Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Всеки що годе свестен LCD монитор, включиш ли го на DVI черните линии на бял фон са си чисти и тънки колкото е тънък 1 пиксел, без да има сянка в съседните. За дразненето, поне мен досега LCD не ме е дразнел, освен едни Acer-и но те не бяха с DVI ами с аналогов вход.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Това е най-лесно - отиваш в Техномаркет, караш ги да ти пуснат нокиа тест с чертите и сравняваш. Минуса е, че пускат на всички монитори една резолюция и става мазало - широкоекранни, нормални... но пак може да се направи сравнение за линиите.

Link to comment
Share on other sites

Някой има ли широкоекранен монитор? Интересува ме как изглеждат разни изнтернет страници, дали не се получава някакво ужасно разтегляне. Видях, че в Техномаркет има два модела 20" wide на Филипс , които са по 439 лева. И сега пак съм на кръстопът. Иначе съм се спрял на нормален 19" монитор, но 20" много ме блазни, а ще мога да си го ползвам и за гледане на филми. И дали 20" няма да ми дразни очите прекалено много, защото ще се гледа от около метър/ когато не се гледат филми/?

Link to comment
Share on other sites

Някой има ли широкоекранен монитор? Интересува ме как изглеждат разни изнтернет страници, дали не се получава някакво ужасно разтегляне. Видях, че в Техномаркет има два модела 20" wide на Филипс , които са по 439 лева. И сега пак съм на кръстопът. Иначе съм се спрял на нормален 19" монитор, но 20" много ме блазни, а ще мога да си го ползвам и за гледане на филми. И дали 20" няма да ми дразни очите прекалено много, защото ще се гледа от около метър/ когато не се гледат филми/?

Хехе, разтегляне няма как да се получи ако ползваш монитора на стандартната му резолюция (промерно 1680х1050). Пиксела винаги е квадратен. по-широк екран = повече пиксели по хоризонтала, а не по-разтеглен образ.

Просто достъпната хоризонтална област за уеб страниците ще е повече отколкото нормално. По-дълъг таскбар, но не и разтеглен.

Аз ако ми предстои купуване на нов монитор, задължително ще е wide вече. Както и да го гледам, тоя ми се струва тесен (19"). По-добре ще ми е да е по-дълъг по хоризонтала. Мое мнение, преди време и аз не щях и да чувам за wide, но моя съвет е помислете добре, според мен wide ще е по-добре. Човешките очи се движат по-безпроблемно по хоризонтала, така мисля.

Колкото дали ще те дразни, това зависи и от големината на точката. Примерно нормален 20" е 1600х1200, и там всичко просто е много дребно. Аз лично не мога да работя на такава резолюция на 20". При всички слчуаи гледай да не е най-малкия размер монитор за дадена резолюция. Ако ще е 1600х1200, поне 22".

Примерно и 17" и 19" са все с 1280х1024, но при първия точката е 0.264mm, а при ввтория е 0.294. Т.е. при 19" пиксела е по-голям. Ако си с перфектно зрение, по-малката точка може и да е предимство за теб.

Link to comment
Share on other sites

Може ли да ми препоръчате монитор за ~400+-20лв. За предпочитане е 19 инча, защото го ползвам предимно за четене и програмиране, много рядко играя, филми от време на време. Не съм киноман не ми трябва wide. Четох тук много мнение за много монитори, но за съжаление не са ми по джоба, искам нещо в горния диапазон.

 

Зсега съм си харесал 2 модела, но не ги разбирам много, ако може някое съветче, би ми дошло добре. Та въпросните 2 модела са

LG 1953S - http://uk.lge.com/prodmodeldetail.do?actTy...p;model=NOTHING

Phillips 190C7FS - http://www.consumer.philips.com/consumer/c...RESHP3HKFSEKI5P

 

Разбира се приемам и други предложения.

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

Мога да ти дам лични впечатления от Филипса, който си хареал.Имам го от около 2 месеца вече и съм много доволен.Ярък е, ъгъла на виждане е по-широк от този който дават производителите и времето за реакция мисля че е добро.Дизайна на мен лично много ми харесва и това мисля че също е +.Взимай го няма да съжеляваш!

 

П.П.Само е важно като взимаш монитор да ти го пуснат в магазина и хубаво да разгледаш дали има някакви дефекти в матрицата като изгорял пиксел или нещо друго за да ти го сменят на място още.

Link to comment
Share on other sites

П.П.Само е важно като взимаш монитор да ти го пуснат в магазина и хубаво да разгледаш дали има някакви дефекти в матрицата като изгорял пиксел или нещо друго за да ти го сменят на място още.

 

Не просто да го разгледаш ами е добре да пуснеш Nokia Monitor Test за да провериш дали всичко си му е наред и дали няма изгорели пиксели.

 

Иначе за монитор аз бих те посъветвал да намериш нещо което е 20" - т.е. с разделителна способност над 1280х1024 - новите 20wide са на 1680х1050 или нещо такова което е доста по-добре ако ще го ползваш за програмиране - така може да наредиш още 1-2 тоолбара отстрани (примерно при мен във Visual Studio си стоят отворени и Solution Explorer и properties и не ми пречат да гледам кода, а когато ми трябва с Alt+Shift+Enter минавам "full screen" че да гледам/редактирам някакви по-дълги редове ако има такива. Определено колкото повече точки събира толкова по-добре.

 

Ето един, който ми се струва подходящ за теб: http://technomarket.bg/product_detail.php?...uct_id=09029541, има и DVI което е другото "задължително нещо според мен". Щом в технополис е толкова вероятно и по-ефтино може да се намери :)

Link to comment
Share on other sites

Ще мина утре в технополис да ги поразгледам, така само с четене от нета мисля, че няма да стане :) Консултирам се с вас, защото знам, че ония там сигурно ще се опитат да ми пробутат нещо. Очите ми ще решат кое е най-доброто за мен. Благодаря за отговорите :)

Link to comment
Share on other sites

Ще мина утре в технополис да ги поразгледам, така само с четене от нета мисля, че няма да стане :) Консултирам се с вас, защото знам, че ония там сигурно ще се опитат да ми пробутат нещо. Очите ми ще решат кое е най-доброто за мен. Благодаря за отговорите :)

 

Може да ги поразгледаш ама не се набутвай от там да го взимаш.

1.Щото тая гаранция дето ще ти я дадат все едно е нямаш и та пращат за зелен хайвер.

2.Щото можеш да го вземеш и по евтино от компютърна фирма.

Link to comment
Share on other sites

днес купих 22'-2216W acer pva матрица за 529 лв.с хубави наситени цветове е ,интересно е че му намалих яркостта на 20 процента от автоматичната настройка. Свикнал съм със сони crt , има разлика при гледане на снимки в полза на сони, обаче не е дразнеща. Последните 7 години ползвах toshiba satelit 13'и според мен CRT и TFT -изморяват еднакво.

Link to comment
Share on other sites

днес купих 22'-2216W acer pva матрица за 529 лв.с хубави наситени цветове е ,интересно е че му намалих яркостта на 20 процента от автоматичната настройка. Свикнал съм със сони crt , има разлика при гледане на снимки в полза на сони, обаче не е дразнеща. Последните 7 години ползвах toshiba satelit 13'и според мен CRT и TFT -изморяват еднакво.

 

Nice. И как успя да изградиш впечатления на база на 13" панел на лаптоп, който като цветове и ъгъл на видимост е значително по-малък от този на desktop мониторите? Не ща да коментирам пък марката Acer, освен че са ефтини качеството им хич не е впечатляващо. Ако сравняваш добре беше или LCD монитора да ти е също SONY или пък да сравняваш с цветовете на монитор Acer...

 

Сори, не искам да се заяждам (повече) с теб ама след като изтърси такава колосална глупост - че CRT и TFT изморяват очите еднакво... просто на база на LCD панел за лаптоп (при това 7 годишен - демек от първите, които не само изкривяваха цветовете ами и ъгъла на видимост беще доста по-нисък от сегашните) и на база на един ефтин 22" монитор който въобще не е показателен за качеството на TFT-тата. Ако беше си взел едно SONY 17" (за същите пари) е друго нещо - тогава може да преценяваш кое колко натоварва очите, но 22" Acer който е по-ефтин от 17"-то SONY...

Link to comment
Share on other sites

Аз пък от когато си взех LCD Samsung 940BF вече 1 година главата не ме е боляла. Както се казва родих се :)

Значи си работил на лош CRT преди това. :P

(Off) Преди 10 години и мен ми пареха очите след всеки 2 часа работа на една евтина 17"-ка, но след като я смених с професионална 17"-ка...и след 12 часа гледане в екрана нямах никакви проблеми. От тогава всичките монитори дето купувам са все такива модели, с които не се прави компромис...иначе правиш компромис най-вече със здравето си... B)

Link to comment
Share on other sites

Значи си работил на лош CRT преди това. :P

(Off) Преди 10 години и мен ми пареха очите след всеки 2 часа работа на една евтина 17"-ка, но след като я смених с професионална 17"-ка...и след 12 часа гледане в екрана нямах никакви проблеми. От тогава всичките монитори дето купувам са все такива модели, с които не се прави компромис...иначе правиш компромис най-вече със здравето си... B)

Зависи какво имаш предвид под евтина 17-ка.

Botev1912 сигурно има предвид масовите модели, които са в обращение, като Philips 107**, LG и т.н. които масово поддържат до 85Hz на 1024.

Може би е правилно да сравним безкомпромисен CRT, поддържащ 1280x1024@100Hz, с подходяща големина за тази резолюция (19", които няма реално да са 19, но все пак), и плосък.

Дали такъв един ще струва колкото един сравнително евтин ЛЦд 19" като този на Botev1912 (и като моя), който вече е 420 лв.

Дори и да е така и можем да съпоставим качествата на двата, LCD-то идва къде по-лек и заема къде по-малко място, харчи несравнимо по-малко ток (35 срещу 150-200W), не отделя толкова топлина.

Според мен за масови и не толкова масови нужди, LCD-то е по-добре в днешно време общо взето. А и технологията се развива постоянно, за CRT не съм сигурен дали се влага толкова усилие в тази насока.

Link to comment
Share on other sites

Сдобих се днес с Филипса (190C7FS). Хареса ми повече и като дизайн, и като картина. LG-то на снимка, изглежда по-симпатично от колкото всъщност е. Въпреки, че е изчистено, не ми допадна. Избрах DVI порт-а пред по-голямия контраст. Първоначалното ми впечатление за монитора е много добро, дано и занапред остане такова. Все пак, когато човек мине от 17' CRT на 19' LCD се чувства доста 'по-комфортно' пред компютъра :)

Имам един въпрос още. В спецификацията пише оптимална честота на опресняване 60хз, а аз съм го пуснал на 75хз. По принцип съм чувал, че при LCD-тата няма разлика, но все пак защо оптималната е 60?

 

И благодаря ви за отговорите! ;)

Edited by Lil`Nigga
Link to comment
Share on other sites

Оптимална честота на един монитор е винаги една стъпка надолу от макса, независимо дали е ЦРТ или ЛСД. Препоръчително е монитора да се пуска на оптимална, уж да не се сдаде багажа по-бързо, макар аз досега да не съм забелязал старото ми ЦРТ да е давало дефекти или нещо по картината, която просто с времето само си потъмня.

Link to comment
Share on other sites

Оптимална честота на един монитор е винаги една стъпка надолу от макса, независимо дали е ЦРТ или ЛСД. Препоръчително е монитора да се пуска на оптимална, уж да не се сдаде багажа по-бързо, макар аз досега да не съм забелязал старото ми ЦРТ да е давало дефекти или нещо по картината, която просто с времето само си потъмня.

 

Всъщност това важи за CRT-та само. За LCD-тата няма нужда да се гледат на нещо повече от 60Hz защото това е повече от кадрите които може да различи окото, а при LCD-тата няма както при CRT-тата избледняване на изображението.

 

Lil`Nigga, ако изобщо го гледаш на Hz-ове това значи че си го ръгнал на аналоговия изход и горещо ти препоръчвам да смениш кабелите и да го пуснеш през DVI-то, а ако нямаш на видеокартата - замисли се сериозно за такава която има - повечето нови видеокарти имат при това изобщо няма нужда да е кой знае какъв модел. А разлика в образа дори да не е голяма - има. Просто когато има вертикални черни линии на бял фон при аналоговия изход винаги дори леко има "сянка" в съседните пиксели отдясно, особено на по-високи честоти (ако трябва - оборудвай се с по-сериозна лупа и ще забележиш - това упражнение съм го правил много пъти и досега не съм видял 1 монитор при който изобщо да не става - може да е много леко но винаги има).

 

Midex, работил съм на доста CRT-та и една част от тях са били доста добри SONY-та и ViewSonic-и, въпреки че не са ми парели толкова колкото ефтините монитори като разни ProView-та, изобщо ама ИЗОБЩО не може и дума да става за сравнение между комфорта при работа с LCD... Само не ми вади от ръкава коза че "ама LCD-тата изкривяват цветовете и не стават за дизайн" - това беше преди години, сега просто ефтините кривят, останалите са 6. Просто толкова идеално фокусиран образ и без изкривявания (т.е. една вертикална черта е идеално права и вертикална, а не някакво жалко подобие, изкривено по средата на мониторя къде навън къде навътре и 2 успоредни хоризонтални черти - едната в горния ъгъл другата в долния ако ги продължиш да се окаже че се пресичат някъде извън монитора). Ако гледаш снимки може и да ти е кеф че са леко размазани и така дефектите не се виждат толкова, но ако работиш главно с програми които показват текст и графики разликата е от земята до небето.

Link to comment
Share on other sites

Ами да на аналоговия е, защото нямам кабел за DVI. Видеото ми е Radeon 9550 и е с VGA + DVI-D, ще стане ли с аналоговия кабел и с една приставка, която имам (аналогов към цифров), която незнам как се нарича:), или трябва да си купя DVI кабел?

Edited by Lil`Nigga
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...