Jump to content
BulForum.com

Клавиатура и мишка - Съвети?


Recommended Posts

Не за трайно а за комфорт при работа. И аз си спомням с умиление цъкащите клавиатури но помня и че вдигаха ужасен шум. Представям си ако си взема такава какво ще стане като почна да пиша по-интензивно когато жена ми е заспала в съседната стая. Почти съм сигурен че след седмица ще нося много здраве на Св. Петър :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Мен шумът (във ввсичките му форми вече) е нещото, което адски ме дразни и е против всякакви мои разбирания за комфорт.

Даже вече се замислям дали мишката ми, която иначе ми пасва абсолютно по всеки показател, не е прекалено шумна при цъкане. Имало някакви безшумни мишки, които само с пръста ги усещаш като цъкнат, но е почти сигурно че ще са ми неудобни.

Link to comment
Share on other sites

tedy работил ли си с механична клавиатура? Аз също не разбирах какво им се радват толкова, до момента в който не се сдобих. Сега ми е гадно, като отида в офиса и часове наред трябва да ползвам нормална хубава HP клавиатура. Тогава най-брутално се оценява разликата. Освен да започна да си я разнасям, само където тежи 2кг.

 

Просто самите копчета се натискат много по-различно. Моята е с 'черни чери' , които се водят най-малко подходящи за писане (и най-много за игра), защото нямат tactile feedback и пак се пише 300 пъти по-добре. Поради липсата на tactile feedback и не е толкова шумна, като клавиатурите за които говори djado.

 

Иначе всеки сам си решава. За доста хора клавиатурата няма абсолютно никакво значение и си купуват най-евтината и се чудят как е възможно някой да дава повече от 15лв за клавиатура.

В края на краищата и Москвича и Ферарито ще те закарат.

Link to comment
Share on other sites

Не искам да подлагам на съмнение удоволствието, което някои хора изпитват с подобни клавиатури :) .

Естествено и аз не карам с клавитури за 15 лв (макар че текущата ми когато я купувах, беше 50 лв, сега от тоя вид са под 40), и бих разбрал хората, които купуват и за по 150 лв такива. Това, което ми е странно е просто - да купиш клавиатура примерно за 200-300 лв само защото е механична (гледах цени и доста над тези); или да ползваш такава отпреди 15г. по същата причина (колкото и да е дълговечна) :) .

Чак 300 пъти, айде айде... :) , всеки който се занимава с компютри от последните 15-тина г., вероятно е пипал такава. Ако е наистина от тихите и е не ненормално скъпа, защо не.. но ако си намериш от "днешните" такава която да е наистина добра (както аз си харесвам текущата ми), нещата хич не са толкова зле колкото ги изкарвате ;) . Tactile feedback не е съвсем лошо, а липсата на шум за мен е ако не на 1-во, то на 2-ро място при изискванията.

"В края на краищата и Москвича и Ферарито ще те закарат."

- Москвича има по-голям риск да закъса по пътя и ще те закара в пъти по-бавно. Ферарито пък риска да катастрофираш е по-голям, но ще те закара по-бързо. В тази връзка дали бих писал много по-бързо с механична? Единствената разлика, за която си говорим е в самите копчета и усета от тях. Ако сега се правеха такива на нормална цена, които и да ни удовлетворяват по други х-ки, вероятно всеки би взел такава. Но предимствата им не са Чак толкова големи, и сега си пишем бързо с клавиатури за по 50-100 лв съвсем Ок. Виж, за мишките е друга бира - формата на първо място, след това качествата (за мен).

Link to comment
Share on other sites

Това, което ми е странно е просто - да купиш клавиатура примерно за 200-300 лв само защото е механична (гледах цени и доста над тези); или да ползваш такава отпреди 15г. по същата причина (колкото и да е дълговечна) :) .

 

Това за 300лв и аз не го разбирам, за тия пари цял Москвич 12ка ще си купя :rolleyes:

Колкото за тия от преди 25години (15 са твърде нови) - не просто са дълговечни, а направо са вечни ;)

Надписите на бутоните не са боя, а са излята черна пластмаса в бялата (май се водеше двойно шприцоване) - което ще рече, че никога няма да се изтрие, отделно че клавишите са капачки - направени са да се сменят, ако все пак след 50 години са се износили.

Може и да съм попаднал на неизползвана клавиатура, защото няма никакво излъскване на клавишите, но освен това няма следи от стареене на пластмасата - все едно е произведена миналия месец, не вярвам вече да се влага толкова качествени материали в клаватурите, защото тези от средата на 90те, които съм виждал просто си личи че са стари (дори и да е стояла в кашонче материалите стареят).

Като фен на всичко ретро много ме кефи щракането, все едно е средата на 80те и работя на 16 битово PC :)) ...само ми липсва звука на MFM диска, ще взема да си пусна един ей така да си върти.

Link to comment
Share on other sites

И пак - те през 10-15г. се сменят общо взето стандартите (Din, PS/2, USB), вече има и дъна без PS/2, та дали клавиатурата ще издържи 10 или 50 години, ми е все тая, пак се радвайте че държат по 5-6-7 (моята е на над 4). След 10г. може още да са на USB, може и да не са.

Link to comment
Share on other sites

Относно портовете ps/2 е по-добре за клавиатура от usb. Причините: USB ограничава хардуерно натискането на повече от 6 копчета едновременно, ps2 няма ограничение; USB иска процесорно време т.е. ако cpu ти е натВарен на 100% може да мине доста време докато ти регистрира натискането на копче; Освобождаваш си още 1 порт да кажем за usb сешоара. Не би искал да ползваш ps2, ако ти се налага често да махаш клавиатурата.

 

Не че е нещо кой-знае какво, но е добре да се знае.

 

---

 

А по въпроса колко хубава е една хубава мишка, от както razerчето ми е на ремонт и съм със стария оптичен logitech правя 20 клика в минута по-малко в starcraft2. Като се има предвид, че преди правех около 100 => хубавата мишка е с 1/5 по-хубава :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Хмм... а за обикновени занимания - браузване, Photoshop ще има ли разлика, аз съм с обикновен Logitech за 40-50лв, единствената игра, която играя е с Logitech G25, та който не е геймър и не цъка два пъти в секунда има ли смисъл да си взема нещо подобно?

 

вече има и дъна без PS/2 ..... След 10г. може още да са на USB, може и да не са.

Но пък винаги ще има китайци, които правят всевъзможни преходници по 3-4лв с безплатна доставка ;)

IVR37003_1_2.jpg

Архаичните клавиатури не са за всеки - тежат много и са големи, грозни са, будят жените, дори нямат Win key, а по 10лв има със всякакви мултимедиини циганиики, че и в модерния черен цвят...

За мен е важно да е максимално приятна за писане и колкото се може по-дебела, тежка и здрава, по същата причина ползвам някакви ръбести грозни лаптопи IBM вместо новите мултимедиини играчки... не че замерям хората с лаптопи и клавиатури, просто харесвам солидните неща, които нямаш чувството че ще се разпаднат в ръцете ти, така че ако някой е фен на масивната техника, IBM е марката (преди леново).

 

Като споменах лайново, в Ера има модела Preferred Pro Full-size с някакъв странен лейаут за 8,40, което е супер предвид че върви по $35-40. Като фен на марката си купих такава, мислейки си че е като IBM с гумички - толкова разочарован от клавиатура не съм бил. Клавишите са супер леки и няма абсолютно никакво усещане кога се задействат. Ползвах я половин година и за това време спейса и други често натискани клавиши се излъскаха.

Link to comment
Share on other sites

За фотошоп на 1 място ти трябват отлични drawing tablet, мишка и монитор. Иначе ако седиш ДЪЛГО пред компютъра, независимо дали играеш белот или чертаеш ракетни двигатели, ще има разлика с по-добра мишка и клавиатура.

Link to comment
Share on other sites

че и в модерния черен цвят...

 

Много ги мразя за което защото на черното праха личи повече и клавиатурата имам чувството че постоянно ми е мръсна. Добре си бяха белите, на тая всяка прашинка личи.

 

За фотошоп на 1 място ти трябват отлични drawing tablet, мишка и монитор. Иначе ако седиш ДЪЛГО пред компютъра, независимо дали играеш белот или чертаеш ракетни двигатели, ще има разлика с по-добра мишка и клавиатура.

 

Мммм и удобно бюро и свестен стол мамка му щото ми се схваща гърба и ми изтръпва задника :lol:

 

Толкова столове смених така и не мога да си намеря такъв който като седна да кажа ТОВА Е СТОЛЪТ!!! Всичките са удобни в един аспект и неудобни в друг

Link to comment
Share on other sites

Относно портовете ps/2 е по-добре за клавиатура от usb. Причините: ...

Всичко това е така. Аз доскоро карах с преходник (клав-а ми е USB), но след едни съмнения с бившия ми OS, минах на USB и досега не съм усетил негативите на това. Повече от 4 едновременно натиснати клавиша надали някой прави по което и да е време, да не говорим дори при бързо писане това надали се случва и на най-бързия писач, затова аз лично не мисля, че USB е някакъв проблем за хората. Въпреки това и на мен не ми харесва особено как мишка и калвиатура отидоха към общите портове (USB), след като те са двете най-често ползвани входни устройства, и dedicated портове с прекъсвания си бяха добра идея и не трябваше да ги махат така. Това с преходниците е грозна картинка, да не говорим колко афиф седи на PS/2 порта с дългия и тежък преходник и буксата и кабела на клавиатурата/мишката, едвам се крепи и ме е страх да докосна кабела да не излезе. Че излезе ли, трябва рестарт. За мишката специално, последните ми такива не работят с преходници до PS/2.

 

Хмм... а за обикновени занимания - браузване, Photoshop ще има ли разлика, аз съм с обикновен Logitech за 40-50лв, единствената игра, която играя е с Logitech G25, та който не е геймър и не цъка два пъти в секунда има ли смисъл да си взема нещо подобно?

Имало геймъри, играещи с мишки за 10 лв и били на върха. Мисля че е доста относително. Ако мишката изпълнява това, което претендира производителя, и като параметри удовлетворява собственика, останалото вече е въпрос на вкус колко бутони и къде ще има, и разбира се формата. И това дали ще е жична, усета от скрола и бутоните, на какви повърхности работи, дали има дребни бъгчета в лазера, бутоните, дали се буди и с мърдане а не само с натискане на бутон, колко бързо заспива, дали й трябва удължител на приемника и т.н. (аз усещам всеки проблемец на една мишка).

 

Но пък винаги ще има китайци, които правят всевъзможни преходници по 3-4лв с безплатна доставка ;)

Е да. Поне прави възможно свързването. В контекста на най-горния ми коментар, обаче се губят предимствата на PS/2 и т.н.

 

... просто харесвам солидните неща, които нямаш чувството че ще се разпаднат в ръцете ти, така че ако някой е фен на масивната техника, IBM е марката (преди леново).

...толкова разочарован от клавиатура не съм бил. Клавишите са супер леки и няма абсолютно никакво усещане кога се задействат. Ползвах я половин година и за това време спейса и други често натискани клавиши се излъскаха.

Всеки харесва солидните и здрави неща. Но една добра днешна клавиатура не е толкова "хартиена", че при нормално невойнствено ползване да се разпадне чак. Е, определено няма да издържи да биеш някой с нея.

За излъскването има нещо такова, зависи какво си имал предвид. В началото са леко грапави, с времето стават малко по-"огледални". След около 2 години ползване, поне моята. Но понеже е черна, това не се усеща по почти никакъв начин нито визуално нито кой знае колко на усет. Даже докато не отвори дума за това, изобщо не ми беше направило впечатление за излъскването. Надписите обаче за близо 5г. ползване, още си седят, само 2-3 клавиша съвсем леко ръбовете на буквите са започнали да се изчезват. Е, някои хора сигурно са много чувствителни точно към тия неща.

 

За фотошоп на 1 място ти трябват отлични drawing tablet, мишка и монитор. Иначе ако седиш ДЪЛГО пред компютъра, независимо дали играеш белот или чертаеш ракетни двигатели, ще има разлика с по-добра мишка и клавиатура.

Точно. И тук явно има доста различни мнения кое е удобно и кое не. За някои стандартната клавиатура като подредба е удобна, за други по-разчупената. Но май по-скоро опираме до качество на изработка и усет при писане. А и всеки е чувствителен към тия неща по различен начин. Настрана въпроса кой колко пари би прежалил за подобна често пренебрегвана по важност периферия.

 

Много ги мразя за което защото на черното праха личи повече и клавиатурата имам чувството че постоянно ми е мръсна. Добре си бяха белите, на тая всяка прашинка личи.

Не съм съгласен. На черната ми клавиатура точно, прахът и мръсотията по-малко ми личат, даже изобщо, в сравнение с бели клавиатури, на които наслояванията по клавишите на мръсотия и мазнина ме дразнят много, пожълтяват бързо, и трябва да се чистят по-често заради чисто визуални дразнения.

 

Мммм и удобно бюро и свестен стол мамка му щото ми се схваща гърба и ми изтръпва задника :lol:

Толкова столове смених така и не мога да си намеря такъв който като седна да кажа ТОВА Е СТОЛЪТ!!! Всичките са удобни в един аспект и неудобни в друг

Виж тук е така. Аз докато кажа "това е моята мишка", смених сумати модели, а за стол съм се отказал, че там парите вече са повече стотици, и някак съм притъпил усещанията, като намеря съвсем излишни 400+ лв, съм си харесал един-два на едни места, които са малко по-удобни от сегашния, но не нещо фрапиращо. За под гз, така или иначе май винаги съм слагал възглавници и подложки.

Link to comment
Share on other sites

За излъскването има нещо такова, зависи какво си имал предвид. В началото са леко грапави, с времето стават малко по-"огледални". След около 2 години ползване, поне моята.

 

Точно това за мен е показател за качеството на пластмасата. Тая 20 годишна клавиатура примерно има очуквания и следи от употреба, но клавишите още са грапави като нови.

Същата разлика е между Thinkpad от 98-99та и какъвто и да е нов модел лаптоп (без Panasonic Toughbook :lol: ). При положение, че се подменя техниката на 2-3 години не виждам голям проблем в това.

 

Относно мишката, модела е LX6. Някаква евтиния, но поне не е менте...

Не съм фен на безжичните заради теглото, тази беше с две батерии АА, видях че са паралелно свързани и сега я ползвам само с една, което смъква някакви си 25-30 грама.

Като цяло е добре, изкарва много време с една батерия, работи гладко. Единствените недостатъци, които намирам са, че има лек лаг когато тръгвам да я местя и е некачествена - вече е сменена заради отказал бутон и очаквам пак да откаже, но щом и с Razer е същото...

Link to comment
Share on other sites

Не съм съгласен. На черната ми клавиатура точно, прахът и мръсотията по-малко ми личат, даже изобщо, в сравнение с бели клавиатури, на които наслояванията по клавишите на мръсотия и мазнина ме дразнят много, пожълтяват бързо, и трябва да се чистят по-често заради чисто визуални дразнения.

 

Големи чистници и естети се извъдите всички...:P

Дедо и tedy знаят, че с горното изречение не се заяждам :)), но го написах в съвсем друг смисъл - мръстотията по белите клавиши може да си я почистиш, но неестественото инвертно "бяло върху черно" няма как да промениш. Неслучайно хората през вековете са свикнали да четат тъмни букви на светъл фон, а не обратното - така и очите се напрягат по-малко. От 3-4 години ползвам една гадна черна клавиатура по простата причина, че такава или подобна бяла - няма. Държа я само защото е дистанционна и има 30 и кусур допълнителни бутона, които мога да си ги програмирам с определени макро функции, което много ме улеснява в работата, но когато започна да пиша нещо из форума, понякой път започвам псувам на глас....че и на всичкото отгоре е анти RSI, което допълнително ме влудява. :woot

Link to comment
Share on other sites

но когато започна да пиша нещо из форума, понякой път започвам псувам на глас....че и на всичкото отгоре е анти RSI, което допълнително ме влудява. :woot

 

Наясно си че може да закачиш 2 клавиатури към 1 компютър нали? :)

 

Аз примерно съм закачил 2 мишки - едната към KVM switch-a заедно с клавиатурата и като бърникам 2рия компютър ползвам нея и втора към компютъра директно (беше за проба така и си остана).

 

Що не си вземеш някоя безжична и със светещи бутони - има един Logitech K800 който го дават такъв. Едната може да я държиш заради макросите другата заради копчетата. То и Logitech-a може да ѝ нагласиш макроси но не са отделни бутони и криво така.

Link to comment
Share on other sites

.. но неестественото инвертно "бяло върху черно" няма как да промениш.

Сещам се за какво говориш, но "интертната" мръсотия върху черните клавиши поне при мен се наслоява и почва да личи далеч по-късно във времето.

 

Неслучайно хората през вековете са свикнали да четат тъмни букви на светъл фон, а не обратното - така и очите се напрягат по-малко.

Ако говорим за монитори, да ми свети в бяло целия заради 7-10% покритие с черни букви, на мен лично не ми допада и затова на разни програми съм им задал тъмни теми, а там където пиша кодове, леко сивкав фон, защото иначе трябва syntax coloring-a да го променям из основи.

За клавиатура, след 4-5г. с черна, не съм забелязал да ме натоварва повече, макар че в началото си мислех така. Е, не гледам много много в нея като пиша все пак. Свиква се и с това, и аз лично мисля, че зависи и от гледната точка.

 

От 3-4 години ползвам една гадна черна клавиатура по простата причина, че такава или подобна бяла - няма. Държа я само защото е дистанционна и има 30 и кусур допълнителни бутона, които мога да си ги програмирам с определени макро функции, което много ме улеснява в работата, но когато започна да пиша нещо из форума, понякой път започвам псувам на глас....че и на всичкото отгоре е анти RSI, което допълнително ме влудява. :woot

Че 30 допълнителни клавиша си е цяла половин втора клавиатура. Наистина помисли за две, или за друго устройство, а си вземи някоя удобна клавиатура.

На моята белите надписи са доста добре отчетливи върху черните клавиши и определено даже така ми е по-добре, с бяла вече се чувствам някак като в някакво поле - черната ми е по-уютна :bgrin: .

Link to comment
Share on other sites

с бяла вече се чувствам някак като в някакво поле - черната ми е по-уютна :bgrin: .

 

Аз клавиатурата не я гледам ама ме дразни като я видя здраво прашасала а на черното личи много.

Link to comment
Share on other sites

Ами честно, не знам за какво прашасване говорите. Прах може да се събере ако я оставим 1-2 дена без да я ползваме. При толкова вятър, който правим на клавиатурите си, не вярвам да се стига до такъв момент. А и аз имам навик чат пат да я подухвам с уста (вечер по веднъж) именно за праха (не че има такъв, но е като тик).

Останалото е наслояване на мръсотия с времето - а именно тя по-трудно я забелязвам на черната ми клавитаура. На бяла само след месец вече от мазнотии всякакви, пожълтяват бутоните които по-често ползвам, и стават кЕрливи.

Link to comment
Share on other sites

Дедо даде едни уж светещи лепенки, ама нещо не светят както трябва...а относно 2 клавиатури, отдавна съм се сетил, само, дето работното ми място не е много стандартно. Вие имате по един компютър, 2 монитора (дедо + още няколко :bgrin:) и толкова, а аз съм ограден от апаратура отвсякъде. Пред мен освен мониторите имам 2 миксера, предусилвател и втори (специализиран) компютър, който също трябва да ми е подръка, отдясно имам апаратура, отзад имам апаратура, отляво имам апаратура....едвам съм си оставил една пътечка, за да мога да илизам от "кошарката" ми. :P Така, че само още една клавиатура ми липсва да се чудя на кое място да я оставя.....

Link to comment
Share on other sites

С разтегливо въженце ще виси от тавана и ще си я придърпваш. Отделно има по-"разчупени" (направо счупени) клавиатури, които се вграждат като част от подлакътниците на стол. (ся остава да кажеш, че работиш прав без стол щото мястото за стол е ценно и има някой еквалайзер там..)

Link to comment
Share on other sites

Дедо даде едни уж светещи лепенки, ама нещо не светят както трябва...а относно 2 клавиатури, отдавна съм се сетил, само, дето работното ми място не е много стандартно. Вие имате по един компютър, 2 монитора (дедо + още няколко :bgrin:) и толкова, а аз съм ограден от апаратура отвсякъде. Пред мен освен мониторите имам 2 миксера, предусилвател и втори (специализиран) компютър, който също трябва да ми е подръка, отдясно имам апаратура, отзад имам апаратура, отляво имам апаратура....едвам съм си оставил една пътечка, за да мога да илизам от "кошарката" ми. :P Така, че само още една клавиатура ми липсва да се чудя на кое място да я оставя.....

 

Ми тя ще е безжична. Някъде отзад на някой шкаф или в някое чекмедже може да я пласираш ;) Желание да имаш само

Link to comment
Share on other sites

С разтегливо въженце ще виси от тавана и ще си я придърпваш. Отделно има по-"разчупени" (направо счупени) клавиатури, които се вграждат като част от подлакътниците на стол. (ся остава да кажеш, че работиш прав без стол щото мястото за стол е ценно и има някой еквалайзер там..)

 

Даже стоя на един крак, че да не разхищавам мястото за втория. :laughing: ...без стол, с който да се въртя на 360 градуса в моето положение не става....

Счупените клавиатури не ми харесват, а и има по-елементарен начин да си реша проблема - нови лепенки с черни букви на бял фон. :))

Link to comment
Share on other sites

Имаше едни такива малки геймърски клавиатурки с малко големи от num pad с 20-30 бутона, и софтуер да правиш всевъзмони макроси с тях. Ако върши работа и нямаш място и такава става. Тази седмица станаха вече две години откакто ползвам евтиния жичен wave на logitech (тоя с нормалната подреба на F-вете) и съм много доволен. Не е много скъпа клавиатура но сравнение с другите който съм ползвал преди това е на светлинни години. В тоя ред на мисли ако някой направи механична клавиатура с такава форма която не трака много, защото мразя шумни мишки и клавиатури, бих дал и 150 кинта за такава.

Link to comment
Share on other sites

Абе не знам, ама нещо не виждам много хора да се оплакват и да си искат старите тракащи клавиатури, каквито ще да са били, по хардуера на пецетата нещата при достатъчно пари не са толкова зле, за сметка на това май в софтуерно отношение май повече хората пищат. Там и много пари да дадеш, и хич да не дадеш (нашего брата българина примерно), се натъкваш на същите лайна (примерно последните пърдежи на Adobe и др. големи компании), всякакви проблеми и малоумщини и т.н.

Та за клавиатурите - това е по-скоро някаква носталгия към миналото, не че ако сте с онакава клавиатура ще пишете по-бързо или ръцете ви ще се уморяват по-малко. Защото шумът също е фактор за умората. Според мен съвременните клавиатури са си съвсем Ок, стига да не ги ползваш вместо бухалка. Това че могат да изтраят и десетилетие почти, предвид и цената, си е много по-добре от други боклуци в хардуера, примерно двд-тата, даже и мишките дето с тия бутони след 2-3г. почват да мизерстват, вентилатори и всякакво боклуци.

Link to comment
Share on other sites

tedy с риск да се повторя, усещането при натискане на копчетата с механична клавиатура е много различно и се оказва, че се пише много по-лесно и по-бързо. Наистина трябва да пробваш някоя НОВА клавиатура с cherry копчета и съм сигурен че ще си промениш мнението. Чувал съм, че тези които ползват Cherry Browns копчета са доста безшумни, но не съм пробвал такава. Моята е с Cherry Black и не бих казал че щрака прекалено много, като не натискаш копчетата до долу си шуми практически като обикновенна клавиатура.

 

raptor2721 разглеай Razer Blackwidowима макро бутони, струва толкова, но е от щракащите.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...