Jump to content
BulForum.com

StarCraft 2


Dread Lord

Recommended Posts

Да съм казал някога, че мога да играя теран? За разлика от теб, аз бях играл две игри през живота си с теран, докато при бешр очевадно, че знаеш, какво правиш. Изобщо не трябваше да ти се връзвам на акъла тогава, ама човек си прави заключенията по някой път след като е твърде късно.

Очевидно било, че зная какво правя? Колкото и да ти е странно, която и стратегическа игра да ми дадеш, аз ще знам какво правя, защото съм добър в стратегическите игри, но дори и да не бях, пак щях да те бия, защото със зерг всеки е добър, докато не много хора могат да са добри с теран.

 

Наистина по едно време бях мастърс с протос, но НИКОГА, никога не съм играл повече от 10-на игри със зерг, било в ладър, било на къстъм. Не вярвам дори да съм грандмастър ниво със зерг, сигурно съм среден мастърс със зерг максимум, което се равнява на платинен теран в най-добрия случай, така че определено нито съм знаел какво правя, нито съм имал някакво друго предимство, освен очевидното превъзходство на зерг спрямо теран.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10.1k
  • Created
  • Last Reply

Продължава да ме очарова как близо 500 страници оправдаваш собственото си бездарие с липсата на баланс в играта... How pathetic can you get...

Link to comment
Share on other sites

Продължава да ме очарова как близо 500 страници оправдаваш собственото си бездарие с липсата на баланс в играта... How pathetic can you get...

Чак да съм бездарен, не съм. В сравнение с теб сигурно съм като господ срещу овчица, но все пак е трудно да преглътна как малки деца просто ме стиймролват заради расата си. А теранчетата падаха като брулени сливи, защото при равностойни условия доста често побеждава по-добрият. Не забравяй, бил съм доста грандмастър терани, 1-2-ма протоси, но никога не съм бил зерг. Зергът има твърде много вижън, твърде много работници, твърде лесни за управляване единици. Т'ва е.

Link to comment
Share on other sites

Имам над 90% успеваемост срещу зерг, а теран и протос ме мачкат за добър ден. На мен ли ще ми говориш?!

 

http://www.teamliquid.net/tlpd/hots/players

 

Първо и второ място - терани. Трети и четвърто място - протоси.
Топ 20 - 7 терана, 9 протоса и 4 зерга.
Какво да говорим изобщо?!

Link to comment
Share on other sites

Чак да съм бездарен, не съм...

...но никога не съм бил зерг.

Ми баш бездарен си... Или имаш тежък психологически проблем. Тоест, съдейки от писанията ти - май е второто. Но като всяко типично мрънкало отказваш дори да се замислиш, че може и да е в теб проблема и обвиняваш расата. И търсиш под вола теле само и само да докажеш, че расата е проблема.
Link to comment
Share on other sites

Всъщност лъже - бил е зерги, просто го нерви, че не изисква толкова микро, колкото другите раси. Както и протосите - гинат по-трудно гадовете и пак не се налага чак толкова микро като тераните. То е ясно, че иска SC да стане WC ама Дейвид Ким нещо не му връзва :)

Link to comment
Share on other sites

Всъщност лъже - бил е зерги, просто го нерви, че не изисква толкова микро, колкото другите раси. Както и протосите - гинат по-трудно гадовете и пак не се налага чак толкова микро като тераните. То е ясно, че иска SC да стане WC ама Дейвид Ким нещо не му връзва :)

Никога през живота си не съм бил грандмастър зерг. Ако бях, щяхте да видите фойерверки, карнавали и втора китайска Нова Година.

Link to comment
Share on other sites

Да обобщя статистиката, която liquid е пуснал.

Първи места по турнири от март до декември:
Теран - 14
Протос - 9
Зерг -8
No comment...

Link to comment
Share on other sites

Ами нищо ново... така и трябва да бъде. Теран е нацията, която предоставя най-много ако имаш изключително голям скил. Иначе казано... теран изисква най-много скил, но ако случайно го имаш получаваш най-много бенефитс...в случай, че го нямаш хленчиш здраво заради липсата на равнопоставеност. Това е и причината терана като нация да не е особено популярна сред желаещите да натрупат набързо слава и успехи. Факт е и че в момента почти няма свяно играещ зерг. Лайф и Соулкий са посредствени и е нормално да окапват на полуфинал. Джаедонг си е кажи-речи от тестото на ММА, т.е. единственият май който има смисъл да се споменава.

Аз лично ако не мога да бия някой с теран го бия със зерг и това при положение, че терана ми е майн расата. Просто имам кофти микро а многобройните зергчета просто компенсират това. Факт е, че зерг иска по-малко микро... както отбеляза неведнъж Дядо Мраз.

Това си е лично мнение!

Link to comment
Share on other sites

Това е и смисъла: зерг трябва да е рояк => микрото не е на ниво единици а по-скоро на ниво групи. Протосите следва да са много корави копелета => носят повече на бой пък и повечето имат психични способности повечето та правят какви ли не гадости - там микрото не е до "дърпане и местене" а по-скоро до използването на тези способности. Единствените, които са стреляй-и-бягай са тераните. Оттам и необходимостта на повече микро точно при тях, както и финното им позициониране, което може да промени една и съща битка в изключително голяма степен. Аз поне така я разбирам играта, оттам и мрънкането на бабаЯга, че другите раси са по-лесни, което не е баш така поред мен, но всеки си има гледна точка.

Link to comment
Share on other sites

Ами ако са 3 раси, различни само на външен вид, а не като стил и начин на игра с всяка една, ще е безинтересно :)

Link to comment
Share on other sites

Баба Яга говори не за разлика в стила и начина на игра, каквато действително трябва да има, а за огромни разлики в изискванията откъм скил. Каквито разлики водят до резултати, респективно изводи ясно видими в статистките на грандмастър лигите, а именно че при равен общ брой представители на трите раси във всички лиги, до грандмастър лигите успяват да са изкачат два пъти по-малко терани в сравнение със зерги и с протоси ! Защо ? Не е ли очевидно ?

 

За мен това е кристално ясно нарушение на fair play принципа. Все едно на една част от лекоатлетите да им вържат една торбичка цимент на гърба, за да е по-интересно, или пък щото са по-яки или по-умели !!! И да някои играчи с great skills ще успеят да са равни с останалите, но какво от това ?

 

Т.е. нека всичко друго да е различно, но да искаш от едни състезатели в пъти повече труд, усилия, умения и др., за да са равни на останалите е някак сгрешено.

И ако някой нещо не разбира, да прочете пак поста на basten.

 

П.П. Между другото мините значително компенсираха разликата в изисквания скил от зергите в ТвЗ, но тя /разликата/ все още е в пъти.

Link to comment
Share on other sites

Ами извода е прост. Бабата просто няма нужните качества, за да играе Теран на високо ниво. И в broodwar беше така - в по средните ранкове тераните не бяха особено силни, докато на високо равнище просто нямаха равни. Статистиката показва, че и в SC2 е така. И не разбирам що толкова се мрънка. FIFA да не би да съобразява правилата си спрямо отбори като Любимец или Пирин Гоце Делчев? Разбира се, че основен приоритет на баланса ще са турнирите на високо ниво, а не емоционалните проблеми на лабилните психически mid-league теранчета...

Link to comment
Share on other sites

Ами извода е прост. Бабата просто няма нужните качества, за да играе Теран на високо ниво. И в broodwar беше така - в по средните ранкове тераните не бяха особено силни, докато на високо равнище просто нямаха равни. Статистиката показва, че и в SC2 е така. И не разбирам що толкова се мрънка. FIFA да не би да съобразява правилата си спрямо отбори като Любимец или Пирин Гоце Делчев? Разбира се, че основен приоритет на баланса ще са турнирите на високо ниво, а не емоционалните проблеми на лабилните психически mid-league теранчета...

 

Антарес, точно щото Фифа не се съобразява с нивото на скила на играчите в "Любимец или Пирин Гоце Делчев", същият принцип трябва да бъде приложен и тук. А именно равен старт, равни условия за всички, за да могат да изпъкнат тия с повече скил. Точно това е което е нарушено.

Все едно ФИФА/Близ/, да направят така, че да могат и отбори като Любимец и Пирин Гоце Делчев /европейски и американски зерги и протоси/ да играят във висшите лиги /ГСЛ и др./ и да са равностойни на най-добрите като Барселона и Манчестър /на корейците Бомбър, ММА, Тейджа и др./...

 

Както всъщност Близ са направили, за разлика от FIFA !

Link to comment
Share on other sites

За да има равен старт и равни условия за всички, трябва да има отделни турнири за ZvZ, PvP и TvT - само така може да се гарантира, че само уменията на играчите са от значение.

 

Според мен по-добро сравнение са моторните спортове. Да вземем World Touring Car Championship - там участват BMW, Chevrolet, SEAT и др. Има строги изисквания и ограничения за конструкцията и пърформънса на автомобилите (напр. максимален обем на двигателя от 2 л), но всеки производител се отличава със свои технологии и тънкости (и съответно може да извлече повече или по-малко от въпросния двулитров двигател). Отделно са уменията на пилотите. 

 

Идеята ми е, че при състезания, в които не използваш само и единствено собственото си тяло или еднакви предмети за всички (напр. "камъните" в кърлинга), няма как да се гарантира идеален равен старт за всички.

Link to comment
Share on other sites

Ами извода е прост. Бабата просто няма нужните качества, за да играе Теран на високо ниво. И в broodwar беше така - в по средните ранкове тераните не бяха особено силни, докато на високо равнище просто нямаха равни. Статистиката показва, че и в SC2 е така. И не разбирам що толкова се мрънка. FIFA да не би да съобразява правилата си спрямо отбори като Любимец или Пирин Гоце Делчев? Разбира се, че основен приоритет на баланса ще са турнирите на високо ниво, а не емоционалните проблеми на лабилните психически mid-league теранчета...

Мид лийг съм в момента, но като играех сериозно, имах два акаунта в мастърс, което е топ 4-5% от играчите. Но не е това проблемът. Проблемът е, че зергите и протосите, които са в мойта лига, са много по-слаби като механика от мен, но въпреки това имат 50-50 шанс да ме бият, ако им играя с теран. Обаче ако и аз играя протос срещу протос примерно, шансът е близо 80%, беше даже и повече, да го бия, защото механикс уайз аз съм в пъти по-добър от него. Може да имам само 120 - 150 апм (в днешно време е по-ниско), но по време на битки в ърли и мид гейм просто смазвам в мирър мечъповете. Което ме докарва пак до извода ми:

 

Протос е уникално много по-лесен от теран в мастърс. Ако ми скимне, мога да изкуцукам някакъв чийз, и в 90% от случаите ще го размажа, било то зерг, протос или теран. С теран обаче, в мастърс и срещу зерг или протос, е все едно пиян да се изправиш срещу професионален боксьор: пак имаш някакъв шанс, но общо, взето - най-вероятно нещата ще приключат доста бързо, доста кърваво, и определено не в твоя полза. Ако протоският ти опонент си изкара от гъза някакъв чийз, ти трябва да си подготвен точно за този (от 10 други възможни), и ако не си, мъртъв си. Ако зергът насреща реши да направи чийз и ти си тръгнал за еко билд, мъртъв си (зергският чийз включва 10 бейна да бутнат там някакви депа и бараки, и после а муув с лингите). Ако не тръгнеш за еко билд, а той играе за еко билд, мъртъв си. Ако и двамата сте с еко билд, той е напред с 25 работника до 8-та минута, и той е с доста голямо предимство. Ако не излезнеш от базата си и не го харасваш, си мъртъв. Ако излезнеш твърде рано и си загубиш харасинг юнитите, той се успокоява, хваща още 1 база, прави 32 дрона отгоре и я сачурейтва на един ларва цикъл, съответно ти губиш играта. Няма правилно решение срещу зерг, освен да направиш всичко без грешка. Всяка грешка е равносилна на изгубена игра, или трябва да се надяваш да набие 30 бейнлинга на 3 мини и да ти върже мините да ги уцелят. 

Link to comment
Share on other sites

Май с теб говорим едно и също. В средните нива на играта теран е по-слаб. Във високите етажи - където са истинските майстори - терана предлага арсенал, с който другите раси трудно се справят. И един мид-лийг играч ще каже терана е слаб, докато един сенсей, айде, да е на корейски, "сасоним", ще каже, че теран е имба. И е нормално Близ да обръщат повече внимание на топ играчите, които се изхранват с това, и които привличат по 10-15k зрители в Twitch, а не с пациент като мен, дето цъка час-два вечерно време, след като гаджето е заспало...

Link to comment
Share on other sites

Май с теб говорим едно и също. В средните нива на играта теран е по-слаб. Във високите етажи - където са истинските майстори - терана предлага арсенал, с който другите раси трудно се справят. И един мид-лийг играч ще каже терана е слаб, докато един сенсей, айде, да е на корейски, "сасоним", ще каже, че теран е имба. И е нормално Близ да обръщат повече внимание на топ играчите, които се изхранват с това, и които привличат по 10-15k зрители в Twitch, а не с пациент като мен, дето цъка час-два вечерно време, след като гаджето е заспало...

С тази разлика, че за да си от тези хора, които могат да играят с теран и да го правят имба, трябва да си в топ 100 в света. Много е завишен този праг. Трябва да е по-нисък.

Link to comment
Share on other sites

Проблемът е, че зергите и протосите, които са в мойта лига, са много по-слаби като механика от мен, но въпреки това имат 50-50 шанс да ме бият, ако им играя с теран. Обаче ако и аз играя протос срещу протос примерно, шансът е близо 80%, беше даже и повече, да го бия, защото механикс уайз аз съм в пъти по-добър от него.

Това си мислиш ти. Така като те чета почвам да си мисля, че протос някак ти се удава повече, докато теран ти идва "куц" и просто не е "твоята" раса. Не отричам, че протосите имат невероятни възможности и ти дават възможност да правиш една камара гадости и то със всичките ти юнити - то не е телепортирне, блокиране на рампи, стормове и фийдбек и прочее ужасии с които много хитро можеш да прецакаш многократно по-голяма армия. Докато с теран разчиташ основно на позициониране на юнитите и използването на техния обхват по най-добър начин. Имаш само 2 юнита с малко повече "магии" и това е. Въпреки че точно тези пък 2 юнита са абсолютно нечестни според други хора, но да не изпадаме в подробности :)

 

Мисълта ми беше, че щом една раса ти е толкова по-лесна от друга, просто цялата ти настройка и т.н. явно е различна и едната раса ти идва отръки, а другата не. По време на бетата съм играл random и честно казано най-много печелих с теран... то аз основно с разни чийз-ове ги омазвах докато партньора ми удържаше първите напъни или ги тормозеше да ми спечели време или да ги разсее докато аз се налея или с 10 рийпъра или с 4-5 баншита. Докато зерг колкото и пъти да съм се опитвал да играя - ми не ми идва отръки и това е. Чат-пат взема някоя игра и то само на някой очевидно по-слаб от мен при това я взимам на кантар... Докато протос ми е кеф да играя - такива гадости мога да извъртя при това дори с първите юнити...

Link to comment
Share on other sites

Ми..не...протос е а муув със зелотите и колосите, и спамене на сторм... ако нацелиш хубави стормове, край с играта. Теран е хиляди пъти повече действия, ХИЛЯДИ. Трябва постоянно да се движиш, да използваш стим, сплит, додж, медиваците с бърнър, викингите да бягат от стормовете и да фокусират колосите, гоустовете да снайпват/емпв-ат....как да ти кажа...доста по-трудно е.

 

Нормално е протос да ми е по-лесен от теран, при това не защото съм протос по душа, и, видиш ли, протос ми идва отвътре, ами просто защото протос е по-лесната раса. Все едно да казваш, че стрелям по-добре с модерен автоматичен снайпер, отколкото с мускет, защото снайперът ми е в кръвта. Просто протос е много по-лесен:

 

FFjSH2F.gif

Link to comment
Share on other sites

Да бе, то щото с протос не трябва да следиш на стокърите да ги блинкваш назад полу-умрелите, да гледаш да не тръгнат напред темпларите, да слагаш навреме forcefield със сентритата за да разделиш марините и мародерите, щото инак налеят ли се централно и стимнат си загинал. Да следиш да не ти тресне EMP на цялата армия директно и да имаш обзървър под ръка и то където трябва, защото то не е като sweep-ването - когато и както ти е кеф да си го направиш и да хванеш баншитата. Хайде да не е чак толкова голяма разликата в скила както я изкарваш?

Link to comment
Share on other sites

Ако с протос успяваш единствено с a-move да изнасяш опонентите си - то значи наистина са зле. От което идва и извода, че с теран си вероятно адски куц :) И може би е крайно време да разбереш, че това не е warcraft и че играта не свършва с unit control...
Ти май не си играл BroodWar?

Link to comment
Share on other sites

Ако с протос успяваш единствено с a-move да изнасяш опонентите си - то значи наистина са зле. От което идва и извода, че с теран си вероятно адски куц :) И може би е крайно време да разбереш, че това не е warcraft и че играта не свършва с unit control...

Ти май не си играл BroodWar?

Еми мастърс протос, да не би да се изисква микроване? А муув на зелотите. А за брууд уар, просто не ми говори. Това е най-добрата и балансирана игра в света, и там поне разбирам защо съм загубил.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...