Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Ангеле, никога не съм си позволил да напиша нещо срещу теб, но тук мога да кажа, че си написъл пълни глупости. Нали се сещаш, че Никола Тесла, също е произлязъл от някоя Минка, обаче не от Чешнигирово, а нейде из Сърбия.

Е и?

Това прави останалото написано от мен невярно ли?

Според теб е по-добре да има дете с един родител или в нещастен брак, отколкото да няма дете изобщо?

Link to comment
Share on other sites

Е и?

Това прави останалото написано от мен невярно ли?

 

Съзнателно ли не обърна никакво внимание на последните думите на цитираното от теб?

 

Но не вярвам да има нещо, придаващо смисъл на живота повече от това да създадеш поколение и да направиш детето Човек.

Link to comment
Share on other sites

Обърнах. Проблема обаче е, че ако не стане човек - пак остава в обществото. Не е като да го върнеш в магазина за рециклиране. Пък това няма как да го знаеш докато не минат 15 години.

Link to comment
Share on other sites

Че то това се прави всеки ден. Щом си разбрал резултата чак на 15-тата година, значи много преди това си изпуснал нещата.

Link to comment
Share on other sites

И на 3тия ден да го разбереш - пак няма да го върнеш.

А и аз лично съм ставал свидетел на хора, които тръгват по лошия път в 8-9 клас. До тогава са пример за “добро дете”.

Според мен развитието на детето се определя от средата, а нея родителят няма как да я контролира. Може да се опита да наложи единствено морални норми, които да се следват. Останалото е божа работа.

Link to comment
Share on other sites

Аз мога да си заложа главата, че много по-определящ за един човек/подрастващ/дете е примерът, който вижда в семейството. При някои, за жалост, има липса на семейство.

Нямаш си идея какви неща ми правят впечатление откакто съм майка. Наблюдавам и мои познати. Детето е копие на родителите си... Прави неща, които няма как да е изкопирало, а пак ги има заложени в себе си. Отделно поведението на родителите се попива като гъба. Попива и от социума, прав си, най-лесно се следва лошият пример, но все пак основите се полагат в семейството. Не случайно е казано, че това е основната единица на обществото. Малко нихилистично разсъждаваш. Аз те разбирам наистина, за някои неща си прав, но 1-во: не можеш да знаеш какво е да си родител преди да станеш такъв; 2-ро: студените факти нямат нищо общо с връзката между родителите един с друг, и връзката им с детето.

Link to comment
Share on other sites

А и аз лично съм ставал свидетел на хора, които тръгват по лошия път в 8-9 клас. До тогава са пример за “добро дете”.

Така става, ако това е начинът на възпитание до този момент:

 

– Как успяхте да възпитате такова добро и умно дете?

– С лъжи, заплахи и шантаж...

Link to comment
Share on other sites

 

Веднага давам пример.

Никола Тесла е нямал деца. Дали неговия живот е имал по-голям смисъл за човечеството от този на Минка от Чешнигирово, която има 8 деца, 2 от тях джебчии, 1 крадци от пенсионери и 1 изнасилвач? Знаеш какво имам предвид. Нечия "радост" сега, може да изкара автомата и да изпозастреля 15 човека в училище след 15 години. Размножаването си има и рискове, които не винаги са в ръцете на родителя. Нещо, за което мноооооого малко хора от тези създаващи поколение се замислят.

Ааа не може! Няма как да убедиш хората с деца, че някой може да свърши нещо по-важно в живота си от това! Нямаш ли деца край, не си живял и толкова...

 

Че то това се прави всеки ден. Щом си разбрал резултата чак на 15-тата година, значи много преди това си изпуснал нещата.

Толкова много родители има, които са сигурни, че децата им са уникално добри дечица и след 15тата им годишнина, докато всъщност реалността е много далеч от техните представи, но го разбират в много късен и краен необратим етап!

 

Аз мога да си заложа главата, че много по-определящ за един човек/подрастващ/дете е примерът, който вижда в семейството. При някои, за жалост, има липса на семейство.

Нямаш си идея какви неща ми правят впечатление откакто съм майка. Наблюдавам и мои познати. Детето е копие на родителите си... Прави неща, които няма как да е изкопирало, а пак ги има заложени в себе си. Отделно поведението на родителите се попива като гъба. Попива и от социума, прав си, най-лесно се следва лошият пример, но все пак основите се полагат в семейството. Не случайно е казано, че това е основната единица на обществото. Малко нихилистично разсъждаваш. Аз те разбирам наистина, за някои неща си прав, но 1-во: не можеш да знаеш какво е да си родител преди да станеш такъв; 2-ро: студените факти нямат нищо общо с връзката между родителите един с друг, и връзката им с детето.

Твоите представи са за дете, което е още прекалено малко за да взима свои решения и да води собствен личен живот! Няма как да знаеш и ти какви решения ще взима и какво ще прави, когато зависи това само от него и родителите му не са наоколо, та и твоите знания са колкото на woox в тази насока! Естествено, че като малко детето е копие на родителите си и ще копира каквото правят те, като прекарва почти всичкото си време с тях! 2ро всеки си мисли, че познава детето си най-добре и най-много, но в много малко от случаите е така наистина!

 

"Пияното и надрусано добро дете с нова изцепка, окървавената обаче нямала телесна повреда!" доброто момиче на мама и на тати...

 

18-годишен стреля с газов пистолет по пешеходка и детето й - на този не съм виждал интервю с техните, но съм почти сигурен, че и те ще кажат че е добро дете...
Link to comment
Share on other sites

Аз мога да си заложа главата, че много по-определящ за един човек/подрастващ/дете е примерът, който вижда в семейството. При някои, за жалост, има липса на семейство.

 

Аз мога да ти кажа, че моя характер не е изграден на база на този на родителите ми. Изграден е от средата ми. Родителите ми са взели решение, за да ме поставят в подобна среда и да оформят интересите и желанията ми, но останалото е напълно извън техен контрол.

 

Много от приятелите ми от детството са ми все още приятели. Виждал съм какви са били тогава, виждал съм как се държат с тях родителите им и виждам какви са станали сега. По мои наблюдения 80% се оформя от средата.

 

Едно момиченце може да е страхотно, мило и добро докато е 3-4 клас, но като стане 7-ми и като започне да има привличане към момчета, тогава започва състезанието, за което не е подготвена от родителската си среда. Започва "борба за оцеляване", защото всеки иска това, което му е пред очите и като си на 13 години е доста трудно да проумееш, че не е толкова лесно да го получиш, защото са намесени емоциите и на друг човек, които емоции са извън твой контрол. Започва разголване (дуене ако е момче), флиртове, интриги и всякви други нетипични до тогава за детето неща, които се залагат перманентно в съзнанието му, защото са едни от първите неща, които детето е направило съзнателно под влиянието на собствените си емоции и въз основа на собствените си желания. Единственото, което родителите до някаква степен могат да контролират е типа момче/момиче, което момиченцето/момченцето ще хареса.

 

Пияното и надрусано дете от горната статия също сигурно е било добро и скромно, докато не е видяло, че може да получава неща като си ползва вагината. Тогава се появяват сила, алчност, арогантност, надменност, а като се появи и някой мъж, който да я подкрепи - безнаказаност. Това семейството как ще го контролира в минало време? Ще я държат затворена вкъщи? Или хората, с които контактува, ще минават кастинг пред родителите? Кастинга може и да стане за по-близки приятели, но аз лично като бях последните години в училище контактувах с можеби към 80-90 различни човека (извън кръга на съучениците ми) седмично. Тях как да ги ограничиш?

 

Средата ДОоформя характера на човека. Родителите могат да го правят само до един момент. Както каза NEO - докато детето е в позиция да взима собствени решения. После седиш и се молиш.

Link to comment
Share on other sites

 

+100000000000

 

Спомних си нещо, което майка ми (психолог) ми е казвала - родителите са последните, които разбират, че детето им е наркоман. Вътрешно никой родител не може и не иска да повярва, че детето му не е съвършено.

 

Та може и да си убиец рецидивист, мама винаги ще вярва, че ти си много добро детенце.

Link to comment
Share on other sites

И аз да добавя по темата за децата - всъщност хората създават поколение заради най-различни причини:

  • някои го правят защото се чувстват самотни,
  • други защото немогат да го отложат повече във времето,
  • трети защото всички около тях имат и те решават да последват тенденцията,
  • а четвърти защото искат да оставят нещо след себе си - демек следват инстинкта си за самосъхранение na гените...

Каквато и да е причината - винаги има и други начини за постигането на съизмеримо усещане да имаш деца. 

 

Това с пропадналите деца го има много както примери. Интересното е че съм виждал и обратното: много близък приятел до мен по време на тинейджърските години осъзна, че е надскочил с няколко пъти интелектуалния капацитет на своите родители. Резултата беше доста сблъсъци между тях тъй като той виждаше причинно-следствените връзки за нещастието и недоимъка на своите родители. Както и да е - така или иначе не успяха да се разберат с времето. 

 

И още нещо по-темата с населението и прехода на обществените строеве: 

Link to comment
Share on other sites

Вижда ми се доста екстремно околната среда да влияе на 80% от оформянето на човек.  

Съгласен съм, че средата оказва влияение, но то е пречупено през възпитанието и нормите създадени у детето от родителите му.  

Адски е удобна позицията "то детето ми е добро", лесно можеш да се скатаеш от отговорностите си и контрола/вниманието/интереса към него и да го оставиш на самотек. Нали е добричко, няма опасност да свърши нещо лошо.. 

Link to comment
Share on other sites

И аз да добавя по темата за децата - всъщност хората създават поколение заради най-различни причини:

 

  • някои го правят защото се чувстват самотни,
  • други защото немогат да го отложат повече във времето,
  • трети защото всички около тях имат и те решават да последват тенденцията,
  • а четвърти защото искат да оставят нещо след себе си - демек следват инстинкта си за самосъхранение na гените...
Каквато и да е причината - винаги има и други начини за постигането на съизмеримо усещане да имаш деца.

Много добре обобщено. Това, което искам да кажа от одеве е, че според мен, варианти 1,3 и 4 не са причина да създаваш поколение и по-често отколкото не, не водят до нищо добро. И за родителите, и за децата им, и за обществото.

 

Това притискане на хората да имат връзка, да се женят, да създават поколение е много лошо за абсолютно всички. Нещастни връзки и отношения, сърдити хора по улиците, нервни шофьори, изневери, нещастни бракове, домашно насилие, безсмислени убийства и т.н.

Тъжно е.

 

Чувал съм момиче да отговаря на въпроса: “Сигурна ли си, че искаш да се жениш?” с: “Ами то за кога да отлагам вече. Не съм щастлива ама като ни се роди едно детенце да си го гледам, всичко ще се оправи.” 26 - 27 годишна.

Лично за мен, това не е окей.

Link to comment
Share on other sites

Ако осредним обществото, като съвкупност от индивиди получаваме закостенял идиот. Винаги е било така. И определено обществото налага натиск върху хората - "прави семейство", "прави деца", което реално е подчинено именно на инстинкти - инстинкта за продължение на рода. И ако човек по една или друга причина няма семейство, няма деца, веднага почва да се гледа със съмнение на него, почва тоя или ония да подпитва "какво чакаш", "защо отлагаш", сякаш всичкото това зависи само и единствено от него/нея. И сякаш си някакъв изверг, изчадие или какво ли още не, ако си на 40 и нямаш жена/деца. Защо - обществото не го интересува. Важното е да се заклейми.

Link to comment
Share on other sites

Ако осредним обществото, като съвкупност от индивиди получаваме закостенял идиот. Винаги е било така. И определено обществото налага натиск върху хората - "прави семейство", "прави деца", което реално е подчинено именно на инстинкти - инстинкта за продължение на рода. И ако човек по една или друга причина няма семейство, няма деца, веднага почва да се гледа със съмнение на него, почва тоя или ония да подпитва "какво чакаш", "защо отлагаш", сякаш всичкото това зависи само и единствено от него/нея. И сякаш си някакъв изверг, изчадие или какво ли още не, ако си на 40 и нямаш жена/деца. Защо - обществото не го интересува. Важното е да се заклейми.

Все си мисля, че  ако си на 20+ би трябвало да не ти пука за "обществото" :D

За какви идиоти говорим ако се връзват на такъв натиск? Но също и - какъв идиот трябва да си за да прилагаш такъв натиск ? :D

Link to comment
Share on other sites

Съвсем да не ти пука от обществото и да не ти влияе натиска му би било възможно ако живееш в пещера и си общуваш с козичките. Което от година на година ми става все по-изкусителна идея. Тези, които са решили да живеят във въпросното общество са в различна степен повлияни на този натиск. И дори и големи дебили, почва да им писва, когато от ляво и дясно сульо & пульо ти вика "аре бе, до кога ще те чакаш". 

Link to comment
Share on other sites

Съвсем да не ти пука от обществото и да не ти влияе натиска му би било възможно ако живееш в пещера и си общуваш с козичките. Което от година на година ми става все по-изкусителна идея. Тези, които са решили да живеят във въпросното общество са в различна степен повлияни на този натиск. И дори и големи дебили, почва да им писва, когато от ляво и дясно сульо & пульо ти вика "аре бе, до кога ще те чакаш". 

Не живея в пещера, но и не плащам данък обществено мнение. Та какво ми пука за мнението на сульо или пульо относно мои си лични неща? :)) И съответно защо си общувам със сульо и пульо, особено ако ме дразнят по някакъв начин с държането си, или си завират носовете там където не им е работа? :)) 

Мисля, че проблема е по-скоро в израстването и самостоятелността на човека. Разграничаването м/у колеги, случайни познати и приятели ... Запазването на личното ти пространство лично .. 

Link to comment
Share on other sites

Мда, то този въпрос с децата май е пряко свързан с един друг по-общ - какъв е смисълът на живота и ако няма смисъл как да вземем да го осмислим

Link to comment
Share on other sites

Все си мисля, че  ако си на 20+ би трябвало да не ти пука за "обществото" :D

За какви идиоти говорим ако се връзват на такъв натиск? Но също и - какъв идиот трябва да си за да прилагаш такъв натиск ? :D

Точно интелигентните хора се поддават на натиск. След цялото това мъмрене от родители и близки приятели, интелигентния човек започва да се замисля над казаното и да го премисля през своите вярвания и убеждения.

Хората прилагащи такъв натиск не винаги го правят умишлено. Някои хора просто го казват на шега, без да влагат никакъв смисъл в него. Просто ей така, да върви разговора, като заместител на "Тоя дъжд ни наводни тая седмица". Без да осъзнават, че човека от другата страна започва да се замисля на 50-тото повтаряне.

Link to comment
Share on other sites

Точно интелигентните хора се поддават на натиск. След цялото това мъмрене от родители и близки приятели, интелигентния човек започва да се замисля над казаното и да го премисля през своите вярвания и убеждения.

Хората прилагащи такъв натиск не винаги го правят умишлено. Някои хора просто го казват на шега, без да влагат никакъв смисъл в него. Просто ей така, да върви разговора, като заместител на "Тоя дъжд ни наводни тая седмица". Без да осъзнават, че човека от другата страна започва да се замисля на 50-тото повтаряне.

Би било добре ако не си мълчат, а коментират. Съответно ако те дразни такъв подход и натиск - помоли да престанат...

Това е малко в стил - тийн който пие/пуши щото приятелите го правят. Само дето вече не говорим за тийнове. 

Link to comment
Share on other sites

Би било добре ако не си мълчат, а коментират. Съответно ако те дразни такъв подход и натиск - помоли да престанат...

Това е малко в стил - тийн който пие/пуши щото приятелите го правят. Само дето вече не говорим за тийнове. 

Принципа е същият. Механизма на действие - също. Правиш хикс, за да се чувстваш приобщен към социалната група. Все пак сме стадни животни.

По-близките ми хора ги кастря. Останалите просто спирам да ги слушам. Това не променя по никакъв начин натиска, който дори и в този форум го прилагат няколко човека. До колко съзнателно, до колко не...

Link to comment
Share on other sites

И кво сега се получава според вашата изкривена логика. Да неямаме деца, щото има вероятност след време тези деца да станат наркомани и престъпници. Толкова глупости на куп не бях чел отдавна. 

Link to comment
Share on other sites

И кво сега се получава според вашата изкривена логика. Да неямаме деца, щото има вероятност след време тези деца да станат наркомани и престъпници. Толкова глупости на куп не бях чел отдавна. 

 

Явно си ги чел грешно даже. Никой не е написал или твърдял обобщеното от теб.

Знаех си, че повечето от коментиращите, са пропуснали първоначалното твърдение.

Link to comment
Share on other sites

И кво сега се получава според вашата изкривена логика. Да неямаме деца, щото има вероятност след време тези деца да станат наркомани и престъпници. Толкова глупости на куп не бях чел отдавна. 

Умишлено ли не разбираш какво коментираме!? Къде някой казва, че хората не трябва да правят деца?! Говорим за обществения натиск. И правото на всеки сам да избира. 

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...