Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Ми специално тея Филипси са без DVI кабел в комплекта.Поне така пише че имат захранваш кабел и VGA кабел!Иначе пише че могат да се включват с цифров сигнал а аз идея си нямам как изглежда кабела който трябва да вземе сигнал от DVI на карта и да влезне в монитора. :confused

Ами ако няма кабел, но ИМА DVI интерфейс монитора, купуваш си кабел, но гледай двата куплунга какви са точно (дали DualLink или не, по-специално) защото ако единия от двата куплунга не е duallink съвместим (т.е. няма няколко дупки по средата), няма да влезе кабела от снимката. DualLink е интерфейс, нужен само за големи LCD-та, имащи нужда от повече bandwidth за нативната си резолюция, отколкото нормалния DVI може да предложи. Не-duallink женска букса не използва няколко пина в средата на редиците, и в повечето случаи женските букси просто са без металните конектори в средните дупки, но дупките ги има все пак, и в този случай в такъв куплунг влиза и работи спокойно и дуаллинк и не-дуаллинк кабел. Ако обаче липсват самите дупки, е ясно че дуаллинк кабел просто няма да влезе.

Ако и монитора и видеото имат пълен набор от дупки (3*8 редици), спокойно взимаш DVI кабел като от снимката.

В днешно време положението е точно това - почти е сигурно, че всички женски куплунги са с пълни 24 дупки независимо че се ползва само single-link.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Аха ясно разбрах.Като купувам монитора ако няма кабел ще си купя и такъв кабел и ще им кажа че ми трябва "сингъл линк" въпреки че на женската букса има всичките дупки.Ако няма тогава ще взема какъвто ми дадат кабел стига да не струва сумати пари де :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз в крайна сметка си закупих Филипс 190С който изглежда така цък1 цък2 .Исках да зема 190S но в няколко фирми ми казаха че го нямали и немогат да го доставят.Иначе от този съм много доволен.Дават му ъгли на виждане 160/160 но реално и към 180 градуса пак се вижда което ме учуди..Също така с този контраст 800:1 е много ярък и при най силното слънце се вижда всичко!Има си и DVI което също беше едно от изискванията ми и за това мисля че е супер.Мисля че е добър аналалог на Samsung 940BF и като гледам характеристиките им са горе долу същите пък даже е и по-еФтин. ;)

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Монитора има добър дизайн.Невиждам смисъл от такъв голям контраст пък по-ниска яркост от 250 CD/M2.Другите характеристики са като на повечето свястни монитори от неизмислени марки.Има гаранция за изгорели пиксели(поне тук в БГ за Сиатъл незнам) която е наложителна за Самсунг понеже дават такива дефекти.Ако ти харесва го взимай аз лично не бих го взел :)

Link to comment
Share on other sites

Избора се двуоми между това линк, и това

При положение, че е сигурно, че 205BW е със Самсунг панел бих препоръчал него, но като знам, че мои познати имат този модел с CPT матрица не бих го препоръчал.

 

Виждам, че 206BW е много скъп в UK и като, че ли няма смисъл.

 

Не мога и да открия ХП-то с каква матрица така, че съвета е да ги видиш на живо в някой магазин и да си харесаш, този който според теб дава по-добра картина. На 20-ката предимството е малкия пиксел - 0.285 на 19" Wide vs 0.258 на 20" Wide. 205BW има предимство, че стойката има възможност за вдигане и сваляне.

Link to comment
Share on other sites

Отново се амбицирах за покупката на нов монитор, но този път, защото виждам, че стария е пред умиране.

Необходимо ми е нещо качествено, подходящо за дизайн, но и за игри, съответно с бърза реакция. Задължително 19" и нагоре. Много ми се иска някое 22" или 24" LCD или LCD-TV, но не съм запознат с цените и качеството им. Ще го взимам на изплащане и да речем горната граница да е 700 лв.

Link to comment
Share on other sites

Не съм много запознат с пазара в момента.Харесах си един SAMSUNG SM-204B (LS20BRDBSQ) DVI ,но искам да видя някоя негова алтернатива с подобна цена/качество.Задължително да поддържа 1600x1200.

Link to comment
Share on other sites

След дълго четене изключих моделите с TN матрица и се спрях на следните 3 - Dell 2007WFP, Samsung 215TW и NEC 20WGX2. За първия слушам само добри неща, дори нямал проблеми при игри и филми с тези 16 ms, но пък чета мнения, че имал проблем с градиента. Първите ревизии били така, но така и не разбрах има ли го това и сега. Самсунга чух, че го хвалят доста и има доста добри характеристики. NEC-a е ясно, че е типично дизайнерски, а и се справя с всичко останало, но и цената му е солена. Ако някой има един от тези монитори ще съм благодарен ако сподели мнение.

Link to comment
Share on other sites

При положение, че е сигурно, че 205BW е със Самсунг панел бих препоръчал него, но като знам, че мои познати имат този модел с CPT матрица не бих го препоръчал.

 

Виждам, че 206BW е много скъп в UK и като, че ли няма смисъл.

 

Не мога и да открия ХП-то с каква матрица така, че съвета е да ги видиш на живо в някой магазин и да си харесаш, този който според теб дава по-добра картина. На 20-ката предимството е малкия пиксел - 0.285 на 19" Wide vs 0.258 на 20" Wide. 205BW има предимство, че стойката има възможност за вдигане и сваляне.

 

Dreamer, kakwo imash predwid pod CPT matrica, zashtoto az sym se naso4il kym tozi model i twoq post me razkoleba ?

 

A kakwo mislite za tozi model http://sms.bg/catalog/product_info.php?products_id=3720

Edited by root666
Link to comment
Share on other sites

Общо взето се колебая между следните модели:

Philips 170C7FS

Philips 170X6FB

Philips 190C7FS

Philips 190S7FG

Philips 190S7FS

 

Може би клоня повече към 19" монитор, но в крайна сметка бих се задоволил и със 17". Някой има ли впечатление от тези монитори. Приемам мнения и за други модели на цена до 450 лева/ желателно Филипс, но с малко повече самоубеждаване- и Самсунг/. За Самсунг предполагам, че Dreamer може да даде някой жокер

Link to comment
Share on other sites

Philips 190C7FS е най-класния от Philips-ите като позициониране на класа. За Samsung трудно бих ти препоръчал заради лотарията с панелите. Ако нацелиш S панел горещо ти го препоръчвам (който и да е Самсунг), ако е A (AU Optronics) - ще е на едно равнище с Филипс или малко по-добре, но ако нацелиш C (CMO) не го препоръчвам въобще. Въобще по тази причина бих препоръчвал Самсунг единствено когато дадем модел знам, че е със една конкретна матрица, която не се променя от партида на партида.

 

Philips 190C7FS 5ms 19" - вероятно е - LG.Philips TN Film (LM190E08)

 

Бих ти препоръчал Philips 19" TFT, 190P7ES, Silver 8ms 1300:1 300cd/m2 DVI Speakers TCO03, Гаранция за 0 дефектни ПИКСЕЛА 567.86 лв с ДДС. Матрицата е 19" AU Optronics P-MVA (M190EG01 V0), която е хубава - широки ъгли, хубави цветове (в сравнение с TN) и цената наскоро падна и е много добра за такъв клас монитор.

 

Онзи ден взехме на един познат Samsung 206BW(ide) - без индикация за матрица нито отзад нито в сервизното меню. На външен вид е много добре, като картина също е хубав, свети много - не мога да преценя дали матрицата е Samsung или не. Цената падна със 70 лева от 539лв на 469лв, но в ТМ1 има една бройка с изгорял пиксел, но скоро имаше внос и сигурно ще докарат. юни месец, словакия.

 

Като цялото каквото и да си купиш вътре не знаеш каква ще е матрицата, само скъпите модели с не-TN матрици горе долу са ясни и постоянни в това какво има вътре.

 

root666, CPT е производител на TFT матрици както и Samsung, AU Optronics, Chi Mei Optoelectronics, Hannstar, Fujitsu... http://www.cptt.com.tw/

 

при 20" мисля, че към 90% от всички wide TN ползват техни матрици, което значи, че или те правят екслузивно такива, а другите не. Или хем са по-евтини хем са добри. Ако тази матрица в 206BW е CPT то на първи поглед изглежда добре. Подсведката е равномерна, само в горния край на монитора има една хоризонтална черта, която е по-светла. Това е нещо нормално и в тоя случай монитора беше добре. Черното беше също добре на пръв поглед.

 

RIP, 2007WFP се прави с две матрици - 16ms LG.Philips S-IPS (LM201W01) и 8ms Samsung S-PVA (LTM201M1). Коя ще оцелиш май зависи от ревижъна, но кой кой е не мога да ти кажа. За мен е по-логично последните да са с по-бързата 8ms матрица. 24" ако искаш има Samsung 245B (TN) за 999лв с ДДС, скъпичко, но по-евтино няма тъй като това е първата 24" TN матрица (самсунг е). Всички останали засега са S-PVA, MVA или S-IPS и цената им е... мда.

 

215TW си взе брат ми миналата седмица. Доволен е за момента, но трябваше да му свикне, че по принцип е с някаква изродска разделителна на лаптопа където пиксела сигурно е 2 пъти по-малък :rolleyes:

Edited by Dreamer
Link to comment
Share on other sites

Общо взето се колебая между следните модели:

Philips 170C7FS

Philips 170X6FB

Philips 190C7FS

Philips 190S7FG

Philips 190S7FS

 

Може би клоня повече към 19" монитор, но в крайна сметка бих се задоволил и със 17". Някой има ли впечатление от тези монитори. Приемам мнения и за други модели на цена до 450 лева/ желателно Филипс, но с малко повече самоубеждаване- и Самсунг/. За Самсунг предполагам, че Dreamer може да даде някой жокер

 

Аз от 1 месец имам точно Philips 190C7FS и бих казал че е много добър.Много е ярък и ъгъла на виждане въпреки че е 160/160 се вижда почти всичко и под ъгъл 180 градуса(понеже монитора ми е перпендикулярно на варата и като влезна го гледам точно под ъгъл 180 градуса и така установих).Бях решил да взимам Philips 190S7FS но специално тогава ми казаха че го нямало в БГ и немогат да го доставят но сега не съжелвам че имам другия.Иначе Philips 190S7FS е по-добър с това че е ТСО'03 и ъглите на виждане въпреки че както казах в това май няма ралика.Докато пък 190С7FS е с много по-добър дизайн,матрицата му е по-нова доколкото разбрах,времето за реакция е по-добро,контраста също е по-добър и мисля че от тези които се колебаеш заслужава покупката.

 

И последно ако решиш да взимаш 190С7FS обади се на П.М. да ти кажа от къде аз го купих 390 лв за да не даваш 50 лв. повече на тея бирници от Техномаркета ;)

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Здравейте, трябва ми някакъв 15" монитор, по възможност втора употреба. Може ли да ме насочите от къде може да се вземе втора ръка такъв и какъв да бъде. В краен случей ще е нов. Мерси предварително. :)

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, трябва ми някакъв 15" монитор, по възможност втора употреба. Може ли да ме насочите от къде може да се вземе втора ръка такъв и какъв да бъде. В краен случей ще е нов. Мерси предварително. :)

 

Eто тук цък има някакви ЛСД монитори втора ръка 15" на цена от 75 до 89 евро но аз лично ти препоръчвам да си вземеш нещо ново поне 17 :)

Link to comment
Share on other sites

Dreamer, новите ревизии били все с S-IPS, а от ревютата, които чета монитора е уникален за парите си. Май той ще е финалния избор. Зa NEC-a четох, че това glossy е неприятно на моменти, а и като цяло не виждам да има нещо повече от Dell-a, за да дам над 300 лв отгоре. 215-ката на Samsung отпадна, тъй като дори и с хубава матрица нещо ми се вижда под класата на 2007WFP. Ако взимам 24" или 27" то пак ще бъде на Dell. Да не говорим за 3007WFP. 245B ми грабна окото, като цена/инчове, но качеството е на ниско за мен ниво - логично TN матрица. Така че мисля да се спра на 2007WFP. Цената му е към 820 лв и мисля, че е перфектна за качеството, което предлага. Единственото притеснение остава блър-а в игрите, но то нали напоследък дори е модерно :D. Пък и на високи резолюции мисля, че фреймрейта няма да позволява кой знае колко бързо движение при FPS-тата.

Link to comment
Share on other sites

а има ли гаранция за 0 изгорели пиксели?

 

Попринцип в сайта на Филипс пише че има гаранция за изгорели пиксели или по точно пише това:

 

"Ярките и тъмните точки са дефекти в LCD панела. И докато някои производители все още считат ярките и тъмните точки в LCD панел за неизбежна част от производствения процес, при Philips не е така. Мониторите Philips, съгласно стандарта Клас І на ISO 13406-2, се произвеждат с нулев толеранс за дефекти на LCD панела и се поддържат от световно валидната гаранция Philips Perfect Panel™, която предвижда ремонт или замяна на всеки LCD монитор, на който се вижда дори само една дефектна ярка или тъмна точка."

Link to comment
Share on other sites

Eто тук цък има някакви ЛСД монитори втора ръка 15" на цена от 75 до 89 евро но аз лично ти препоръчвам да си вземеш нещо ново поне 17 :)

Мерси, аз от там си взех моя CRT 19", от който съм много доволен вече 2 години. Иначе монитора е за сестра ми и ще се ползва много рядко за да си проверява пощата и да си каже 2 приказки в чата. За това ми трябваше нещо такова, още повече, че бюрото й е много малко...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...