Jump to content
BulForum.com

Търся една песен, но не знам как се казва


DeZoeker

Recommended Posts

... с тази разлика, че във втори и трети куплет е вмъкнат партизанския мотив.

 

Абе и мен честно казано ме изненада това дето казваш, защото никога досега не съм попадал на версия на "Во поле берёза стояла" с партизански мотиви, ама си казах - абе знае ли човек по соц-време кой каква партийна поръчка е изпълнявал... :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

След няколко жокера "обади се на приятел" май успях да възстановя текста, който звучи така:

Расла е сама-самичка,

бяла, хубава брезичка,

слънце в клоните й грее,

вятър тихо я люлее. (2)

Минал пътник през гората

и поспрял се под брезата.

И брезичката тогава

му запяла песен стара. (2)

Тя му пяла за войната,

за мирът, за свободата,

и как от тука са минали,

група смели партизани. (2)

 

Съпоставяйки текста с мелодията, която ми е в главата и след като изслушах всички вариации на руската песен, които намерих в тубата, си мисля, че всъщност става въпрос за съвсем различна песен. Просто съвпадение, че и в двете се пее за брезичка, иначе нямат почти нищо общо, освен няколко сходни мотива в мелодийката.

Жалко, че не намирам никъде линк към песничката, дори и с осъвременения текст. Явно наистина е нещо отдавна забравено.

Link to comment
Share on other sites

Някой има ли идея коя е песента, която върви от 2:45 до към 3:30 на този сериал 

 

http://play.novatv.bg/programi/otplata/268546?autostart=true

 

Преди да ти отговоря само да попитам - правиш ли разлика между песен и инструментално произведение, щото аз там не чувам някой да пее. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ей това се казва богата музикална култура. :thumbsup:

Сарабандата от 4-та му сюита в ре минор. :)

 

Btw понеже го има във всякакви варианти - ето един и без клавесин...също е много готин:

 

https://www.youtube.com/watch?v=JSAd3NpDi6Q

Link to comment
Share on other sites

За останалите изброени не знам - не съм те виждал скоро... :laughing1: ..ама дай пак да не захващаме темата за авторските права и кой от кого бил (и дали бил) крал щото просто няма смисъл. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Сръбска песен, денс, не е много нова, у нас е доста известна, жена пее нещо от сорта на "...у дискотеке.... шо съм пияна...." . 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Здравейте колеги :) ,

Търся името на една народна песен , както и по възможност на кого е изпълнението . Песента я чух в сериала " Етажна собственост " сезон 4 , епизод 10 . Може да се чуе в 7-мата минута и 16-тата секунда . Не мога да разбера какво се пее в нея - на наречие е , но .... много ми харесва . Давам линк към споменатата серия  в youtube :https://www.youtube.com/watch?v=LTOMhuLptMw   . Ако някой може да даде инфо поне за името на песента , ще съм му много благодарен :)

Edited by LaN
Link to comment
Share on other sites

Не мога да разбера какво се пее в нея - на наречие е ...

 

Нормално, то в някои части на Родопите, които са запазили автентичния си говор, трудно им се разбира когато разговаряш с тях. :)

 

Кожильо писан и шерян,

на мижо на са рюкали /2

срьощу срьошнана махало, /2

дену са сбират момине,/2

момине и юнацине. /2

Момине тьонку да предот,

юнаци с гайди да свирят. /2

Развивай, Добро, повивай,

орях са с листи развива. /2

Под орешину имеше /2

златари, Добро, терзии -

златари юзди леяха,

терзии седла шияха /2

дену са види барчина /2

зад нея има и друга.

 

P.S. Първият ред е името на песента...както и при повечето подобни песни. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Чуж е днес в Метро :) . Българска песен , жена пееше , бавна песен, непознат глас, ключовите думи бяха вятъра , не на спомена и на припева имаше О Да О Да . Благодаря предварително

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте,някой знае ли коя е тази бг балада или или поне кой я изпълнява ? {Във този свят,сега останах сам.Не чувствам теб,а спомен в мен голям.Аз вече знам,разбрах че ти си в мен,но какво да дам,да върнеш моя ден.О,този страшен час,бе шепа звезден прах.Виновен съм си аз,че всичко разпилях.От този жалък час остави без душа,спомена за нас,несбъдната мечта.Върни се ти отново пак при мен и всичко забрави и всичко ми прости.Аз вече знам,разбрах че ти си в мен,но какво да дам,да върнеш моя ден.}   никъде не можах да я намеря,,благодаря предварително...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Понеже от бая време търсих музиката от предаването Панорама и скоро я намерих и я качих в тубата -  поствам я тук случайно ако някой я е търсил с години кат мен - 

Edited by daniobg
Link to comment
Share on other sites

Това радио Нова ме влудява - за дето не изписват песните. Ей сега пуснах едно брутално парче ама не мога да го намеря.

Пее се "just open your mind" ... "just like the sunshine" и т.н. Песента НЕ Е нов ремикс на онази Шведска група (Арми Ъв Ловърс). Пее жена вокала в песничката. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Търся една песен, но не знам как се казва. Вярвам че е великденска защото текста който помня е : великден с една собра, мили боже мили помогни. Мъж я пее. Ако някой може да ми помогне ще съм благодарна!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Българска песен, джазова. Пее жена. Чух я на фона на едно видео, но изгубих видеото преди да успея да сваля частта. Не я намирам по текста.

 

Пее се:

 

Стана всичко леко и прозрачно и повярвах пак

падаща звезда огря небето и ми даде знак

 

И за "изтече слънчева вода" се пее малко след това. "Чакам да дойде" нещо си, което не се чува добре.

За съжаление на клипчето нямаше припева.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...