Jump to content
BulForum.com

Домашни NAS (Network Attached Storrage)


Recommended Posts

ASUSTOR и Synology със сигурност поддържат това, което искаш да направиш (Plex + Torrent клиент). Просто ще трябва да избереш правилния модел откъм процесор, защото предполагам, че все някакъв транскодинг ще трябва да се прави по веригата. Няма да стане с директен стрийм. И като се прави транскодингът, може да започне да ти насича, според файла. А също и според броя устройства, които гледат в момента.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Какво е положението с дисковете в момента? Чудя се да си взема 4 ТБ диск, който да ползвам да съхранявам филми/сериали от торентите, че вече почват да им се увеличава размера и трябва повече място ако искам да имам повечеко налични в библиотеката.

Евентуално след време диска ще замине в райд в бъдещ NAS. Кои са сега надежните - WD, Seagate, нещо друго?

Link to comment
Share on other sites

Seagate IronWolf ползвам аз.... засега от 10 диска купени нямам изгорял диск...

Сега има нови модели които са с по 256MB кеш и уж ги дават въпреки по-ниската скорост 5400 вместо 5900, по-бързи с около 10-15%.

Онзи ден гледах цените и 3ТБ от старите беше на почти същата цена като 4ТБ от новите. И двата модела са CMR

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Вече съм споменал в началото на темата, че и моя NAS е със Seagate IronWolf NAS, които са задължително CMR. Никакви оплаквания до този момент, а машината работи 24х7х365. SMR е мор за NAS дискове и точно затова никога повече няма да пипна WD, защото въпросните идиоти бяха пуснали тихомълком SMR дискове в една от NAS сериите им, докато не ги изловиха по бели гащи. :lol:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mIRCata said:

Няма смисъл според мен да отиваш на Про-то, ако си се спрял на този размер, защото не-Про версията от 8TB нагоре също въртят на 7200 оборота, пък и Про-то са за големи масиви. Обаче много надути тия цени бе. :blink:

Link to comment
Share on other sites

И двата са на 7200. Просто тези излизат на 8те. Ми надути са, няма кой да донесе евтинки от зад океана на тамошни цени.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Не съм сигурен дали ПРО-то не е пълно с хелиум или само по-големите са такива.

Но на тези цени и сайзове, бих гледал амазон за външни дискове и бих ги shuck-нал :) За същите 400 лв лятото взех 14Т Seagate-ове :) вътре бяха Exos-и, но може да има и IronWolf Pro–та. Сега чакам black Friday за още малко дискове :) Ако не бързаш си струва да се изчака според мен

Едит: говоря за този модел Seagate Expansion Desktop, External Hard Drive 14 TB, 3.5 Inches / 8.89 cm, USB 3.0, PC & Notebook, Includes 2-Year Rescue Service, Model Number: STKP14000402: Amazon.de: Computer & Accessories

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

14 вътрешна е близо 1000 лв, външен този сега е 600 лв? Как стават тия работи? Да не се различават нещо кой за какво е?

Иначе са падали до 250 евро. Освен да изчакам и да боцна 2 за цената на 1 тука :)

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mIRCata said:

14 вътрешна е близо 1000 лв, външен този сега е 600 лв? Как стават тия работи? Да не се различават нещо кой за какво е?

  

On 7/22/2022 at 9:49 AM, ARPAnet said:

 

3kdzt3C.png

 

Ето го Exos-а който изкарах от линкнатият модел :) Отпред има SATA към USB адаптерче което просто се сваля

Съвсем стандартен диск, даже няма нужда да се "скрива' единият пин, както обичат да правят WD ако не се бъркам

Според мен си играят с екстра наличности, но ако гугълнеш shucking ще намериш безброй howto-та за различни модели и инфо какво се намира в тях в различни периоди. Общо взето има смисъл при големите модели основно, защото там са големите разлики в цената и там нямат опцията да слагат евтини SMR дискове, просто защото нямат такива модели в портфолиото си. 

Проблема би бил в гаранцията ако не си внимателен когато го отваряш и счупиш кутийките. Но при тези разлики в цените, спокойно бих преглътнал някой умрял в бъдеще. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, plameni said:

Ето един късметлия :lol:

Бях ги разглеждал и мисля, че бяха същите като Exos-ите, малко на спомени го карам. Но пълни с хелий, същият кеш и  обороти. 

Link to comment
Share on other sites

е, ако е IronWolf по има сметка, иначе външен и вътрешен 14гб Exos в момента външния е с 20лв по-скъп и е с 12 месеца срещу 60 месеца гаранция. Тази врътка с чупенето на външни има смисъл само ако диска вътре е Ironwolf, че гони 1000 лв

Link to comment
Share on other sites

Интересно и при нас Ironwolf–а струва повече от Exos-a. :laughing: 

Exos e по-високата линия с по-високи specs, били те и доста специфични :D Аз всъщност исках точно Exos–и. 

Но определено бих изчакал black Friday–а, тази цена пада

Link to comment
Share on other sites

e вълците не са ли точно за ентърпрайс неща? докато ексоси-те са по-обикновени?

Иначе за цената виждам, че 14-ките външните са падали до 240 евра бройката

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mIRCata said:

e вълците не са ли точно за ентърпрайс неща? докато ексоси-те са по-обикновени?

Иначе за цената виждам, че 14-ките външните са падали до 240 евра бройката

Exos е enterprise серията, докато вълците са NAS линията. Въпреки, че при големите размери според мен са просто ребранд :laughing:

Тук гледат Х20 серията на Exos Seagate Exos X20 and IronWolf Pro 20TB HDDs: Serious Rotational Storage | Tom's Hardware (tomshardware.com) но при Х18 серията логиката е същата. 

Интересното е, че и в тази таблица Exos-а е по-евтиният :laughing:  Иначе като гледам в тестовете се държат почти еднакво с вълчо вадещ по-високи резултати. Та заради това помня, че и двата варианта все са добри дискове, но се бях настроил че искам Exos-и

 

OrZa9Pt.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2022 at 8:42 PM, ARPAnet said:

Интересно и при нас Ironwolf–а струва повече от Exos-a. :laughing: 

Exos e по-високата линия с по-високи specs, били те и доста специфични :D Аз всъщност исках точно Exos–и. 

Но определено бих изчакал black Friday–а, тази цена пада

Боцнах сега 2 14-ки. В момента са на най-ниската си цена от как ги има в немския Амазон. 240 евра. Тук са 650+ лв в Jar

Link to comment
Share on other sites

On 11/14/2022 at 7:57 PM, mIRCata said:

Боцнах сега 2 14-ки. В момента са на най-ниската си цена от как ги има в немския Амазон. 240 евра. Тук са 650+ лв в Jar

Ох супер, и аз взимам още 2

Сега остава да си харесам и ново NVMe за десктопа, а 2те от него отиват за кеш :D Да видим какво ще донесе Blackfriday-а в това отношение

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...