Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

Егати, как осрахте темата при наличието на специална тема за мрежи в другия раздел на форума..

Толкова скучна и суха материя не съм чел от лекциите по старо-английски в университета.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tedy, защо мислиш, че аз не се оглеждам за "зеленото"?

Хвърли един поглед на спецификацията, и виж какво пише:

 

Е да, размерите са по-големи - 23х23х8 см, но са съвсем приемливи

Твоето у-во и на вид изглежда като сапунерка, и без да го гледам, подозирах, че е нискоенергийно. Коментирах поста на ARPAnet основно, и решението с компютър с линукс :) .

Но пак, в контекста на кулбокс и високите скорости, ако не може да качи нормални скорости, не е опция, дори да е без пари, поне според мен. Прекалено голяма е разликата между 280 и 990 :) .

Покрай тия гигабитови скорости, се задава цяла ера и плеяда на рутери, и тяхната мощност за да ги постигат поне близо. Един 1043 щом ги постига близо, останалото общо взето зависи от тежестта на настройките и правилата, които се ползват в дадено по-гъвкаво устройство.

Link to comment
Share on other sites

Гледам вече и на "зеленото", кое колко енергия харчи, и за какви нужди.

Получава се леко балансиране защото спираш да държиш десктопа си 24/7 пуснат. 

Факт е, че аз там си рънвам домашният лаб, не само едно линуксче, съответно комбинирането на функционалност ми идва по-естествено и логично. 

Но разни решения за разни хора. За мен това е решението за последните 12+ години, та затова всичко друго ми изглежда неудобно вече :)) 

Link to comment
Share on other sites

Верно спрете с тоя спам в темата... И аз имам Cent router + transmission + DLNA + една_камара_екстри с година и половина ъптайм ама не се фукам :D

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Аз имам един въпрос към @JoyDay

Как стой въпроса при клиентите в комплексите от затворен тип?Има ли някакви ограничения/пречки за Gbps (евентуално) поради спецификата на мрежата. Имам предвид, че switch-а във входа се "захранва" по F/UTP, а не чрез оптика.

Link to comment
Share on other sites

И аз да се разпиша.

Към момента не мога да вдигна над 700мбит на спеедтест поне (Бг down и up, даже ъпа под Опера качи близо до 800). Явно ботълнек ми е процесора, защото удря ядро на макс, явно и от браузъра и метода на тест. Но човече... 700+ мбита.

Иначе е от браузъра, защото иначе в локална мрежа със същата машина и мрежова карта (вградена), си достига по-близо до скоростите на харддисковете, над 80-90МБ/с.

Интересното е, че и към Европа (Франция) е около 500, а ъплоуда е 130мбит натам (при 100 на хартия)!

На торент... е зле :) . До 30МБ/с и диска (190МБ/с черен WD) е постоянно overloaded. Но то е разбираемо предполагам, заради фрагментираното писане До 45МБ/с като увеличих кеша на 400МБ и първоначално се обърках и свалях торента на бавен хард. 8ГБ филм. Но заради торенти не бих помислил да взимам SSD 2-3 ТБ. Edit: Всъщност се оказа, че доста зависи колко и какви сийдъри има. На други торенти с по 40-50 сийдъра се случва да не минавам и 14МБ/с.

Ще трябва да пробвам от някой на кулбокс да изтегля голям файл да видим (да не е през торент).

Без рутер не ми се занимава да пробвам, ~700мбит е доста повече отколкото по принцип ми трябва, но ъплоуда е често по-важен, а като го гледам...

Но ако не друго, за идеята може да ъпгрейдвам процесор, че тия 700мбит ме глождят да станат поне 900 :) .

 

Остава да си поиграя с рутерборда да подкарам някак dual WAN за идеята (иначе мога да ползвам wan на друг рутер, свързан в мрежата), но не в failover, а с рутинги.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Пожелавам ти ползване без прекъсване.

 

С какъв процесор си?

 

По-назад беше писал 10-на работни дни за включване. Кога им се обади да направиш заявка?

Link to comment
Share on other sites

Има бъг в системата за плащане през сайта на cooolbox

Ако се опиташ да платиш сметка и си пренасочен вече към сайта на борика, после дадеш назад,

примерно за да маркираш да платиш и втората сметка, предната маркирана излиза в статус "В процес на плащане". След което вече не може да се опиташ да я платиш, защото е неактивна.

Link to comment
Share on other sites

Какъв ти е проца? Не се занимавай с глупости! Преди време бях писал, че не мога да вдигна повече от 130мбит, след тов вдигах 850Мбит, сега не повече от 330 - на един и същ хардуер. При торенти е зле - макс 25МБ/Сек 

 

И аз да се разпиша.

Към момента не мога да вдигна над 700мбит на спеедтест поне (Бг down и up, даже ъпа под Опера качи близо до 800). Явно ботълнек ми е процесора, защото удря ядро на макс, явно и от браузъра и метода на тест. Но човече... 700+ мбита.

Иначе е от браузъра, защото иначе в локална мрежа със същата машина и мрежова карта (вградена), си достига по-близо до скоростите на харддисковете, над 80-90МБ/с.

Интересното е, че и към Европа (Франция) е около 500, а ъплоуда е 130мбит натам (при 100 на хартия)!

На торент... е зле :) . До 30МБ/с и диска (190МБ/с черен WD) е постоянно overloaded. Но то е разбираемо предполагам, заради фрагментираното писане До 45МБ/с като увеличих кеша на 400МБ и първоначално се обърках и свалях торента на бавен хард. 8ГБ филм. Но заради торенти не бих помислил да взимам SSD 2-3 ТБ. Edit: Всъщност се оказа, че доста зависи колко и какви сийдъри има. На други торенти с по 40-50 сийдъра се случва да не минавам и 14МБ/с.

Ще трябва да пробвам от някой на кулбокс да изтегля голям файл да видим (да не е през торент).

Без рутер не ми се занимава да пробвам, ~700мбит е доста повече отколкото по принцип ми трябва, но ъплоуда е често по-важен, а като го гледам...

Но ако не друго, за идеята може да ъпгрейдвам процесор, че тия 700мбит ме глождят да станат поне 900 :) .

 

Остава да си поиграя с рутерборда да подкарам някак dual WAN за идеята (иначе мога да ползвам wan на друг рутер, свързан в мрежата), но не в failover, а с рутинги.


 

 

Оказа се бъгавия спийдтест - бета версията...

 

http://beta.speedtest.net/result/5680766288

 

 

5680771226.png

 

5680778350.png

Edited by viiipeer_
Link to comment
Share on other sites

Има бъг в системата за плащане през сайта на cooolbox

Ако се опиташ да платиш сметка и си пренасочен вече към сайта на борика, после дадеш назад,

примерно за да маркираш да платиш и втората сметка, предната маркирана излиза в статус "В процес на плащане". След което вече не може да се опиташ да я платиш, защото е неактивна.

 

Здравейте, @exabyte,

 

Това не е бъг в системата за плащане през My cooolbox. Функционалността е заложена, за да не се дублират плащания.

По другия ви въпрос към нас: при комплекси от затворен тип, в които има медно окабеляване, по принцип не можем да предоставим гигабитова услуга. Изключения могат да бъдат случаи, в които клиентите имат желание и готовност да съдействат за прекарване на оптика.

Link to comment
Share on other sites

И тогава какво правим? Отказваме нови заявки или прекарваме 100 мегабита, но клиента плаща за гигабитова услуга... Усещате ли, че не са ви както трябва нещата?

 

Нека си ги има старите услуги, поне пакетните и който иска, ще си доплаща, който не - не.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Здравейте, @exabyte,

 

Това не е бъг в системата за плащане през My cooolbox. Функционалността е заложена, за да не се дублират плащания.

По другия ви въпрос към нас: при комплекси от затворен тип, в които има медно окабеляване, по принцип не можем да предоставим гигабитова услуга. Изключения могат да бъдат случаи, в които клиентите имат желание и готовност да съдействат за прекарване на оптика.

Как да се дубират, при положение, че аз съм дал "назад" и плащане не е направено?Дори да е предпазна мярка, това означава ли,че един път маркирана като "В процес на плащане", после не може да се плати през сайта ви?

Аз имам желание, дори ще е по-добре за мен. Но ми е малко чудно как ще стане всичко това. Може ли малко повече подробности дори и на ПМ? Принципно трябва да се заяви оглед или как точно седи въпроса?

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Устройството на Cooolbox не ми се нрави по следните причини:

1. Няма възможност за избор на Wi-Fi-канала;

2. В DHCP може да се въведе фиксиран по MAC по-голям адрес от горната граница (напр. 222) и след запис се вижда в списъка. При въвеждане, обаче, на по-малък адрес от долната граница (напр. 99), промяната се приема, но след запис не се вижда...

3. Няма възможност за въвеждане на описание при пренасочване на порт;

4. Не може да се въведе диапазон от портове за пренасочване;

5. При всяка корекция/въвеждане на порт за пренасочване, след запис, устройството рестартира, което води до временно спиране на интернет, телевизия и телефон.

Добавям още една причина, потвърдена във фирмения форум от служител на Cooolbox:

 

По принцип могат да се forward-нат до 8 порта.

Осакатена работа...

Link to comment
Share on other sites

Е, който 8 порта не му стигат, не ползва устройството за рутер :) . Обикновения човек не би ползвал и 1 порт. Всичките недостатъци, които си споменал в своя цитат, наистина са валидни, и аз също не бих ги приел, но не бих и имал предвид това устройство за рутер в мрежата ми.

На мен лично ми дадоха обикновен медиа конвертер с 1 RJ45 изход. Много малка кутийка. Явно дават от големите (рутерите) само когато се ползва и телевизия..

 

Между другото в договора е написано левова равностойност на конвертера 240 лв?! WTH! Кутийката надали струва повече от $30. Някой ще разясни ли дали има за какво да се притеснявам ако на тази кутийка й стане нещо. То какво да й стане освен адаптера й нещо да сдаде багажа или влязат крадци.

 

За спеедтеста ме пита някой нагоре... да, с бета версията (изключен Flash) нещата са доста зле (макар и пак около 400 мбит down i up). Затова специално инсталирах последния флаш само за пробата, и тогава достигнах около и над 700 мбит (с Опера браузър и малко повече). Интересното е, че ъпа е наистина чувствително по-голям от down-a. Процесорът е един старичък двуядрен атлон 64 на 2.8. Все още не съм почувствал нуждата за моята работа да го сменям. Единствено заради спеедтеста се замислям :) . Страх ме е от новите некачествени компоненти (дъна и памети). С текущата машина правя по 7 месеца ъптайми редовно, при постоянна заетост по над 10ч на ден върху нея. Мога да сложа директно 4-ядрен Феном на дъното, но дори това не ми се занимава.

 

За плащането - защо не ползвате epay.bg, а ползвате тяхната система в сайта им?! Аз в ипей от сигурно 11г. плащам всичко, текущо около 15 сметки, и всичко да е събрано там, ми е най-удобно пред това да въвеждам номера на карти и т.н.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

За плащането - защо не ползвате epay.bg, а ползвате тяхната система в сайта им?! Аз в ипей от сигурно 11г. плащам всичко, текущо около 15 сметки, и всичко да е събрано там, ми е най-удобно пред това да въвеждам номера на карти и т.н.

 

Имам карта която не искам да добавям в epay, а в момента не можех да си нацеля паролата и бързах. В крайна сметка пак през епей платих.

Link to comment
Share on other sites

Имам карта която не искам да добавям в epay..

Някаква рационална причина има ли за това? Ипей взима насериозно сигурността, а и за толкова години нямам спомен да е имало фал с тях и оплаквания някакви сериозни.

Много по-разумно е, пред алтернативата да си даваш данните за картата на 15 места за всяка различна сметка (или дори на 2-3 да са). Така централизирано плащаш всичко. Разните комунални сметки да не искаш да кажеш, че ги плащаш на каса? :) Не всяка сметка има начин за плащането й (лесно) през съответната институция. Разни данъци и такси..

 

P.S. за да не вкарвам още офтопик, ще коментирам долния пост, макар че най-вероятно е забранено, но понеже би било офтопик...

exabyte, тогава да. Предоплагам просто си случил на единична ситуация примерно да си нямал пари в картата, регистрирана в epay. В такъв случай този ми пост може да бъде и изтрит като офтопик.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Картата не е издадена от банка и не се приема на всички места. Също е и в друга валута и има други такси и т.н. Самата и епей верификация, също не знам дали е възможна. Просто вече имам една добавена карта, която ползвам само за разплащания през епей и няма смисъл да добавям втора.

Link to comment
Share on other sites

Е, който 8 порта не му стигат, не ползва устройството за рутер :) .

 

Мислиш ли, че е редно да "откривам" пълната спецификация по метода "проба - грешка - случаен успех". 

Трябваше тези неща някъде да ги има написани.

 

Обикновения човек не би ползвал и 1 порт.

Няма да му се налага, само ако всички устройства и приложения, които ползва, поддържат UPnP.

Това ме подсеща, за още една липса. Няма възможност както за контрол (вкл./изкл.) на UPnP, така и за мониторинг кои устройства какво ползват.

 

Знаеш, че от гледната точка на сигурността, най-добре е да се забрани веднага UPnP.

UPnP is by design insecure

 

UPnP is a protocol designed to automatically open ports in a firewall to allow an outsider to access a hosted server on a local machine that is protected by said firewall.

 

UPnP is like mounting a lock on a door and then leaving the key in the keyhole. What's the point of mounting a lock then?

 

It goes without explanation to say why this is a bad protocol from the beginning, to aid "newbies" who can't even go to 192.168.0.1/192.168.1.1 and forward a simple port if that's required.

 

UPnP effectively makes the firewall useless. Any trojan could then set up a listening IRC server, RAT server or anything other suspicious and then ask the firewall to open the port for them.

 

If you have a router which supports UPnP, disable the protocol immediately. I haven't yet stumbled upon a router which does not permit disabling UPnP, so in all routers it should be possible. It might be some ISP locked down router that has customer administration completely disabled, but then you should be able to ask your ISPs customer service to have UPnP disabled.

 

Предполагам, познаваш доста Обикновени хора, които "нищо не са направили", а после всичко им е блокирало/криптирано/изчезнало/заключено и к'вот още се сетиш.

 

Доста дълъг взе да става списъкът с основателните причини, поради които искам да ползвам собствен рутер.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Виждам, че си повече афектиран от нормалното, но аз няма да влизам в подобен тон.

 

Не защитавам кулбокс, а гледам да гледам по-реално на нещата без прекалени емоции. Почти всичко на този свят не е особено справедливо или правилно или приемливо/идеално.

 

Това устройство с всичките му недостатъци и липси, явно е напълно достатъчно за масовия домашен потребител. Да, и това включва и UPnP. Аз лично никога не съм го изключвал, то не е единствено и само програмите да могат да си отворят port forwarding все пак. И толкова години не съм имал проблеми. Проблемите с блокиране/криптиране и т.н. идват изключително приоритетно от съвсем други фактори и поведения на потребителя.

Както го описваш, става ясно, че всеки, който би желал маалко повече да си настрои мрежата, би ползвал собствен рутер. Че то излиза, че един тп-линк 740N за 20 лв е по-добре от този, който се явява в тяхното устройство.

Ок, няма описани технически неща като колко forward правила можеш да отвориш. Аз за старите си рутери също не го знаех това, и случайно го откривах някъде дълбоко в хелп, че беше до 32 (примерно). Микротика май е до 92 ако правилно съм разбрал.

Отново, още след първия разочароващ факт, който си разбрал за тяхното устройство в режим рутер, е трябвало повече да не го ползваш за такъв.

Като купуваш телевизор или мишка, да не би всички дразнещи неща да са описани на кутията?! Всеки телевизор, който съм имал и ползвал, в етапа на ползването съм намирал доста дреболии в поведенията, които са дразнещи, но никъде не можеш да видиш за тях освен по форуми примерно. Същото с мишките - не въм видял детайлно описани примерно нивата на заспиване на безжичните модели, но като я купя, винаги заспиванията след еди колко си секунди са ме дразнели много, както и усилията нужни за събуждането й. Тия неща няма да ги видиш дори в спецификациите.

 

За UPnP отново - прекалено много искаш да можеш да ги наблюдаваш, това май не съм го виждал в много сапунерки. Микротика определено го има. Ако нямаш вяра на програмите, които ползваш (или не знаеш че изобщо се нуждаят да отворят портове за работата си), другото е почти без значение - те malicious програмите могат да направят и далеч повече поразии от това да те отворят примерно за зомби/прокси.

Адски често се преувеличават някои фактори, за сметка на други по-важни, които ако се адресират, останалите (по-маловажните) ще загубят значение.

Link to comment
Share on other sites

Къде видя емоция в конкретно и коректно описаното от мен?

 

Почти всичко на този свят не е особено справедливо или правилно или приемливо/идеално.

И трябва да се подминават с мълчание ли?

 

Това устройство с всичките му недостатъци и липси, явно е напълно достатъчно за масовия домашен потребител. Да, и това включва и UPnP. Аз лично никога не съм го изключвал, то не е единствено и само програмите да могат да си отворят port forwarding все пак. И толкова години не съм имал проблеми. Проблемите с блокиране/криптиране и т.н. идват изключително приоритетно от съвсем други фактори и поведения на потребителя.

UPnP по един прекрасен начин улеснява следствията от тези фактори.

 

Че то излиза, че един тп-линк 740N за 20 лв е по-добре от този, който се явява в тяхното устройство.

Странна логика извади. Защо сравняваш само достъпа до функционалността? Къде отидоха хардуерните параметри. 

Коректно ли е да сравняваш 100 Mbps, 150N рутер с гигабитов, 300N? Не се афектирай...

 

За UPnP отново - прекалено много искаш да можеш да ги наблюдаваш, това май не съм го виждал в много сапунерки.

Дори споменатата от теб сапунерка 740N го има като функция:

 

740_N_UPn_P_mapping.png

 

Можеш да поразгледаш емулатора и сам да се увериш...

 

Адски често се преувеличават някои фактори, за сметка на други по-важни, които ако се адресират, останалите (по-маловажните) ще загубят значение.

Колко дребна е една лъжичка катран и какъв обем може да направи неизползваем? Не съм измислил аз поговорката за "дребните камъчета"

 

Както го описваш, става ясно, че всеки, който би желал маалко повече да си настрои мрежата, би ползвал собствен рутер.

Ето в това съм напълно съгласен с теб.
Link to comment
Share on other sites

Как да се дубират, при положение, че аз съм дал "назад" и плащане не е направено?Дори да е предпазна мярка, това означава ли,че един път маркирана като "В процес на плащане", после не може да се плати през сайта ви?

Аз имам желание, дори ще е по-добре за мен. Но ми е малко чудно как ще стане всичко това. Може ли малко повече подробности дори и на ПМ? Принципно трябва да се заяви оглед или как точно седи въпроса?

 

@exabyte, заложен e оптимален интервал от време за обработка на плащането, съобразен със спецификата на системите, процеса на комуникация между тях и всички необходими за това проверки, които се случват при осъществяване на операцията. Ако не е минало успешно плащането или не е направено такова, след интервал от 30 минути отново може да се плаща през сайта.

 

По другия въпрос ще ви пиша на ЛС.

Link to comment
Share on other sites

Приемаш твърде буквално всичко. Може би трябваше да поставя повече препинателни знаци, кавички, усмивки, иначе не те виня, че не си ме разбрал съвсем правилно.

 

 

И трябва да се подминават с мълчание ли?

Айде сега, имаше елемент на раздразнение в това "немълчание". Това коментирах основно. Другото... има неща, за които колкото и да се недоволства, е ясно че 100% няма да се "оправят" никога, най-малкото не са важни за целевата аудитория на устройството като рутер. Изобщо не съм против споделянето на това или онова иначе, разбира се. Коментирах, че това че не било описано някъде си, че имало до 8 forward правила лимит, не е никакъв нито прецедент, нито е задължително да го има дори в общи спецификации. То го няма описано и за доста други рутери. Иначе ти може да си искаш да е описано и с лепенка на кутията на преден план.

 

 

UPnP по един прекрасен начин улеснява следствията от тези фактори.

Тук може доста да спорим доколко е валидно това, т.е. доколко е фактор, за който изобщо трябва да се притесняват и едната група потребители (масовия незнаещ), и другата (по-запознатите за какво става дума). Другото го казах в предния си пост.

 

Странна логика извади. Защо сравняваш само достъпа до функционалността? Къде отидоха хардуерните параметри. 
Коректно ли е да сравняваш 100 Mbps, 150N рутер с гигабитов, 300N?

Ок, явно забравих да сложа в кавички този тп-линк. Има гигабитови 300N рутери и за 30 лв втора ръка или 40 нови. Или ако искаш, да, сравнявах достъпа. Наличието на 32 правила спрямо 8, не е ли функционалност иначе? А не "достъп".

 

Дори споменатата от теб сапунерка 740N го има като функция:

Ок. Да, има го, аз даже я имам тази сапунерка (макар че в момента е с openwrt). Малко по-старите рутери не са чували за това обаче - най-много да има чавка за включването на UPnP. Отново - масовият потребител не знае какво е UPnP и вероятно затова не е сложена в това устройство.

 

Изобщо не виждам за какво спорим, очевАдно е коя е целевата група на рутера на това устройство. Ок, ти ревеш, че нямало това и онова, но всичко идва от очакванията ти на напреднал потребител като видиш скопено по подобен начин устройство! Че човек, който сложи примерно OpenWRT на 740N също може да реве Глей офиц. фърмуера колко е скопен и какво може иначе тази сапунерка. Ок, на конкретното у-во не можеш да смениш фърмуера, но това е съвсем отделен въпрос, за който даже не стана дума.

 

Колко дребна е една лъжичка катран и какъв обем може да направи неизползваем? Не съм измислил аз поговорката за "дребните камъчета"

Сравнението с катрана е неуместно, защото лъжичката катран прави цялата каца негодна. В случая е абсурдно да се твърди същото за тежестта на отделните фактори/липси/недостатъци на едно устройство към общата сигурност на потребителя, която принципно се измерва с вероятности и проценти.

Неоторизираното отваряне на forwardings от malicious (натъртвам, тя все някак вече е влязва в компютъра) програма, е общо взето полезно за нея само ако иска да позволи постоянно наличен отдалечен достъп с цел да те зомбира примерно. Самата програма спокойно може да осъществи връзка навън с подобни цели, без да разчита на сървър-порт.

Link to comment
Share on other sites

Както споменах преди няколко поста, списъкът с причините стана доста дълъг.
Опитах се да ползвам устройството, но от моя гледна точка не става за рутер в мрежата ми.
Дали от Cooolbox ще правят промени си е тяхна работа, но смятам, че постването на детайлите ще помогне на някои потребители да не преоткриват "топлата вода", както и на тези, на които им пука за елементарната сигурност.

 

Ти не ползваш устройството на Cooolbox, не си разрешавал дилеми, които, повярвай ми, не малко стари потребители ще имат: Как да настроят рутера на Cooolbox, така че да поддържа "завареното" положение, или как хем да оставят стария си рутер, хем да имат високи скорости, или как изцяло да "прекроят" малките си мрежички.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...