Jump to content
BulForum.com

Домашна автоматизация / Лабове


Recommended Posts

1 hour ago, w00x said:

Благодаря за обяснението. Значи наистина е като тип виртуална машина.

А от гледна точка на производителност? Това, че не е директно инсталирано, а се намира в изолиран контейнер, не го ли кара да работи по-бавно?

Контейнерите сам ли си ги правиш или ползваш готови, които зареждаш на твоята система? Зависим ли си от някой друг, който в един момент може да спре хостинг на тоя контейнер с всичките инструкции и дефиниции, или всичко може, веднъж заредено, да си работи и офлайн?

За апове от типа на Плекс - билдват готови имиджи, дават ти готовият докър компоуз който сваля техният имидж. Съответно за това първо пускане си зависим имиджа все пак да е наличен

Но след това вече си имаш локалният контейнер който е изцяло на твоята машина без външни зависимости. Всъщност имаш локално и първият имидж (освен ако не направиш клийнъп) и на база него можеш да си пуснеш нови контейнери. И нямаш зависимости

Зависимост може да се появи евентуално във времето - ако поради някаква причина решиш да билднеш отново и вече нямаш оригиналните имиджи - ако са ги изтрили защото е примерно стара версия - ще трябва да си едитнеш компоуза да сочи към по-новата версия. 

 

Като производителност си ок. Бидейки контейнер а не Виртуалка - нямаш overhead-а който идва от виртуалните машини. От гледна точка на основният ти ОС - всичко си работи в нея, дори ще виждаш процесите от контейнерите. Тези дни установих че в контейнер спокойно мога да си играя HOMM3 и да си го достъпвам през браузъра

https://photos.app.goo.gl/LZ2LjyUuEMtJjXhP8

 

Едит: Важен детайл е, че по подразбиране контейнерите са "временни", дейтата в тях се изтрива когато изтриеш контейнера. Ако искаш статична дейта която да е независима - трябва да добавиш моунт към локалният ти ФС. Обикновено е споменато в документацията, но да ги спомена и тук :)

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ARPAnet said:

За апове от типа на Плекс - билдват готови имиджи, дават ти готовият докър компоуз който сваля техният имидж. Съответно за това първо пускане си зависим имиджа все пак да е наличен

Но след това вече си имаш локалният контейнер който е изцяло на твоята машина без външни зависимости. Всъщност имаш локално и първият имидж (освен ако не направиш клийнъп) и на база него можеш да си пуснеш нови контейнери. И нямаш зависимости

Зависимост може да се появи евентуално във времето - ако поради някаква причина решиш да билднеш отново и вече нямаш оригиналните имиджи - ако са ги изтрили защото е примерно стара версия - ще трябва да си едитнеш компоуза да сочи към по-новата версия. 

 

Като производителност си ок. Бидейки контейнер а не Виртуалка - нямаш overhead-а който идва от виртуалните машини. От гледна точка на основният ти ОС - всичко си работи в нея, дори ще виждаш процесите от контейнерите. Тези дни установих че в контейнер спокойно мога да си играя HOMM3 и да си го достъпвам през браузъра

https://photos.app.goo.gl/LZ2LjyUuEMtJjXhP8

 

Едит: Важен детайл е, че по подразбиране контейнерите са "временни", дейтата в тях се изтрива когато изтриеш контейнера. Ако искаш статична дейта която да е независима - трябва да добавиш моунт към локалният ти ФС. Обикновено е споменато в документацията, но да ги спомена и тук :)

 

Ясно. Разбрах. :) 

Link to comment
Share on other sites

Тази Zima изглежда интересно. Имам 2 14ТБ диска, които купих точно с идеята да са основата на домашен сървър за всичко - медиа сървър, съхранение на снимки, файлове, да си пускам разни неща през докер, хостване на личен домейн, пощи и т.н :) Предполагам с контейнери и pi-hole ще работи за DNS

Ще огледам как може да навържа нещата, че с това пасивно охлаждане е идеално относно шума, понеже няма къде да е освен в хола в къщи. Преди се чудех за proliant microserver-те да взимам, но може би това е по-добре

Link to comment
Share on other sites

Я направо да питам за идеи тука

Идеята за вкъщи е следната - освен както писах, че искам домашен сървър, на който да си държа мултимедията - филми, музика, снимки, искам да си хоствам личен домейн с поща, ще правя разни експерименти с контейнери, искам да хоствам и на него pi-hole, че да ми отпадне едното raspberry. Отделно искам да на отделно raspberry да имам Home Assistant за управление на разните IoT неща.

Идеята за мрежата е да имам 1 локална домашна мрежа за компютри, телевизори, телефони и т.н + wifi за нея,

втора мрежа - само wifi, която ще е за гости. Тя ще има някакъв лимитиран достъп до интернет и нищо друго.

Трета мрежа за IoT, която няма да има външен достъп и тя няма да има достъп до нета.

Машинката с Home Assistant трябва да достъпва мрежата на IoT(очевидно) за да ги управлява. До НА трябва да има достъп от локалната ми мрежа

Локалната мрежа, НА и мрежата за гости трябва да имат достъп до pi-hole(който идеята е да е просто контейнер на домашния сървър за всичко) за да го ползват като ДНС.

Предполагам, ще трябва да направя някаква конфигурация с VLAN-и

1 VLAN за IoT - без достъп до домашния

1 VLAN за гости - само с достъп до нета и нищо друго

1 VLAN за домашната мрежа с достъп до нет и НА

1 VLAN за НА, достъпен от IoT + домашната

май рутера и някак си контейнера с PI-hole да са в общо достъпна за всички мрежа, че да ползват DNS и рутирането

докато останалите неща на сървъра да са в друга мрежа достъпна само за домашната - там медиа, сторидж, хостинг и т.н

 

 

 

 

@netrootbg какви отстъпки си барнал, че тая платка за 200$ ти идва кажи речи на 2/3 от цената?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mIRCata said:

@netrootbg какви отстъпки си барнал, че тая платка за 200$ ти идва кажи речи на 2/3 от цената?

Появи ми се поп ъп, че новите потребители в магазина ползват 30% отстъпка от първата си поръчка. Точно 130 евро ми излезе като цена. В Нидерландия лимита е 150€ и съответно няма да се занимавам с митници. Ако не се лъжа този лимит беше решен на европейско ниво, но в Бг го промениха в даден момент...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mIRCata said:

Ти си с някакви връзки. Платката и един кабел за 2 диска ми ги дава за 200+$ +18$ доставка

Над 100$ е безплатна доставката... Сега ще видя пак. Вариант ти е да ги поръчаш през Габиели Германия.

18 minutes ago, mIRCata said:

Ти си с някакви връзки. Платката и един кабел за 2 диска ми ги дава за 200+$ +18$ доставка

Пак ми излиза офертата. Прати ми на лично как ти е имейла и ще ти изпратя код.

Link to comment
Share on other sites

То още се колебая дали да е това сетъпа. Че трябва да мисля някаква стойка за това +дисковете и кабелите. По едно време се зачудих да ползвам qnap да сложа дисковете и poxmox, но или qnap  ще е слаб или трябва да е доста пари. Нито едно minipc няма за 3.5" дискове. Всичко е 2.5. А ми трябва нещо безшумно, че ще ми седи в хола това нещо. А имам 14тв дискове и искам да са в райд и да ги ползвам тях за сториджа. + един nvme например за да инсталирам poxmox и вече там pfsense, nas, контейнери

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2023 at 11:46 AM, mIRCata said:

Я направо да питам за идеи тука

Идеята за вкъщи е следната - освен както писах, че искам домашен сървър, на който да си държа мултимедията - филми, музика, снимки, искам да си хоствам личен домейн с поща, ще правя разни експерименти с контейнери, искам да хоствам и на него pi-hole, че да ми отпадне едното raspberry. Отделно искам да на отделно raspberry да имам Home Assistant за управление на разните IoT неща.

Идеята за мрежата е да имам 1 локална домашна мрежа за компютри, телевизори, телефони и т.н + wifi за нея,

втора мрежа - само wifi, която ще е за гости. Тя ще има някакъв лимитиран достъп до интернет и нищо друго.

Трета мрежа за IoT, която няма да има външен достъп и тя няма да има достъп до нета.

Машинката с Home Assistant трябва да достъпва мрежата на IoT(очевидно) за да ги управлява. До НА трябва да има достъп от локалната ми мрежа

Локалната мрежа, НА и мрежата за гости трябва да имат достъп до pi-hole(който идеята е да е просто контейнер на домашния сървър за всичко) за да го ползват като ДНС.

Предполагам, ще трябва да направя някаква конфигурация с VLAN-и

1 VLAN за IoT - без достъп до домашния

1 VLAN за гости - само с достъп до нета и нищо друго

1 VLAN за домашната мрежа с достъп до нет и НА

1 VLAN за НА, достъпен от IoT + домашната

май рутера и някак си контейнера с PI-hole да са в общо достъпна за всички мрежа, че да ползват DNS и рутирането

докато останалите неща на сървъра да са в друга мрежа достъпна само за домашната - там медиа, сторидж, хостинг и т.н

 

 

HA-а напрактика може да ти е в домашната мрежа, този влан е излишен. И вероятно ще искаш да дадеш на ИОТ мрежата ти достъп до Интернет, Pi-Hole-а ще иска egress достъп, мейла ще иска egress и ingress. 

Съответно тези по-конкретни детайли ще си ги управляваш на база ип-та портове. Ще дадеш на HA IP-то достъп до всичко зад интерфейса на IOT мрежата ти,  всички "домашни" мрежи ще Имат достъп до порта на Pi-Hole за DNS, домашната вероятно ще има достъп и до уеб-а му. От интернет можеш да пуснеш достъп и НАТ до порта на мейла ти и уеба ти. Същото вероятно ще си разрешиш от домашната мрежа. 
И ще забраниш останалото след това -> Домашната мрежа към интерфейса на ИОТ влана ти. 

Слагам ги в този ред защото вероятно и firewall правилата ти ще са в този ред - разрешаваш конкретните неща и след това тоталните блокове. (зависи и от рутера ти де, може би си дропва по дефолт и няма нужда от екстра блок правила)

On 9/9/2023 at 7:13 PM, mIRCata said:

То още се колебая дали да е това сетъпа. Че трябва да мисля някаква стойка за това +дисковете и кабелите. По едно време се зачудих да ползвам qnap да сложа дисковете и poxmox, но или qnap  ще е слаб или трябва да е доста пари. Нито едно minipc няма за 3.5" дискове. Всичко е 2.5. А ми трябва нещо безшумно, че ще ми седи в хола това нещо. А имам 14тв дискове и искам да са в райд и да ги ползвам тях за сториджа. + един nvme например за да инсталирам poxmox и вече там pfsense, nas, контейнери

Може да си вземеш външна кутия от този тип ICY BOX - Create your workspace за дисковете, и ще се получи доста културно комбинирано със Zima–та. Всъщност това вероятно е най-чистият вариант с мини пц-та. 

Алтернатива но в стил DIY е да си вземеш кутия като Fractal Design Define Nano S и да скриеш мини пц-то + дисковете вътре. Ако искаш да намалиш количеството кабели и "хаоса" от няколко устройства стоящи едно до друго. Вероятно и Пи-то ще влезе спокойно. 

Или ако ще е това пътя, да харесаш просто дъно с процесор и да стане нормална машинка в miniITX кутия, но на по-висока цена.  Сега се загледах, има готини процесори като AMD 5600G на ниски цени. 

 

 

 

Edit: 

Мисля, че съм го споменавал и преди, но Оракъл клауда има Always Free services, които включват 2 амд виртуалки + до 4 ампре или  1 по-голяма ампер. Идват с публични ИП-та с добра свързаност, може да се сложи ЛБ отпред и т.н.. И като цяло е полезно място особено за публични сървиси, дали заради ъптайм или ако не искаш да ги държиш вскъщи заради секюрити часта, Пък и за тестове, дали контейнери или кубе или нещо друго, вършат добра работа. Cloud Free Tier | Oracle

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Значи една подробност относно хардуера на Zima - мрежовите интерфейси използват Риълтек чип, което ще рече, че май няма да може лесно да се сложи pfSense за тези, които мислят да напрпавят нещо подобно. Не, че няма врътки и за това де. :)

Link to comment
Share on other sites

Уж нямало проблем 

видео

 

но за HP EliteDesk 800 G5 Mini e поне  100 лв по-малко , които прекрасно могат да решат въпроса с втори мрежов интерфейс.

900up/900down

Pentium Gold G5400 /16gb ddr4

 

НО - интересно, че zima имат огромни отстъпки за бъндъл - 832 с 4портова карта , е по-евтина от само 832 ?!?!?

Предположение - не се купуват много и се питват да раздвижат нещата.

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2023 at 11:36 PM, Godfather said:

Значи една подробност относно хардуера на Zima - мрежовите интерфейси използват Риълтек чип, което ще рече, че май няма да може лесно да се сложи pfSense за тези, които мислят да напрпавят нещо подобно. Не, че няма врътки и за това де. :)


Погледнете към фитПиСи. На времето домашният ни облак беше с техен хардуеър и изкара поне десетилетие без проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Вчера получих и моята машинка. Доста по - голямо е спрямо raspberry, но основната причина е в охладителя. Не е нещо голямо обаче. Взели са доста идеи от raspberry. Хареса ми това, че захранването идва с няколко адаптера според това какъв стандарт са контактите. Идва с инсталиран някаква версия на debian + casaos. Версията на debian обаче е малко стара и отделно има наблъскани излишни неща. Довечера ще го преинсталирам и вероятно пак ще кача casaos. Хареса ми как е направено. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Направих си по-умно отоплението вкъщи :))

Проблема ми е, че термопомпата ми има един вход за термостат. И въпреки че имам програмируеми термостати във всяка стая които си управляват термо главите за съответната стая, хола ми на практика е "главният" термостат който управлява помпата.  А покрай малката, често затваряме хола, за да не може да твори наоколо без надзор. Което прави хола по-топъл и той спира отоплението, докато други части от къщата все още се нуждаят от него.

Съответно си направих многостаен термостат :D  

Във всяка стая сложих до сегашният термостат и по един Mi Temperature And Humidity Monitor 2 (единицата беше по-добра според мен), което е термометър с Bluetooth. Стратегически разположих едно rpi3 което ги чете всички и праща данните им обратно в бекенда ми. Някой е бил така добър да напише туулче което да ги чете 

А в ролята на термостат свързан към термопомпата вече стои едно Pi Pico с реле което чете бекенда. И следи след промяна да изчака поне 15 минути преди да направи нова промяна, спасявайки ме от глупави ситуации като тази  :D 

Uu8VgJU.png

 

Досадното на това решение е, че зависи от втори комплект термометри които леко се различават от тези на термостатите в измерванията си, също така  се налага да дублирам програмите на термостатите но в код. Съответно следващата версия ще е с по едно Пико закачено към всяка термо глава - термостата включва термо главата, включва и пикото - то се обажда на бекенда, който включва термопомпата :) Съответно софтуерно става много по-простичък, но остава въпроса как да събера всичко в кутиите с термо главите :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Мислиш, че практически има нужда от подобно решение? Можеш ли да направиш някакво сравнение какво евентуално спестяване може да се постигне?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Разбира се, че имам нужда, иначе нямаше да го правя :D 

Всъщност е обратното на спестяване. Спестяването е старият начин - термостата в хола самостоятелно контролира отоплението и се игнорират другите стаи. Докато хола е топъл, отоплението е изключено. Докато сега се включва според нуждите на отделните стаи, което на практика увеличава консумацията. Но си гарантирам, че стаите ми не падат под желаната от мен температура и програма. 

 

Но се отървах от логиката решаваща на база екстра термометрите - различават се от тези на термостатите и губя гъвкавостта и удобството да си ползвам само термостатите за управление. Пък и е тъпо да пусна отоплението, а термостата да държи стаята затворена в този момент, нулев ефект. Та сега поставих зад всеки по едно Rapsberry-Pico W, което когато се събуди от термостата прави GET request към сървъра и сетва статуса на стаята на On, след което отоплението се включва.

Изключването е лесно, при включването пикото си обновява ИП-то в регистъра с машини за пинг, и пингалката ми си го следи. Когато някое от тези пикота стане отново офлайн -> пингалката ми сетва и статуса на стаята на Off. 

Като цяло работи идеално.  

 

А с малко игра успях да си набутам и инвертора от солара в графики, та вече си виждам как ми изглежда консумацията и локално, а не само в уеб аппа. Което вероятно ще се окаже полезно в по-дългосрочен план. :) 

7kd1nTm.png

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

  • ARPAnet changed the title to Домашна автоматизация / Лабове
  • 3 months later...

Zima blade-a дойде днес. И..... нямам подходяща отвертка да му махна капака, че да сложа рам-а и да почвам да го човъркам...

Утре ще отскоча да си взема един комплект с малки накрайници, че в къщи имам само едни пунта-мара часовникарски, който не ми вършат работа. Тръгва да превъртат и ще взема да прецакам винтовете преди да съм сложил паметта.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...