Jump to content
BulForum.com

Моделизъм и 3D printing. Всичко за моделирането като хоби


gado

Recommended Posts

3 hours ago, Godfather said:

Николчо, голям си шемет, ами да беше дал някакви линкове за тия чаркалъци. :lol:

Нали си учен човек, не е толкова трудно. Това съм взел аз за контролер. Оттам нататък всичко е индивидуално :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, RaptoR said:

Както споменах - бива като за автопортрет... 
Аз се чудя от доста време дали да не се занимая с нещо такова за шоуто, но пусто хвърчат много пари по други параграфи... 
А пък имам и една зъбчатка за правене от поне две години и ми искат едни луди пари като за такава дреболия и страшно много се дразня... 

Мисир, с това нещо се родих наново по отношение на всякакви домашни дейности. Днес например сменях едни смотани дръжки на гардеробни врати и се оказа, че болтовете са малко по-дълги отколкото трябва. За две минути скроих едни шайбички с абсолютно точните размери във Fusion 360 (софтуер, който свалих съвсем легално за без пари, щото нали, явявам се легитимен даскал от още по-легитимен университет :lol: ) и ги изпринтих за пет минути, след което проблема приключи. Другото нещо беше след боядисването вратата на една баня, жената реши, че не харесва старата закачалка и реших да я изненадам, като намерих възможно най-футуристичния вариант на закачалка и я изпринтих за два часа, при което жената зяпна от учудване, защото по принцип такива неща трудно се намират из магазините. Това ми докара друг проблем, щото сега иска да и разпечатам едни артистични саксии за цветята на терасата, ама нали требе да се оправдават парите за жеуезото. Та това в допълнение към кефа да си печаташ всякакви глупости, включително какви ли не кутии за компУтУрите и останалата електроника. :rofl:

5 minutes ago, kotora said:

Нали си учен човек, не е толкова трудно. Това съм взел аз за контролер. Оттам нататък всичко е индивидуално :) 

Глей ся, на мен времето ми струва пари, при това много пари. Затова гледам да си го спестявам за неща, които други вече са правили, ако ме разбираш какво искам да ти кажа. :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, netrootbg said:

С какво печаташ? PLA?

PLA Plus. Твърдят, че това било най-доброто в момента. В някои отношения я дават по-здрава от ABS и естествено по-лесна за използване (макар и моя принтер да работи без проблеми с ABS заради високотемпературния изцяло метален екструдер), да не говорим за умопомрачителното разнообразие от цветове. Самия материал излиза доста евтино, аз ги взимам за около $20-$30 килото (стандартна макара), от която бая неща могат да излезнат.

Link to comment
Share on other sites

ABS не ти препоръчвам да принтираш. Свързан е с доста проблеми. Единият е миризмата. Жена ти не знам дали ще те изтърпи. Вторият е с температурата. Доста е капризен и изисква висока и постоянна температура. Не е проблема в екструдера. Виждал съм как си правят плексигласов корпус върху целият принтер за да държи вътре необходимата температура. Моят принтер го подарих когато се изнасях от Босна.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, netrootbg said:

ABS не ти препоръчвам да принтираш. Свързан е с доста проблеми. Единият е миризмата. Жена ти не знам дали ще те изтърпи. Вторият е с температурата. Доста е капризен и изисква висока и постоянна температура. Не е проблема в екструдера. Виждал съм как си правят плексигласов корпус върху целият принтер за да държи вътре необходимата температура. Моят принтер го подарих когато се изнасях от Босна.

С ABS нямам намерение да се занимавам на този етап, имам 6 макари с PLA Plus и съм напълно доволен от качеството и здравината на материала. Да не говорим, че при печатане с часове не излиза грам никаква миризма. :)

Link to comment
Share on other sites

А колко е шумен? Пречещ ? 

От време на време ми минават идеи, сега последно покрай едно видео на ЛТТ където супер много нахвалиха някакъв 3Д принтер. Но ако ще го слагам някъде ще е в офиса ми и се чудя дали ще ми пречи ?

Link to comment
Share on other sites

Вселенският мисир да не се ослушва, а да каже марка и модел, па най-добре и едно кратко клипче да направи... 
Специално по отношение на шум, температури и миризми лично аз нямам никакви грижи, имам куп места за подобна работа. Освен ако разбира се не изисква постоянно наблюдение. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARPAnet said:

А колко е шумен? Пречещ ? 

От време на време ми минават идеи, сега последно покрай едно видео на ЛТТ където супер много нахвалиха някакъв 3Д принтер. Но ако ще го слагам някъде ще е в офиса ми и се чудя дали ще ми пречи ?

Един от вентилаторите е малко по-шумен, но на мен лично не ми пречи. Има клипове в тубата как оригиналните вентилатори могат да се сменят с компютърни такива на Ноктуа и ситуацията става доста по-безшумна, но на мен лично не ми се занимава, защото не мисля, че има смисъл.

 

1 hour ago, RaptoR said:

Вселенският мисир да не се ослушва, а да каже марка и модел, па най-добре и едно кратко клипче да направи... 
Специално по отношение на шум, температури и миризми лично аз нямам никакви грижи, имам куп места за подобна работа. Освен ако разбира се не изисква постоянно наблюдение. 

Мисир, ако беше погледнал в темата са хвалбите, щеше да видиш точния модел, но понеже знам, че не си пиеш Гинкобилобата редовно, ето за теб отново: :lol:

Creality Ender 5 S1.

 

Това нещо има ъпгрейд, специален таблет наречен Sonic Pad, който дава много повече функции на машината, включително възможност за включване на произволна уебкамера, през която да си наблюдаваш процеса на принтене отдалече. Вероятно в бъдеще мога да го добавя, но най-важното според мен за този иначе чудесен принтер е да му се смени подложката, защото оригиналната не е много удачна. Има т.нар. PEI подложки, които са около $20 в Амазон и са просто перфектни. Оригиналната е твърде залепваща и след няколко разпечатки почват да остават следи, докато тази с PEI материал е жеУезо.

 

Link to comment
Share on other sites

@Godfather върху подлложката слагаш хартиено тиксо и печаташ върху него. Така ще си спестиш много ядове. Само трябва да видиш дали не трябва да промениш калибрирането заради него. Доста е малко, но все пак. Преди доста ползвах и това нещо:

https://octoprint.org/

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, netrootbg said:

@Godfather върху подлложката слагаш хартиено тиксо и печаташ върху него. Така ще си спестиш много ядове. Само трябва да видиш дали не трябва да промениш калибрирането заради него. Доста е малко, но все пак. Преди доста ползвах и това нещо:

https://octoprint.org/

Мдам, този вариант го бях гледал някъде, има какви ли не различни трикове, включително и мазане на подложката с ученическо сухо лепило, но на този етап тази подложка от PEI ми се струва най-чистото решение и засега нямам никакви проблеми, пък и дори да почне да се износва след време, все пак е почти за без пари. :)

Link to comment
Share on other sites

И със сухо лепило съм мазал, но върху хартиеното тиксо. От него няма някакъв ефект, но тиксото ти го препоръчвам. Слагаш го върху твоята подложка.

Най - голямата разлика в качеството на принтирането идва от добро обдухване на екструдера. При теб виждам е много добре направено.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, netrootbg said:

Най - голямата разлика в качеството на принтирането идва от добро обдухване на екструдера. При теб виждам е много добре направено.

Да, има двоен въздухозаборник духалник и този якия и шумен вентилатор май точно там духа. Също наблюдавах състоянието на материала веднага след като го положи екструдера и изглежда това го втвърдява на момента, което е много добър трик за всякакви overhangs. Трябва да взема да го тествам да видя точно на какъв размер ще почне да провесва и да прави спагети, за да си наглася фино подпорите, че сега стандартните подпори май идват в повече отколкото му трябват на принтера.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, kotora said:

Видене, в момента са намалени в европейския магазин и е към 600euro. 


Шестин еврО за момента нямам за такава лиготия... Имам доста по-важни покупки на дневен ред... 

ЕДИТ: И пак гледаш къде не требе - тук е 1100 лева тоя принтер с доставка до 18 май. 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Ами то има и модели за триста леа, ма не това се гледа. Като се взима нещо подобно се взима КАКВОТО ТРЯБВА или НЕ СЕ ВЗИМА. Като с дроновете. Иначе ако имаш пари за хвърляне през джама - действай... 

Link to comment
Share on other sites

Никъде не съм давал друга марка. С Дроновете е по-обхватна темата. Там имаш аналогови или дигитални системи. Едните са 1000лв само очилата, още 250-300 е камерата. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, kotora said:

Никъде не съм давал друга марка. С Дроновете е по-обхватна темата. Там имаш аналогови или дигитални системи. Едните са 1000лв само очилата, още 250-300 е камерата. 


Абе бастун! Ти верно си омаян нещо пак! Виж да няма теч на газ! Говоря ти, че като се купува нещо такова не се купува за триста леа (при дрона пеесе леа), а свястно, работещо прилично, СМИСЛЕНО съоръжение! 
Вече видяхме, че имитациите не стават дори и за децата за игра...  

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, kotora said:

Никъде не съм давал друга марка. С Дроновете е по-обхватна темата. Там имаш аналогови или дигитални системи. Едните са 1000лв само очилата, още 250-300 е камерата. 

 

Тва са цени ако ще си ги правиш сам и ще ползваш FPV. За нормален дрон не ти трябват очила.
Освен това, при дрон точно, аз не бих купил най-скъпото за първа покупка по редица причини. Освен ако не си готов да дадеш също толкова пари за второ такова. :D 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, RaptoR said:


Абе бастун! Ти верно си омаян нещо пак! Виж да няма теч на газ! Говоря ти, че като се купува нещо такова не се купува за триста леа (при дрона пеесе леа), а свястно, работещо прилично, СМИСЛЕНО съоръжение! 
Вече видяхме, че имитациите не стават дори и за децата за игра...  

Айде по-леко с епитетите. Аз ти давам цени за същия като на Момчил принтер, но по-малък модел, ти продължаваш да говориш някви ала бала неща.  

Разликата е само в размера. 

 

Ангеле така е, а не се знае и дали ще е long term хоби. За това и съм избирал някои компоненти да са бюджетни, това не значи че няма да вършат работа :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kotora said:

Айде по-леко с епитетите. Аз ти давам цени за същия като на Момчил принтер, но по-малък модел, ти продължаваш да говориш някви ала бала неща.  

Разликата е само в размера. 

 

Ангеле така е, а не се знае и дали ще е long term хоби. За това и съм избирал някои компоненти да са бюджетни, това не значи че няма да вършат работа :) 

 

 

 


Аз никога не говоря ала бала неща. Хайде като за неграмотни тогава щом не ме разбираш от петнаесе пъти:

Дрон:

50-60 лв. от бай Али (ЗА НИЩО НЕ СТАВА = хвърлени пари) - 1400-1700 лв. нормална, прилична, РАБОТЕЩА машина - 8000-12000+ лв. професионална машина за НЕлигльовци.

Сега ясно ли е вече и да давам ли същия пример с 3D принтерите!?!?!? 
И не ми се засягай такъв като някоя кифла...  

Link to comment
Share on other sites

Някъде аз да съм написал, че съм взел дрон за 50лв ?  Разликата между моя дрон и готов сглобен дрон среден клас(разбирай не съм взел супер дупер най-яките моторчета) от магазина е, че аз ще го сглобя сам :) 

 

И за конкретните пеесе лева от алито. Частите за дрона са ми 400лв, Контролер 300лв, FPV Очила над средния клас 2ра ръка 400лв. Още не съм взел батериите, но и те са към 250лв. Та така за пеесете лева от Алито :) 

 

 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, kotora said:

Ангеле така е, а не се знае и дали ще е long term хоби. За това и съм избирал някои компоненти да са бюджетни, това не значи че няма да вършат работа :) 

 

Да. Това доколко ще ти е интересно също го има. При наличието на толкова много модели е ненужно да се ходи на скъпите марки с първа покупка. Аз купих дрон, летях с него, продадох го. Сега знам какво да търся в евентуален следващ и какво да избягвам. Някой като се хвърли на дрона за 1700лв с първата покупка, може да се окажат пари на вятъра по редица причини. Докато си летях с моя и се кефех колко е бърз, влетя в един шипков храст с 80км/ч. :D Разминах се с 1 нова перки и драскотини по пластмасата. При по-скъпите модели, перките са 5-10 пъти по-скъпи, а редом с тях можеше да заминат и още доста неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Godfather changed the title to Моделизъм и 3D printing. Всичко за моделирането като хоби

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...