Jump to content
BulForum.com

Клавиатура и мишка - Съвети?


Recommended Posts

До Makalali има едно магазинче за РС и периферия почти всичко има изложено, може да се види, барне и т.н.Ама не знам как се казва.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply
За Wave не знам, може би някой ден ще рискувам, и бих я продал ако до няколко дни не ми хареса, някой би намазал на около 70% от цената, при тва нова :)

 

Аз направо може да се наредя. Oсвен ако не вземеш безжичната. Безжична клавиатура не искам.

Link to comment
Share on other sites

Аз направо може да се наредя. Oсвен ако не вземеш безжичната. Безжична клавиатура не искам.

Аз малко отдалече съм се заканил да сменям клав., но когато на мойта няма разни боклуци под някой клавиш да заяжда, все още се държи почти перфектно... и позабравям за заканите си :) .

Просто аз го виждам така, че някой ден с поредното заяждане ще ми писне и тогава просто ще стана, и ще отида да взема първото, което ми хареса.

Но след думите на забравих кой по-нагоре, май няма да е Wave, с тази прекално съм свикнал с ниския ход на бутоните и ми е адски удобна. Просто вече не харесвам такива високи бутони, много по-удобно Е с малъкход , но с добър feedback, бутони.

Откровено ще ме дразни възвишението в средните клавиши. Но ако има изложена да пробвам някъде, ще я погледна.

Link to comment
Share on other sites

tedy, вземи накрая иди до техномаркет и я виж тази wave-a. Според мен е много добра а тази извивка е мислена така че ръката да ти се пречупва по-малко в китката. Даже и с мойта след 2 седмици работа се свиква а след 2 месеца вече всичко друго ти е неудобно. Първоначалния шок че не можеш да ползваш лявата ръка за да натискаш бутоните отдясно минава точно за седмица-две а после разбираш че по 10-топръстната система наистина е по-удобно и щеш не щеш някак почваш да го правиш. Айде да не е точно 10топръсната система ами нещо достатъчно близо защото за натискането на Ш и Щ аз ползвам безименните пръсти а не кутрето но все пак китките са ми относително неподвижни върху силиконовата подложка и само пръстите си местя или леко завъртам китката но леко а не да си местя цялата ръка. А и сам ще се сетиш че колкото по-малко усилия влагаш за да натискаш копчетата толкова по-добре и щадящо за ръцете.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Не само за Теди. Това е точно от типа клавиатура, който харесвам. Голям Ентер, малък бакспейс, няма глупави бутони над стрелките, само стандартните 6. Шифтовете са нормални, бутоните плоски. Даже вече гледам я предлагат и на бг пазара.

Понеже рещих да сменя моята MX1000, че взе много често да щрака по 2пъти, се чудя дали да си взема тази MX1100. Поне в мултирама и пик показват, че я има като модел за 70 лв.

Link to comment
Share on other sites

Не само за Теди. Това е точно от типа клавиатура, който харесвам. Голям Ентер, малък бакспейс, няма глупави бутони над стрелките, само стандартните 6. Шифтовете са нормални, бутоните плоски. Даже вече гледам я предлагат и на бг пазара.

Понеже рещих да сменя моята MX1000, че взе много често да щрака по 2пъти, се чудя дали да си взема тази MX1100. Поне в мултирама и пик показват, че я има като модел за 70 лв.

Щом МХ1000 ти е била удобна, мисля и 1100 ще е. Все пак тия са за по-големи ръце и за "дланов" захват. МХ1100 е най-удобната, която някога съм хващал. Имам я от близо 2 години. Относно двукратното щракане, това явно го има при повечето мишки на Logitech. Моята напоследък също я засичам да го прави чат пат, ама добре че още е рядко и понеже от всичко съм прекалено доволен от мишката, тоя единствен и явно масов недостатък засега не ме разколебава отново да търся друга, просто по-удобна няма да намеря и или пак бих си взел същата, или бих пробвал да сменя цъкалото с ново (ако е от него, и бих взел цяла някаква мишка само заради цъкалата).

Та ако я намериш МХ1100, горещо препоръчвам, всичко е просто перфектно в нея, за мен, с изключение на двойния клик, който и в Revolution ме вбесяваше, ама там се появи по-рано и ставаше много по-често.

Но МХ1100 май трудно ще намериш вече, то една хубава мишка изкараха и май изчезна от пазара.

Link to comment
Share on other sites

Аз ползам евтина LX нещо си, при нея имаше този дефект и ми я сменяха гаранционно - явно наистина е масов проблема. Иначе съм доволен, батериите са вързани паралелно (тоест работи на 1.5V) и я ползвам само с една батерия с цел да е лека...

 

От всички клавиатури с които съм работил най-удобна ми е на лаптоп IBM/Lenovo Thinkpad, обаче ми се вижда прекалено 200лв за това wacko.gif

ultranav_keyboard_04.jpg

Link to comment
Share on other sites

Но МХ1100 май трудно ще намериш вече, то една хубава мишка изкараха и май изчезна от пазара.

не само, че намерих, ами и взех. Не ми харесва. Тоя скрол не го усещам как върви.

Офф то имало бутон за това как да върви скрола.

Ще и дам шанс. Ама може и да тръгна да я продавам. Теди ако реша да я махам, искаш ли я?

Link to comment
Share on other sites

На мен ми идва голяма MX1100-то. За мен по-удобна от VX Revolution няма... обичам да мърдам мишката с пръстите и голямата мишка ме затруднява.

 

А от всички клавиатури тези на Леново където са сложили Fn бутона най-в-ляво са ми най-неудобните... почти толкова колкото ако shift-a е малък. Но пък китайски боклуци от по 15лв на които shift-a или интервала трябва да се натиска в средата защото ако го натиснеш в края и запира и не се натиска отдавна престанах да купувам та тях съм ги изключил тотално като вариант.

Link to comment
Share on other sites

На мен ми идва голяма MX1100-то. За мен по-удобна от VX Revolution няма... обичам да мърдам мишката с пръстите и голямата мишка ме затруднява.

На мен ми идва даже леко мъничка. Сурка ми се кутрето по пад-а. Няма място за него на мишката :) Иначе клавиатурата горе като дизайн на бутоните е точно това, което търся. голям ентер, нормални шифтове, малък бакспейс и '\' да си е намястото до <-. Като добавим, че тази е и с плитки бутно - идеална. Днеска като взимах мишката, гледах и за клавиатури, но тия wave нещо не ми допаднаха. Е все пак нямах възможност да поработя - така само да ги гледаш не е може да се придобие представа, но на пръв поглед не ми допадат. Ще си седя на старата unitek :(

Link to comment
Share on other sites

Wave изобщо не са лоши според мен. Нещо средно между лаптопо-подобни малко-натискащи се копчета и нормални, леко са извити бутоните но само леко а не като ергономичните да са разделени на 2. Пробвай я, според мен е много добра клавиатура.

 

Аз съм повече от възхитен от MS Natural 4000 и вече втора си взимам но който не е свикнал в началото ще му е терсене.

 

VX-a верно е малък но на мен ми е удобен. Жена ми сега е с 1100-то и не се оплаква че ѝ е голям но те не е с такива претенции като мен

Link to comment
Share on other sites

Wave изобщо не са лоши според мен. Нещо средно между лаптопо-подобни малко-натискащи се копчета и нормални, леко са извити бутоните но само леко а не като ергономичните да са разделени на 2. Пробвай я, според мен е много добра клавиатура.

 

Аз съм повече от възхитен от MS Natural 4000 и вече втора си взимам но който не е свикнал в началото ще му е терсене.

 

VX-a верно е малък но на мен ми е удобен. Жена ми сега е с 1100-то и не се оплаква че ѝ е голям но те не е с такива претенции като мен

какво и се е случило на старта? Пазиш ли я? В смисъл дали може да ми я дадеш за тестване примерно 1 седмица, ако не я използваш? Да видя, че вече се е видяло, че почти никой не прави от старите клавиатури и ще трябва да се приспособявам към новите и ще падне търсене.

Link to comment
Share on other sites

Работи си, тук е... малко иска да се поизчисти и се поизтъркаха на някои копчета нарисуваните буквички но иначе си е ок :) То вече на новата се изтъркаха... Ако искаш пиши ми на лични ще ти я дам

Link to comment
Share on other sites

Работи си, тук е... малко иска да се поизчисти и се поизтъркаха на някои копчета нарисуваните буквички но иначе си е ок :) То вече на новата се изтъркаха... Ако искаш пиши ми на лични ще ти я дам

Тя нали е без мишка? Че вече си имам нова :) Почнах да и посвиквам на мишката, ще я потествам още няколко дни да видим дали ще остане за постоянно в къщи. :)

Link to comment
Share on other sites

Обикновенно хората, които прекарват повече време пред пц-то, независимо дали работят или за кеф, пренебрегват качествената клавиатура и мишка за сметка на процесор, видеокарта, рам или просто не им се дават пари.. Това е голяма грешка, която до скоро и аз правех. Мишката (+подложката) е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО важна, както за удоволствието от времето прекарано пред компютъра, така и за здравето. Все пак постоянно извършваш 'маневри' и кликаш безброй пъти само за да разгледаш някой сайт и това го 'усещаш' посоянно, за разлика от количеството РАМ например. Трябва да става максимално лесно, бързо и удобно. Все едно да тръгнеш на дълъг преход с джапанки, или с туристически обувки.

В моя случай съм с Razer Diamondback 3g+ Razer Goliathus Speed (+ Microsoft Digital Media 3000 не особено сполучлив избор за starcraft :P) и разликата с 'нормална' мишка за 20-30лв е БРУТАЛНА. Да си вземеш хубава мишка е от нещата за които после си казваш "как не съм го направил по-рано". Като си избираш най-важното е да ти е удобна. Не забравяй качествена подложка. Зарежи евтините подложки, или бюрото.

Link to comment
Share on other sites

Зарежи евтините подложки, или бюрото.

 

Взимал съм няколко подложки накрая пак ги махам и оставам на бюрото си. Единственото което ми хареса повече е Corepad Deskpat XXXL но понеже бюрото ми е изрязано в малко по-особена форма а тази подложка е малко "дебела" - т.е. към половин см е и леко ми убива на китката.

 

Подложка която е малка не ми е удобна защото често сменям позицията в която стоя и мишката мърда напред-назад около 30см... и при всяко местене трябва да подмествам и pad-a... т.е. За да ми върши работа трябва да е нещо хем ултра тънко (1мм примерно) хем доволно голямо... искам да си намеря подобен пад с размери метър на 80см и да си го изрежа по бюрото, но засега няма подобни...

 

 

И не разбирам какво му е на бюрото? Ламинирани плоскости, достатъчно гладки са.

Link to comment
Share on other sites

Взимал съм няколко подложки накрая пак ги махам и оставам на бюрото си. Единственото което ми хареса повече е Corepad Deskpat XXXL но понеже бюрото ми е изрязано в малко по-особена форма а тази подложка е малко "дебела" - т.е. към половин см е и леко ми убива на китката.

 

Подложка която е малка не ми е удобна защото често сменям позицията в която стоя и мишката мърда напред-назад около 30см... и при всяко местене трябва да подмествам и pad-a... т.е. За да ми върши работа трябва да е нещо хем ултра тънко (1мм примерно) хем доволно голямо... искам да си намеря подобен пад с размери метър на 80см и да си го изрежа по бюрото, но засега няма подобни...

 

 

И не разбирам какво му е на бюрото? Ламинирани плоскости, достатъчно гладки са.

Еми ти щото все ги взимаш някакви на база единствено големината. Тоя дето си цитирал отново е платнян и навиващ се на ролка..

Веднъж вземи един от Разерите Sphex/Destructor/Exactmat да видиш разликата. Като казваш 1мм най-много, ами Sphex е под 0.2 мм. Но е малък. Голям и хубав май няма. Под "хубав" имам предвид твърд или поне от "пластмасовите".

Забравил съм доколко бюрото ти беше ламинирано и гладко и т.н., и чувствителността ти към движението на мишката, така че не смея повече да те навивам, но пък добрите падове НЕ са гладки, а специално грапави, защото идеално гладка повърхност, която не е тефлон, резултира в по-голяма контактна повърхност => повече съпротивление.

Аз от Sphex съм изключително доволен, даже малко повече от Destructor (който се поизтри де, но и в началото). Толкова пари си пръснал за падове и какво ли не, аз на твое място дори само за пробата бих взел Sphex за някакви си 30-тина лв (без доставка) (че то аз на сляпо го взех както винаги, по интернет) за да се куртулиша и да знам дали си струва в крайна сметка или не.

Link to comment
Share on other sites

Може бюрото ти да е от Razer :) но се съмнявам. Според мен си свикнал и за това се получава така. Goliathus-а е дебела и мека подложка и би трябвало да ти ръби по-малко от твърда ламинирана поскост. Покритието и е максимално оптимизирано за парзаляне на мишка, в смъсъл че за максимална прецизност мишката не трябва да се мести прекалено лесно, или трудно. Става и за подложка за бира - тествано. Дъното е някво гумирано и изобщо не се хлъзга. Най големия вариант е доста голям но не е 100/80 :( В повечето случаи е по-добре бюрото от кофти пад.

Link to comment
Share on other sites

Goliathus имах и го махнах (после го подарих на жена ми и малкия изпробва може ли да забие един молив отгоре му 100тина пъти... това преди да го видя какво прави и защо се кефи толкова)

 

Deskpad-a е много подобен на goliathus-a но е метър на 60см... само че ми убива на ръката ръба му, защото бюрото е изрязано и лакътя ми се подпира на него а не на стола... ако искаш ще ти дам снимка и ще нарисувам къде ми убива и какво искам... но ми трябва ултра тънък пад с размери поне 60х40 или по-дебел но с размери метър и 20 на 80см...

 

Но tedy е прав... поръчах Sphex да го пробвам... тъй и тъй толкова пари профуках за падове до тук...

 

Някой да си търси deskpad? :)

 

http://www.corepad.com/index.php?pagina=artikel&id=34

Link to comment
Share on other sites

Според мен, ако дейността ти изисква голяма концентрация,прецизност,бързина, много цъкане.. задължително ти трябва хубава подложка. В противен случай, ако можеш да си се отпуснеш на стола, да си сменяш позицията и да си айляк, не много щракайки и добро бюро върши работа. Просто с подложка ще ти е по-лесно и приятно. Сигурен съм, че ако намериш перфектия пад и си го кустомизираш по формата на бюрото ще ти е по-готино.

 

Аз в офиса сериозно обмислям да си докарам подложка, въпреки че бюрото е специално майсторено за мишок.

Link to comment
Share on other sites

На дядо мраз пада е много добър и наистина удбобен, но за домашна употреба, особенно на малко бюро идва големичък.

Преди тия пад-четата за левче 1 бяха супер неудобни, 2 котката ми ги късаше и ядеше като луда и накрая се реших да дам 2 левa :lol: за пад от същата материя като онзи на дядото с картинка на Mortal Kombat 4 дракона и вече 3-та година не е мръднал. Хората като са писали, че е Super mega nigga durrable хич не си правят майтап.

За клавиатура за мен е много важно да e тънка с ниски копчета и има мултимедийни бутони Previus pause/play и next който задължително да са от дясната страна, тъй като играя игрички в които мога да пусна мишката за да си сменя песничката (Im a Meloman)

kavliagd.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

При Sphex обаче проблем се явява зеленото лого в ъгъла, защото там мишката се затормозява и ако се прави мултипад сетъп, определено ще е проблем. Явно падът е достатъчно тънък за да не могат да "впият" логото вътре, защото тук изглежда нанесено отгоре и смущава движението на мишката когато мине отгоре. При нормално ползване това не се случва защото така или иначе мишката ми не достига ъглите чак дотам, но определено това може да се каже че е недостатък за някои хора понеже на пипане логото е нанесено допълнително отгоре и придава някакъв релеф. Непонятно ми е как от Razer са стигнали до това очевидно недобро решение, но пък ако падовете се наредят така че логата да са в крайните точки, мисля че така ще се заобиколи проблема.

 

@mIRCata, някъде ме беше попитал за МХ1100 - почти съм сигурен, че ще си останеш с нея, защото и аз в самото начало първите 2-3 часа така реагирах. Първия ми досег беше някак странен, в магазина само през опаковката я пипнах като форма и след известно чудене си рекох.. абе я да я взема, така и така се бях навил предварително. Първия час-два наистина е леко странно, но много бързо след това ръката ми се привърза към нея по-силно, отколкото с която и да е друга мишка дотогава. А тук имам няколко от старите ми, които хващам на другите машини.

За скрола, да, нали свободното движение беше хита на Logitech от появата на Revolution.., но добре че го направиха да не е смяната на режима с натискане на самия скрол в 1100. На мен лично ми харесва как по-леко се върти в режим на "стъпки", а свободния режим така или иначе никога не го ползвам. Струва ми се глупаво така да скролирам големи документи след като къде по-прецизно и ефективно е или да хвана скролера на екрана, или с pgDown, или да натисна под скролера скролбара на екрана за поекранно движение. А да ползвам свободния режим на скрола за такива неща е гъзобол защото ще трябва специално за това да сменям режима от мишката, което губи време, после да го връщам отново..

Засега друга мишка не ми трябва, защото й свикнах на безпроблемността на тази, доказа се с времето, а ако левия бутон почне да ме дразни с двойния клик, по-скоро бих сменил цъкалото, правил съм го преди със стари мишки. Освен това като се замисля има шанс LT да изкарат някоя по-добра даже мишка след време, макар че тая новата Performance ли е ква е, не ми се струва добра, а колкото години чаках да изкарат 1100 като точно "моята" мишка, само аз си знам. Всичко в нея ме кефи, на едно от първите места е и решението да е със сменяеми АА батерии, траещи над 6 месеца реално! И това че работи с 1.5V и в момента я лангъркам с 1 батерия само, за да е по-лека.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...