Jump to content
BulForum.com

N3 / Vivacom


Recommended Posts

Според speed test (който смятам за добра извадка)

 

15y6ub.jpg

 

Дава ясна картинка за осреднения трафик, никой не спори за технологиите в различните страни, но си мисля, че спрямо трафик, скорости и цена може и да сме на върха, пак повтарям, не говорим за технологии.

Edited by vinyl_master
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 7.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

....

 

Дава ясна картинка за осреднения трафик, никой не спори за технологиите в различните страни, но си мисля, че спрямо трафик, скорости и цена може и да сме на върха, пак повтарям, не говорим за технологии.

 

ами точно напротив.

в България по нищо не отстъпваме по технологии , на никой !

вече има развити пасивни (PON - СпектърНет) и активни (Cooolbox) оптични мрежи

Docsis 3.0 също се използва вече...

и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Пак се почна с меренето на чурки. Хайде някой да ми покаже за какво му ТРЯБВАТ 100 мбита ама наистина да му трябват за да си върши работата а не за да си сваля музика и филми. Моля някой да ми обясни, защото сигурно съм тъп и не се сещам и за мен продължава 1мбит да е достатъчен да си върша работата със сървърите които пипам на другия континент. Досега точно 5 пъти ми се е налагало да прехвърлям гигабайти информация и то донякъде от мързел защото беше по-лесно да подкарам едно нещо на виртуална машина на моя компютър и после да пратя image-a там отколкото да го глася отдалечено

Link to comment
Share on other sites

Целта не е да мерим нещо, въпроса беше, какво се предлага в страната и какво се предлага в света, най-вече съотношението цена/трафик. Доколкото за големите скорости и аз не съм на такава :D

 

ами точно напротив.

в България по нищо не отстъпваме по технологии , на никой !

вече има развити пасивни (PON - СпектърНет) и активни (Cooolbox) оптични мрежи

Docsis 3.0 също се използва вече...

и т.н.

 

Говорих за осреднената картинка в страната това, че има 1-2 доставчика с нови технологии не означава, че сме на гребена на технологиите. За новите технологии може да се допитаме до furiozo или netroobg.

Edited by vinyl_master
Link to comment
Share on other sites

В този форум всеки се хваща за буквата (или липсата на такава някъде), въпреки че в огромната час от случаите е кристално ясно какво се има предвид по премълчаване.

Пример:

"Вижте че в чужбина нета им колко им е по-лош нета от на нас"

Реакция:

"Ааа, пич, не говори глупости, живял ли си в Япония да видиш че е по-добър при еди кой си доставчик".

No comment.

(Затова и тръгват разни безсмислени спорове повсеместно по темите).

Link to comment
Share on other sites

Пак се почна с меренето на чурки. Хайде някой да ми покаже за какво му ТРЯБВАТ 100 мбита ама наистина да му трябват за да си върши работата а не за да си сваля музика и филми. Моля някой да ми обясни, защото сигурно съм тъп и не се сещам и за мен продължава 1мбит да е достатъчен да си върша работата със сървърите които пипам на другия континент. Досега точно 5 пъти ми се е налагало да прехвърлям гигабайти информация и то донякъде от мързел защото беше по-лесно да подкарам едно нещо на виртуална машина на моя компютър и после да пратя image-a там отколкото да го глася отдалечено

 

напълно си прав :) 100Мбит-а ти трябват в около 0.001% от времето или по-малко

и айде да не е 1Мбит , но няколко Мбит-а са си напълно достатъчни за 90% от случаите

 

Целта не е да мерим нещо, въпроса беше, какво се предлага в страната и какво се предлага в света, най-вече съотношението цена/трафик. Доколкото за големите скорости и аз не съм на такава :D

 

 

 

Говорих за осреднената картинка в страната това, че има 1-2 доставчика с нови технологии не означава, че сме на гребена на технологиите. За новите технологии може да се допитаме до furiozo или netroobg.

 

да, осреднената картинка в БГ е че преобладават ЛАН-овете... което не е мн за хвалене

ЛАН не е добър вариант , но пък е много евтин

за БГ мисля че идеалния вариант е FTTB

 

извинявам се на furiozo че му нафлудихме темата :)

Link to comment
Share on other sites

Говорих за осреднената картинка в страната това, че има 1-2 доставчика с нови технологии не означава, че сме на гребена на технологиите. За новите технологии може да се допитаме до furiozo или netroobg.

 

точно обратното :) ако се вземе под предвид съотношение на хора ползващи интернет/скорост която имат, ще сме може би в топ5, ако не и топ3 ( поради това, че малък брой хора ползат интернет и голяма част от тях са към някой от лановете, които ги има така масово разпространение почти само при нас )

 

ЛАН не е добър вариант , но пък е много евтин

за БГ мисля че идеалния вариант е FTTB

 

И тук не съм съгласен, оптиката излиза много по-евтино, да не говорим за предимствата които дава пред UTP.

Edited by pcworm
Link to comment
Share on other sites

Еми у нас пиратството и свободното време у децата да теглят филми и музика преобладава мощно. За друго високи скорости почти не са нужни, като тия у нас. Затова имаме такива скорости. Ако нямаше пиратство в такива колосални мащаби, и 5 мбита щяха да стигат на всички. Разбира се, винаги има изключения, които си вършат и работа и им са нужни по-големи скорости.

1мбит наистина е малко дори да си отваряш повечето сайтове пъргаво и бързо, но айде, 10 мбита са предостатъчно за каквото и да правиш.

Как живеят на запад, в Америка и другаде.. Еми живеят, даже по-качествено от нас.

Но и не мисля, че като технологии сме по-назад, ЛАН-а може да е всякакъв, но очевидно си е стабилен достатъчно (или поне може), а мен ме интересува основно стабилност, добри скорости че да не чакам много, добър пинг (да видим пинговете на чужденците с не-ЛАН доставчици), пък че било ЛАН, през оная работа ми е. Fiber е по-добре несъмнено, но където има има.

Българите не сме по-некачествени като способности хора от другите страни, ако се заемем с нещо, можем да го направим не по-зле. Проблемът ни е нещо в семето, в историята, в отчаянието и сме в един затворен кръг много десетилетия и столетия, от който излизането за мен е само едно - България да спре да съществува, да се пръснем по света, ще сме много по-полезни и на себе си и на другите.

Да, гордеем се с хубав нет, ама то е същото като фалшиувата гордост че сме имали най-добрите информатици, спортисти, резултати от олипмипади. И какво накрая? Пак ... в дивия. Всеки поединично се спаси навън някак.

Аз примерно като тегля филми, да не би да ги гледам, събрал съм сигурно половин терабайт филми за 2-3 години, така и няма кога да ги гледам вече. Тегля, защото може, защото е бързо, защото ми харесва филма и да го имам за гледане в бъдеще. Това прави ли ни по-щастливи от чужденец, който не тегли филми? Хубаво, имаме супер нет, ама използваме ли го в наша полза - отговорът е Не. Поне на пръв поглед. С такъв нет можем да станем водеща сила в куп приложения, да накараме света да ни завижда, че така сме имали основа за създаване на нови технологии, възползващи се от бързия нет, при добра стратегия на цялото общество и управление, можехме да да станем ... "нация техническа",ама наистина. Нищо не става обаче, както винаги. Сега, като имаме 90 мбита нет, макар и български, накъде вече?

Сори, че малко песимистично звуча, и че се изтървах с офтопика.

Link to comment
Share on other sites

Не си споменал периода на прекъсването и кога си се обаждал, та не мога да кажа защо се е получило.

Иначе проблеми имаше доста, заради спирания на тока/токови удари, а също и заради някаква дефектна партида захранвания на медийни конвертори които създават доста проблеми последните седмици. С медийните проблема вярвам ще се отстрани скоро, а за тока плана е с развитието на мрежата все по-голяма част от нея да е подсигурена с UPS-и.

Ако трябва да пердполагам защо не ти е вдигано на телефоните - или е било късно през ноща или си улучвал моменти в които са звъняли много хора и е било невъзможно да се вдигне на всички.

 

 

а сега си представете н3 с 2-3к абонати, според мен няма ЛАН който да е стабилен по време на бури и тн. качеството при него според мен зависи от броя на техниците работещи по отстраняването на авариите след токови удари бури и тн

Edited by FuRyFoX
Link to comment
Share on other sites

много е добър интернетът ни за това навсякъде пише 100Мб/с а реално се оказва че това е оптималната скорост с някой локален компютър а реално почти винаги излиза че международният е около 10 пъти по-бавен от БГ пееринга за която изненада никой не ни уведумява, а всъщност има доста още какво да се изисква от международният като стабилност, пинг и т.н.

И стига сте сте сравнявали тези оптики.Покритието им надали има повече от 2-3квадратни километра в Пловдив и София.

Давайте за пример и градове като Пазарджик и Ямбол тогава да лъсне голата истина.Щото ако сравнявате най-добрите в L.A, N.Y. , Berlin, London и така нататък от столиците малко ше ви се променят вижданията.

Колкото до спеедтеста - нормално е, всеки си тества локалните скорости и от там идва голямата илюзия че България е центъра на интернет пространството

Link to comment
Share on other sites

Ми и чужденците да си тестват локалните скорости, бе. Те да не би да се тестват само с другия край на света..

А спеедтест е само един от сайтовете, където може да се видят подобни статистики.

20 мегабита международен (макар и европейски), и 8 към Америка примерно, малко ли ти се струва?

Какво за Ямбол, където има ланка, Бг-то и локалите фърчат, външния може да е малко по-зле само.

Където има пиратството, виждаме какво става. Някаква си незнайна Литва там...

Все пак сме малка страна и за размерите си мисля, че сме доста напред в това отношение. LA, NY - те взети поотделно само центъра на града са по-големи от цялата ни страна. Само че в статистиките ние влизаме като страна с нашите няколко милиона, а те влизат като цялата Америка или Русия и т.н. Т.е. колкото и да е нечестно, в сравненията влизат имена на държави, не на градове ;) .

Център сме да, на пиратството поне на Балканите :) .

Link to comment
Share on other sites

извинявам се на furiozo че му нафлудихме темата :)

 

Мисля че няма защо. Според мен на него му е изключително забавно да ни чете глупостите и кой на колко компетентен се прави :lol:

Link to comment
Share on other sites

много е добър интернетът ни за това навсякъде пише 100Мб/с а реално се оказва че това е оптималната скорост с някой локален компютър а реално почти винаги излиза че международният е около 10 пъти по-бавен от БГ пееринга за която изненада никой не ни уведумява, а всъщност има доста още какво да се изисква от международният като стабилност, пинг и т.н.

И стига сте сте сравнявали тези оптики.Покритието им надали има повече от 2-3квадратни километра в Пловдив и София.

Давайте за пример и градове като Пазарджик и Ямбол тогава да лъсне голата истина.Щото ако сравнявате най-добрите в L.A, N.Y. , Berlin, London и така нататък от столиците малко ше ви се променят вижданията.

Колкото до спеедтеста - нормално е, всеки си тества локалните скорости и от там идва голямата илюзия че България е центъра на интернет пространството

 

ей от такива компетенции ми писва ...

айде давай примери от LA, NY, London и да видим ?

БГ не е никакъв център, но и далеч не е последна дупка на кавала!

мина много отдавна времето когато целия международен капацитет на страната беше към 20Мбита ;)

а и ако искаш 100Мбит интернет ще трябва малко повече от 20лв да дадеш ! ;)

иначе за баничарски лафове много ни бива ама като опре работата до пари ...... :ph34r: :)

виж може да питаш в LA за 15$ какво ще ти предложат :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Колкото до спеедтеста - нормално е, всеки си тества локалните скорости и от там идва голямата илюзия че България е центъра на интернет пространството!

Very True!!!

Link to comment
Share on other sites

Самите Eurosport са правили някакви корекции по излъчването си в резултат на които е нямало звук на единия им канал а картината е липсвала за наколко минути на Eurosport 2.

 

Относно дискусията за скоростите по света и у нас ... смятам че реално сме сред първите. А ако мерим съотношението скорост/доход на потребителя най-вероятно сме на върха с голяма преднина.

Също нека да вметна че в някой от страните (Япония, Корея, Финландия) които са по-напред от нас в класацията на speedtest.net става дума за мащабни проекти финансирани от правителствата на съответните страни. Там държавата се грижи добре за ключовите отрасли на икономиката като "Телекомуникации" и инвестират милиарди в инфраструктура. За мен факта че по този параграф можем да се мерим със страна като Япония, най-високотехнологичната икономика в света (втора по големина) е достатъчен за да приемем че изказванията "а па в чужбина да знаете кво е хубаво" не са особено сериозни. И довода за локалността не е особено верен, вече и международните скорости на много доставчици са високи.

Link to comment
Share on other sites

Oтносно дискусията за скоростите по света и у нас ... смятам че реално сме сред първите. А ако мерим съотношението скорост/доход на потребителя най-вероятно сме на върха с голяма преднина.

 

Абсолютно! Туй обаче средностатистическият чалгаджия не може да го вдене. Снощи с Делян дискутирахме подобни теми :laughing:

Link to comment
Share on other sites

може и да си прав ма като ви гледам покритието и имате по 500 абоната ква файда че сте сред най-добрите в света реално като гледам покритието 10-15% в град като Пловдив и София на "най-добрите" изобщо ми се струва че след деситилетие ще покриете град като Пловдив какво остана за останалата част от Бг.

В момента единствено ггбит и евроком имат напълно покритие в Пловдив - кой друг от най-добрите ?

Link to comment
Share on other sites

...

В момента единствено ггбит и евроком имат напълно покритие в Пловдив - кой друг от най-добрите ?

Т.е. причисляваш ггбит и ЕК към "най-добрите"?! Евалла.

Ми значи да не забравяме и БТК за покритието.

А иначе според мен са малко местата, където има само един от тия 2-та, за които спомена. Малко са местата, където да няма нещо по-добро.

Като стана дума, ами ако не Лангейм, то Нетгруп или други подобни мрежообразуватели са покрили по-голямата част от града с т.нар. Лангейм.

Link to comment
Share on other sites

Теди евала винаги съм ти бил голям фен.

Гаров пусна ли DHCP? Ако е - то моля за моите извинения относно изказванията за покритието в предишният ми пост :tongue

Link to comment
Share on other sites

Гаров пусна ли DHCP?

 

Има го от години всъщност... само че както и други DHCP-та ми шашка тъпия рутер но това е друга тема (само че това на ЕК тотално го усмъртяваше и трябваше през няколко часа да го рестартирам докато на Гаров е доста по-културно и само ми разкача ICQ-то но връзка имам

Link to comment
Share on other sites

Има го от години всъщност... само че както и други DHCP-та ми шашка тъпия рутер но това е друга тема (само че това на ЕК тотално го усмъртяваше и трябваше през няколко часа да го рестартирам докато на Гаров е доста по-културно и само ми разкача ICQ-то но връзка имам

Теди, обърка акаунтите.

Link to comment
Share on other sites

. . . Хайде някой да ми покаже за какво му ТРЯБВАТ 100 мбита ама наистина да му трябват за да си върши работата а не за да си сваля музика и филми. Моля някой да ми обясни, защото сигурно съм тъп и не се сещам и за мен продължава 1мбит да е достатъчен да си върша работата със сървърите които пипам на другия континент. . .

Център за наблюдение на фирма с над 25 офиса в страната и средно по 5-6 камери на обект . . .

Link to comment
Share on other sites

  • w00x changed the title to N3 / Vivacom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...