Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

За Belinea аз нямам добро мнение, но това е от времето на техните CRT монитори, които бяха сериозно рекламирани от SofyStar.

Напълно съм съгласен :) Аз Белинея като съм гледал кви боклуци правиха при CRT-тата, въобще не би минало през ума да купя квото и да е с тая търговска марка. :)

 

Ми който си харесаш, отиваш в техномаркет/технополис, гледаш Philips, Samsung и LG и взимаш който ти хареса най-много като картинка/цена. Това са марките при мониторите, а Sony спират да правят монитори. Nе че техните се отличаваха с нещо.

Този пост трябва да се модифицира ето така:

Ми който си харесаш, отиваш в техномаркет/технополис, не гледаш Philips, Samsung и LG.

;)

Сони също продаваха нискокачествени TFT-та на високи цени, явно вече са се отказали да лъжат хората. Philips, Samsung и LG правят монитори на средно ниво, на атрактивни цени.

Link to comment
Share on other sites

notor1ous Къде си се научил да отричаш всичко така (да си кажем направо, да плюеш така) и да гледаш максимално негативно ? Не че няма от къде, но да виждаш чашата винаги наполовина празна е и по-лесно, и по-смешно, и по-зле. ;)

 

Много ясно, че има марки като EIZO, Iiyama и др. от тази порода, но ако ти си пазариш монитори от 1000 лева нагоре, дали се сещаш сам, че повечето хора не търсим тях !

 

П.П. Пробвай да я видиш наполовина пълна (ако можеш де), може и да ти хареса ! :)

Link to comment
Share on other sites

notor1ous Къде си се научил да отричаш всичко така (да си кажем направо, да плюеш така) и да гледаш максимално негативно ? Не че няма от къде, но да виждаш чашата винаги наполовина празна е и по-лесно, и по-смешно, и по-зле. ;)

 

Много ясно, че има марки като EIZO, Iiyama и др. от тази порода, но ако ти си пазариш монитори от 1000 лева нагоре, дали се сещаш сам, че повечето хора не търсим тях !

 

П.П. Пробвай да я видиш наполовина пълна (ако можеш де), може и да ти хареса ! :)

той цял живот е хранен със златна лъжичка :D

@sohm, много си прав ... и дет' има една приказка от [радой ралин] "познавам доброто, но ми липсва среброто". така че, по-добре да се помага на околните със съвети, отколкото да им се казва индиректно, че нямат пари, за да си купят хубавите неща ;) ... но, то си е до човека :)

Link to comment
Share on other sites

notor1ous Къде си се научил да отричаш всичко така (да си кажем направо, да плюеш така) и да гледаш максимално негативно ? Не че няма от къде, но да виждаш чашата винаги наполовина празна е и по-лесно, и по-смешно, и по-зле. ;)

Не съм виждал монитори с кой знае кви качества от посочените марки. А имам и лично впечатление от LG 17" L1718 (работя от известно време на него), който не ми харесва особенно като качество на образа. Вярно, че специално той е си е и от нисък клас, но за мен тези марки правят сносни монитори на атрактивни цени. Това, че са най-продавани не значи, че са най-добри като качества. A TFT Iiyama имаше един приятел преди време, беше пълна скръб ( :D :P ) Не ги знам в последните години кво правят, преди бяха супер марка за CRT-та.

Edited by notor1ous
Link to comment
Share on other sites

Не знам как можеш да сравняваш TN+Film монитори с PVA/MVA и S-IPS. Както цената им е несравнима така и качествата на изображението, калибрацията и съответно вярното показване на цветовете. Ама едните са 420-500лв, другите са над 800лв (Samsung 970P/971P) и особено NEC доста над тази цена.

 

Не можеш да ме убедиш, че масовите монитори са неподходящи за пазара, за който са предназначени. А, че има по-качествени има, ама не всеки знае това и не всеки е готов и има пари да даде хиляда + лева за монитор. Не, че е и нужно да се дават толкова.

Link to comment
Share on other sites

Не можеш да ме убедиш, че масовите монитори са неподходящи за пазара, за който са предназначени.

Не съм казал, че са недоходящи! Нито съм се опитвал да те обеждавам в това.

А, че има по-качествени има, ама не всеки знае това и не всеки е готов и има пари да даде хиляда + лева за монитор. Не, че е и нужно да се дават толкова.

Еми и аз точно за това говорих :) А за цените - за съжаление са скъпи, но си има и много качествени монитори за под 1000лв. (макар и не много под 1000). Освен това в не далечно бъдеще цените им ще паднат доста.

Link to comment
Share on other sites

Аз окончателно си харесах Samsung 920N за 450 лв. от Техномаркета.На промоция е :) Огледах и LG-то което бях харесъл но се оказа с доста нереални цветове,Самсунга ги изкарва много по-добре.

Link to comment
Share on other sites

Ами незнам според мен, не си струва, да се купува TFT с TN+Film матрица, 99% от 17"-те монитори на пазара са с такава матрица (просто са си насочени към нискобюджетният пазар), един от малкото монитори 19" който е на съвсем сносна цена и не е с TN матрица е Белинеа 10 19 20/111919.

Link to comment
Share on other sites

Ами незнам според мен, не си струва, да се купува TFT с TN+Film матрица, 99% от 17"-те монитори на пазара са с такава матрица (просто са си насочени към нискобюджетният пазар), един от малкото монитори 19" който е на съвсем сносна цена и не е с TN матрица е Белинеа 10 19 20/111919.

И какъв е проблема на тази матрица?! Чесно питам щото аз съм с 913N , а служебния ми е SAMSUNG SM-970P който наистина е класа, но освен че зрителния ъгъл е почти 180 градуса и се върти навсякъде (перфектно), във всички останали случаи не намирам няква фрапираща разлика, за сметка на сериозната разлика в цената. Все пак говорим за домашно РС.

Edited by Black Knight
Link to comment
Share on other sites

Няма да ти се налага да ползваш бутона auto + ако имаш някакви трептения и mirrors ще се изчистят. Препоръчително е ако имаш DVI да си го ползваш.

Link to comment
Share on other sites

Както бях сгрешил поста, сега вече имам питане :) .

Днес купих Samsung 940BF от ТМ,

и го насторих на Gamma Mode3, само така ми хареса тотално, но имам питане, всъщност две:

на чисто черен фон най-горе в екрана на около половин пръст (половин сант) по средата леко светлее, нормално ли е това? Не че ми пречи, след като основно в Windows работя, но питам.

Второто е, сега на DVI интерфейс ми дава само 60 херца при 1280 резолюция, ако му сложа драйверите, дали ще се оправи за 75 (щото като местя мишката и прозорци, леко насича и се появяват ghosts), или картата може да не дава повече (MX440), защото ми се струва че Windowsa трябва да засече сам че може 75 херца (WIndows 2003).

благодаря.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

По-първия въпрос, това е неравномерна подсветка, типична за Самсунг. Напълно нормално, няма от какво да се притесняваш.Относно втория ти въпрос смятам, че минаването на 75 Hz няма да премахне призраците и въобще мисля ,че няма смисъл от тях, карай си спокойно на 60.

Link to comment
Share on other sites

По-първия въпрос, това е неравномерна подсветка, типична за Самсунг. Напълно нормално, няма от какво да се притесняваш.Относно втория ти въпрос смятам, че минаването на 75 Hz няма да премахне призраците и въобще мисля ,че няма смисъл от тях, карай си спокойно на 60.

Мерси по първия въпрос. По втория се оказа, че като спра функцията RTC (май response time compensation) призраците изчезват тотално, само дето вече се държи нормално за LCD, с проявите на закъснението, което като че ли по-малко дразни. Обаче ако спра компа и го пусна (без да съм спирал монитора от контакта или от копчето), отново е включена тая опция. Всички останали параметри ги помни, но не и RTC. Ще свикна и с това, не рестартирам често.

 

EDIT: няма да свикна, че не ми помни RTC-то, и ще се връща в махазина :angry1 . Приятел ми каза, че може да е гаранционен проблем, а от ТМ ми заявяват че човека го нямало сега, да съм се обадел по-късно. Ако се окаже проблем с тоя модел по принцип, ще искам да ми върнат парите и никога няма да погледна LCD, толкова добре си бях с CRT-то, защо ми трябваше да се правя на тестер на тая технология, дето общо взето не ми харесва. :angry:

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Неравномерната подсведка е проблем на всички марки, за щастие проблема е сериозно изразен само в най-най евтините модели (Samsung V серия, Philips V серия). Трябва да се оглежда сериозно в магазина на черен фон. Макар, че и при моя Philips S серия има съвсем лек по-светъл отенък на места аз не мога да го забележa без да се вглеждам.

Link to comment
Share on other sites

Неравномерната подсведка е проблем на всички марки, за щастие проблема е сериозно изразен само в най-най евтините модели (Samsung V серия, Philips V серия). Трябва да се оглежда сериозно в магазина на черен фон. Макар, че и при моя Philips S серия има съвсем лек по-светъл отенък на места аз не мога да го забележa без да се вглеждам.

Да си кажа честно при нормална работа и аз не го забелязвам, само на черен или сив фон лееко се забелязва.

Бял кахър.

По въпроса за RTA (ne RTC), се оказа че всички от тоя модел не си помнят тая настройка, явно ще се свиква с това, няма да го спирам изобщо освен може би нощем и веднъж на ден ще свикна да го настройвам за 10 сек.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм със Самсунг 971p , мисля че не спада към евтините модели и за мен поне се забелязва, подсветката де :)

То биваше и в premium модела на Самсунг да се забелязва ;) Ама при него другаде е силатаааааааа, брат ми е с 970P и се чудя само как да му го докопам :punk Абе искрено ви завиждам и на двамата.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...