Jump to content
BulForum.com

Клавиатура и мишка - Съвети?


Recommended Posts

От месец и половина съм с Logitech MX1100.

Смея да твърдя, че това е НАЙ–добрата и безпроблемна мишка, която някога съм имал!!

 

Даже е по-евтина от MX Revolution. Но за сметка на това я превъзхожда ПО ВСИЧКИ параграфи!

От години съм търсел подобна мишка. И най-после съм доволен на 100% от покупката.

 

Разбира се, и е най-удобната, която някога съм ползвал. След нея, ако хвана старата МХ400, имам чувството, че хващам някоя тухла. Не вярвах, че може да има по-удобна от МХ400, докато не взех тази и не поработих с нея. А МХ400 ми се видя даже по-удобна от MX Revolution.

 

В МХ1100 изглежда са оправени проблемите от предните модели. Скрола е просто перфектен so far.

Батериите пише на теория, че траели към 9 месеца; на практика от прочетеното от мен на разни места, видях че реално е към 6 месеца, а при мен като имам предвид колко усилено и дълго се ползва, предполагам към 3-4 месеца - ПРОСТО перфектно, като се има предвид, че Revolution я зареждах през 4 дена!

Вече месец и половина, и всичко свети зелено и няма чатлак скоро да се изхабят.

 

За пръв път откакто ползвам PC, съм на 100% доволен от мишка! Поне засега.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Замислям се сериозно за ъпгрейд - определено е гадно докато работиш да почне да мига, че е за заряд и след 20мин да умре тотално, а това ми се случва често :angry1

Сериозно ли са удобни тея криви форми?

Това като го гледам на нищо не прилича :D

Link to comment
Share on other sites

Замислям се сериозно за ъпгрейд - определено е гадно докато работиш да почне да мига, че е за заряд и след 20мин да умре тотално, а това ми се случва често :angry1

Сериозно ли са удобни тея криви форми?

Това като го гледам на нищо не прилича :D

 

Ъхъ, те и на мойта кола дават че на градско харчи около 8-9 а на мен ми харчи 13. Те и на някои телефони батерията им държи по 1 седмица, но ако говориш 2 часа на ден няма да изкара и 3 дни. Всичко е според зависи нали се сещаш. Мишката да държи 1 седмица при 2часа работа на ден, а ако играеш по 6 часа няма да изкараш и 2 дни.

 

И да - безумно удобни са тези изтумбени форми :) И пак е субективно затова отиди в ресета и я виж на място.

Link to comment
Share on other sites

Замислям се сериозно за ъпгрейд - определено е гадно докато работиш да почне да мига, че е за заряд и след 20мин да умре тотално, а това ми се случва често :angry1

Сериозно ли са удобни тея криви форми?

Това като го гледам на нищо не прилича :D

Сериозно, ще се родиш. Страшно гадно е наистина това със зареждането, макар че бях забравил за тиковете с кабела, бяха ми се появили нови - примерно да гледам постоянно индикатора за батерията.

 

Освен това на тази като почне да ѝ свършва батерията, ще светне червен индикатор и ще имаш около седмица работа в това състояние, преди да падне тотално (поне такива са отзивите в нета).

 

За формите - не се съмнявай. Най-удобните мишки са тези, съобразени съответно с десняци или левичари, а не тия стандартните двуръки.

Най-лесно е да се разбере - човешката ръка не е симетрична, имаш само един палец, един показалец на ръка.

 

Най-интересното и странното е, че МХ1100 първоначално ми се стори леко странна и не можах да разбера дали ми е по-удобна от предната. И само след няколко часа, и вече месец и половина, просто съм удивен и страшно доволен че се пристраших в магазина, да я взема.

Ако ръката ти е средно голяма до голяма, ще ти е супер. Да вметна - не е геймърска, тежичка е с 2 батерии, лаг аз не усещам абс. никакъв, даже интересното е че с жичната май имах по-голям (някакъв) лаг. Е, не е много тежка, колкото MX Revolution горе долу, а ако се сложи само едната батерия, си става по-лекичка. За работна мишка, за мен лично е по-добре по-тежичка, идеална ми е.

 

Ако пък си и с качествен пад, работата заспива. За дългочасов престой пред PC, просто тази периферия е задължителна.

Според мен няма да съжаляваш ако я вземеш.

 

По въпроса за изчанчените клавиатури (като тази на Дядомраз примерно), обаче съм по-консервативен. Такива изкривени и разделени блокове клавиши някак не ми допадат. Изцяло самоук съм по писане, не владея вероятно правилната 10-пръстна система, по-скоро някаква 8 до 10 пръстна, и някак ми се вижда неудобно. Дядомраз е на коренно различно мнение, и ВЕРОЯТНО ако поработя няколко дни с подобна, МОЖЕ и да си п роменя мнението, но от няколкото минути, направо тотално се отказах да търся такава. :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Дядомраз е на коренно различно мнение, и ВЕРОЯТНО ако поработя няколко дни с подобна, МОЖЕ и да си п роменя мнението, но от няколкото минути, направо тотално се отказах да търся такава. :bgrin:

 

То аз преди да вземат да ме болят китките от една глупава no-name клавиатура и аз не исках после тръгнах да гледам кое е най-удобното.

 

А за незапознатите - tedy обяви моята клавиатура за негодна (или по-скоро за прекалено изчанчена) защото освен че е по-"разчупена" от нормалните, в следствие на употребата са се изтъркали клавишите и около 1/4 от тях са чисто черни :bgrin: Което пък държи жена ми далече от моя компютър така че мен това ме устройва идеално :lol:

Link to comment
Share on other sites

Разчупената клавиатура е според мен за някой, който само пише на компютъра. На мен не ми била полезна. В работата си един шорткът не мога да хвана като хората. Ще ме заболят китките да си въртя ръката.

 

На мен лично MX400 ми е страшно удобна мишка. Единствено ме дразни скрола, че е почти неизползваем като среден бутон. Колкото до клавиатурата, от 7 години някъде съм с една Logitech Internet Elite. Не е мръднала. Даже буквите не са се изтрили. Само се е полирала подложката под китките, но това е.

 

И тъй като от скоро съм мигрирал на MAC, бях очарован да разбера, че под бутоните за уиндоус, има техните функции под МАК. Интересно как 7 години не съм го забелязал, а вчера го видях съвсем случайно.

 

И най-интересното беше, че под уиндоус, за клавиатурата трябва да ползвам iTouch софтуер, защото новия SetPoint не поддържа тази клавиатура, а за мишката трябва да си ползвам SetPoint-а. Под MAC, двата продукта работят с пълна поддръжка през Logitech Control Center-a. Като стартираш иконките си им излизат картинките на двата продукта. Цъкаш, Configure и работата спи.

 

Пък после MAC OSX бил изостанал. :)

Link to comment
Share on other sites

Разчупената клавиатура е според мен за някой, който само пише на компютъра. На мен не ми била полезна. В работата си един шорткът не мога да хвана като хората. Ще ме заболят китките да си въртя ръката.

Явно Дядомраз не мисли така :) . Забравих точно разстоянията, но наистина разстоянието между блока с Ctrl/Shift/Alt трябва да е относително недалече от F-клавишите. Разчупените клавиатури си имат своите фенове, ако за тях са удобни, нека. Моята Logitech вече стана на повече от година мисля, работи си почти перфектно, но спейса почна леко да показва кирливи ризи, аз много я мъча, и трябва да видя да си взема пак същата, много съм доволен от тоя тип клавиатури, с ниски бутони от лаптопски тип - хем малък ход, хем хубав feedback усет при писане. И доста по-безшумна от старите, с които съм работил.

На мен лично MX400 ми е страшно удобна мишка. Единствено ме дразни скрола, че е почти неизползваем като среден бутон.

Както споделих нагоре, и аз мислех МХ400 за най-удобната мишка, която съм имал. Докато не барнах МХ1100. След нея МХ400 я усещам точно като четвъртита тухла :) .

И тъй като от скоро съм мигрирал на MAC, бях очарован да разбера, че под бутоните за уиндоус, има техните функции под МАК. Интересно как 7 години не съм го забелязал, а вчера го видях съвсем случайно.

....

Пък после MAC OSX бил изостанал. :)

Нали се сещаш, че това няма нищо общо с MAC или Windows?

Просто Logitech са пе*али, с техния отвратителен и световно признат за шит Setpoint.

В момента съм с клав и мишка Logitech и за радост нито се налага да ползвам setpoint или какъвто и да е драйвер, нито биха ми послужили за нещо. Бутони и клавиши идеално мога да си ги преназначавам с помощта на супер програмката AutoHotKey, която откакто препоръчах и на Дядомраз, той е направо супер доволен :) . Уникално полезна програмка.

Link to comment
Share on other sites

Бутони и клавиши идеално мога да си ги преназначавам с помощта на супер програмката AutoHotKey, която откакто препоръчах и на Дядомраз, той е направо супер доволен :) . Уникално полезна програмка.

 

Въпроса в случая не е толкова за преназначаване на клавиши колкото за леко страничното действие на тази програма + 1 дребен скрипт с който "bookmark"-ваш програма и после с shortcut я активираш. Още не съм решил какво да те черпя точно (като се има предвид че нито бира нито нещо друго пиеш) но въпросната програма е просто безценно улеснение.

 

Иначе разчупената клавиатура помага за изграждане на навици - неусетно почваш да натискаш бутоните с "правилните" пръсти и да пишеш и с 10те... А тази майкрософтската с тази мека подложка под китките е невероятно удобна, просто моята с изтърканите копчета изглежда стряскащо на пръв поглед. Отделно че е черна и всяка прашинка и личи но я няма в бял вариант. Черна клавиатура изглежда по-готино обаче така да личи мръсотията...

Link to comment
Share on other sites

Нали се сещаш, че това няма нищо общо с MAC или Windows?

 

Сещам се разбира се, но и на много друг софтуер я виждам тая тенденция.

 

VLC Player под Linux и Windows няма playlist включен в основния интерфейс. Tрябва всеки път да се активира, което дразни. В МАК е закачен под бутоните за управление на клипчето. Skype на МАК е с табове от страни, където да си слагаш контактите с които си започнал чат и да използваш един прозорец. Има и други примери...

Link to comment
Share on other sites

И аз съм с такава и мога само да кажа, че е страхотно удобна.

Абе я кажете малко за тази клавиатура.

Гледам, че има поне 2 разновидности на Wave клавиатурата, с ДОСТА различни цени, и понеже моята вече ѝ е време да се посменя, та се чудех..

 

Каква е разликата между тази и тази ?

Да не би да е само безжичността на втората?!

 

Предвид, че откъм клав. не съм толкова претенциозен, се чудя, шумна ли е тази Wave, и приятни ли са клавишите, с feedback-а си? Тези всичките бутони около клавиатурата ми се струват ненужни. Винаги съм бил скептичен относно разни допълнителни мултимедийни бутони и други глупости, мъчел съм се да ги ползвам, но така и не можах да им свикна, пълна глупост за мен - имам си комбинации от Win + нещо си за всичко.

 

Бутоните ми се струват адски високи и предполагам са с огромен ход на клавишите. Така свикнах с лаптопски тип клавиатура, че може да си взема пак такава, 40-50 лв са, и съм адски доволен, макар че очите ми шарят и към малко по-разчупените (но не баш като на Дядомраз :Р ).

 

Освен това няма да мога да свикна с комплектацията на F-клавишите - групирани са по 3-ки, и F5 се пада по средата на втория блок - blahh! Ква е тая мода по тройки не знам. Бях взел преди една Benq, ама я продадох почти само заради тва групиране на тия клавиши, свикнал съм F5 да ми е първия от втората група и тва е.

 

Ай споделете малко по-подробно за тия Wave :) , аз как пиша цели романи когато съм доволен от нещо, като мишката например :) .

Link to comment
Share on other sites

Значи втората е безжична затова е по-скъпа. Сега като спомена се загледах и видях, че моята е третия вариант на Logitech Wave. Моя модел е Logitech Wave 450 и клавишите са нормални F-вете също и самата клавиатура е по тясна, защото ги няма страничните бутони, а допълнителните са изместени високо над F-ве. Ето как изглежда

LOGITECH%20KB%20COMFORT%20WAVE%20450.jpg

хода на клавишите е средно дълъг, но е далеч от лаптопския. След непретенциозно измерване от мен е около 2 мм. Средните клавиши са по-издадени от другите за да компенсират дължината на показалците, но ако не се пише с десетопръстна система или нещо такова по-скоро би пречила. Клавиатурата не е перфектна, но за парите си е трепач. Гледам си падаш по скъпа периферия, но мисля, че тази клавиатура няма да те разочарова. Добре е да я пипнеш за да видиш дали те пасва преди да я вземеш, защото си има свойте особености и може да не ти хареса.

Link to comment
Share on other sites

Варианта на раптор е 40 50 лв моя е 80 90 а безжичната идва към 120 130.Удобна е много но наистина трябва да прецениш дали ще ти пасне.

Link to comment
Share on other sites

Оф, сега като се зачетох в темата и видях, че tedy е изръсил 350+ лева за мишки и падове тая клавиатура като моята за 50 лева едва ли ще я барне дори.

Link to comment
Share on other sites

Оф, сега като се зачетох в темата и видях, че tedy е изръсил 350+ лева за мишки и падове тая клавиатура като моята за 50 лева едва ли ще я барне дори.

 

:lol: e той може да вземе безжичната въпрейки че като знам какви ядове бра с една мишка може и с кабел да вземе - клавиатурата и да има кабел не е голяма болка.

 

Иначе въпроса не е в парите а в удобството ако с това си вадиш хляба... и особено ако са те боляли ръцете от кофти клавиатура като мен и после 1 седмица не можеш да бачкаш някак 100лв за клавиатура почват да се губят в сравнение с другото.

Link to comment
Share on other sites

Оф, сега като се зачетох в темата и видях, че tedy е изръсил 350+ лева за мишки и падове тая клавиатура като моята за 50 лева едва ли ще я барне дори.

Стегни се, говориш "глупости" :)

Само два пада съм взел от по-скъпите, Деструктора си го ползвам още, а MX Revolution я продадох и си възстанових към 60% от парите :) .

 

За клавиатурата, за такава съм по-малко склонен да дам много пари, отколкото за мишка.

Сега съм с такава за около 50 лв (лаптопски тип) и съм много доволен. Дразни ме, че чат пат като заседне някоя мръсотия под някои клавиши и заяждат и след доста тръскане се оправя, а понякога като ме мързи да я тръскам, и се правят доста грешки при писането на код, и това дразни даже повече.

Много я експлоатирам, 2-3 клавиша (Shift, Ctrl) хващат на моменти по-трудно, но още се търпи, на година и половина стана.

 

Та 50 лв за клав. си е напълно нормално, защо да не барна.. :) Е, за 20-тина лв не бих взел, имал съм преди години такива, и съм напатил, а съм доста чувствителен към такива неща, които дори малко, да ми пречат на "производителността" при писане :) .

 

Но наистина Wave може би не бих взел, малко склонен съм да рискувам, а и едва ли ще мога да я отворя в магазина да преценя, още повече ще иска известно време работа с такава за да прецени човек. А и не пиша по истинска 10-пръстна система, не я знам даже. :) .

Сигурно ще я поразгледам в ресета , но вероятно ще си взема като мойта пак..

 

Мерси за ревютата. Аз между тази за 50 и за 80 лв Wave, разлика не виждам, освен липсата на околните бутони, напълно ненужни за мен. А безжична клав. хич не ми трябва.

 

:lol: e той може да вземе безжичната въпрейки че като знам какви ядове бра с една мишка може и с кабел да вземе - клавиатурата и да има кабел не е голяма болка.

..

Ами всъщност проблемите както се установи, не са били от самия факт, че е била безжична (мишката).

За сметка на това от сегашната МХ1100 съм адски доволен!

Наистина безжична клавиатура не бих взел, за мен е ненужна.

Link to comment
Share on other sites

Много я експлоатирам, 2-3 клавиша (Shift, Ctrl) хващат на моменти по-трудно, но още се търпи, на година и половина стана.

 

Мойта вече 3та година няма грижи освен че се изтъркаха буквите на някое и друго копче ама тъй и тъй не ги гледам та не ми пречи и цялата да е изтрита :lol:

 

 

 

Но наистина Wave може би не бих взел, малко склонен съм да рискувам, а и едва ли ще мога да я отворя в магазина да преценя, още повече ще иска известно време работа с такава за да прецени човек. А и не пиша по истинска 10-пръстна система, не я знам даже. :) .

 

Wave-a е удобна - пробвах я но като отчетем че пиша на MS Natural 4000 и тя ми е още по-удобна по-добре си прецени сам. А и клавиатура която е мислена да е удобна е по-добре отколкото "нормална" но това си е мое мнение де.

 

 

освен липсата на околните бутони, напълно ненужни за мен.

 

Ааа удобни са си бутоните - приятно е да можеш да стартираш някоя и друга програма която ползваш почти нон-стоп за по малко ей така от цъкане на някое копче. Само че след като е logitech ще трябва и setpoint за да се ползват а той е забранен със закон вече в някои държави :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Всъщност видях, мойта е точно на 2 години , взимана е Април 2007-ма.

В нископрофилните бутони се влюбих направо!

 

За Wave не знам, може би някой ден ще рискувам, и бих я продал ако до няколко дни не ми хареса, някой би намазал на около 70% от цената, при тва нова :)

А и зависи "удобна" за какво. Дали за бързо писане на текстове, и дали ще е удобна за по-изчанчени ползвания като по-честа работа с разни клавишни комбинации и т.н..

Явно само пробата му е майката.

 

За допълнителните бутони.. не знам, тия дето са отгоре трябва да се протягам, а по-лесно ми е Win+нещо си..

Пък и ако има програма, която често стартирам, дори за по малко, такива просто ми седят постоянно пуснати :) . И съм им намерил начин с AutoHotKey да ги извиквам, или нещо с трея някоя хватка.

А по-редките, натискам Start, пиша 2-3 букви, ентер, и готово.

За управление на музиката и сила на звука, с Win+ разни бутони доста удобно съм си настроил.

За браузър, винаги имам отворен, и с клавишна комбинация си го извиквам на преден план (пак с AHK).

Изобщо, по-скоро ми трябва още един контролен клавиш, за още комбинации (освен Ctrl, Alt, Shift, Win) :) .

 

Колкото до Wave дизайна на Logitech, струва ми се не много мислен. Като си изследвам пръстите, някак не ми се вижда точно така о-wave-ен дизайна да пасва на пръстите. И образуващата се дъга, която по краищата е издадена нагоре, по-скоро обратно трябваше да е. Като си поставите пръстите на клава, дъгите някак се образуват по средата да са по-нагоре.. Може би като дъги, клава на Дядомраз е най-мислен, но за да взема като неговата, ще ми трябва доста силна психологическа промяна на съзнанието :bgrin: Пък и понеже не пиша може би точно по правилна система, понякога може да се случи с едната ръка да искам да натисна клавиш от другата половина на разделението от два блока клавиши, и ми се струва, че ще ми е неудобно.

Link to comment
Share on other sites

Wave си е много добре измислен компромис е между нормалните клавиатури и пречупените който пък не освен за много бързо писане за друго са тегави за ползване. Моята е Plug and play без никакви setpoint и простотии. Даже да се учуди човек колко интелигентно бачка - отваря и управлява зададения player за музика който е зададен за основен (независимо дали е уиндолс медия плеър, ГОМ преър, уинамр, км плеър и още 2-3 измесни и по малко известни) за управлението на интернет функциите е същото независимо от мениджъра на пощата и от браузъра. Направо да се зачуди човек как работи толкова коректно.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност видях, мойта е точно на 2 години , взимана е Април 2007-ма.

В нископрофилните бутони се влюбих направо!

 

За Wave не знам, може би някой ден ще рискувам, и бих я продал ако до няколко дни не ми хареса, някой би намазал на около 70% от цената, при тва нова :)

А и зависи "удобна" за какво. Дали за бързо писане на текстове, и дали ще е удобна за по-изчанчени ползвания като по-честа работа с разни клавишни комбинации и т.н..

Явно само пробата му е майката.

 

За допълнителните бутони.. не знам, тия дето са отгоре трябва да се протягам, а по-лесно ми е Win+нещо си..

Пък и ако има програма, която често стартирам, дори за по малко, такива просто ми седят постоянно пуснати :) . И съм им намерил начин с AutoHotKey да ги извиквам, или нещо с трея някоя хватка.

А по-редките, натискам Start, пиша 2-3 букви, ентер, и готово.

За управление на музиката и сила на звука, с Win+ разни бутони доста удобно съм си настроил.

За браузър, винаги имам отворен, и с клавишна комбинация си го извиквам на преден план (пак с AHK).

Изобщо, по-скоро ми трябва още един контролен клавиш, за още комбинации (освен Ctrl, Alt, Shift, Win) :) .

 

Колкото до Wave дизайна на Logitech, струва ми се не много мислен. Като си изследвам пръстите, някак не ми се вижда точно така о-wave-ен дизайна да пасва на пръстите. И образуващата се дъга, която по краищата е издадена нагоре, по-скоро обратно трябваше да е. Като си поставите пръстите на клава, дъгите някак се образуват по средата да са по-нагоре.. Може би като дъги, клава на Дядомраз е най-мислен, но за да взема като неговата, ще ми трябва доста силна психологическа промяна на съзнанието :bgrin: Пък и понеже не пиша може би точно по правилна система, понякога може да се случи с едната ръка да искам да натисна клавиш от другата половина на разделението от два блока клавиши, и ми се струва, че ще ми е неудобно.

Не знам дали ти се струва смислено,но е много удобно да си оставиш ръцете да почиват :lol:.

В ресета от 2 рия вариант имаше само WL и по принцип е опакована отвсъкъде едва ли ще добиеш впечатление от 1 поглед.

Link to comment
Share on other sites

В техномаркета до Пикадили в тракия гледах една такава wave клавиатура, вероятно има и в другите техномаркети...

 

Edit: Говорех за разопакована - такава която можеш да пипнеш. Между другото май не беше с голям ход на клавишите.

Link to comment
Share on other sites

В техномаркета до Пикадили в тракия гледах една такава wave клавиатура, вероятно има и в другите техномаркети...

То и в пика и моста я има но е така опакована че не можeш да пипнеш бутоните :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...