Jump to content
BulForum.com

Oптичен интернет със скорост до 10Gbps


Recommended Posts

Виваком са първите, които предлагат такава услуга в България. Естествено в доста ограничен вариант:

 

Quote

Максималните (рекламирани) достижими скорости по оптична свързаност 10 000 Mbps са на download до 10 000 Mbps и upload до 2 000 Mbps. Оптична свързаност е скорост на физическо ниво между абоната и мрежата. Обичайните скорости на услугата са 80% от посочените максимални скорости. Минималната скорост е 18 Mbps за download и 9 Mbps за upload.

Ползването на IPTV услуга и всяко отклонение от рекламираните скорости може да затрудни достъпа и разпространението на определени типове информация и съдържание, както и ползването на приложения и услуги, изискващидруга минимална скорост на интернет достъп. IPTV услугата може да затрудни достъпа до интернет, като намалява скоростта с до 9 Mbps за всеки активен HD приемник.

 

Да очакваме ли скоро от Мтел, може би cooolbox подобни услуги? Аз лично бих се възползвам на момента, в който на моя адрес се предлага такава скорост... Мислех, си че е много скъпо удоволствие за българския пазар и няма да го видим скоро, но ето че виваком правят първите стъпки.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sasshko said:

Мислех, си че е много скъпо удоволствие за българския пазар и няма да го видим скоро, но ето че виваком правят първите стъпки.

150 лева на месец не мисля, че е особено евтино за повечето хора. Освен това кой разполага с необходимата техника у дома, за да може изобщо да поеме 10 гбит свързаност? Услугата все още е само за ентусиасти и за бизнес клиенти и ще мине доста време преди подобна скорост да стане масова у дома.

Link to comment
Share on other sites

То 150 лв хич не е много за 10гбит ако е за въпрос... Доскоро операторите предлагаха 1гбит за 100 лв. Те и А1 скоро (преди месец-два) имаха някакво намерение за 10гбит, но не го намирам на сайта им сега. Пак за 150 лв.

Въпроса е както се каза, 10гбит оборудването е доста скъпо още, особено суичовете, да не говорим за рутер, щото и такъв ще е необходим.

Трети въпрос е доколко необходимо и на какви потребители ще е, че да си струва цената. Колко ли ще са те. Разни студиа, занимаващи се активно с големи видео файлове.. и то основно ако и от "другата страна" имаш пак 10гбит.

Огромната маса потребители сега на Кулбокс смея да мисля, че не биха ползвали гигабита ако цената не беше каквато е.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, tedy said:

То 150 лв хич не е много за 10гбит ако е за въпрос... Доскоро операторите предлагаха 1гбит за 100 лв. Те и А1 скоро (преди месец-два) имаха някакво намерение за 10гбит, но не го намирам на сайта им сега. Пак за 150 лв.

Въпроса е както се каза, 10гбит оборудването е доста скъпо още, особено суичовете, да не говорим за рутер, щото и такъв ще е необходим.

Трети въпрос е доколко необходимо и на какви потребители ще е, че да си струва цената. Колко ли ще са те. Разни студиа, занимаващи се активно с големи видео файлове.. и то основно ако и от "другата страна" имаш пак 10гбит.

Огромната маса потребители сега на Кулбокс смея да мисля, че не биха ползвали гигабита ако цената не беше каквато е.

Имам спомен, че кулбокс спечели много клиенти точно бидейки една от първите фирми в Пловдив предлагаща 1gbit връзка.

 

  

1 minute ago, ARPAnet said:

Еха, супер цена

Жалко, че в моето градче и през ум няма да им мине да пускат 10Г в обозримото бъдеще :D 


Това е за фенове само и някои бизнеси надали може да е насочено към обикновен потребител. Така, че 150лв наистина е добра цена.

Link to comment
Share on other sites

Имам спомен, че кулбокс спечели много клиенти точно бидейки една от първите фирми в Пловдив предлагаща 1gbit връзка.

Аз имах предвид, че ако бяха пуснали 1гбит на примерно 60-70 лв, далеч нямаше да спечелят толкова много клиенти.

Половината от приказката е цената на интернета, другата половина е цената на оборудването. Гигабит рутери/суичове има достъпни от много години, цената им е незначително (като абс. стойност) по-висока от 100 мбитовите. При 10гбит много рязко цената е нагоре спрямо 1 гбит.

И (немалка) част е доколко е нужна дадена скорост на масовия човек. Ако пуснато 10гбит интернет на 30-35 лв, доста хора ще се пуснат, но не чак толкова, защото един 10гбит рутер...., а и суич.. освен ако не дават безплатен от доставчика, с поне 4 порта, ама те рутерите от доставчиците са едни..

10гб рутери/суичове не мисля, че в близко бъдеще (4-5г. поне) ще намалят чувствително разликата в цените спрямо 1 гбит днес. Нали, основно говоря за неоптичните, където човек спокойно да може да си мята кабели из къщата, да си ги кримпва сам и т.н., а не да дава по 100-200 лв само за "накрайника".

Link to comment
Share on other sites

Тоя нет за единични потребители рядко е смислен. Освен ако у вас не си играеш на сървърно. Клиенти биха били по-скоро разни места , които след това ще разпределят допълнително този нет и имат нужда да осигурят висока скорост между повече потребители едновременно. Предприятие, кооперация, някъв вид офис спейс за коуоркинг и т.н

Link to comment
Share on other sites

Quote

Максималните (рекламирани) достижими скорости по оптична свързаност 10 000 Mbps са на download до 10 000 Mbps и upload до 2 000 Mbps. 

 

Перфектно за захранване на цял жилищен блок или кооперация. :lol:

 

ЕДИТ: @mIRCata ме е изпреварил

Link to comment
Share on other sites

Добре де, не ви ли прави впечатление разликата м/у максималните и минималните скорости.

С каква свързаност и какви трасета според вас разполага един оператор...

Link to comment
Share on other sites

Е, и 10 гбит може и да не стигнат на една кооперация с 20-30 апартамента, то такива места е ясно, но... не ставаше ли въпрос по-скоро за "домашен" интернет, където подобно "преразпределение" на други, е категорично против правилата.. Все едно аз да прекарам нет и да пусна на още 5 съседа и да си делим разходите.

Инче, chasti, еми.. то кой да е оператор, ако юруш половината потребители (даже доста по-малко) наведнъж се юрнат да теглят торенти, да не мислиш че няма да се случи същото и на 1 гбит, че и на 100 мбитовите доставчици.. Разчита се, че тук някой, там някой, ще пусне нещо да се сваля, като се свали по-бързо, по-бързо ще освободи каналите и останалите, и така се смята, че почти всички ще имат почти по всяко време свободен bandwidth да постигат големи скорости. Нали все пак негарантирани..

 

Link to comment
Share on other sites

Гарантирай минимум 200 мбс на апартамент за под 10 лв., а за повече - динамично, когато има свободен капацитет до 1 гбс и 95% ще са щастливи на макс.

 

18 minutes ago, chasti said:

Добре де, не ви ли прави впечатление разликата м/у максималните и минималните скорости.

Разбира се, че прави впечатление. Имах някакви идеи за отказване от няколко VPS-a на бързи връзки, но с тази асиметрия ме загубиха.

 

19 minutes ago, chasti said:

С каква свързаност и какви трасета според вас разполага един оператор...

С толкова, за колкото е платил. Ъплоуда винаги е бил по-скъпо удоволствие.

Link to comment
Share on other sites

Ясно е, че цената не е за масовият потребител. Както и самото предложение - не си представям, че майка ми ще отиде да пита за 10Г инет. 

Определено е стъпка към превръщането на услугата в достъпна такава, и за офиси и за домашни потребители които Искат. :)

А и трябва да има някакво движение на пазара, и нови предложения. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, plameni said:

 

 

С толкова, за колкото е платил. Ъплоуда винаги е бил по-скъпо удоволствие.

Основния проблем на всички преди време беше сийдването на торенти. По мои наблюдения нещата започват да се променят към по-голямо потребление на Даунлоуда. Особено с навлизането на стрийминг платформите. 

Link to comment
Share on other sites

Макар и не толкова масови, има нови приложения изискващи сравнително висока/постоянна скорост на ъплоуд.

Например отдалечено видеонаблюдение на дома. Отдалечено гледане на съдържание от домашен медиен сървър.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tedy said:

Е, и 10 гбит може и да не стигнат на една кооперация с 20-30 апартамента, то такива места е ясно, но... не ставаше ли въпрос по-скоро за "домашен" интернет, където подобно "преразпределение" на други, е категорично против правилата.. Все едно аз да прекарам нет и да пусна на още 5 съседа и да си делим разходите.

 

"Вратички" винаги ще да се намерят...
Домоуправителят може да сключи договор от името и за сметка на етажната собственост :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2021 at 9:56 AM, plameni said:

 

Перфектно за захранване на цял жилищен блок или кооперация. :lol:


Или хотела ми в Лозенец - да пуснат най-после свестен нет и да си купувам студиото вече! От 2 години ги бъзикам! :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...