Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

...

 

и 150/135 ъгъл е кофти, но взел си го така, че дано ти харесва :)

 

то пък 'щото на скапаните samsung ъгъла е 160 или 170 (както го обявяват в спецификациите) :lol:

по вертикалата - макс. 140-145

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

то пък 'щото на скапаните samsung ъгъла е 160 или 170 (както го обявяват в спецификациите) :lol:

по вертикалата - макс. 140-145

Аз видях в един каталог един, обявен с ъгли от по 70 градуса.

Иначе това с ъглите, освен ако не са 178, е много относително. Аз моя и от 178 градуса го виждам в цветно, само дето е бледо. Че то аз и на няколко градуса да мръдна, започва да се променя белия фон :rolleyes: . Така че тия градуси май нищо не значат, поне за мен.

Все пак ако е с по-малко градуси, сигурно промените са по-осезаеми при мръдване на главата.

Иначе много евтини тия монитори ве, как за 400 лв 19", че и с DVI :wacko: . Къде е уловката, след като самсунг с подобни параметри е над 500 лв, може би 2-те милисекунди..

А пък frodo за 300 и кусур лева е взел с подобни х-ки..

Link to comment
Share on other sites

Ами то е ясно, че винаги са по-малко от обявеното. Особено по вертикала. Ама представи си реалното на 150/135 колко е. Или 140/120, което е още по-зле.

 

В момента Philips 190S7 предлага 176/170 ъгъл (TN+Film), което кой знае колко е вярно, но поне на спецификация звучи добре. Хубавото на този модел е, че за 409лв предлага и DVI, но без кабел в комплекта. Няколко колеги си купиха такива и са доволни от своя избор.

Link to comment
Share on other sites

Ами то е ясно, че винаги са по-малко от обявеното. Особено по вертикала. Ама представи си реалното на 150/135 колко е. Или 140/120, което е още по-зле.

 

В момента Philips 190S7 предлага 176/170 ъгъл (TN+Film), което кой знае колко е вярно, но поне на спецификация звучи добре. Хубавото на този модел е, че за 409лв предлага и DVI, но без кабел в комплекта. Няколко колеги си купиха такива и са доволни от своя избор.

Скоро ще правя компютър, и вероятно ще купя тоя филипс. Значи е доволен, а как е в градусите спрямо един по-скъп самсунг? Тия 8ms реални ли са, или се държи по-скоро като 25ms :)

Защото те са доволни, но колкото и да е subtle, понякога възприятието ако си седял на по-бърз монитор, след това може да ти се стори кофти ако седнеш на по-бавен..

Но все пак мисля, че за тия пари тая 19"-ка е наистина изгодна, даже съмнително.

Link to comment
Share on other sites

Скоро ще правя компютър, и вероятно ще купя тоя филипс. Значи е доволен, а как е в градусите спрямо един по-скъп самсунг? Тия 8ms реални ли са, или се държи по-скоро като 25ms :)

Защото те са доволни, но колкото и да е subtle, понякога възприятието ако си седял на по-бърз монитор, след това може да ти се стори кофти ако седнеш на по-бавен..

Но все пак мисля, че за тия пари тая 19"-ка е наистина изгодна, даже съмнително.

а бе, тея ms според мен са рекламни трикове. разликата не е толкова отчетлива, колкото хората си мислят. в тоя клас се убедих, че всичко опира до това как ти се струва монитора като цветова гама ... и просто избираш този, който повече ти допада - дали ще е с по-засилен контраст или не, това решаваш ти на място, а не по някакви си спецификации.

аз например преди да си взема такъв монитор, се бях спрял на philips, но в последствие, в самия магазин избрах samsung.

Link to comment
Share on other sites

а бе, тея ms според мен са рекламни трикове. разликата не е толкова отчетлива, колкото хората си мислят. в тоя клас се убедих, че всичко опира до това как ти се струва монитора като цветова гама ... и просто избираш този, който повече ти допада - дали ще е с по-засилен контраст или не, това решаваш ти на място, а не по някакви си спецификации.

аз например преди да си взема такъв монитор, се бях спрял на philips, но в последствие, в самия магазин избрах samsung.

Прав си донякъде, но знаеш ли все пак какво е да седиш на по-стар 25 ms монитор..

Моя самсунг има една функция RTA, която интелигентно се опитва да компенсира забавянето при смяна на пикселите, и се държи адски добре при скролиране. Ако я изключа, се вижда леко черна сянка на текста при скрол. Сега даже понякога се вижда бяла сянка, но така е много по-добре за мен.

При филми и игри това изобщо не влияе според мен. Но в Windows среда има значение.

При новите модели наистина като че ли няма видимо значение, стига да са поне 16 ms и надолу.

Но наистина на място се решава най-добре. Аз моя го взех защото има и DVI, макар че дадох близо 100 лв отгоре. Тогава и нямаше голям избор де, 19"-ки с DVI.

Все пак има хора, които милисекундите, колкото и да е малка разликата, усещат тия неща. Особено ако наистина има разлика, а не просто за рекламата някои модели да са с по-малки стойности, когато вече човек просто си въобразява и е 'заслепен' от етикета, и си мисли, че наистина е 'по-добре' :)

Link to comment
Share on other sites

Dreamer :

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09025465

Това ли е, което препоръчваш за около 400 лева с ДДС, 19-ка ? Или има и по-добър вариант ?

Другият вариант за тия пари е Samsung 920N, който е 399лв. Или 393.68 в ера-та. Разликата спрямо филипса е, че няма DVI. Такъв кабел може да се купи от Smart System за 8-9 долара (DVI-D Dual) докато на други места е доста по-скъп. Кой да си вземеш? Мини през техномаркет и виж двата, сам ще решиш, кой е по-добре за теб. Като спецификации са на едно ниво, ако следваме съветите на behardware.com то samsung-а ще е по-добър избор заради по-добрите дефолтни цветове. Ако искаш пък WIDE монитор в момента има доста добро предложение - Samsung 931BW, но той свърши и внос би трябвало да има след около 20 дни. Ако искаш изчакай до събота тъй като тогава излиза новата промоция на Техномаркет и може да пуснат някой друг интересен монитор на добра цена.

 

Скоро ще правя компютър, и вероятно ще купя тоя филипс. Значи е доволен, а как е в градусите спрямо един по-скъп самсунг? Тия 8ms реални ли са, или се държи по-скоро като 25ms :)

Защото те са доволни, но колкото и да е subtle, понякога възприятието ако си седял на по-бърз монитор, след това може да ти се стори кофти ако седнеш на по-бавен..

Но все пак мисля, че за тия пари тая 19"-ка е наистина изгодна, даже съмнително.

Описаните милисекунди са абсолютният минимум, във всеки случай средното е към 15мс, а ако монитора е 25мс то средното е към 40мс. От 8 надолу всичко не би трябвало да е проблемно като response time.

 

В момента работя на LG 1930S с 25ms S-IPS и тук при quake се усеща омазването доста сериозно. Вкъщи доскоро бях с Philips 190S5FS с 12ms TN+Film и там замазването го нямаше при quake 3, както и с colin mcrae rally, примерно. Единствено остава замазването при скролване. Сега съм с Samsung 970P 6ms S-PVA и честно казано не помня да ми е правило впечатление замазване при scroll, но това може да е поради факта, че съм свикнал с него принципно.

 

Как е филипса спрямо самсунга не знам, по спецификации би трябвало да е по-добре, но реално не мога да кажа. Трябва да видиш в ТМ, но и там не е ясно колко ще имаш възможност за сравнение.

Link to comment
Share on other sites

днес скочих до техномаркет на проучване и този монитор, който ми препоръча tedy беше до един, който ми хареса като цветове доста повече. ето го и него http://technomarket.bg/product_detail.php?...uct_id=09024569 млако е по-скъп, но наистина ми хареса повече, а и има гаранция за 0 изгорели пиксели. какво е мнението ви за този модел :)

Link to comment
Share on other sites

Един от най-актуалните модели на Самсунг, с премиум дизайн и всичко. Ако ти харесва и ти се дават толкова пари - взимай.

 

Виж 932B, но за съжаление го има само в Пловдив 2 и то само бял. Неговия дизайн и последния "писък" в модата що се касае до Samsung. A и цената ми се струва доста добра.

 

Но най-важното е ориентировката на теб да ти харесва как дава въпреки, че всеки модел е с различни дефолтни настройки, в магазините е барникан и реално не е лесно да се прецени кой дава по-добре.

Link to comment
Share on other sites

Един от най-актуалните модели на Самсунг, с премиум дизайн и всичко. Ако ти харесва и ти се дават толкова пари - взимай.

 

Виж 932B, но за съжаление го има само в Пловдив 2 и то само бял. Неговия дизайн и последния "писък" в модата що се касае до Samsung. A и цената ми се струва доста добра.

 

Но най-важното е ориентировката на теб да ти харесва как дава въпреки, че всеки модел е с различни дефолтни настройки, в магазините е барникан и реално не е лесно да се прецени кой дава по-добре.

Както каза Dreamer, дефолтните настройки са много важни за да прецениш. Аз и затова съм леко скептичен към т.нар. "решаване на място". Зависи как е настроен експоната. Има безброй начини да се продава една стока, вкл. даден монитор на място да е настроен с по-хубави цветове от други, и т.н.

Този модел като гледам е 1:1 с 940BF по параметри (като изключим спорния контраст, който вероятно е динамичен), само с друг дизайн. А да, яркостта е по-малка - 250 (или 270, зависи на кое вярваш, че в страницата си противоречат на двете места, където пише за яркост). А това да не е от онези монитори, които се настройват единствено от драйвера? Че нещо не виждам контроли отпред, освен бутона за ON/OFF.

Да, и цената е 579 лв, точно за колкото и аз взех 940BF-а преди няколко месеца, с гаранция за 0 изгорели пиксела. Сега е 509, явно без тази гаранция.

Може би така лансират новите модели, не съм много запознат.

На мен лично ми допада тънката рамка на 940BF. Ако имаш тия 70 лв отгоре, взимай черния, гаранцията някакси все пак осигурява някакво спокойствие :)

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Както каза Dreamer, дефолтните настройки са много важни за да прецениш. Аз и затова съм леко скептичен към т.нар. "решаване на място". ...

... ами ще си го бъзикаш на място, ако ти се занимава. к'ъв е проблема?

 

за 0 пискелите пак ви казвам ... гледайте к'во пише в гаранционата карта ;), а не за колко го обявяват, защото като си вземах моя тея 0 пиксела важаха в рамките на 1 или 2 седмици.

няма ли го нещо изрично упоменато в гаранцията, трудно ще ти го признаят.

Edited by samkijot
Link to comment
Share on other sites

... ами ще си го бъзикаш на място, ако ти се занимава. к'ъв е проблема?

А ти пробвал ли си да бъзикаш на място?

Освен това на мониторите се връткат някакви скрийнсейвъри, заключени с парола на главния компютър.

за 0 пискелите пак ви казвам ... гледайте к'во пише в гаранционата карта ;), а не за колко го обявяват, защото като си вземах моя тея 0 пиксела важаха в рамките на 1 или 2 седмици.

няма ли го нещо изрично упоменато в гаранцията, трудно ще ти го признаят.

По тоя въпрос писах по мейла на TM да ги питам как стоят нещата, ако има нещо интересно като отговор, ще постна.

Слава богу вече 4 месеца нямам проблеми с монитора, каквото и да е, мисля си че съм преминал рисковите периоди. ще видим.

Link to comment
Share on other sites

А ти пробвал ли си да бъзикаш на място?

Освен това на мониторите се връткат някакви скрийнсейвъри, заключени с парола на главния компютър.

 

мда, аз тогава го бъзиках ... даже в единия магазин бяха на линукс и не можах (както и персонала там) да го направя на native резолюция, та ходих и в другия :D

Edited by samkijot
Link to comment
Share on other sites

А ти пробвал ли си да бъзикаш на място?

Освен това на мониторите се връткат някакви скрийнсейвъри, заключени с парола на главния компютър.

 

По тоя въпрос писах по мейла на TM да ги питам как стоят нещата, ако има нещо интересно като отговор, ще постна.

Слава богу вече 4 месеца нямам проблеми с монитора, каквото и да е, мисля си че съм преминал рисковите периоди. ще видим.

споко аз имам същия, даже нямам и гаранция, щото в Америка се плаща допълнително за гаранция. Имам го вече 5 месеца и съм много доволен от монитора. Дано нямам проблеми и за в бъдеще

Link to comment
Share on other sites

оф четох четох направо се изчетох ;)

избора сведох до тез хубавци:

Самсунг - 932B, 931BF, 940BF

Philips - 190S7FS , 190C7FS

 

Доколкото виждам повечето са с близки характеристики за домашна щайга няма да е проблем. Явно ще е до колко ще ми хареса дизайн-цветове на място и все пак се чудя. Какво получаваш в моделите на Самсунга за +60лв :) . Интересно в един момент освен маркетинговите простотии нещата опират до избор на "по-добра" калибрация.

Link to comment
Share on other sites

Мога да ти кажа какво не получаваш. Не получаваш най-евтинита възможна изработка на монитор. Това е 190S7. 932B и 931BF са премиум модели с актуални матрици (2, 4мс) и дизайна е неконвенционален в смисъл не изглежда като 920N, 940BF (при който само матрицата е 2мс, но дизайна е като 920N).

 

Ако искаш да спестиш някой лев - 190S7. Ако искаш нещо по-красиво и по-актуално като модел и вероятно качество - 931BF или 932B (аз бих избрал 932B).

Link to comment
Share on other sites

http://www.kaldata.com/comments.php?showne...572&catid=2

 

Не е ли малко евтинко?

Не, напротив.

 

http://www.kkelectronics.com/product_detai...uct_id=09023707

 

Даже като имаме предвид, че тази цена включва и ддс. Нека да вземем дори този модел за да се изравнят като дизайн: http://www.kkelectronics.com/product_detai...uct_id=09026674

 

И още, 22 инчов за 659лв: http://www.kkelectronics.com/product_detai...uct_id=09024577

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

От няколко дена съм с това и съм супер доволен , кофтито , е че видео картата не поддържа препоръчителната резолюция :(

Link to comment
Share on other sites

От няколко дена съм с това и съм супер доволен , кофтито , е че видео картата не поддържа препоръчителната резолюция :(

Ако не си качил драйверите на монитора ги качи (от диска) и след това преинсталирай видео драйверите си като първо деинсталираш сегашните и после инсталираш наново, особено ако има нова версия още по-добре. Ако монитора ти изисква първо да имаш инсталирани видео драйвери преместваш монитора като втора стъпка вместо първа.

Link to comment
Share on other sites

Предстои да закупя LCD монитор в близките седмици. Гледам тук има хора, които разбират и затова бих искал да чуя мнението им за избора ми. След всичко което огледах по пловдивските магазини и събраните впечатления и съвети съм се ориентирал към EIZO от Ресет - говори се че това са най-добрите монитори.

 

ТОЗИ или ТОЗИ ще ми радва окото.

 

Очаквам вашите мнения и съвети

Link to comment
Share on other sites

Няма най-добри монитори, всичко си е до цена и до компромиси. Особено като един модел е TN, друг PVA, трети MVA, четвърти S-IPS, пети LED и т.н.

 

21" LCD EIZO S2111W-WS, 1000:1 (DC 3000:1), WideScreen 928$ без ДДС

http://www.eizo.com/products/lcd/S2111W/index.asp

 

• 1680 x 1050 native resolution

• Maximum 3000:1 contrast ratio

• 450 cd/m2 brightness

• 8ms

 

Матрицата е S-PVA, което говори само за един производител - Samsung. Силните страни са широк ъгъл на виждане, true 8-bit color, висок контраст и дълбоко черно. Тъй като това е Samsung панел той заводски идва калибриран, а от EIZO може да се очаква и допълнителна калибрация макар да нямам идея дали се прави това в този клас или се очаква потребителите да си имат собствен калибратор. Минусите са, че панелите са скъпи и не е толкова минус, но S-IPS имат съвсем леко предимство откъм видимост на екрана макар и двата вида да са 178/178. PS. -WS в името предполагам значи white-silver.

 

Още инфо: http://www.photosynthesis.bg/?article=9

 

Ето ти и почти 100 лева по-ниска цена: http://www.voodoo.bg/categories/266/products/696

 

21" LCD EIZO S2100-K, 1000:1, SlimEdge, 8ms, DVI, Bl $981.80 без ДДС

http://www.eizo.com/products/lcd/s2100/index.asp

 

1600 x 1200 native resolution

1000:1 contrast ratio

300 cd/m2 brightness

178 viewing angles

Digital/analog inputs

 

Матрицата и в този монитор е Samsung S-PVA така, че характеристиките са почти еднакви, ако не еднакви. По-високата цена идва от това, че widescreen мониторите са по-евтини за производство тъй като от даден размер glass се получават повече WS панели отколкото нормални 4/3.

 

алтернативна цена: http://www.voodoo.bg/categories/266/products/684

 

Кой от двата да избереш? Според въпросът се отнася до това кой от двата би ти дал повече свобода за работа - широкоекранния с резолюция 1680 Ч 1050 или нормалния с 1600 x 1200. Бих казал, че изборът не е труден.

Link to comment
Share on other sites

Да ти кажа честно мисълта ми се върти към 1600х1200. Интересен е линка с цената, но аз ще го взема най-вероятно дилърска цена в Ресет.

 

От друга страна обаче котраста и яркостта на широкоекранния ми се видят по-добри...

Edited by R_a_p_t_o_R
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...