Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Стана ми интересно. Как разбра за покритието на матрицата и че очите ти фокусират върху него?

 

Аз имам Dell 2007WFP и не съм забелязал подобно нещо. Очите ми се изморяват при дълго четене, но това предполагам е заради малкия пиксел. Иначе 1 лошо нещо не мога да кажа за тоя монитор. Покрива всичките ти изисквания (без *VA панела).... Просто е малък за това, което търсиш.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Здравейте,

Моята история на кратно е следната: Имах монитор с IPS матрица ( Philips 190B5 ), но му дойде времето и сега си търся нов поне 23“.

Пробвах с HP ZR24w – направо ми разказа играта на очите при четене на текст. Оказа се, че при новите IPS матрици покритието е адски губо и очите ми фокусират на него, а не на буквите. Пробвах и LG IPS231P – пак същата работа. Предполагам че и при DELL U2311H ще е пак така.

В службата пробвах със Samsung P2250 – ок си е. Сега пиша на Notebook HP Elitebook 8540w с матов 15.4" Full HD екран – супер е.

Та изискванията са:

- Поне 23“ матов екран, по възможност LED

- Да НЕ Е IPS матрица

- Да е с променлива височина на стойката

- Да е с много четлив текст

- Да може да се види на живо някъде

Ако сега трябва да взимам – Samsung PX2370, LX2370 или P2470HD, но ми се иска да са с променлива височина на стойката и ако може и с DisplayPort.

 

Може би VA матриците са това, което търся, но не знам къде да намеря да видя на живо такава – примерно BENQ BL2400PT, EW2420 или някоя друга S-PVA матрица до към 700 лв.

Моля за смислени предложения за монитор и/или място, където може да се види.

S-PVA т.е. cPVA вариант е Samsung F2380, него го има примерно в Смарт Системс (sms.bg), но за виждане на живо... трудно. Преди го имаше в Плесио, но сега не знам. Стойката отговаря на изискванията ти, а цената му е около 500-550лв в зависимост от магазина. Предполагам, че можеш да се уговориш с някой доставчик да ти го докарат и ако ти хареса покритието да си го вземеш. Всъщност в Риск го имат на "склад" за 444лв: http://www.risk.bg/store/monitor-f2380-23-wide-lcd.html - ако си от Пловдив мини през магазина им и питай могат ли да ти докарат, ако нямат, за да го видиш на живо. Честно казано аз съм разочарован от DELL U2311H и ако бях видях F2380 на тая цена в Риск може би щях сериозно да се замисля... оопс, 444лв е без ддс.

Link to comment
Share on other sites

...

Предполагам че и при DELL U2311H ще е пак така.

....

- Да може да се види на живо някъде

 

Препоръки не мога да ти дам, но мога да ти предложа да погледнеш при мен няколко монитора - 1 за около 300-400лв обикновен ТН 24 инчов самсунг и 2 DELL-a с IPS матрици - единия голям и леко стар модел но другия даже е на промоция в момента в Стемо - U2211

 

Според мен DELL-a е доста добър, само пластмасите на стойката и около самия монитор ме дразнят че бият на евтино (в сравнение с големия до него който е буквално перфектен като изработка и материали).

 

Ако си от Пловдив пиши ми на ЛС да ти дам телефон да се разберем да ги погледнеш и да си прецениш.

 

А екрана на HP 8540w ако е с IPS матрицата - искам да ти кажа че само заради въпросния панел ми искаха с поне 800-900лв отгоре, отделно че този панел е доста по-ярък и контрастен от масовите монитори така че има за какво да ти харесва :)

 

Честно казано аз съм разочарован от DELL U2311H

 

Освен от грозната му визия и леко неудобното меню от друго разочарован ли си от този монитор? Питам защото имам U2211 и като панел е доста приличен според мен (особено за цената си)

Link to comment
Share on other sites

Стана ми интересно. Как разбра за покритието на матрицата и че очите ти фокусират върху него?

 

Аз имам Dell 2007WFP и не съм забелязал подобно нещо. Очите ми се изморяват при дълго четене, но това предполагам е заради малкия пиксел. Иначе 1 лошо нещо не мога да кажа за тоя монитор. Покрива всичките ти изисквания (без *VA панела).... Просто е малък за това, което търсиш.

Ами лесно - на ZR24w за 5 мин. ме заболяват очите, а на лаптопта не. В службата за 2 часа ми се скапаха на IPS231P, а на Samsunga на колегата P2270, с който се трампихме нямаше нищо такова.

Много ги въртях с настройки и т.н - явно гадното покритие на IPS матриците на LG ми разказва играта. Старата IPS матрица на Philips 190B5 изобщо не беше такава.

 

Освен от грозната му визия и леко неудобното меню от друго разочарован ли си от този монитор? Питам защото имам U2211 и като панел е доста приличен според мен (особено за цената си)

Както описах изобщо не ми е до визията - от IPS матриците на LG ме болят очите и това е.

 

S-PVA т.е. cPVA вариант е Samsung F2380, него го има примерно в Смарт Системс (sms.bg), но за виждане на живо... трудно. Преди го имаше в Плесио, но сега не знам. Стойката отговаря на изискванията ти, а цената му е около 500-550лв в зависимост от магазина. Предполагам, че можеш да се уговориш с някой доставчик да ти го докарат и ако ти хареса покритието да си го вземеш. Всъщност в Риск го имат на "склад" за 444лв: http://www.risk.bg/store/monitor-f2380-23-wide-lcd.html - ако си от Пловдив мини през магазина им и питай могат ли да ти докарат, ако нямат, за да го видиш на живо. Честно казано аз съм разочарован от DELL U2311H и ако бях видях F2380 на тая цена в Риск може би щях сериозно да се замисля... оопс, 444лв е без ддс.

Четох, че на Samsung F2380 color shift-а му бил кошмарен, за разлика от новите BENQ-та. Та затова питах за тях. Друг вариант е EIZO FORIS FS2331 - той май пак е с PVA.

Edited by sth
Link to comment
Share on other sites

EIZO никога не са грешка стига да можеш да си го позволиш. За покритието - аз стоя доста пред екрана по 10+ часа, но верно че точно U2211 не го гледам през голяма част от времето. Имам WFP 3008WFP и не са ме боляли очите грам. Малко по-светли ми идват (за текст) затова леко пипам гамата от драйверите и прецаквам малко цветовете - не са особено реални но аз не правя цветоотделки че да ми пука.

 

Ако искаш ела да хвърлиш 1 око и да прецениш - от модел до модел има разлика според мен. 3008WFP също е с матрица на LG мисля но e просто перфектен монитор според мен.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Освен от грозната му визия и леко неудобното меню от друго разочарован ли си от този монитор? Питам защото имам U2211 и като панел е доста приличен според мен (особено за цената си)

От ъгъла на виждане най-вече (при черен екран), след това от черното... идвам от S-PVA монитор, при който и двата показателя бяха определено по-добри. Но това е - eIPS... евтин компромис.

Link to comment
Share on other sites

Някой случайно да има EIZO EV2333w и да каже дали се чува бръмчене от него ?

 

За Eizo-то не знам, но от моя Samsung чувам същото - не бръмчене, а много тих резонанс от захранването или нещо друго. Когато го оставя включен, но без видеосигнал, резонансът изчезва, а в момента на подаването на сигнал от картата - пак се появява, което ме навежда на мисълта, че не ще да е от захранването. Това разбира се нямаше как да го чуя когато го купувах от Техномаркета, защото там е достатъчно шумно, а в стаята ми, обратно - доста тихо и лесно мога да хвана и най-дребния нюанс.

Link to comment
Share on other sites

За Eizo-то не знам, но от моя Samsung чувам същото - не бръмчене ...

 

Би ли пробвал тези решения (виж и коментарите) и да кажеш кое премахна звука - яркост на 95%, 50/59 Hz или друго ?

И кой модел е този Samsung ?

Edited by sth
Link to comment
Share on other sites

...кое премахна звука - яркост на 95%, 50/59 Hz или друго ?

И кой модел е този Samsung ?

 

Ако трябва да съм честен, резонансът е едва доловим и е около 5 пъти по-тих в сравнение с най-безшумния бавнооборотен вентилатор в компютъра ми например - просто самата специфика на звука е такава, че не е "шум", а точно определен тон и затова се възприема по-ясно, въпреки, че е нищожен по децибели (пък и в стаята ми е доста тихо).

Мониторът ми е Самсунг 2253BW, опреснява на 60 херца и деленията на яркостта му са от 0 до 100. Не съм му сменял опресняващата честота, защото не видях смисъл, но опитах другия номер - до 80 все имаше нещо, макар и вече изчезващо, а над 80 вече нищо не се долавяше. Не съм опитал номера да го кача над 80 и да компенсирам софтуерно в посока надолу яркостта, но от чисто любопитство и това ще опитам.

Интересното е, че издаваният тон е с честота 350 херца, което не се явява хармоник на 60-те херца от опресняващата честота, но пък сигурно има пряка връзка с 50-те херца на мрежата.

Пак повтарям, моето не е никакъв проблем, защото е толкова тихо, че сигурно само аз си го долавям, но като попита за Eizo-то, се подсетих, че подобен резонанс го има и при мен.

Link to comment
Share on other sites

...

Е, поне е ясно че има лечение - надявам се че съм помогнал.

Само някой да каже от къде и кога ще може да се намери BENQ BL2400PT че май идва по-тънко от EIZO-то, а е 24" с overdrive и много лек AG coating.

Link to comment
Share on other sites

Искам да си взимам LCD на изплащане и се чудя какво да взема.Търся вашите съвети и помощ в избора на 17 инчов монитор до 600 лв някаде.Гледам сега в сайта на Технополис този CTX за 499лв,обаче е с 12 мс,има ли голяма разлика между тези с 12 мс и тези с 8 мс ? Разгледах още малко и си харесах този Philips.Мнения ?

 

 

За 270 лв си взех BENQ 22" с лед разцветки. Full hd 1080 p и senseye 3 ( автоматично нагласяне на яркоста на екрана ) . Тази марка за мен е в момента една от най-добрите и здрави на пазара. ;) Ако послушаш съвета ми няма да съжаляваш!

Link to comment
Share on other sites

..

Пак повтарям, моето не е никакъв проблем, защото е толкова тихо, че сигурно само аз си го долавям, но като попита за Eizo-то, се подсетих, че подобен резонанс го има и при мен.

<offtopic>

Твоят монитор вече е запечатан в записите на клиентите ти вовеки :bgrin: :laughing: .

(ще схванеш шегата ми по повод една друга тема)

 

<off-replay by Midex> Не е, защото клиентите ми записват в отделно помещение, където няма шумящи неща. :music

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Колебая се между

http://erabg.com/products/details/part/21-5---LCD-BENQ-GL2240-LED/

и

http://erabg.com/products/details/part/21-5---LCD-Philips-221V2AB-sp-/

 

Цената им е почти една и същна но тъй като не разбирам от монитори.. мисля или поне от това което съм чел ЛЕД-а е по-добрия вариант? :Д

Edited by Finish him !!!
Link to comment
Share on other sites

Не съм голям капацитет откъм мониторите, но вкъщи имам 2 Филипса. Не са мръднали от 5 години и нямат нито един изгорял пиксел. Глас за Филипса :).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Дайте идея какво да избера между няколко модела, че на всичките дето харесах им пишат почти едни и същи данни, та вече започвам да се чудя....:wacko:

 

От 22"-вия Самсунг SM-2253BW, с който карам вече трета година, съм изключително доволен - за изискванията ми, може да се каже, че е перфектен. Не е с LED осветяване, не е с IPS матрица, но пък нямам никакви оплаквания от качеството на цветопредаване, контраста, бързодействието и т.н.

Налага се обаче да се купи още един монитор от същия ценови клас с подобна големина и мисля отново да е Самсунг. Иска ми се да не го поръчвам онлайн, а да го видя на място и при разглеждането в сайта на Техномаркет се оказа, че някои от моделите, на които се спрях, ги няма в пловдивските Техномаркети. Все пак ще ги поместя като линкове, а междувременно може и да ги докарат тук около Нова година:

 

- S24A300H (ей този ми е фаворит, не само, защото моделът е нов и е с LED, но е и 24")

- BX2450 (този също е 24"&LED, но е по-стар модел и го има само във Варна)

- SM-XL2370 (и този е LED, но е 23")

- SM-2494LW (23.6", не е LED и го има само във Варна)

- SM-2320 (23", не е LED, има го само в София)

- SM-P2370 (23", не е LED)

 

Дали ще е с LED осветяване или не, за мен не е чак толкова важно (освен че ще харчи по-малко при 24/7) - просто нямам такива изисквания. По-важното ми е при тази FullHD резолюция на всичките модели, да е най-малко 24", иначе доста ще се налага да се взирам в по-ситните неща на екрана. Разбира се най-добре 27" и нагоре, но пък и цените им са двойни и отгоре за тази разлика от 3".

Link to comment
Share on other sites

Не знам колко гъвкавост позволява бюджета ти но лично аз съм си набелязал един Dell 2312HM но засега нямам финансите да го взема. Иначе го има в технополис и може да го видиш там :) и да не забравя весели празници :).

Link to comment
Share on other sites

...лично аз съм си набелязал един Dell 2312HM ...

 

Не ми допада това, че е 23"...а иначе го предлагаш в смисъл, че е по-добър от ония горните ли? Ако получа смислени сравнителни доводи, може да помисля и за него. :)

 

 

Не е с TN матрица :) което за мен е достатъчен довод. Иначе ако ти се чете Dell 2312HM Review

 

Чете ми се, разбира се. :))

Прочетох цялото ревю. Аз съм малко по-особен потребител от средностатистическия и претенциите ми са малко по-други. Най-важните предимства на IPS мониторите (ъглите и цветовете), всъщност не ме касаят, защото на него няма да гледам филми или да играя игри, нито да го завъртам, за да показвам картината и на други, а и винаги ще съм срещу него на едно и също разстояние и ъгъл...така че, дали зеленото, червеното или жълтото ще са супер-наситени и реални, не ме интересува кой знае колко, защото в практиката (работа със служебни програми), това просто няма как да го забележа. На Дел-а ми хареса стойката и нагласянето по вертикал, защото ако взема някакъв модел на висока нерегулираща се стойка и височината на горния ръб на монитора премине критичните 43 см., дясното ми ухо няма да чува прекия звук от десния nearfield monitor, а това тотално ще прецака цялата ситуация. Освен това продължавам да се дера за тоя един инч в повече...може да са само 2 санта и половина по диагонал, но мисля, че ще се усетят на 1920, а напоследък започнахме да недовиждаме ситните букви нещо...:P

Link to comment
Share on other sites

Не е с TN матрица :) което за мен е достатъчен довод. Иначе ако ти се чете Dell 2312HM Review

 

Този ми хареса! Оправили са малко грозния ръбест дизайн на U2311, което си беше наистина срамно - хубав панел с ужасно грозна кутия. Пламене, потърси 24" модел на този същия, но и 23 е ок, особено ако не е ТN

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

здравеите, моля за препорька за купуване на монитор, 4 години карам на дразнещ очите C!#$X и мисля е време да го сменям. Ще го ползвам за интернет и игри Видео картата ми е NVIDIA 8500 GT ,парите които мога да дам са 300лв а монитора да е 19 или 22 инча зависимост от цена / качество. важното за мен да е Матов може да е с некой лев отгоре и да пази очите и здравето. Или вече трябва да минавам на лаптоп или да спирам с игрите и интернета.... Моля помогнете за избора.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

здравеите, моля за препорька за купуване на монитор, 4 години карам на дразнещ очите C!#$X и мисля е време да го сменям. Ще го ползвам за интернет и игри Видео картата ми е NVIDIA 8500 GT ,парите които мога да дам са 300лв а монитора да е 19 или 22 инча зависимост от цена / качество. важното за мен да е Матов може да е с некой лев отгоре и да пази очите и здравето. Или вече трябва да минавам на лаптоп или да спирам с игрите и интернета.... Моля помогнете за избора.

 

Имаше едни доста свестни монитори DELL в стемо някъде около тази цена при това не с TN ами с IPS матрица.

 

Не знам няма ли някаква отстъпка, принципно за този говорех:

http://www.stemo.bg/jsp/bg.do?a=cHJvZHVjdC0wMDA2MzAxMTgzNDQxLTAwMDYzMDEyMzkwMjYtMDAwNjMwMTI1MjM4NC0wMDA2MzAxNTg2NDA5#n.2.8.6.2

 

 

Този без ДДСто е близо до бюджета ти:

 

http://www.stemo.bg/jsp/bg.do?a=cHJvZHVjdC0wMDA2MzAxMTgzNDQxLTAwMDYzMDEyMzkwMjYtMDAwNjMwMTM0Nzk5My0wMDA2MzAxNjE5ODMy#n.2.8.5.3

 

остава да намериш някой с фирма да ти мине ДДСто - хем за него монитора е разход хем ДДСто ще си го приспадне.

Link to comment
Share on other sites

Дедо, а с тия 8 милисекунди, няма ли да му е малко бавен за игрите, дето е писал, че ще ги играе? А и надали ще прочете отговора скоро, понеже откак е попитал на 7-ми миналия месец, не е влизал във форума...а може и да влизал, пък да не му личи след крашването на форума...:bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Дедо писател, не читател. Аз сега го видях.

 

А за игрите - ела да видиш колко хубаво си се играе на моите монитори дето са все по 8мс. То и на първия ми самсунг дето беше 25мс пак си беше ок и старкрафта и филмите.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...