете ми добър ли е. Заслужава ли си или да дам повече пари за някви със т.н "стъклена матрица" - ако правилно съм запомнил термина :)

Link to comment
Share on other sites

LCD Монитор Sony SDM-96D

19" LCD TFT Активна матрица, Максимална резолюция: 1280x1024@75Hz, Междуточково разтояние 0.294mm, Контраст 700:1, Яркост 300 cd/m2, Цветове 16.7 million colors Време за реакция: 8 ms, Видим Ъгъл 170°, Изходи: D-SUB 15, DVI, Гаранция: 36 Месеца.

 

Цена: 539.00 лв

 

Какво мислите за това

Link to comment
Share on other sites

DON_CHEFO: лъжат като насрани. Като видиш 170 градуса ъгъл и 16.7 милиона цвята веднага си казваш, че е с MVA матрица, което обаче, както сам се досещаш, изобщо не е така. Потърси в гугъл за "Sony SDM-96D" и виж колко малко резултати вади. Тоя модел всъщност си е "Sony SDM-E96D", който има 160 градуса ъгъл и 16.2 милиона цвята (6-битов цвят ... х3 = 18, а не както на нас ни се иска: 8х3 = 24) Както каза Dreamer, информацията на много места е объркана, затова проверявайте ТУК. Можеш да видиш долу в ТОВА ревю най-долу какво пише за цветовете. Дано не бъркам и те да говорят за друг модел, но аз не виждам как 170 градуса ъгъл и 16.7 милиона цвята могат да струват само 540 лева. Иначе бих го сравнил със Самсунг 940N, който е на същата цена и със същите спецификации, с тази разлика, че SONY-то има DVI порт, което е добре => за тези пари мисля, че е добър избор. А и доколкото знам Сони ползват от време на време матрици на Самсунг, но специално тук не съм сигурен и очаквам някой да ме поправи.

Link to comment
Share on other sites

DON_CHEFO: лъжат като насрани. Като видиш 170 градуса ъгъл и 16.7 милиона цвята веднага си казваш, че е с MVA матрица, което обаче, както сам се досещаш, изобщо не е така. Потърси в гугъл за "Sony SDM-96D" и виж колко малко резултати вади. Тоя модел всъщност си е "Sony SDM-E96D", който има 160 градуса ъгъл и 16.2 милиона цвята (6-битов цвят ... х3 = 18, а не както на нас ни се иска: 8х3 = 24) Както каза Dreamer, информацията на много места е объркана, затова проверявайте ТУК. Можеш да видиш долу в ТОВА ревю най-долу какво пише за цветовете. Дано не бъркам и те да говорят за друг модел, но аз не виждам как 170 градуса ъгъл и 16.7 милиона цвята могат да струват само 540 лева. Иначе бих го сравнил със Самсунг 940N, който е на същата цена и със същите спецификации, с тази разлика, че SONY-то има DVI порт, което е добре => за тези пари мисля, че е добър избор. А и доколкото знам Сони ползват от време на време матрици на Самсунг, но специално тук не съм сигурен и очаквам някой да ме поправи.

Ето един коментар относно Sony мониторите: http://www.behardware.com/html/news/?date=23-08-2006#8320

Link to comment
Share on other sites

Аз лично препоръчвам ТОЗИ (прочетете ревюто) монитор. Супер качествен MVA панел със всичките му предимства и сравнително висока скорост постигната чрез Overdrive. А и огромният контраст не е за изпускане. Искам само да попитам някой може ли да ми каже откъде да си го купя.

Link to comment
Share on other sites

Аз лично препоръчвам ТОЗИ (прочетете ревюто) монитор. Супер качествен MVA панел със всичките му предимства и сравнително висока скорост постигната чрез Overdrive. А и огромният контраст не е за изпускане. Искам само да попитам някой може ли да ми каже откъде да си го купя.

http://www.solytrade.bg/

 

http://www.solytrade.bg/html/belinea.html

 

http://www.solytrade.bg/html/belinea_lcd_c...p;codeId=101920

Link to comment
Share on other sites

какво означава това на 940BF след 2ms пише в скоби Gray-To-Gray ?
Botev1912: значи, че тия две секунди ги вади от сиво към сиво, а не от бяло към черно, както се мери на другите. Специално на 940БФ от бяло към черно е пак осем милисекунди, но като цяло е доста по-бърз от повечето други осмици. Общо взето това е трик на производителя да изглежда по-хубав мониторът. И той наистина е по-бърз, но не и четири пъти :) Свирявай информацията в http://prad.de/en/

 

Dreamer: "Като дистрибутор, Солитрейд не предоставя ценова информация на крайни клиенти." Аз мога ли да си я купя ся тая Белинеа :bgrin: и ако да - на каква цена? Btw кажи ти какво мислиш за нея.

Link to comment
Share on other sites

Botev1912: значи, че тия две секунди ги вади от сиво към сиво, а не от бяло към черно, както се мери на другите. Специално на 940БФ от бяло към черно е пак осем милисекунди, но като цяло е доста по-бърз от повечето други осмици. Общо взето това е трик на производителя да изглежда по-хубав мониторът. И той наистина е по-бърз, но не и четири пъти :) Свирявай информацията в http://prad.de/en/

 

Dreamer: "Като дистрибутор, Солитрейд не предоставя ценова информация на крайни клиенти." Аз мога ли да си я купя ся тая Белинеа :bgrin: и ако да - на каква цена? Btw кажи ти какво мислиш за нея.

Всички си пишат g-to-g като милисекунди. А и вече няма значение дали един монитор е 2, 4 или 8 мс, защото това е повече от достатачно в днешно време.

 

За Belinea аз нямам добро мнение, но това е от времето на техните CRT монитори, които бяха сериозно рекламирани от SofyStar. За LCD-тата си спомням позитивни коментари към един от техните PVA/MVA модели (с панел Samsung) - вероятно същите. Вероятно съм го чел на behardware.com.

Link to comment
Share on other sites

Всички си пишат g-to-g като милисекунди. А и вече няма значение дали един монитор е 2, 4 или 8 мс, защото това е повече от достатачно в днешно време.

 

За Belinea аз нямам добро мнение, но това е от времето на техните CRT монитори, които бяха сериозно рекламирани от SofyStar. За LCD-тата си спомням позитивни коментари към един от техните PVA/MVA модели (с панел Samsung) - вероятно същите. Вероятно съм го чел на behardware.com.

Недей така да обобщаваш за милисекундите, защото има значение дали са на TN, S-IPS или PVA/MVA панели. И то много голямо.

Иначе за Белинеата: да, има три "модела" на този модел, затова отзад се слага и номер (в случая 111919). Точно този е с панел на AUO и е по-хубав от другите два, които са с панели на Самсунг.

Link to comment
Share on other sites

Гледам по-нагоре има доста мнения за S-IPS матрицата на LG. А моя монитор LG1932P е именно такава и мога да кажа, че съм особено доволен.

С не малко монитори съм я сравнявал (вкл. Самсунг, и под сравнявал имам предвид двата монитора един до друг) и мога само добри неща да кажа за нея, особено за цена 265$ без ДДС.

Бих препоръчал на всеки търсещ качествен монитор именно LG1932P. Отделно че си има DVI и е на приемливите 4 мс.

Link to comment
Share on other sites

Абе пичове не мога да разбера кой аджаба монитор е готин препоръчайте някоя гот 19ка и да бегам да я взимам МНОГО ВИ МОЛЯ

10х

Ми който си харесаш, отиваш в техномаркет/технополис, гледаш Philips, Samsung и LG и взимаш който ти хареса най-много като картинка/цена. Това са марките при мониторите, а Sony спират да правят монитори. Nе че техните се отличаваха с нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Пичове смятам да си взема някво добро мониторче

та сега видях един в саита на technomarket, кажете заслужава ли си или ще препоръчате нещо по добро до 500 лева

SAMSUNG SM-731BF (LS17MEDSBQ)

 

Едит:

Или е по добре да дам малко повече и да взема някоя 19

за пример SAMSUNG SM-940N (LS19HAAKSB) препоръчaйте някоя 19 която си заслужава

Edited by Lil Scrappy
Link to comment
Share on other sites

19-ка

 

дали 920N или 940N няма особено значение, разликата при 940N главно е във дизайна и кутията, която е по-малка от тази на 920N. Между панела и краищата на монитора примерно.

Link to comment
Share on other sites

Май ще си харесам някоя 19

та до колкото знам се гледа резолюцията, контраста, реакцията, яркоста

та тези модели ми се виждат добри но вие ще кажете по добре да ли си заслужават:

SAMSUNG SM-931BF

SAMSUNG SM-940BF

Link to comment
Share on other sites

Резолюцията е еднаква на всички, както и големината на пикселите.

 

17" 1024x768 MAX => 0.264 големина на пиксела

19" 1280x1024 MAX => 0.294 големина на пиксела

 

931BF го има само в ПД1 което значи, че най-вероятно е бройка с изгорял пиксел(и). Или са го скрили/забравили някъде в магазина. Възможно е скоро да получат нова доставка от този модел тъй като доколкото помня е актуален.

 

300 CD/M 2 ЯРКОСТ

-700 :1 КОНТРАСТ

 

са отлични характеристики за този клас, по-високо от това няма да намериш. При следващия клас е 1000:1, 1500:1 (970P, 971P), но там и цената е с едно 200+ лв отгоре.

Link to comment
Share on other sites

Ми ще отида на място да ги разгледам

но май ще се задоволя с този модел не ми се дават повече пари SAMSUNG SM-940BF

а що се отнася до онзи SAMSUNG SM-931BF заслужава ли си да говора за друг внос

или ще искат повече пари ако сичко му е на 6 защото контраст 2000 : 1 ми се видя много доволно а и цената ми хареса

Link to comment
Share on other sites

Ами не знам да ти кажа дали си струва, относително е. Трябва просто да видиш картинката.

 

Иначе 2000:1 в този клас реално е колкото другите - 700:1, но това се води някакво Dynamic Contrast... така че не се лъжи от това.

Link to comment
Share on other sites

Като прочетох темата за ЛСД-та в hardwarebg всеки препоръчва и дава много добра оценка на този модел:

Belinea 1980 S1

Ако някой случайно го има да си каже впечатленията от него

Защото смятам скоро да се здобия с него

Link to comment
Share on other sites

аз съм с този 940BF от 3 седмици. Много съм доволен. Няма изгорели пиксели, добра картина, бърз при игрите и страхотна цена (270 $ го взех)

Edited by Botev1912
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...