Jump to content
BulForum.com

Да си премерим ... бенчмарковете


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 9/20/2020 at 12:51 AM, ARPAnet said:

Не, че има кой знае какъв избор на интересни монитори за геймимг при 4к и висок refresh rate. Та започвам да се замислям за 32-ка 1440п, която да смени единият ми монитор,  като до нея си оставя другите 2х 24-ки. Вероятно ще фитнат по-добре на ъгловото ми бюро в офиса, в сравнение с 43-ка.

 

Значи точно два месеца след последната дискусия и продължаваме да сме в същата ситуация - няма почти никакъв избор на прилични 4К монитори с висок рефреш рейт и нормален размер, примерно не повече от 32''. Не мога да разбера какво е това, но е факт. Вече трети месец не мога да си харесам монитор. Ами не искам 1440p да му се не види. С новата генерация видеокарти защо изобщо трябва да има 1440p монитори! При телевизорите е същата хава - само един избор, OLED GX, CX моделите на LG. :lol:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Godfather said:

Значи точно два месеца след последната дискусия и продължаваме да сме в същата ситуация - няма почти никакъв избор на прилични 4К монитори с висок рефреш рейт и нормален размер, примерно не повече от 32''. Не мога да разбера какво е това, но е факт. Вече трети месец не мога да си харесам монитор. Ами не искам 1440p да му се не види. С новата генерация видеокарти защо изобщо трябва да има 1440p монитори! При телевизорите е същата хава - само един избор, OLED GX, CX моделите на LG. :lol:

Че то дори при 32-ките 1440п е странно, основно моделите са с curved екрани ако искаш и висок рефреш рейт. Брат ми се предаде и си взе такъв и по принцип е доволен

Аз лично все още се чудя.  Резолюцията я свързвам с размера на монитора, важен ми е ППИ, за да не ми се налага да ползвам зуума на windows.

Държи се много досадно, и направо си лагва когато имаш лаптоп на 100% зуум и монитор на 150% примерно. Заради това и се отказах от малки монитори на 4К, една 28-цата директно я върнах след няколко дена мъчене. В моят случай към мониторите ми е вързан десктопа, но също и докинг стейшъна на лаптопите. 

 

Защо маковете не могат да имат нормална клавиатура, докато намеря отново къде му е "ю"-то ... 

 

Link to comment
Share on other sites

Майтап, от бързане да сложа новия 5800X, забравих да ъпдейтна БИОС-а на дъното и естествено след смяната нямаше "говор и картина". Добре, че дъното поддържа ъпдейт на БИОС-а без процесор, та хватката се изпълни без проблеми (трябва да се използва не особено голям USB стик, който е форматиран с FAT32, при мен един стар 4GB-ов свърши чудесна работа). Сега съм вече с новия, машината върви като пушка, но трябва да настройвам отново всичко за овърклока в БИОС-а и след това ще видим какви бенчмаркове ще извади. :)

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, RaptoR said:

Разбира се! ПОнеже си мисир! Това ако го направи някой друг ще омисирстваш света хахахаха

От теб по-гоуем Мисир нема, това е ясно на всички. Сега обаче остава да се преборя и с Вируса, който почна да прави странни рестартирания преди дори да почна с пърженето на процесора. Мамка му и Вирус, като че ли обаче  се стабилизира, след като затрих един "quality update". :lol:

 

ПП. Пуснал съм една камара мониторинг глупости за да следя дали ВирОса ще продължи да сгъва след премахването на въпросния джънк и сега забелязвам в HWiNFO64 как едно от ядрата е стигнало чак до 5.05GHz "самонабузвайки" се. На този етап ВирОса засега се държи добре. :punk:lol:

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Godfather said:

От теб по-гоуем Мисир нема, това е ясно на всички.


Пак ли трябва да припомням какъв оксиморон е ти да говориш такива глупости? :laughing1:
Виж там се бори с Вирус 10, нали е толкова стабилен и сигурен... :gangstah:

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2020 at 2:42 AM, Godfather said:

Майтап, от бързане да сложа новия 5800X, забравих да ъпдейтна БИОС-а на дъното и естествено след смяната нямаше "говор и картина". Добре, че дъното поддържа ъпдейт на БИОС-а без процесор, та хватката се изпълни без проблеми (трябва да се използва не особено голям USB стик, който е форматиран с FAT32, при мен един стар 4GB-ов свърши чудесна работа). Сега съм вече с новия, машината върви като пушка, но трябва да настройвам отново всичко за овърклока в БИОС-а и след това ще видим какви бенчмаркове ще извади. :)

 

А каква е идеята от директно "пържене" на новия процесор? Само заради бенчмарка или? Все си мислех, че тея времена са минали.

Link to comment
Share on other sites

 

10 hours ago, RaptoR said:


Пак ли трябва да припомням какъв оксиморон е ти да говориш такива глупости? :laughing1:
Виж там се бори с Вирус 10, нали е толкова стабилен и сигурен... :gangstah:

 

Продължаваш да мисирстваш без да си наясно с много неща. Оказа се, че не е изобщо ВирОса, а смотания БИОС на MSI. :lol:

 

 

2 hours ago, Lucky Luciano said:

 

А каква е идеята от директно "пържене" на новия процесор? Само заради бенчмарка или? Все си мислех, че тея времена са минали.

Ами наистина няма много идея за ръчно пържене. Има т.нар. Precision Boost Overdrive в BIOS-а, който на практика е напълно достатъчен. Както вече споменах, с него новия ми процесор вдига над 5GHz на моменти на някои избрани ядра.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Godfather said:

Продължаваш да мисирстваш без да си наясно с много неща. Оказа се, че не е изобщо ВирОса, а смотания БИОС на MSI. :lol:


Ти каза, че е ВирОса бе, мисир!!! :laughing1:

MSI.... 

eD0eeuA.png

Link to comment
Share on other sites

Ще използвам темата, за да потърся съвет за нещо.

 

Докато играя Overwatch, при липса на движение, фреймовете са около 140-150. На моменти обаче, когато се случват повече неща на екрана, падат до 80, което е осезаемо. Не мога да видя какво е натоварването на CPU и GPU-то, защото CPU-то скача на 100 при влизането в играта и ми се запазва като MAX стойност, което прави замерването безсмислено. Не мога да разбера дали и къде имам ботълнек, или да търся проблема другаде. Уиндоуса го преинсталирах преди 2 седмици, защото имах друг дразнещ проблем, на който така или иначе не намерих решение.

 

Видях някакви опции в биос-а и софтуера на дъното, които споменават ограничаване на консумираната мощ и се чудя дали не ми скопяват процесора, но не мога да намеря от къде да ги проверя. В HWMonitor има няколко различни данни за Power Consumption на процесора.

Link to comment
Share on other sites

Една идея е да провериш работната температура на процесора, графичната карта, и паметите.

Ако някоя от тях пригрява, то е много вероятно работната им честота да падне значително и така да изглежда, че ресурса е винаги натоварен на 100%.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, w00x said:

Ще използвам темата, за да потърся съвет за нещо.

 

Докато играя Overwatch, при липса на движение, фреймовете са около 140-150. На моменти обаче, когато се случват повече неща на екрана, падат до 80, което е осезаемо. Не мога да видя какво е натоварването на CPU и GPU-то, защото CPU-то скача на 100 при влизането в играта и ми се запазва като MAX стойност, което прави замерването безсмислено. Не мога да разбера дали и къде имам ботълнек, или да търся проблема другаде. Уиндоуса го преинсталирах преди 2 седмици, защото имах друг дразнещ проблем, на който така или иначе не намерих решение.

 

Видях някакви опции в биос-а и софтуера на дъното, които споменават ограничаване на консумираната мощ и се чудя дали не ми скопяват процесора, но не мога да намеря от къде да ги проверя. В HWMonitor има няколко различни данни за Power Consumption на процесора.

Защо не закачиш втори монитор и да си извадиш на него каквито статистики и графики ти трябват от Aida64, както съм направил аз на един 15'' екран от стар лаптоп, който съм сложил в кутията зад темперираното стъкло? Така във всеки момент можеш да видиш какво точно е натоварването на процесора дори до отделно ядро.

 

ПП. Една извадка от HWiINFO64, която показва максималната честота (третата колона) от над 5GHz, която достигат някои от ядрата на 5800X - това е само с включен Precision Boost Overdrive в БИОС-а. :)

monitor_dashboard.jpg

PBO-stats.png

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Godfather said:

Защо не закачиш втори монитор и да си извадиш на него каквито статистики и графики ти трябват от Aida64, както съм направил аз на един 15'' екран от стар лаптоп, който съм сложил в кутията зад темперираното стъкло? Така във всеки момент можеш да видиш какво точно е натоварването на процесора дори до отделно ядро.

 

ПП. Една извадка от HWiINFO64, която показва максималната честота (третата колона) от над 5GHz, която достигат някои от ядрата на 5800X - това е само с включен Precision Boost Overdrive в БИОС-а. :)

 

 

Защото не знам кое да следя. Трябва ми някоя програма, която да вади графика за определен период като Resource Monitor-а на Уиндоус, но с повече информация за параметрите. Да видя какви са температурите/херцовете на пиковете и дали някоя друга програма не се бърка точно тогава, за да причинява пиковете. Изобщо херцовете ли да следя или нещо друго? Температурите? Температурите ми са в нормите.

GPU-то (AMD RX 570) е максимум 74 градуса по време на игра (в играта може да си изкараш информацията).

VRAM (4GB) е запълнен на не повече от 50% в най-лошия случай. (и за него има възможност да се наблюдава директно в играта).

 

Сега се сетих, че Xbox Game Bar има точно такъв оувърлей на Task Manager-а в играта и мога да го пробвам, за да видя дали нещо не се напъва там, където не му е работата.

Link to comment
Share on other sites

Видях го като вариант преди 2-3 дни, но не го погледнах. Сега отворих страницата и май има точно това, което ми трябва. Само не е ясно дали всеки пик се отнася към програма/сървис на компютъра, който го причинява или единствено се регистрира на графиката..

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, w00x said:

Видях го като вариант преди 2-3 дни, но не го погледнах. Сега отворих страницата и май има точно това, което ми трябва. Само не е ясно дали всеки пик се отнася към програма/сървис на компютъра, който го причинява или единствено се регистрира на графиката..

Комбинирай го със стандартния таск мениджър, който да сортира приложенията по натоварването на процесора. Така в момент на пик ще видиш какво точно е на върха в класацията. Това на отделен монитор разбира се. 

Link to comment
Share on other sites

Не ми се занимава с отделни монитори, а и не мога да закача стария, защото работи на различна честота от новия. Единия е 60Hz, другия е 165Hz. Не може да има Dual-screen с различни честоти. :)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, w00x said:

Не ми се занимава с отделни монитори, а и не мога да закача стария, защото работи на различна честота от новия. Единия е 60Hz, другия е 165Hz. Не може да има Dual-screen с различни честоти. :)

Това защо точно го реши? Няма проблем различни монитори да вървят на различна честота. В началото като закачих телевизора към компютъра беше се вързал на 30Hz, докато монитора ми е на 60Hz (и в двата случая говорим за 4K резолюция). 

Link to comment
Share on other sites

Така бях чел....

 

Пуснах Афтърбърнъра и като има падове, процесора и видео картата са на 100.

Процесорът обаче показва само 27W консумация на енергия, което ми се струва ниско..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...