Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

точно - най-старата християнска църква - това значи според теб по-истинска ли?! Е ако е така - то това си е твое твърдение, аз такова твърдение не съм правил - напротив, това че е по-стара не я прави по-истинска. Това да не е реклама за прах за пране, бе? И с двата праха става бяло, ама с тоя става по-бяло от онова бяло... :)) Тия са по-християни от ония, нищо че са християни всички. И как става това? Как си по-християни от един християнин - хохохохохохо....

 

Аз си говоря спокойно, дори се забавлявам, както казах - ти се изнервяш нещо и в изнервянето си направо се омота в кълчищата. Така че - успокой се. И тогава пак седни да пишеш. Казах ти вече - хубаво е, че си решил винаги да ми опонираш, аз далеч не съм идеален, но ако така ще ми опонираш... само веселба ще става.

 

Ама ти продължаваш - аз докато пиша, се редактираш, за да добавиш още глупости... Македонците претендирали, че тяхната била най-старата - коя е тяхната, mobo?! Аз до сега знаех, че македонците са православни християни също като нас. Според теб явно не са. Какви са? Македонски християни?!? Бухахахахахахаха...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

точно - най-старата християнска църква - това значи според теб по-истинска ли?! Е ако е така - то това си е твое твърдение, аз такова твърдение не съм правил - напротив, това че е по-стара не я прави по-истинска. Това да не е реклама за прах за пране, бе? И с двата праха става бяло, ама с тоя става по-бяло от онова бяло... :))

 

Аз си говоря спокойно, дори се забавлявам, както казах - ти се изнервяш нещо и в изнервянето си направо се омота в кълчищата. Така че - успокой се. И тогава пак седни да пишеш. Казах ти вече - хубаво е, че си решил винаги да ми опонираш, аз далеч не съм идеален, но ако така ще ми опонираш... само веселба ще става.

да ве, щото ти си единствения с правилно мнение по всеки въпрос. няма проблеми.

дори не можеш да ме ядосаш.

за да твърдиш, че е най-старата значи претендираш, че историята и развитието на християнската църква допреди разкола принадлежат на православната, а не на католишката. а аз твърдя че допреди разкола е имало една църква, а после две чисто нови, наследяващи различни части от старата. историята и на православната и на католишката църква почва с разкола. допреди това е имало само християнска.

всичко е въпрос на тълкуване на историческите факти.

 

п.п. прав си за неправилната употреба на термина "религии" когато се отнася за католицизъм и православие. минавам на "църкви".

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Охо - ще ме тълкуваш ли? Чакай сега - аз да не съм Бог някакъв, та да ми тълкуваш думите?! Ххахахахаха Спри се. Това което ти си мислиш не ми го слагай на мен като мои твърдения и мисли... Аз съм казал каквото съм мислил и то достатъчно ясно. И без да мешам термини и да подменям смисъла на думичките според както ми е удобно в момента :)

 

Радвам се, че не се ядосваш - аз и не искам да те ядосам. Не си ли личи, че те уважавам и те смятам за интелигентно момче? Едно от малкото в тоя форум. :) Просто искам да спреш с това, че става изложба. Просто спри до тук. Ако пък не искаш - моля. Продължавай. Себе си излагаш, на мен какво ми е... :)

Link to comment
Share on other sites

Като не си сигурен в нещо по-хубаво не го пиши, защото само се излагаш....

Дан Браун-Жената

аман от вас с тва излагане бе. аз пък предпочитам да вярвам в конспиративната теория, че Дан Браун е псевдоним на жена-феминистка, която е наела актьор за снимките и цялата далавера е плод на издаделите и ПРите. чичко гугъл в момента ми играе номера и не ще да ми даде линка, ако се сетя по-късно ще го намеря да го постна.

 

Охо - ще ме тълкуваш ли? Чакай сега - аз да не съм Бог някакъв, та да ми тълкуваш думите?! Ххахахахаха Спри се. Това което ти си мислиш не ми го слагай на мен като мои твърдения и мисли... Аз съм казал каквото съм мислил и то достатъчно ясно. И без да мешам термини и да подменям смисъла на думичките според както ми е удобно в момента :)

 

Радвам се, че не се ядосваш - аз и не искам да те ядосам. Не си ли личи, че те уважавам и те смятам за интелигентно момче? Едно от малкото в тоя форум. :) Просто искам да спреш с това, че става изложба. Просто спри до тук. Ако пък не искаш - моля. Продължавай. Себе си излагаш, на мен какво ми е... :)

не те тълкувам. озадачавам се защо ми се налага да разбивам собстените думи на голям и разумен мъж до дребносмилаеми тълкувания, за да осъзнае точно какво казва, щото явно не го прави. и само в главата му мисълта е ясна и разбираема. за нас простаците, дето го четем - не е! проблем на комуникацията.....

едит: и нещо не намирам обективни твърдения, че схизмата била на събор на Православната църква. единствено конкретно е че окончателното разцепление е през 1204 година с превземането на Константинопол от кръстоносците(засича се от достатъчен брой различни източници, макар че и в интернет всичко се дублира многократно)....

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Ами ето ти един hint - не търси кога е настъпило окончателното разделение - търси причината за разделението. Така ще стигнеш и до Събора, на когото се е разисквало въпросния въпрос ;) и от това се е стигнало до това разделение във вижданията което отцепва Католическата църква от Православната, ортодоксалната ;)

 

И пак слагаш свои думи в моята уста - недей! Това за простаците си е твое собствено мнение... Проблем с комуникацията викаш - с коя комуникация?! Между теб и мен ли? В комуникацията участват поне двама души и в кой от тях е проблема... Не знам - ти решаваш, че аз съм бил твърдял едикакво си и палиш... При положение, че не съм твърдял едикаквоси - тоест, да се поправя - твърдял съм го, но само в твоята глава, да използвам твоя език :) Тогава според мен проблема е ясно къде е. Това, че се опитваш да ми помогнеш да осъзная какво казвам аз - това ще го подмина. Щото чудно как така ти знаеш по-добре от мен какво искам да кажа аз?! Екстрасенс? Не мисля. Опитваш се от одеве да ми припишеш просто своите си мисли. Което не е същото, приятелю, далеч не е същото...

Link to comment
Share on other sites

Великата Източно-западна схизма в християнската църква се осъществява през 1054 година, в следствие на което християните в Европа се разделят на православни и католици.

Link to comment
Share on other sites

Разделение церквей, схизма (расщепление) — разделение христианской церкви на две — православную и католическую. Основная причина разделения церквей — борьба за супрематию (главенство) между римскими папами и константинопольскими патриархами. Разделению способствовали издавна сложившиеся различия между западной и восточной церквами в догматике, обрядах, организации. Принято относить разделение церквей к 16 июля 1054 г., когда конфликт между римской курией, претендовавшей на подчинение духовенства Южной Италии, и константинопольским патриархом Керуларием вылился в отлучение последнего римским легатом Гумбертом и в официальный разрыв между церквами. Это событие было лишь одним из этапов разделения церквей, начало которому было положено около 867 г. между папой Николаем I и константинопольским патриархом Фотием. Окончательное разделение церквей произошло после завоевания Константинополя крестоносцами в 1204 г.

 

Да ти помогна в търсенето, mobo, ти ми помагаш да разбера какво говоря, та време е да ти върна жеста :)) Е на руски е, но мисля ще се справиш с текста. Та кой кого отлъчил от къде през 1054 и по този начин отцепил католиците от къде? Въпроса е с повишена трудност :)) Това намерих между другото като търсих в Интернет за 1204 година, която ти споменаваш...

 

Ето ти на английски малко данни:

 

Since its earliest days, the Church recognized the special positions of three bishops, who were known as patriarchs: the Bishop of Rome, the Bishop of Alexandria, and the Bishop of Antioch. They were joined by the Bishop of Constantinople and by the Bishop of Jerusalem, both confirmed as patriarchates by the Council of Chalcedon in 451 (see Pentarchy). The patriarchs held both authority and precedence over fellow bishops in the Church. Among them, the Bishop of Rome (the Pope) was deemed to hold a higher status, by virtue of his position as the successor of Saint Peter. Moreover, the Pope's see was of particular importance, as Rome was the capital of the Roman Empire. Even after Constantine the Great moved the capital of the Roman Empire from Rome to Constantinople in 330, the Pope retained his position as first among equals (primus inter pares) in the hierarchy, although this was not accompanied by any sort of veto or other monarchical powers over the other Patriarchs.

 

Disunion in the Roman Empire further contributed to disunion in the Church. Theodosius the Great, who died in 395, was the last Emperor to rule over a united Roman Empire; after his death, his territory was divided into western and eastern halves, each under its own Emperor. By the end of the 5th century, the Western Roman Empire had been decimated by the barbarians, while the Eastern Roman Empire (known also as the Byzantine Empire) continued to thrive. Thus, the political unity of the Roman Empire was the first to fall.

 

Other factors caused the East and West to drift further apart. The dominant language of the West was Latin, whilst that of the East was Greek. Soon after the fall of the Western Empire, the number of individuals who spoke both Latin and Greek began to dwindle, and communication between East and West grew much more difficult. With linguistic unity gone, cultural unity began to crumble as well. The two halves of the Church were naturally divided along similar lines; they used different rites and had different approaches to religious doctrines. Although the Great Schism was still centuries away, its outlines were already perceptible.

 

 

Early schisms

The Great Schism was not the first schism between East and West; there had, in fact, been over two centuries of schism during the first millennium of the Church. From 343 to 398, the Church was split over Arianism, a doctrine supported by many in the East, though rejected by the Pope in the West. A new controversy arose in 404, when the Byzantine Emperor Arcadius deposed the Roman-backed Patriarch of Constantinople, John Chrysostom. The Pope soon broke off communion with all the eastern patriarchates, for they had countenanced Chrysostom's banishment. The division was healed only in 415, when the eastern patriarchs retroactively recognised Chrysostom as legitimate.

 

Another conflict broke out when, in 482, the Byzantine Emperor Zeno issued an edict known as the Henotikon, which sought to reconcile the differences between most of the Church (which believed that Jesus Christ had two natures: human and divine) and the monophysites (who believed that Jesus Christ had only a divine nature). The edict, however, received the condemnation of Pope Felix III. In 484, the Pope excommunicated Acacius, the Patriarch of Constantinople who urged Zeno to issue the Henotikon. The schism was ended in 519—over 30 years later—when the Byzantine Emperor Justin I recognised Acacius's excommunication. However, the Patriarchs of Alexandria, Antioch, and Jerusalem now embraced Miaphysitism and rejected the Council of Chalcedon. Thus, although technically reunited, the Church was in practice diverging.

 

 

Great Schism

The catalysts of the Great Schism included:

 

the insertion of the filioque clause into the Nicene Creed by the Roman church in direct violation of the command of the Council of Ephesus, an action called non-canonical by the Eastern church.

disputes in the Balkans over whether the Western or Eastern church had jurisdiction.

the designation of the Patriarch of Constantinople as ecumenical patriarch (which was understood by Rome as universal patriarch and therefore disputed).

disputes over whether the Patriarch of Rome, the Pope, should be considered a higher authority than the other Patriarchs. All five Patriarchs of the One Holy Catholic and Apostolic Church agreed that the Patriarch of Rome should receive higher honors than the other four; they disagreed about whether he had authority over the other four and, if he did, how extensive that authority might be.

the concept of Caesaropapism, a tying together in some way of the ultimate political and religious authorities, which were physically separated much earlier when the capital of the empire was moved from Rome to Constantinople. There is controversy over just how much this so-called "caesaropapism" actually existed and how much was a fanciful invention, centuries later, by western European historians.

Following the rise of Islam, the relative weakening of the influence of the patiarchs of Antioch, Jerusalem and Alexandria, leading to internal church politics increasingly being seen as Rome versus Constantinople.

certain liturgical practices in the west that the East believed represented innovation: use of unleavened bread for the Eucharist, for example. Eastern innovations, such as intinction (dipping) of the bread in the wine for Communion, were condemned several times by Rome but were never the occasion of schism.

This conflict led to the exchange of excommunications by the representative of Pope Leo IX and the Patriarch of Constantinople, Michael Cerularius, in 1054 (finally rescinded in 1965) and the separation of the Roman Catholic and the Orthodox churches, each of which now claims to be "the One Holy Catholic and Apostolic Church." Though communion was not finally and completely broken until after the Ottoman invasion of Constantinople in 1453, the fundamental breach has never been healed.

 

It should be noted that at the time of the mutual excommunications, Pope Leo IX was dead. Therefore, the authority of Cardinal Humbertus, the Pope's legate, had ceased; he could not excommunicate Patriarch Cerularius. After 1054, many Eastern Christians saw the dispute as one between individuals. Moreover, no council considered ecumenical by either side ever excommunicated the other Church as such. Several Eastern Churches make the claim that they never separated from the Western Church, though these churches are not now part of the Orthodox Church.

Link to comment
Share on other sites

he who angers you, controls you.

 

поне успях да те върна към обективното и благодаря. че предвидливо си ми посочил в подписа си как точно.

 

за диалога: след като аз чета твоите думи, значи аз съм ответната страна в разговора. като такава някак си имам по-ясна представа точно какво виждам, а не какво си мислил да ми покажеш. . аз го имам често тоя проблем с изразяването на мислите си, но поне си го признавам.

за първия цитат: и трябва да се доверя безрезервно на руски източници, които ако си забравил са... православни. и то източноправославни. тук дори въпросителни няма да ти сложа, би трябвало и сам да ги виждаш.

 

за втория цитат: той е моята гордост. малко по-обективен, макар че дори и на него не бих се доверил безрезервно. ама що ли виждам там, че и двамата (легитимни според тях самите представители на църквите) са се отлъчили един друг. дали не ми се стори че там е споменато как са се родили нови две църкви, ВСЯКА от които претендира, че е единствена и свещена (нали обичаш цитатите: each of which now claims to be "the One Holy Catholic and Apostolic Church.")??? но пък и цитата(твоя, онзи големия) не е пълен. липсват фрагменти.

 

на мен ми стига толкоз. обективността възтържествува. мога да спра да ви подмятам фалшиви факти и твърдения, които ми изнасят......

 

а сега да се върнем на нестандартните въпроси.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Най-много публика на концерт на соло изпълнител е на концерта на Пол Макартни на стадион "Маракана"-184 000 души.

Най-много публика на концерт с класическа музика-800 000 в Central Парк в New York,които се провежда от New York's филхармония.

Концертът на Род Стюърт на плажа Копакабана привлякъл 3.5 милиона души!!!

Знам,че не точно това търсиш,но само това успях да намеря. :)

Link to comment
Share on other sites

Все пак да ви кажа че разбрах кой пее в "Where'd you go" - жената се казва Holly Brook и скоро ще вади нов албум - Like Blood, like Honey. Ето нейния сайт: http://www.hollybrookmusic.com/ Освен това ще ходи на турне заедно с Fort Minor, така че очаквам интересни моменти :wub:

Link to comment
Share on other sites

Стига се карайте, ами ми отговорете къде трябва да звънна, за да си поръчам пица! :)

(От Пазарджик съм)

 

Абе мога да ти кажа тел. за доставка на пицария от Пд. Едва ли ще откажат да ти я докарат срещу прилично възнаграждение.

А иначе в Пазарджик по непотвърдена информация от относително сигурен източник можеш да си поръчаш от "Примавера". Ся телефон не мога да ти кажа, затова звъниш на справки и там питаш ;)

Link to comment
Share on other sites

aми ми отговорете къде трябва да звънна, за да си поръчам пица! :)

И аз ще питам за пица ама тези пицарии имат ли сайт и меню и ако може някой да каже такива сайтове ... за Пд става въпрос .

Има ли и такива , при които доставката е безплатна ?

Link to comment
Share on other sites

Имам едно въпросче (ако може, разбирачите да не ми се смеят). Възможно ли е да се направи search-машина, която да намира връзки по картинка, а не само по дума?

Възможно е, НО много е вероятно търсенето да отнеме стотици години с днешната компютърна мощ. Много зависи от вида картинки, броят им и т.н.

Link to comment
Share on other sites

И аз ще питам за пица ама тези пицарии имат ли сайт и меню и ако може някой да каже такива сайтове ... за Пд става въпрос .

Има ли и такива , при които доставката е безплатна ?

 

 

Аз съм си поръчвал от Верди http://www.pizzaverdi.com/pizzaaddress.htm само трябва да знаеш че ще ти я донеат след около 40 мин. така че не чакай да огладнееш много преди за поръчка над 10 лв доставката беше безплатна сега не знам как е но в саита трябва да пише

 

 

В този ред на мисли някой знае ли дали от някъде мога да си поръчвам дюнери по телефона и ако да какъв е телефона ако може ???

Edited by redmadman
Link to comment
Share on other sites

Възможно е, НО много е вероятно търсенето да отнеме стотици години с днешната компютърна мощ. Много зависи от вида картинки, броят им и т.н.

А случайно ако можеш да дадеш пример? Някакъв линк с такава търсачка?

Link to comment
Share on other sites

Аз съм си поръчвал от Верди http://www.pizzaverdi.com/pizzaaddress.htm само трябва да знаеш че ще ти я донеат след около 40 мин. така че не чакай да огладнееш много преди за поръчка над 10 лв доставката беше безплатна сега не знам как е но в саита трябва да пише

10x :) Ако е било писано до 40мин. ще ям пица :) (тази по телефона каза , че над 10лв. е безплатно + подарък 0.5л. минерална вода) .

Link to comment
Share on other sites

10x :) Ако е било писано до 40мин. ще ям пица :) (тази по телефона каза , че над 10лв. е безплатно + подарък 0.5л. минерална вода) .

 

Приготви още кинти ;) И на мен веднъж ми дадохда 1л кола "подарък", ама тоя подарък в сметката беше отразен като 2 лв :)

Link to comment
Share on other sites

А случайно ако можеш да дадеш пример? Някакъв линк с такава търсачка?

Пример не мога да ти дам, защото не може да се направи полезна и работеща с общо предназначение с наличната компютърна мощ (както вече споменах). Ако ти се чака мога да ти напиша примерна след няколко седмици като се поосвободя малко.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...