Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dreamer, иначе гледам има и някви монитори с бързи матрици, като:

 

Samsung 17" TFT, SM740BF

Samsung 17" TFT, SM760BF

Samsung 17" TFT, SM730BF

 

Но са 17ки...Мисълта ми е - бърза 17ка или някоя от изброените от теб 19ки?

Link to comment
Share on other sites

Добре, освен 2та инча отгоре какво друго може да дадеш като аргументация в полза на 19те инчови монитори? Все нещо друго трябва да има? Все пак не съм много навътре в материята, а бих искал да знам защо си купувам нещо.

Link to comment
Share on other sites

4мс самсунг цената се вдига над лимита ти 600 лева. А при цена 570лв хубава 19" е просто неизгодно да се вземе 17". Освен в случай, че не виждаш полза и смисъл.

 

Аргументация? Ами... по-голям :D Точно заради това ще можеш да го гледаш и от по-далеч, в случай че имаш проблем с очите и искаш да увеличиш дистанцията - screen очи.

 

samkijot, HYUNDAI - би трябвало. НО в момента HYUNDAI-те въобще не са изгодни спрямо Samsung тъй като примерно 8ms е 549лв с рекламиран ъгъл 150/135 (като на AUO, значи или е трик или е AUO панела). A 3ms модела e 749лв при рекламиран ъгъл от 150/135. Казвам рекламиран ъгъл, защото матриците ако са Самсунг както си мисля то ъгъла ще е реално 160/160 освен ако не са направили някаква глупост. Преди време HYUNDAI бяха на далавера, но вече не. P.S.: Пиша само за 19" моделите на HYUNDAI.

Link to comment
Share on other sites

Dreamer, хубаво че минава над 600 лева... аз това го давам ориенторовачно...важното да не е много над 600. Твърдия лимит ще е 710-720 лв ако наистина нещо си заслужава парите. Иначе питах за инчовете не за друго, а защото монитор над 19 инча ми е просто ненужен. Дори сегашното ми CRT (17") ми е напълно достатъчно като площ. Но ако наиситна няма толкова голяма разлика между 4 мс и 8 мс, а 19та си е 19ка... то тогава си е ясно накъде отиват нещата.

И както по-горе питаха, има ли някаква разлика в 3те модела на самсунг, освен цената?

Edited by basten
Link to comment
Share on other sites

Щом смяташ, че 19" не ти е нужна и няма някаква перспектива да ти стане нужна - тогава погледни 730BF (4ms, DVI) - 579лв; 760BF (4ms, DVI, PIVOT, стилен, поставка от две части с регулируема височина, ако не греша) - 599лв; 740BF (2ms, трябва и DVI да има) - 619лв.

 

8 са окей, но колкото по-малко толкова по-добре :) Но най-добре иди в Техномаркет 1 или 2, виж мониторите и ергономиката им и тогава прецени дали ти харесват, как дават сравнено с конкуретните Филипси и LG-та и тогава ако все още се чудиш поискай съвет и от човека на щанда.

Link to comment
Share on other sites

Dreamer, хубаво че минава над 600 лева... аз това го давам ориенторовачно...важното да не е много над 600. Твърдия лимит ще е 710-720 лв ако наистина нещо си заслужава парите. Иначе питах за инчовете не за друго, а защото монитор над 19 инча ми е просто ненужен. Дори сегашното ми CRT (17") ми е напълно достатъчно като площ. Но ако наиситна няма толкова голяма разлика между 4 мс и 8 мс, а 19та си е 19ка... то тогава си е ясно накъде отиват нещата.

И както по-горе питаха, има ли някаква разлика в 3те модела на самсунг, освен цената?

Мен ако питаш взимай 19-ката. Двата инча винаги ще ги имаш, а къде точно ще видиш 4-те ms разлика мен много не ми е ясно и до колко важно и дразнещо би било.

Вот за 19-ката. Модела избираш ти. Лично аз съм многo доволен от SM-913N

Edited by Black Knight
Link to comment
Share on other sites

аз май се ориентирах към SM-913N .... събота/неделя ще отида да го видя и ако ми хареса, го купувам.

само дето не ми е ясно как стои въпроса с гаранцията (за пикселите) точно за този модел. ако някой го има, нека да сподели :)

Link to comment
Share on other sites

7 на цялата матрица или 4 на 1инч2.

освен това този монитор няма ДВИ, за това е много по удачно да си вземеш 930БФ с гаранзция за 0 изгорели пиксели и с дви за 420 гущера.Вярно по-скъпо е ама не си купуваш джапанки. Аз в началото мислех да взимам 730БФ, но съм сигурен , че после ще съжалявам , че не съм взел 19" затова ще прижаля още някой лев и ще взема 930.

Link to comment
Share on other sites

7 на цялата матрица или 4 на 1инч2.

освен това този монитор няма ДВИ, за това е много по удачно да си вземеш 930БФ с гаранзция за 0 изгорели пиксели и с дви за 420 гущера.Вярно по-скъпо е ама не си купуваш джапанки. Аз в началото мислех да взимам 730БФ, но съм сигурен , че после ще съжалявам , че не съм взел 19" затова ще прижаля още някой лев и ще взема 930.

 

.. ами аз тея пари не ги бера по дървета все пак и съм си казал, че повече от 600 лв. за TFT няма да дам. да, мога да взема 17' до тея пари, но прецених че е по-добре да си взема 19'

 

а тая гаранция изобщо не ми харесва :\

Link to comment
Share on other sites

.. ами аз тея пари не ги бера по дървета все пак и съм си казал, че повече от 600 лв. за TFT няма да дам. да, мога да взема 17' до тея пари, но прецених че е по-добре да си взема 19'

 

а тая гаранция изобщо не ми харесва :\

И на мен въобще не ми харесва гаранцията , а самf БФ и Х серията на Самсунг имат гаранция за 0 пексела.

И на мен в началото не ми се даваха повече от 600 камъка , но 680 не е чак толкова повече , а взимаш много повече и най-вече с тая гаранция ще спиш спокойно! Трудна е дилемата с тия ТФТ ама... ти си прецени дали 17" с ДВИ или 19" без и без гаранция за пиксели...

Edited by harmonika
Link to comment
Share on other sites

И на мен въобще не ми харесва гаранцията , а сама БФ и Х серията на Самсунг имат гаранция за 0 пексела.

И на мен в началото не ми се даваха повече от 600 камъка , но 680 не е чак толкова повече , а взимаш много повече и най-вече с тая гаранция ще спиш спокойно! Трудна е дилемата с тия ТФТ ама... ти си прецени дали 17" с ДВИ или 19" без и без гаранция за пиксели...

 

а бе, не знам .... за тея пиксели, тук един колега ми разправя, че вероятността да ти изгори дори и един е мноооооо малка. баси, вече не знам на кой да вярвам. всеки ги разбира тея материи :D

Link to comment
Share on other sites

а бе, не знам .... за тея пиксели, тук един колега ми разправя, че вероятността да ти изгори дори и един е мноооооо малка. баси, вече не знам на кой да вярвам. всеки ги разбира тея материи :D

Разбирам те напълно колега! И аз си мислех , че е лесно да се вземе ЛСД ама като тръгнах да купувам и тя стана една....Чета в сумати форуми, сайтове и ревюта и вече имам чуството , че ще годенясвам с тоя монитор!

Найстина вероятността да ти изгори пиксел при условие , че първоначално вс е било наред е много малка! Уж само при механичен удар, проблем с захранването, нагряване или подобни странични фактори можел да изгори пиксел.

Но само си представи , че стане нещо и някой пиксел ти заспи завинаги! Колко дразнещо и изнервящо би могло да бъде! Дори когато не го забелязваш, но знаеш , че е заспал, докато неговите братя по матрица се трудят и изпълняват всяко твое желание :laughing: :laughing: Това притеснение при мен клони към гаранция за 0 пиксела!

Edited by harmonika
Link to comment
Share on other sites

Ami az ot pi4a v tehnomarketa razbrah, 4e garanciqta 0 piksela vaji samo za parvite 2 sedmici, sled tova vliza normalnata garanciq v sila(btw govorim za izgarqne na piksel...ako e subpiksel pak si sedish mirno s nego)...taka 4e da nalivash kinti samo za tazi garanciq ne si struva. Btw v koi ot 2ta tehnomarketa e po-kompetenten personala, shtoto ot tozi do metro ne ostanah o4arovan... nai-malkoto na prodava4ite im lipsva turgovska kultura.

Link to comment
Share on other sites

В големия ТМ е по-малка навалица и ще могат да ти обърнат повече внимание, но е възможно и там да ги мързи - в зависимост кой свариш на щанда - там има едно момиче, което работи от години на щанда и каквото я питаш вероятно ще може да ти отоговори ;) Затова най-добрия случай е да знаеш какво искаш и да си го чекнеш и да си го вземеш. За съжаление това не винаги е възможно. Но пак е по-добре така отколкото през някоя компютърна фирма където ти дават монитора и няма връщане - харесва ти или не.

Link to comment
Share on other sites

... 4e garanciqta 0 piksela vaji samo za parvite 2 sedmici, sled tova vliza normalnata garanciq v sila(btw govorim za izgarqne na piksel...ako e subpiksel pak si sedish mirno s nego)...

 

според мен такъв филм просто няма ... колкото до суб-пискелите, ето как са го "казали" от philips ;)

 

picz00032bu.th.png

 

... при samsung не знам как стоят нещата, но изглежда нашите вносители "жонглират" с тази специфична гаранция :)

 

btw някой може ли да намери ревю за 190V6FB, че нещо откривам "съмнително" малко неща за него ... по характеристики ми се струва "upgrade"-ната версия на S-серията, ама нещо ми се чини "междинна" серия и не ми вдъхва доверие :unsure: :unsure:

Edited by samkijot
Link to comment
Share on other sites

Dreamer, ами ще се огледам за въпросната продавачка... така и така утре смятам и там да отида.

Между другото забелязах, че в техномаркета до метро са на линукс... в другия техномаркет и там ли са така комповете, щото ми се щеше да пусна някоя програмка от дискетка, да тествам 1-2 неща... или пък ако знаете някоя програмка дето да има версия и за под линукс, та да вади добре прикритите гадории наяве?

samkijot, това, което писах за гаранцията ми го казаха в техномаркета до метро... не съм си го измислил! Ако не ти се вярва и мислиш, че се опитвам да "те вкарам в някой филм" - иди и се увери.

Link to comment
Share on other sites

имат 1 пц на линукс и 1 на windows

но да ти пуснат дискета не знам.. ако ще качваш nokia test в ТМ1 го имат и трябва да ти го пуснат за да огледаш за пиксели :)

 

A когато ти вадят монитора да го тестват задължително го слагат на ТЯХНАТА windows машина и пускат въпросния NOKIA TEST. Или поне в ТМ1.

Link to comment
Share on other sites

Спред мен не се връзвайте толкова много за тази гаранция на Самсунг за 0 пиксела. Самия факт, че и те не са много наясно каква гаранция дават е меко казано несерозен. Аз бях писал по-нагоре моите премеждия в търсене на истината за тази гаранция :) А иначе ние вземхме 750-В преди няколко дена и сме много доволни. Абе тая дилема дали нещо по-ново 17 или нещо по-старо 19 още си седи де.. аз се спрях на 750В заради DVI но и 19 (примерно 913N) не е лошо решение според мен. Номера е, че при 19 става по-голям пиксела и съм чувал, че ако изгори е по-дразнещо от колкото на 17, другия проблем е, че при липсата на ДВИ при текст си личеше как се размазват ръбовете на текста точно заради по-големия пиксел. Това в магазина де.. ако вкъщи си го попнеш да го настроеш съм чувал, че ефекта може да се намали до минимум. Във форума на hardwarebg бяха постнали линкове кои са най-добрите нстройки - на 75хз работили по-добре. Най-добрия вариант е 19 със DVI и гаранция за 0 пиксела ЗА 3 ГОДИНИ не за 2 дена и 3 часа. :) Нооооооо... тъй като парите стават доста сме поставени на тежки житейски кръстопътища. :)

 

Успех and fear not! :)

Link to comment
Share on other sites

....

samkijot, това, което писах за гаранцията ми го казаха в техномаркета до метро... не съм си го измислил! Ако не ти се вярва и мислиш, че се опитвам да "те вкарам в някой филм" - иди и се увери.

 

basten, имах предвид, че хората, които са ти го казала не са много наясно с гаранциите относно пикселите, а не че ти искаш да ме "вкараш в някакъв филм" :D

за пример ще ти кажа, че един познат работи в техномаркет (на телевизорите и двд-тата е). та той като му се обадих да го питам за гаранцията на 190V6FV, викна един колега, който явно е бил за it джаджите и онзи му каза "1 пиксел". на другия ден като стана въпрос ми кажа, че колегата му се е объркал и били всъщност "3 пиксела" .... а от своя страна аз все още не съм намерил монитор на филипс с "3 пиксела". всички са за 5 ;)

така че сам можеш да си направиш извода

Link to comment
Share on other sites

Тия гаранции с 0 пиксела явно са ала бала. Аз все още не мога да си представя как ще ти го сменят ако ти изгори един пиксел, дали до 2 седмици, дали след 2 седмици ;)

 

Взимай тоя дето ти харесва пък след това каквото сабя покаже. Аз имам Филипс вече над половин година и още нямам изгорял пиксел. Има нещо като субпиксел долу в трея, но по-скоро е малка прашинка зад пиксела (ако си представим, че пиксела е в три части една върху друга то средната в моя случай е леко тъмна). Хубавото е, че май найстина си е просто прашина, а и от както съм взел монитора досега не съм я забелязъл. Лошото е, че взех монитора от компютърна фирма, което значи, че ако имах изгорял пиксел щях да си седя с него.

 

Пиксела на 17" е 0.264, а на 19" - 0.294. Аз съм на 19" и лично аз пренебрегвам разликата, защото просто не я усещам. Не виждам буквите да са ми странно изглеждати или криви... пък и монитора се гледа от по-далеч, все пак е 19" и това от една гледна точка прави пикселите да изглеждат със същата големите като приемем, че 17" се гледа от по-близо... с един приятел често се базикаме на тая тема с 'големия' пиксел :D

 

Имам 2" 19-ки - Philips 190S5FS и LG 1930S - и на двете пиксела никога не ми е изглеждал голям. И двата не са с DVI, но няма проблеми с четене на текстове или замазвания. Все пак ако има DVI един монитор то това е бонус първо защото няма да е нужно да се ползва бутона AUTO (при ViewSonic няма такъв бутон) и второ, защото на повечето ако не на всички модели можеш да включиш две pc-та и с един от бутоните на монитора да ги превключваш кой да извежда на екрана.

Link to comment
Share on other sites

искам да добавя за гаранциите следния често пропускан за споменаване факт от всички продавачи. до 5 дни можете да върнете стоката с оригиналната опаковка(разпечатана разбира се) и да развалите сделката, т.е. да ви върнат парите. всякакви оправдания от счетоводен характер че не можели да връщат пари са обезсмислени от закона за защита на потребителя и ако се наложи им го обяснете. също така никъде не могат да ви забранят да изпробвате стоката преди закупуването и да я върнете ако не ви хареса. най-често според мой приятел, работещ в сферата на търговията с компютърни чаркалаци, пикселите изгарят фабрично, т.е. ако в началото матрицата е била добре, после е трудно да се развали. тъй че закупувайки си монитор, дори и да не забележите на място в магазина дефекти, а 2 дни по-късно вкъщи на спокойствие нещо да ви издразни, спокойно отивате при търговеца и разваляте сделката. вече ваше решение ще е дали ще го смените с друг екземпляр или ще ви връщат парите. за да не ставам голословен - в Метро подобно разваляне съм правил вече 3 пъти, поради дефектни стоки и са ми ги подменяли. забележете, че при пробата на място в магазина никой не иска от вас да се подпишете, че приемате стоката без забележки.......

 

естествено не говорим за дефекти и/или повреди от механичен характер, които могат да се получат при транспортиране и инсталиране. затова ако очаквате проблеми поискайте представител на търговеца да ви донесе и инсталира продукта. могат да ви искат пари за тази услуга естествено......

 

ако толкоз ви се налага и ви се опъват търговците комисията по търговия и защита на потребителите си има телефони споменати в друга тема, но все пак за пловдив: 631778 или в интернет на адрес: www.ktzp.bg

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Значи и аз бях изненадан , когато в ТМ ми казаха , че не предлагат гаранция за изгорели пиксели на БФ серията на САМСУНГ, но в последствие разбрах , че те не са единствените вносители на монитори от тази марка. А другия вносител е предлага гаранцията и затова всички фирми , които са дистрибутори я предлагат , а освет това и цените са доста по-евтини/ с около 50-80лв/.

Аз намерих връзка да си взема 930БФ на дилърска цена с 0 пиксела гаранция за 3 години. Неколкократно попитах дали ще ми подменят монитора при наличието на изгорял пиксел в гаранционния период и те ме увериха , че такава е практиката. Освен това човекът, от който ще взимам монитора /и компютъра/ лично ми гарантира замяната, а той ми е доста близък и знам , че мога да му имам доверие.

Гаранцията за 0 изгорели пиксела при ФИЛИПС се предлага от абсолютно всички дилъри на тази марка. Дори и от ТМ. И тук Ролдекс не е единствения вносител и преобладава разнообразие на цени. И отново в някой компютърни фирми ще намерите по-изгодни оферти.

А гаранцията се предлага от самия вносител така , че няма за какво дасе притеснявате от надежността на самата компютърна фирма.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...