Jump to content

Photo

Предупреждение за фалшив/опасен имейл

• Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 Denchev

Denchev

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2653 posts

Posted 16 March 2017 - 20:11

Ако получите имейл от банката си,да кликнете на един линк и да потвърдите информацията си,не го правете. Ще пиша във всички форуми,в които съм регистриран. Дано повече хора прочетат.

#2 Midex

Midex

Индикатор

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24570 posts

Posted 16 March 2017 - 21:14

Ще закача темата горе за седмица...само че се чудя има ли все още хора, дето без замисляне кликат на разни линкове за потвърждение на банкови, пейпал и всякакви други акаунти...но явно има. ;)

П.П. Без да искам да засегна Денчев или който и да е друг - според мен в 2017-та само някой до 16 годишна възраст или такъв над 70 години би се вързал да клика тук и там, понеже тоя номер го правят поне от 10 години насам. :)

#3 Denchev

Denchev

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2653 posts

Posted 16 March 2017 - 21:33

И аз не кликнах.

#4 Midex

Midex

Индикатор

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24570 posts

Posted 16 March 2017 - 21:50

Това е правилното действие, тъй като никоя банка няма да прати на имейл искане за потвърждаване на някаква информация. :)

В интерес на истината...аз се чудя дали е останал още някой дето клика на линкове в мейли, но точно миналата година един познат, който между другото е тонрежисьор в радио и би трябвало да е "на ти" с техниката и мрежата, ми каза, че получил писмо от съпорта на Пейпал (аз получавам почти всяка седмица по едно такова), което "изглеждало точно като от Пейпал - с логото и всичко останало" и тоя пич цъкнал на линка и тръгнал да си потвърждава данните с паролата. Разбира се препоръчах му моментално да си смени паролата ако не е станало прекалено късно. Така че човек изпростява понякога, било поради разсеяност, незнание, доверчивост или нещо друго и прави глупости. ;)

#5 pamporov

pamporov

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2762 posts

Posted 16 March 2017 - 21:56

И още една измама, наскоро плъзнала: https://vesti.bg/bul...bylgari-6066575

#6 Midex

Midex

Индикатор

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24570 posts

Posted 16 March 2017 - 22:04

Да, това мина по всички медии, защото доста хора се бяха вързали да отворят зип-а. В интерес на истината дори и тази измама не се появява тук за пръв път, тъй като преди години имам спомен, че пак имаше подобна атака към случайно избрани фирми, че уж били поръчали някакви услуги и трябвало да преведат някаква конкретна сума на сметка, иначе щяло да предприемат съдебни действия и т.н., само че тогава цялата схема беше малко по-друга и нямаше за цел зараза на компютрите, а ония само събираха пари за нищо.

А относно заразите, правилото е човек никога да не се набутва сам между шамарите, отваряйки прикачени файлове, освен ако не е 100% сигурен кой и за какво му ги праща, но да отвориш някой zip, rar или друг архив, идващ от непознат (понеже архивите успешно минават антивирусната проверка на мейл-сървърите)...или пък да цъкнеш върху някакъв файл от типа "блаблабла.pdf.vbs", трябва да си доста смел. ;)

#7 hop

hop

Напреднал Член

• Members
  • PipPipPip
  • 169 posts

Posted 17 March 2017 - 13:44

Тия за потвържение на данните на Пейпал ги получавам редовно даже и на мейл-поща, която не ми е вързана към Пейпал... Или пък от DHL, че ми се е изгубила пратка и да кликна на "тоя линк" да опрявят нещата... Поотмряха мейлите от африканските прицеси, дето искаха да им помогна да си изнесат парите, но миналата седмица някакъв банкер от ХК искаше да ми праща милиони...

През последния месец получих три мейла от Майкрософт (лично от Microsoft Secretary на централа в Лондон!!!), че съм спечелил годишната им голяма награда ... ама мейла от който беше изпратен завършваше на @micrsoftgb.com, , та предположих че не съм спечелил :)

#8 Midex

Midex

Индикатор

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24570 posts

Posted 17 March 2017 - 13:56

Вярно...нещо пооредяха напоследък африканските принцеси и всякакви нигерийци с поредните предложения за милиони. А иначе и аз като тебе редовно получавам "пейпалски, майкрософтски и диейчелски" мейли - те не избират, просто разпращат масово, пък дори и само няколко човека да клъвнат, пак е нещо. ;)

#9 gado

gado

hairball

• WRZRU Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9868 posts

Posted 17 March 2017 - 17:40

Ами те африканските принцеси попривършиха. Хората си ги навзеха дома, барабар със зестрите. А ние тук кат блеем....

Човекът е основна фигура в говедовъдството...
Не яж жълт сняг.... // Ганьоо.... , Ганьоо.... !!!
М. Бенатова - национален секс символ!
...И все-таки, лучшие внедорожники делают именно в России!
Только, почему-то на гусенечном ходу и с пушкой...

#10 exabyte

exabyte

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4837 posts

Posted 16 April 2017 - 20:39

Случайно пападнах на следното, което ще е полезно на всеки сис админ и дори потребител. 
С две думи: възможност за маскиране името на фалшив сайт, като достоверен такъв. Пример: epic.com , което всъщоност, ако се пейстне в notepad е xn--e1awd7f.com

Edited by exabyte, 18 April 2017 - 11:27.

Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!

readfv3ar1.gif

#11 Antares

Antares

ursa solaris

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 16865 posts

Posted 18 April 2017 - 12:48

Мда... scary shit...

Моите карикатури . Крива Спица . mtb
Попитали Далай Лама какво най-много го изненадва относно човечеството, а той отговорил:
"Човекът, защото жертва здравето си, за да печели пари. После жертва парите, за да си възвърне здравето. И след това е толкова неспокоен за бъдещето, че не се радва на настоящето. Резултатът е, че не живее нито в настоящето, нито в бъдещето, живее, сякаш никога няма да умре и после умира, без никога да е живял."

#12 vinyl_master

vinyl_master

Blue Fear

• Members ++
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4924 posts

Posted 19 April 2017 - 08:44

about:config при ФФ има опция network.IDN_show_punycode= пускаме го на тру, и всеки подобен линк си излиза както би трябвало. дори само на хувър.

Attached File  Untitled-1.jpg   36.46KB   1 downloads

Ако съм пропуснал препинателен знак вземи си от резервите: .....,,,,,,,?????!!!!!::::;;;;----""""""(())
| Tech Reviews, Cameras, Drones plus great coupons | Основи На Модерната Електронна Музика | Център за професионално обучение - Хармония |

#13 Midex

Midex

Индикатор

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24570 posts

Posted 19 April 2017 - 09:00

пускаме го на тру

Пуснахме го. Мерси! :bowdown:

П.П. Това даже ФФ трябваше да го оставят по дефолт на тру.

#14 Antares

Antares

ursa solaris

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 16865 posts

Posted 19 April 2017 - 09:04

В линка, на spoofer-a го има описано как да се предпазиш с FF / IE

Попитали Далай Лама какво най-много го изненадва относно човечеството, а той отговорил:
"Човекът, защото жертва здравето си, за да печели пари. После жертва парите, за да си възвърне здравето. И след това е толкова неспокоен за бъдещето, че не се радва на настоящето. Резултатът е, че не живее нито в настоящето, нито в бъдещето, живее, сякаш никога няма да умре и после умира, без никога да е живял."

#15 Midex

Midex

Индикатор

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24570 posts

Posted 19 April 2017 - 09:07

Пример: epic.com , което всъщоност, ако се пейстне в notepad е xn--e1awd7f.com

Интересно, че при мен ако параметърът е на false, копи/пейста на "препратката" отново излиза като epic.com в notepad ; същото действие пейства реалния адрес, само ако вече съм сменил на тру.

#16 exabyte

exabyte

Депутат

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4837 posts

Posted 21 April 2017 - 14:52

Ъпгрейднах Chrome и в последната версия вече е фикснато.

Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!

readfv3ar1.gif

#17 Midex

Midex

Индикатор

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24570 posts

Posted 14 June 2017 - 12:12

Има леко разнообразие в тия фейк имейли - вече може да дойдат от сайт, от който си пазарувал. Не знам дали е съвпадение или не, но днес от един от сайтовете, от който купувам сравнително рядко, дойде мейл, че ми благодарят за покупката на телефон, а аз от тях съм купували всичко друго, но не и телефони, отделно че доколкото знам, точно тоя телефон там изобщо не се продава. Към писмото нямаше приложен файл, който да ме усъмни, но пък имаше линк, на който ме приканяха да цъкна. Бърз преглед към адреса на изпращача установи, че само на пръв поглед писмото идва от съпорта на сайта, а под него реално стои някакъв съвсем друг адрес - нещо задължително при всички съмнителни писма, които се получават. Така че когато получавате писма от познати сайтове, които редовно или нередовно ползвате - Ибей, Алиекспрес, Пейпал и всякакви други сайтове за покупки...не се лъжете по външния вид на писмото, защото то най-вероятно ще копира 1:1 оригиналния сайт, който сте свикнали да виждате. ;)

Attached Files

#18 Antares

Antares

ursa solaris

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 16865 posts

Posted 14 June 2017 - 13:28

Да, просто е. Пример:
gearbest.com
geаrbest.com
gеarbest.com
Изглеждат еднакво, но не са.

#19 Midex

Midex

Индикатор

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24570 posts

Posted 14 June 2017 - 15:11

Друго писмо, което получих днес беше от iTunes, където никога не съм имал акаунт. Стандартната заблуда с линк, идваща уж от iTunes, но с друг подател, стоящ скрит:

Dear ,
We recently detected unusual Αctivity on your ΑppleΙD.
To verify this ΙD belοngs to you, checκ the linκ below,
sign in and then fοllow the instructiοns.
Verify_now >
Why you received this email.
Αpple requests verificatiοn whenever an actiοn is selected in
 the ΙD. Your ΙD cannοt be used until you νerify it.
Αpple_Suppοrt™

Това писмо, започващо с анонимното "Dear" лесно се разбира какво е, но по-интересното е, че секунди след това подателят явно се е объркал и ми е пратил второ писмо със същото заглавие "Please Review Your Information !", само дето вътре в писмото беше базата му данни с имейлите...и като гледам - само българските. :lol:

Spoiler

#20 Midex

Midex

Индикатор

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 24570 posts

Posted 25 August 2017 - 12:45

Понеже ползвам доста различни мейли (български и чужди) и редовно си получавам писъмца с вируси, които никога не отварям, реших да сложа няколко скрийншота от една от българските ми пощи, на които регулярно ми идват писма с вируси и съдържание на чист български език, което би могло да заблуди някой разсеян или бързащ потребител, който няма да се загледа от какъв адрес всъщност пристигат тези уж "служебни" писма.

Не че не го знаете, но просто да видите колко са разнообразни в стремежа си да заблудят отсрещния да се изкуши да погледне какво му пращат. ;)

Attached Files

• Attached File  1.jpg   151.61KB   2 downloads
  • Attached File  2.jpg   42.38KB   2 downloads
  • Attached File  3.jpg   63.64KB   2 downloads
  • Attached File  4.jpg   54.14KB   2 downloads

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users