Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Абе тия 2ms са ала-бала. Мерят ги от сиво до сиво... Не от черно до бяло. Реалното е доста повече от 2...

 

За тонколони - аз бих предпочел монитор без такива - никакво качество не вадят а и си имам едни 2+1 на creative - хем са малки хем на бас-а си подпирам краката като се протегна :)

2ms е ала бала толкова колкото и 5ms е алабала ;) Така, че нещата са сравнително равни. 206BW, 226BW, 2032BW и 2232BW има RTА (Response Time Acceleration) иначе дефакто панелите са си 5ms.

 

226cw го няма в БГ, да. Но и цената ще е около 750лв според моите предположения.

Link to comment
Share on other sites

Иначе някакви мненийца за тоз монитор: HP, блазни ме размера и цената...

 

Харесва ми разделителната способност. Друго не знам - трябва да се види но 24" на 1920х1200 си е върха просто... от тук нагоре само 30"те го бият по този параграф. Цената като я обърнах в $ с google излезе $815 (с ДДСто) и хич не ми се струва малко. Има samsung и viewsonic за около $500 - погледни =150:1039/popup4[]=10:301/sortby=priceA]това

 

 

2ms е ала бала толкова колкото и 5ms е алабала ;) Така, че нещата са сравнително равни. 206BW, 226BW, 2032BW и 2232BW има RTА (Response Time Acceleration) иначе дефакто панелите са си 5ms.

 

Абе и 5те са ала-бала ама да не издребнявам :) За RTA може да сподели впечатления Tedy. Аз и 25ms не ги усещам и съм гледал филм на такъв (Samsung 181T) без никакви размазвания или артефакти...

Link to comment
Share on other sites

Харесва ми разделителната способност. Друго не знам - трябва да се види но 24" на 1920х1200 си е върха просто... от тук нагоре само 30"те го бият по този параграф. Цената като я обърнах в $ с google излезе $815 (с ДДСто) и хич не ми се струва малко. Има samsung и viewsonic за около $500 - погледни =150:1039/popup4[]=10:301/sortby=priceA]това

Абе и 5те са ала-бала ама да не издребнявам :) За RTA може да сподели впечатления Tedy. Аз и 25ms не ги усещам и съм гледал филм на такъв (Samsung 181T) без никакви размазвания или артефакти...

Именно де :) 2мс не са точно 2мс, но във всеки случай, е по-добре от въпросните 5мс, които също не са 5мс. Т.е. дори и двете стойности да не са реални едното е по-добре от другото. При една цена логично бих избрал 2мс особено с функцията аз да решавам кога да е 2мс и кога 5мс.

 

В работа съм с 25мс S-IPS (LG L1930S) и при CS, Quake и т.н. определено замазването е проблемно. Но въпреки това 25ms TN би трябвало да е по-бърз от 25ms S-IPS. 12ms TN AUO е безпроблемен с Quake 3, примерно. Но пък при скролиране се усеща. При 2мс при скролиране не се усеща реакцията (пример: 206BW).

 

По принцип който е минал от CRT на LCD винаги хвали LCD-то независимо какво е то ;) Но окей, в случая това май не е точно така тъй като е тествал мониторите. Ако панела е S то той ще е като S на 226BW и калибрацията ще е перфектна. Ако е AUO ще синее, а ако е CPT ще е просто "окей".

Link to comment
Share on other sites

2ms е ала бала толкова колкото и 5ms е алабала ;) Така, че нещата са сравнително равни. 206BW, 226BW, 2032BW и 2232BW има RTА (Response Time Acceleration) иначе дефакто панелите са си 5ms.

 

226cw го няма в БГ, да. Но и цената ще е около 750лв според моите предположения.

За 22" ли предполагаш тази цена?

 

http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?sk...0#productdetail

Всички ревюта са положителни.

Edited by liquid
Link to comment
Share on other sites

За 22" ли предполагаш тази цена?

 

http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?sk...0#productdetail

Всички ревюта са положителни.

Цената е хубава там, 226BW е 300$, но в БГ цената е доста по-различна - 629лв. 2232BW е 599лв. Хайде да го кажем 700лв в такъв случай. Дано се появи. в БГ има 931C така, че нищо чудно и 226CW да дойде по някое време, дано да е на добра цена.

Link to comment
Share on other sites

Дано, сигурно ще дойде до 3-4 месеца (когато май ще пазарувам аз) :>

Само тея неща с различните матрици и буквите малко ме притесняват. Бях чел, че с някаква буква на края са от Самсунг и те са най-добрите, но в последните модели единствения начин да видиш каква е матрицата е чрез някакво скрито меню на самия монитор, което е малко кофти... ще видим. За сега този ми е фаворита :).

Link to comment
Share on other sites

Дано, сигурно ще дойде до 3-4 месеца (когато май ще пазарувам аз) :>

Само тея неща с различните матрици и буквите малко ме притесняват. Бях чел, че с някаква буква на края са от Самсунг и те са най-добрите, но в последните модели единствения начин да видиш каква е матрицата е чрез някакво скрито меню на самия монитор, което е малко кофти... ще видим. За сега този ми е фаворита :).

И в скритото меню не пише примерно на актуалните модели, но специално за 226CW Samsung Франция твърдят, че ще се прави само със Samsung панели щото другите фирми все още не били добри в правенето на wide gamut подстветки :lol: Какъвто и да е панела щом е wide gamut фирмата, която го е правила трябва да е положила достатъчно усилия за да е хубав.

Link to comment
Share on other sites

По принцип който е минал от CRT на LCD винаги хвали LCD-то независимо какво е то ;) Но окей, в случая това май не е точно така тъй като е тествал мониторите. Ако панела е S то той ще е като S на 226BW и калибрацията ще е перфектна. Ако е AUO ще синее, а ако е CPT ще е просто "окей".

 

Ами аз не играя, а главно за програмиране го ползвам (един вид за текстообработка) и от CRT-тата направо ми се насълзяват очите колко са разфокусирани буквите за трептенето да не говорим, а геометрията - т.е. един квадрат да е с прави страни го има само при LCD-та, при CRT-та такова понятие като права линия не съществува - къде квадрата е леко издут като бъчвичка, къде ъглите не са прави...

 

За 2ms си прав де :) По-добре е от 5, но реалното и 15 да е пак си е 6 според мен... ама пак ще кажа че не играя на CS или Quake... наскоро пробвах WarCraft и ми се стори нормално ама не е 3d shooter и предполагам не се брои.

 

Btw. интересно ми е какво мислиш за тези 3те монитора: 30" LCDs comparson

Link to comment
Share on other sites

Предложете някакъв модел/марка монитори, които са добри за игри да речем. Търся нещо до около 400-450 лв. , да е TFT и около 19,20,21 инча. Кой са най-добрите и издържливи във времето геймърски монитори ?

Link to comment
Share on other sites

Ами аз не играя, а главно за програмиране го ползвам (един вид за текстообработка) и от CRT-тата направо ми се насълзяват очите колко са разфокусирани буквите за трептенето да не говорим, а геометрията - т.е. един квадрат да е с прави страни го има само при LCD-та, при CRT-та такова понятие като права линия не съществува - къде квадрата е леко издут като бъчвичка, къде ъглите не са прави...

 

За 2ms си прав де :) По-добре е от 5, но реалното и 15 да е пак си е 6 според мен... ама пак ще кажа че не играя на CS или Quake... наскоро пробвах WarCraft и ми се стори нормално ама не е 3d shooter и предполагам не се брои.

 

Btw. интересно ми е какво мислиш за тези 3те монитора: 30" LCDs comparson

Нито един от тях, за себе си нямам аргументация да дам толкова пари за монитор. От гледна точка на професионалистите също, но там те биха заложили на Eizo, вероятно. Всичко що е Apple за мен е overpriced и като гледам бих избрал DELL-а - въпреки, че доколкото виждам е S-IPS. Което всъщност е добре въпреки по-лошото черно спрямо S-PVA (Samsung-а).

 

Предложете някакъв модел/марка монитори, които са добри за игри да речем. Търся нещо до около 400-450 лв. , да е TFT и около 19,20,21 инча. Кой са най-добрите и издържливи във времето геймърски монитори ?

В случая щом искаш геймърски монитор най-добрия вариант е да вземеш 2ms. Samsung 940BF е 2мс 19", но той е стар модел вече и така или иначе го няма. За мен в тази графа най-добрия избор си остава Samsung 2032BW (20", пиксел 0.58, 2ms, атрактивен дизайн, 449лв). За съжаление конкурентните продукти с 2мс са кът. Ето няколко такива от LG:

 

http://213.91.203.161/most/Item.aspx?itemid=35667 19"

http://213.91.203.161/most/Item.aspx?itemid=36131 19"

http://213.91.203.161/most/Item.aspx?itemid=36051 19"

http://213.91.203.161/most/Item.aspx?itemid=36029 20"

Link to comment
Share on other sites

Нито един от тях, за себе си нямам аргументация да дам толкова пари за монитор. От гледна точка на професионалистите също, но там те биха заложили на Eizo, вероятно. Всичко що е Apple за мен е overpriced и като гледам бих избрал DELL-а - въпреки, че доколкото виждам е S-IPS. Което всъщност е добре въпреки по-лошото черно спрямо S-PVA (Samsung-а).

 

Зависи от професията. Аз търся кристално чист образ и висока разделителна способност. Дали цветовете биха се разпечатали 1:1 на принтер ми е все едно щото нищо общо с предпечат не правя. Просто искам да имам достатъчно пространство за да разположа всякакви възможни тоолбарове на Visual Studio-то и пак да имам много място за да гледам code и html. A и EIZO нямат 30"-ов модел. Аз и на 25 бих бил съгласен стига да поддържа 2560 x 1600 :) За парите - донякъде си прав ама от мен да знаеш - кеф цена няма. Нямам намерение сега да го взимам ама ако ми дойде някоя хубава коледна премия и дотогава паднат малко (под $950 надявам се) може да забърша някой такъв ако имам приятел който да си идва и да го донесе от щатите до тука...

 

btw. защо смяташ че S-IPS-a на DELL е по-добро от S-PVA-то на Samsung? Аз съм с 20"-вия DELL от около 2 години и половина и след 8-9 часа работа в горния ляв ъгъл се "запечатва" леко иконата на Visual Studioto както и част от буквите "Visual" (като пусна филм и леко се вижда още повече на широкоекранен където горе е чисто черно).

Link to comment
Share on other sites

Зависи от професията. Аз търся кристално чист образ и висока разделителна способност. Дали цветовете биха се разпечатали 1:1 на принтер ми е все едно щото нищо общо с предпечат не правя. Просто искам да имам достатъчно пространство за да разположа всякакви възможни тоолбарове на Visual Studio-то и пак да имам много място за да гледам code и html. A и EIZO нямат 30"-ов модел. Аз и на 25 бих бил съгласен стига да поддържа 2560 x 1600 :) За парите - донякъде си прав ама от мен да знаеш - кеф цена няма. Нямам намерение сега да го взимам ама ако ми дойде някоя хубава коледна премия и дотогава паднат малко (под $950 надявам се) може да забърша някой такъв ако имам приятел който да си идва и да го донесе от щатите до тука...

 

btw. защо смяташ че S-IPS-a на DELL е по-добро от S-PVA-то на Samsung? Аз съм с 20"-вия DELL от около 2 години и половина и след 8-9 часа работа в горния ляв ъгъл се "запечатва" леко иконата на Visual Studioto както и част от буквите "Visual" (като пусна филм и леко се вижда още повече на широкоекранен където горе е чисто черно).

На S-IPS-а ме дразни лилавото "сияние" като се гледат ъглите от малко по-високо/по-ниско/малко страни както и въобще като се гледа монитора в страни. Освен това проне моя LG L1930S (LG.Philips S-IPS (LM190E01-C4 = LM190E02)) има един неприятен белег - като се гледа матрицата човек има чувството, че има прах по нея, която поради светлината отзад свети и ефекта не е приятен.

 

S-PVA (Samsung 970P), защото черното е по-черно, но то е и субективно.

Link to comment
Share on other sites

S-PVA (Samsung 970P), защото черното е по-черно, но то е и субективно.

 

А не е ли по-добре да е по-черно. Чакай че се обърках съвсем. По характеристики като гледам от 4те самсунга беше с най-добри, от това което ми казваш пак излиза че самсунга е за предпочитане пред DELL-а. За Apple няма какво да коментираме аз като видях характеристиките и едвам повярвах че е толкова "назад" от останалите, но го включих защото само тези 4те намерих като 30"-ви или по-скоро да имат режим 2560 x 1600 не ми е толкова за размера - на лаптопа съм с 14" но на 1400 х 1050 и го виждам идеално - изобщо не ми е ситно... На мен 19"ките на 1280 х 1024 ми се струват малко груби пикселите...

Link to comment
Share on other sites

Като спецификации да, определено самсунга ще вади най-много контраст съответно по-дълбоко черно. Dell-а за сметка на това доколкото виждам вероятно има доста по-добра ергономия.

 

Но съм бос тук и просто мнението ми е на вид, спецификации и технологично от гледна точка на тфт технологии :)

Link to comment
Share on other sites

Мерси много, Dreamer, ценя мнението ти! Верно на DELL-a USB-тата са удобни както са ги сложили отстрани. Аз от сегашния ми DELL съм много доволен, само този проблем с прегряването в горния ляв ъгъл, което имам, малко ме смущава ... в този ред на мисли ако някой има идея къде мога да го закарам за да погледне някой добър техник, какво евентуално може да се направи по въпроса с тази лампа ще черпя за информация :)

 

Странно че не виждам останалите производители да предлагат подобни монитори: ViewSonic, LG, Sony!?

Link to comment
Share on other sites

Мерси много, Dreamer, ценя мнението ти! Верно на DELL-a USB-тата са удобни както са ги сложили отстрани. Аз от сегашния ми DELL съм много доволен, само този проблем с прегряването в горния ляв ъгъл, което имам, малко ме смущава ... в този ред на мисли ако някой има идея къде мога да го закарам за да погледне някой добър техник, какво евентуално може да се направи по въпроса с тази лампа ще черпя за информация :)

 

Странно че не виждам останалите производители да предлагат подобни монитори: ViewSonic, LG, Sony!?

Реално погледнато няма някой професионалист, който ще си вземе LG монитор ако иска нещо добро. На ViewSonic май им мина славата при CRT-тата и сега залагат на нормалните панелки (TN) и масовия пазар. Sony правят само про-монитори, които са скъпи, но пък въобще не виждам и аз да се споменават по сайтовете.

 

http://www.sony.solytron.bg/products.htm

Link to comment
Share on other sites

Из kaldata:

Toshiba разкри един от няколкото LCD монитора с наистина висока резолюция. Все още моделът няма име, но предлага 22-инча диагонал с резолюция от 3840x2400 пиксела, което е около четири пъти повече от това, което предлагат останалите монитора със същите размери. LCD монитора се нуждае от видео карта с dual-link DVI конектор, за да може да възпроизвежда изображенията в максималната резолюция. Toshiba предлага PCI видео карта за потребителите на Windows XP, които нямат нужния хардуер, въпреки че мониторът най-вероятно ще работи с всякаква операционна система. Най-вероятно цената на дисплея ще е някъде около $18,155 и се очаква да се появи през пролетта на следващата година.

 

Нали някой си търсеше ;).

Link to comment
Share on other sites

Из kaldata:

Toshiba ............. Най-вероятно цената на дисплея ще е някъде около $18,155 и се очаква да се появи през пролетта на следващата година.

 

ViewSonic имат един подобен пак 20-тина инчов и беше и той космически цифри като освен друго response time-a беше мега-бавен, но за редакция на фотоизображения бил хубав - имаше отзиви по форумите. Но $18k няма да дам или поне докато месечната ми заплата не стане поне толкова :)

Link to comment
Share on other sites

Няколко актуални статийки:

 

22 inch LCD monitor survey: the 3rd wave

http://www.behardware.com/news/9191/22-inc...e-3rd-wave.html

 

LCD Monitors Buyer's Guide: Fall 2007

http://www.xbitlabs.com/articles/other/dis...uide-f2007.html

 

24" LCD Monitors Roundup

http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/24inch.html

 

И за ghosting исютата на въпросния DELL:

http://www.tftcentral.co.uk/articles/dell_2407wfp-hc.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...