Jump to content
BulForum.com

Носталгията по миналото


ikin

Recommended Posts

:) Тамън ми стана интересна темата и започнах да я чета и...

 

стигнах до постовете на Дедо и на Теди :lol: ... и се отказах. Ще пробвам пак някоя ваканция.

Хаха, ми прескачай, важното е да оплюем и единия и другия строй :bgrin: . Едва ли ще пропуснеш кой знае какво пропускайки наште постове :) .

 

...И да допълня, че 90 -и и нагоре набор, след 10-20 години същите работи ще разправят за тяхното детство. Как хубаво било и как сегашните "бастуни" никакво детство нямат.

Абсолютно, и това мислех да вметна в някой от романите си :bgrin: .

Това ще стане, защото положението ще става още по-зле, и затова ще имат какво да разказват на техните деца, за съжаление.

Link to comment
Share on other sites

и понеже плановата икономика е ужасно неефективно нещо, затова китай в момента е икономическа суперсила. ама там на човека също не гледат като на индивид, а като на ресурс. хванат някой наглец (уредил любовницата с порше на държавни разноски примерно) - публична екзекуция на всички замесени и се приключва с въпроса. имат предостатъчно матриал да запълнят липсите.

Това липсва и при нас и е основен проблем - да се изловят и накажат сурово големите фигури на прехода. Както и да се гледа, явно трябва да почерпим от техния опит. Такова безобразие и такъв рак може само да се изреже. Калпави закони и конституция, наред с неспазването им = това, до което стигнахме. А ограбените и изпрани милиарди вече няма кой да върне, за съжаление. А сме тръгнали надолу мощно, и просто засилката е толкова мощна, че и 10г. напред няма да се стабилизираме до нормални нива дори ако сега се тръгне в правилна посока.

като е толкова хубаво положението в момента, дядо, ти що не работиш за местни клиенти? да не би да нямат достатъчно пари да си позволят услугите ти?

тайно мислех да задам подобен въпрос :) . То е ясно. От местни клиенти само главоболия ще има. От друга страна той РАБОТИ И с местни клиенти. Но не и с разни дребни фирмички или единични такива, които се циганят до дупка и на него му писва.

Но никой не отказва големите суми да работи за чужди клиенти ;) . Това го правят хора от много държави. По-бедни/калпави и по-богати/устроени държави винаги е имало. Въпроса е в степента.

 

Да извиняват всички ако съм бил по-сгорещен, особено Дядомраз, просто като стане дума за справедливост в обществото и в прехода, настръхвам като гледам какво стана с нашите бащи и майки. Че децата на всичките ми почти, познати, ги няма вече в българия, а са по света. Имам 2-3ма от приятелите ми тук само. И когато си идват чат пат, направо не спират да се удивляват в какво ГЕТО стъпват тук и как са могли да живеят в тоя УЖАС, наречен държава. И нямат търпение да си тръгнат. Да "си тръгнат" в другата държава, колко жалко звучи само. За какво си говорим тогава.

Link to comment
Share on other sites

Всеизвестен факт е, че в наши дни е доста трудно да си намериш хубава работа, ако нямаш някой зад гърба си. Хора без компетенции, без образование или такива, които са си купили дипломите, вървят напред заради протекциите, които имат. Много честно, нали?

 

Един вид - никаква разлика. Така си беше и през 80те години

 

дядо, ти що не работиш за местни клиенти? да не би да нямат достатъчно пари да си позволят услугите ти?

 

Работя че и съм се оплаквал как едните не са си плащали от година насам но не престават да имат претенции

 

А китайците са над 1 милиард. Ако им беше акъла на място нямаше да са икономическа суперсила ами всички щяхме да им козируваме а американците и руснаците щяха да им ближат задниците но това си е научна фантастика вече

Link to comment
Share on other sites

То 1 милиард китайци така се управляват..

Ако всеки реши да има собствено мнение по всеки въпрос, какво ще стане... :bgrin:

 

"тези примери показват че явно не ни е била виновна "системата" или "партията" или някой друг виртуален субект. и при двата вида системи. хората са. "

- Мда, лош матриал сме :) . Или просто винаги сме били в такива условия, 7 милиона прост народец, върху който винаги е имало големи натиски от различни сили, или турски, руски, всякакви. Винаги е имало и ще има и обективни фактори, които да влияят, не е Само "хората" сами по себе си.

Link to comment
Share on other sites

Като гледам 4-5 видимо интелегентни хора обсъждат какви са приблемите в съвременна България, останалите 99% сега са в някоя кръчма да се нарежат като за последно, защото всеки знае, че петък е ден на майстора и никой не му пука за нищо, важното е "пиини и ядини да има, някоя и друга песен на Пресвала" и това е. А и да напсуват на всяка новинарска емисия в оказания ред: Симеон Дянков, произволна институция която репортерите са решили да кажат, че има проблем, и престъпниците и корупцията, 20 секундно възхищение на 50 сантиметровата ръка на Бат Бойко и това как храни журналистите и после по оказания по-горе ред...

Link to comment
Share on other sites

Огромната част от престъпленията стават естествено скрито от масата хора и от журналисти и медии, та няма как да се знаят всички. Обаче ти стига един поглед на черноморието, на колите и яхтите за милиони лева на една мутра или мазен бизнесмен с тъмен отенък, да разговаряш с хора, имали взимане даване с бившите силови холдинги, и вече не е и нужно да ти казват медиите каквото и да било. Медиите е ясно, че показват каквото си решат и гледат да имат рейтинг (то това е нормално по принцип), но има ли нещо хубаво в тази страна, което да се отразява вече?! Вижте произволни новини по по-гледаемите телевизии, и от 20 минути предаване 19 са за проблеми и неразрешения, останалите са някакви смешни или глупави новини или хроника, и то предимно от различни части на света, а не у нас. Останалото са абсолютно безумни и малоумни ТВ игри и предавания с раздаване на пари от въртене на колела и чакръци, или как да съберат SMS-ите на простите хора с надеждата да спечелят някой боклук за 500-1000 лв и накрая в над 50% от тия игри "наградата" отива незнайно в кого, пак щото контрол и правила йок.

Еми как на черното да кажат бяло ся.

Link to comment
Share on other sites

Като гледам 4-5 видимо интелегентни хора обсъждат какви са приблемите в съвременна България, останалите 99% сега са в някоя кръчма да се нарежат като за последно, защото всеки знае, че петък е ден на майстора и никой не му пука за нищо, важното е "пиини и ядини да има, някоя и друга песен на Пресвала" и това е. А и да напсуват на всяка новинарска емисия в оказания ред: Симеон Дянков, произволна институция която репортерите са решили да кажат, че има проблем, и престъпниците и корупцията, 20 секундно възхищение на 50 сантиметровата ръка на Бат Бойко и това как храни журналистите и после по оказания по-горе ред...

Радвам се, че не съм от тези, които сега са в кръчмата и не от тези, които превърнаха цяла България в едно голямо подобие на долнопробна кръчма...

П.П На Новини и медии не вярвам много. Обективност отдавна е непозната дума...

П.П2 Аз спирам до тук. Твърде голямо отклонение от темата стана...

Link to comment
Share on other sites

така кат са ти по-наблизо дали откриваш разликите?

 

Не работя на заплата. Ей там е разликата. И парите които имам да получавам съм сигурен че ще си ги получа и още ще взема в бъдеще. Просто е "стратегически клиент това". Отделно това които съм получил до момента не е малко за да им "отпусна кредит" един вид. Освен това са полу-държавна организация. Мрънкам си че имам да плащам ДДС заради фактурите които по договор редовно трябва да им пиша ама да съм гледал като съм подписвал договора. Но пак подчертавам - това не е трудов договор и не работя на заплата. Огромна разлика.

 

 

за китайците още не е ясно дали няма да надупят другите "суперсили".

ставаше дума за друго. там системата също като едно време тук гледа на хората като на заменим ресурс. в техния случай почти неизчерпаем. събитията през последните години показват че това е икономически ефективно.

 

Така е. А робския труд е още по-икономически ефективен.

 

 

вече сме в европейския съюз, румънците при подобни на нашите условия развиват доста по-добра социална политика.в същата световна криза.

за здравеопазването на франция, англия и италия легендите са всеизвестни и всъщност не са легенди - истина са си. явно други страни успяват да развият икономиката си при подобни на нашите условия и въпреки че са демократични държави да развиват успешна социална политика.

тези примери показват че явно не ни е била виновна "системата" или "партията" или някой друг виртуален субект. и при двата вида системи. хората са.

 

Раликата е в корупцията която и преди и сега си я има. И в хората...

 

Пак осрахте хубавата тема....

 

Ъхъ... съжалявам просто не мога да се сдържа като тръгне някой да говори колко хубаво било по времето на социализЪма и как имало хляб за народа и никой не бил гладен. Само Harlem липсва да ни обясни как БСП ако вземе властта и ще ни нахрани всички.

 

 

Иначе и аз си спомням с умиление как карах колело в една градинка пред блока, как имаше градинки и чешмички от които пиехме вода, как имаше горичка с много дървета около гребната база, как нямаше задръствания и колко по-бавен беше живота и най-вече как бях дете и не ми пукаше за нищо нито ме чакаха хиляда задачи нито ми мрънкаха "кога ще стане еди какво си, това и онова защо още не е готово" и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Пак осрахте хубавата тема....

Нямаше ме няколко дена, но смятам да помогна за пълното осиране biggrin.gif

 

Факт е, че преди 20 години не всичко е било розово......Предпочитам да живея без всички модерни неща около себе си, но да знам, че ще живея спокойно, че държавата ми ще ме защити, че ще се погрижи за мен, а не, че ще прави всичко възможно, за да ме прогони!

Розово е било за масите, които си живеят кротко според режима и са съгласни със всичко. В противен случай държавата щеше да се "погрижи" за теб да не си сред обществото, а по затворите, в по-добрия случай щяха да те изселят в някакво затънтено село да си цял живот в ТКЗС-то или пък някъде с циганите на най-вредната работа...

Роден съм малко преди края на комунизма и нямам наблюдения, но познавам хора и съм чувал за други, на които им са се случвали неща като горните. Баща ми е бил отстранен от полицията ей така без причина и чак наскоро разбра, че някакъв далечен роднина на дядо ми имал проблеми с властта и затова са го махнали преди 25год. Или пък на еди кой си чичо му бил партизанин, той ще бъде изключен от университета и ще работи само мръсна работа по заводите...

 

Да си представим, че живееш преди 30 години.

Чуваш от различни места, че някъде хората могат да псуват колкото си искат управляващите, а ти не; слушат каквото искат - кеф ти метъл, кеф ти диско, а ти можеш да слушаш само лили иванова и тоника сЪвЪ; гледат японски цветни телевизори и слушат цд-та, а ти гледаш юностЬ и слушаш ВЕФ; купуват си всичко по всяко време без да се редят на опашки от сутринта, а ти висиш с часове; купуват си мерцедеси ако имат пари, ти и да имаш чакаш 10 години и накрая вземаш кола модел 60та, която след още 10год. е изгнила, щото изработката не струва; ползват модерни 286 компютри, а ти ако имаш късмет - Правец 8Д с касета... след всичко това дали не би искала и тук да е така или предпочиташ всичко да е с години назад и ограничено по калъп, само и само да ти е "спокойно". На всичкото отгоре трябва да мислиш, че комунизма е велик изобщо това ти е не идеология, ами направо религия.

 

Не оспорвам всичко положително - това, че е имало повече работа, храната е била истинска, престъпниците са били където трябва и тн, но смятам, че положението изобщо не е било добро, както и сега не е (и никога няма да бъде и май все по-зле ще става...)

 

просто не мога да се сдържа като тръгне някой да говори колко хубаво било по времето на социализЪма и как имало хляб за народа и никой не бил гладен.

И мен много ме дразни някой като е живял добре някога и това излиза, че е най-доброто време в историята.

Link to comment
Share on other sites

Розово е било за масите, които си живеят кротко според режима и са съгласни със всичко.

 

Щото сега е по-различно,а ? Само дето сега не е розово.

Link to comment
Share on other sites

To и преди не е било розово просто по телевизията така са разправяли... сега пък като във вица - по телевизията говорителите на новините излизат, казват ти добър вечер и после половин час ти обясняват защо тя не е такава.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Който помни " Котешките езичета " да знае къде може да се намери нещо подобно сега ?

Преди година гледах да ги продават в едно магазинче до Четвъртък пазара КАРТА

Като се тръгва от онази 20-30 годишна бензиностанция към пазара, вървиш от дясната страна и няма как да го пропуснеш ;)

 

ЕДИТ: maps-a не дава нещо линка затова уточнявам, че улицата е Ангел Кънчев

Link to comment
Share on other sites

Преди месец или два си купих в един от магазините - Била, Сани или Кауфланд. Продават се, само си потърси. Не са някаква супер дефицитна стока.

Link to comment
Share on other sites

A "оризовите ядки/семки" помните ли? В онези прозрачните пакетчета. Светло кафеви на цвят. Ебахти и кефа бяха. Никъде ги няма вече.

Link to comment
Share on other sites

host, не чопли стари рани!

Обожавах ги тея ядки. Ако знаеш как обикалях като наркоман да си намеря някъде.

Сега слаба компенсация ми е царевицата, дето я продават с разните други ядки. Ако някой от производителите на ядки вземе да да ги пусне наново.... Трябва да пишем на някой от големите да пробва.

Link to comment
Share on other sites

Точно в момента тече рекламата на "Какино Тане" а.к.а - оризови ядки.... Явно някой се е сетил отново да започне да ги произвежда.

Link to comment
Share on other sites

Ахм и аз потърсих в нета. Ако има нейде из Плд или по пътя за първомайско утре ще купя да видя дали са същите.

Link to comment
Share on other sites

Сега като казахте и видях, че фирмата ги предлага в магазин на 100 метра от офиса. На обяд тръгвам на разузнаване, така и така ще ходя към Гранд-а.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...