Jump to content
BulForum.com

Българите са неспособни да създадат работеща държава


Recommended Posts

ама ако подадеш жалба срещу работодателя си, дори той да е злоупотребявал, знаеш ли в колко случаи няма да излетиш от работа след това? Да ти подшушна на ушенце-николко.

 

jjjjjk, струва ми се говориш малко наизуст. Работникът/служителят се ползва от различни видове закрила. Почти винаги съдът ще отсъди в негова полза (ако това имаш предвид под "жалба").

От всичките ти постове в тази тема разбирам, че или си краен песимист, или просто днес не си в настроение :))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

jjjjjk, струва ми се говориш малко наизуст. Работникът/служителят се ползва от различни видове закрила. Почти винаги съдът ще отсъди в негова полза (ако това имаш предвид под "жалба").

Или си краен песимист, или просто днес не е твоят ден :))

В Българският Кодекс на Труда повечето неща са в полза на работодателя, поне според мен.

И дори да се стигне до съд и съдът да отсъди в твоя полза, няма гаранция че скоро след това няма да те уволнят дисциплинарно или няма да ти прилагат психически тормоз, за да напуснеш сам. Отделно, тези "проверки", които се знае за тях предварително и се подготвят нещата, да са тип-топ пред проверяващите, нищо че условията може да са били по-зле не ми вдъхват голяма надежда.

Имам познати, които са съдили работодател, защото нито майчинство видя майката, нито заплати. Майчинството го накараха да внесе осигуровки, за да се изплати, а заплатите бяха изплатени след 2години и най-накрая почти саморазправа. Ето колко струва българското законодателство и какво става, дори работникът да тръгне да защитава правата си. Ако нещо стане, то то се точи до безкрай, преди да стане.

Link to comment
Share on other sites

---

 

Хубаво е коментарите да се основават на лични впечатления, да са минали проверката на личния опит. Говориш само за нечии чужди съдби и неволи, а не можеш да си сигурен дали и теб би те сполетяло същото. Пък и невинаги работникът е цвете.

Съгласна съм с почти всички мнения дотук, колкото и да са противоположни, защото истината е относителна и всеки гледа от своята камбанария.

Link to comment
Share on other sites

Съзирам някаква възможност да уточня нещо, което сякаш пропускаме всички.

Това, че западните страни като Великобритания, Германия, Швейцария, Франция, Австрия и т.н. са добре, т.е. че получават добри заплати е защото са си ИЗГРАДИЛИ (извинявам се за капса) прилична икономика!

Освен това, в същите тези държави те възпитават, че само старание не е достатъчно, за да направиш нещата като хората; че трябва далеч повече от старание и образование.

 

Какво правим ние българите? Ние влагаме някакъв труд, често безумно тежък, за да свършим работата както ние смятаме, че са добре свършени. Освен това силно си обичаме плода на собствения труд и ни се струва ужасно несправедливо някой си (пък бил той и "измсления" ни шеф или клиент) да не го оценяват с висотата, която смятаме ние, че продуктът ни заслужава.

 

А на практика качеството на началната ни продукция обикновено е ниско, просто защото нямаме опита, който ни осигурява по-добра преценка. И когато се изправим ние българите пред отношение, което подценява нашия труд, обикновено се чувстваме неоценени, и се къса нишката.

 

Работя с няколко стажанти в момента, на които им липсва практика и виждам как се чувстват обидени незаслужено, когато се изкажа неласкаво за нескопосаната им работа.

Идеята, че някой трябва да поправя след тях, изобщо не стига до главния им мозък. Те се смятат за самосъвършени и след като са положили тежък труд, трябва да се оцени именно като тежък труд, а не като постигнат резултат.

 

Ето в тези идеи се разминаваме с англичаните, германците, швейцарците, австрийците... Някак не сме склонни да учим лесно; някак гордостта ни е сякаш вътрешно гарантирана; егоцентризмът ни - крилат; увереността, че сме завършили някаква специализация - достатъчна.

 

Та да обобщя все пак, за тези, които имат съмнение, че не знам какво искам да напиша. ;)

Големите заплати, към които се стремим, не се случват защото държавата ги е гласувала и решила да ги раздаде. Такова малоумно събитие може да се случи само в Гърция.

Ние трябва да произведем нещо качествено, освен това да е качествено не спрямо собствената ни преценка за него, трябва да сме способни да произвеждаме качествена продукция достатъчно, без това да ни тежи, огорчава, унизява и т.н. И едва тогава можем да си помислим за по-добро възнаграждение.

Link to comment
Share on other sites

Персоналът е кадърен, мисля, но колко според теб се цени, след като нямат заплати с месеци? Или това, че според теб са еди какви си, значи че не трябва да им се плаща? И стига с това допреди 20години...Съвсем други цели гоня аз...А ако работиш години наред безперспективна работа, в която не те ценят, повишенията са изключения и тъпчеш на едно място, в един момент ти писва, нали знаеш?

Чакай ся! Нека поразсъждаваме върху концепцията "келнерско повишени" и в какво може да се изразява то. Може би ще му окажат честта да носи раираната кърпа, а тирбушонът му нямада е тенекиен, а от онези едновремешните, масивните. Или пък в какво може ад се повиши камериерката? Сещаш ли се на къде бия?

Когато човек е неудовлетворен и е на безпереспективна длъжност правилният ход е да смени работата, а не да мрънка и да се вайка. Отчасти и на това, че тая държава се напълни с келнери, бармани и прочее тарикати се дължи и сегашното дередже. А се напълни с такива кадри защото народа го мързи да учи, мързи да работи, отделно, че чалга културата му набива в главата едни сбъркани работи и понятия. Човек който иска да се развива винаги има начин да го направи, ако не при един работодател, то при друг, ако не в собственото си село, то в съседното... и те, така. В кризисни ситуации като сегашната бездействието е много по-лошо нещо и води до много по-кофти резултати, отколкото дори и най-погрешното решение (ако имаш глава на раменете си ще видиш, че съм прав)

Link to comment
Share on other sites

Ако нямаш пари за автобуса до съседното селУ, че те видим как ще се развиеш в него...Бреййй... :bgrin:

Готвач->Главен готвач, е ти повишение... :ph34r:

И стига вече, народа не искал да учи...Ми аз как съм учил навремето бе...Все вината я пращате при хората...

Ти с това образование и просвета как да ти учи "народа", като на практика ако не се учиш сам на теория и практика и чакаш това, което ти дават в учебните заведения ще стигнеш точно до..никъде! Ти може да си прав, но мисленето ти е особено.

Или как някое социално слабо дете да завърши средно и след това да учи висше? Разбирам всички да бяха богати, да беше наред всичко и тогава да казваш-да, не учат защото са мързеливи. Ама не всичко е идеално, перфектно и т.н. Това намеквам. Тези неща за да ги говоря, има защо...

Link to comment
Share on other sites

Готвач->Главен готвач, е ти повишение... :ph34r:

Тука леко оБъркА рейсът, пич! Говориш за две съвсем различни длъжности, изискващи различен ценз и т.н. Тъй, че - заеби таз работа!

И стига вече, народа не искал да учи...Ми аз как съм учил навремето бе...Все вината я пращате при хората...

Сам го каза навремето, щото тогава се учеше, а сега не. Сега даскалите са - Ъ, къв е тоя, та така ще ми приказва уе... на къв ми се праи. А положението е такова защото добрата практика на шамаросването вече не съществува или се е изродила в малтретиране. Та, така... каквото сам си направиш и господ не може да ти го направи... Ама викаш те хората не са си виновни сами, а?

Ти с това образование и просвета как да ти учи "народа", като на практика ако не се учиш сам на теория и практика и чакаш това, което ти дават в учебните заведения ще стигнеш точно до..никъде! Ти може да си прав, но мисленето ти е особено.

Ами имам около себеси, включително и в къщата доста примери как въпреки образователната система, въпреки неебателните даскали и въпреки малоумно написаните учебници се постигат добри успехи и се печелят олимпиади по математика. А после..., после който има нещо между ушите си, сам ще се сети какво да прави с малкото полезно нещо научено в училищата.

Или как някое социално слабо дете да завърши средно и след това да учи висше? Разбирам всички да бяха богати, да беше наред всичко и тогава да казваш-да, не учат защото са мързеливи. Ама не всичко е идеално, перфектно и т.н. Това намеквам. Тези неща за да ги говоря, има защо...

Никъде не съм казал, че е лесно да се учи и развива един средно статистически човек... не е лесно, но не е и невъзможно. И защо намесваш богатството? Богат, ей така, само за една вечер, може да стане единствено ББ, другите трябва да бачкат, мамят, крадат и отново да бачкат (при това до посиняване), та да станат богати. Пак повтарям - който има желание, учи и се развива, който няма - седи и мрънка.

Link to comment
Share on other sites

Защо трябва да е зверски трудно, вместо да е лесно? Защо тук не се осигуряват стажове от училищата и се работи с амортизирана и морално остаряла база?Всячески се спъват нещата. Имам познат, който учи в университет в Англия и ми разправя за какво иде реч там, няма нищо общо с това тук.

И олимпиадите по математика, за съжаление, освен ако няма да ставаш счетоводител, не ти гарантират сигурно завършване на специалност...

Защо развитието трябва да е на цената на всичко, вместо да е нещо нормално и напълно естествено?

п.п Фразата "имам познат" наистина се изтърка, но реално имам роднини и познати, които са били на различни места или в различни ситуации.

Честно казано, изморих се да споря, всеки с гледната си точка. Благодаря на тези, които ме четоха, които ми отговориха и които ме изтърпяха. Айде, със здраве...

Link to comment
Share on other sites

Защо трябва да е зверски трудно, вместо да е лесно?
Абе човек, не знам на колко години си, ама за изживяните ти години наистина ли не си научил, че лесно няма? Наистина ли не си научил, че без да се бориш с трудното до никъде няма да стигнеш? К'во, на великия запад като идеш всичко ще си дойде лесно? Ми не е така пич - и там те гърбят, просто нещата са малко по-уредени. Само че тънкия момент е, че там ти си чужденец и трябва да се бориш с петното, което други наши сънародници (и цигани) са поставили върху ни.
И олимпиадите по математика, за съжаление, освен ако няма да ставаш счетоводител, не ти гарантират сигурно завършване на специалност...
Даааа, само че умът, който е способен да се справи с такива задачи е доста лесно да бъде впрегнат, "препрограмиран" за далеч по-практически насоки. Пример - в класа ни имаше един пич, който ежегодно беше на национално ниво по математика и информатика. Завърши Информатика работейки през цялото време, за разлика от колегите си, които смятаха, че като завършат един ден работата ще дойде сама. От местоработите му ще спомена университета в Майнц (работа по проект за симулиране на физическа среда от огромен сървърен клъстър) и САП лабс. Както и други водещи софтуерни компании. Ти си прави извода. Знаеш ли, не съм го чул много да мрънка колко е гадно в България, а факта, че се върна тук, след работата в Германия може би е показателен?

----------

Ред: Одеве дадох пример със себе си, защото немалка част от съфорумниците ни ме познават и знаят, че съм най-обикновен идиот. Нито кой-знае колко умен, нито кой-знае колко талантлив - смятам себе си за обикновен човек. Разликата с останалите може би я дължа на баща си, който ме е научил от малък да работя и ме е научил, че срамна работа няма.

Link to comment
Share on other sites

Точно това е. По-уреденото помага, предразполага. Точно за това говоря, точно това визирам под "лесно".

А за петното...много българи за жалост(?) просто казват, че са руснаци... :(

Между другото, как учил висше в България и работил в Германия или просто е учил в Германия(което=ПАРИ)?

Link to comment
Share on other sites

Погледни редакцията, видях, че вече пишеше, като я добавих.

 

Пича работи и учи в България, завърши си, замина за Германия, приключи с конкретния проект (да си кажа честно не очаквах да се върне) и се върна и си работи тук от тогава.

Link to comment
Share on other sites

Някои хора заслужават повече, отколкото получават. Но те имат "вина" за несправедливата си съдба.

 

Има и такива професии. Всичко свързано с "културата" в момента е в.г.з. ОБАЧЕ, го има и другото - търсят се специалисти и инженери доста, а няма. Не ми обяснявай че единствените са току-що завършилите. Егати парадокса - работа има, а няма кой да я работи. Хора има, но не могат да си намерят работа. Е как така?

 

С абсурдни изисквания като 5години стаж в специалността, а едновременно с това никой не наема някой без стаж несъмнено много кадри ще бъдат наети... :lol: Това ме връща на парадокса-лекарят трябва да плаща стаж, за да се дипломира...Хем работи, хем си плаща...

 

Т.е. хора с 5 години стаж по специалността НЯМА никой? Ебати специалистите тогава. Без стаж са СТАЖАНТИ не специалисти мойто момче. А с 2 години стаж си МЛАДШИ програмист а не ръководител екип (Team Leader), нито дори си старши разработчик защото нищо ама НИЩО не си видял още. И ще ме извиняваш но програмист с под 5 години опит има още много да учи. Не че не е възможно да е с над 5 и пак да е дълбал едно и също нещо през цялото време и да не разбира кой знае колко дори и от него.

 

Но претенции че си хипер голям специалист при положение, че си направил 5 уеб сайта от по 10 страници всеки, единия от които задължително има 5 сантиметрови букви от които капе кръв... или това или някакви огньове... ще ме извиняваш но това са претенции без покритие.

Link to comment
Share on other sites

Какъв парадокс..Има млади хора, които искат да работят по специалността, но не могат, защото се изисква стаж, който няма как да придобият, понеже никой не наема служители без стаж. И как точно трябва да НАСТРУПАШ СТАЖ???

Егати парадокса се получава-Трябва да си платят, за да натрупат стаж?

Link to comment
Share on other sites

Какъв парадокс..Има млади хора, които искат да работят по специалността, но не могат, защото се изисква стаж, който няма как да придобият, понеже никой не наема служители без стаж. И как точно трябва да НАСТРУПАШ СТАЖ???

Егати парадокса се получава-Трябва да си платят, за да натрупат стаж?

 

Има има. Ама те не искат да започнат на заплата под 1500лв понеже..мммм нека цитирам последния, който изгоних "аз се уча много бързо". Предните 3ма бързо учещи се, с които си имах взимане даване, след 6 месеца загубено мое време (което е МНОГО по-скъпо от заплатата, която получаваха, да не говорим за нервите, които ми вкараха, защото много ама страшно МНОГО мразя един ден да обяснявам подробно защо нещо не трябва да се прави еди как си и на следващия да видя същото лайно ОТНОВО при това да не мога да получа смислен отговор на въпроса "е добре, защо го направи така, нали вчера обясних")... и стигнах до извода, че НИКОГА няма да се научат, не 6, не 16 месеца... и така...

 

Та с тези заучени лафове "млади хора", "как да натрупат стаж", "учещи се бързо" не на мен. Започват като стажанти на СИМВОЛИЧНА заплата и когато ДОКАЖАТ, че могат изобщо да свършат някаква работа а не просто да заемат пространство и да ми губят времето минават на нещо по-сериозно. Но се иска желание и хъс, не просто "ми те толкова ми плащат, аз защо да си давам зор". И като искаш да постигнеш нещо ще си дадеш малко зор не само да го направиш като хората ами и да научиш нещо покрай това, а не само да отбиеш номера.

Link to comment
Share on other sites

Дядо е много прав, аз съм го казвал, ама ще повторя.

Когато исках да се науча да правя предпечат, в първата фирма, в която отидох, бях без опит. предложиха ми 200 лв за 45 дни. През това време, момчето, което се махаше, щеше да ме обучава. Ами, навих се! Нищо, че идвах от работа, на която взимах 500-600 на месец. Стиснах зъби и научих Illustrator. Като се махнах от въпросната фирма, отидох в малка печатница, където ми предложиха 400 лв на месец, защото не знаех Photoshop. И там се съгласих, и там поработих и натрупах опит.

 

Мисълта ми е, че причината сега да взимам относително добри пари е факта, че няма много хора в тая държава, на които да им е абсолютно ясно как протича целия процес по производството на един рекламен артикул - внос, цени, спедиция, брандиране по каквато и да е технология, продажба и т.н.

За да имам всички тези знания обаче, съм работил на мижави заплати във фирми, в които съм трупал опит, а не пари...

 

И аз се сблъсквам с този проблем, когато наемам хора. Идват завършили някаква Филология и ми обясняват как очакват заплата от 800-1000 лв, при положение, че нямат нито необходимите знания, нито пък опита. Ами как да им дадеш такива пари?! Сега, не казвам, че няма и такива, които наистина бързо навлизат в работата, но шанса е много малък. Аз за 10 години съм видял едно момиче само, което наистина се амбицира и навлезе в нещата.

 

 

Така че, като нямате опит, ще блъскате за малко пари, за да може да натрупате опит. И е наивно да смятате, че на Запад не е така.И там е същото. Не броим стипендиантите от Кеймбридж, например, не виждам смисъл да обяснявам каква е разликата, всеки би трябвало да я осъзнава сам...

Link to comment
Share on other sites

мммм нека цитирам последния, който изгоних "аз се уча много бързо"

Този с PHP-то ли е, или е някой друг?

Иначе за работата наистина има места където търсят хора със стаж. Има и такива, на които дават шанс да почнеш от 0-та дето се вика и ако си кадърен ще се възползваш от шанса. И аз като почнах като студент бях на ниска заплата, но бях съвсем на ясно, че без никакъв стаж си е много добро предложението. И в моята фирма сме сменили колеги, които на първия - втория месец и си тръгват, щото чакали без стажи докато ходи на лекции да вземе пари като за началник.

Link to comment
Share on other sites

Атанас, например, доколкото си спомням съвсем съзнателно се върна в България. М?

 

 

Това съм го изтървал... Ми..кво да кажа - може всички да избягат - ще е типично по български. Но трябва и някой да остане, за да се мъчи да направи нещо. И да помни. И да обвинява.

 

Жалко, че не мога да намеря един цитат, от "Шипка" на Яна Язова...Там много добре се казваше, какво трябва да направи българина, за да има България. Защото аз си имам моята България. Но България не е само моя. Затова трябва да стане нашата. И някой ще каже - една лястовица пролет не прави. Така е. Една лястовица пролет не прави, но дава надежда. А на другото майната му. И по форуми не се оправят тия неща. Това става по улици и площади, с кръв, пожари и разрушения. Трябват жертви. Ние сме жертви на една "нежна революция", чиито ръководители сега ни го пъхат отзад. Грубо. Най-добре прочетете "Политическа зима" на Ботев. Не е конкретно по темата, но е адски близо.

 

Защото, ако се излезе по площади и улици, ако се запалят коли, вили и резиденции, ако бъдат бити депутати, ако има избесени партийни лидери, министри и председатели, ако има съд за довелите страната до национална катастрофа, завършил със смъртни присъди - дали някой пак ще си помисли да язди народа, а?

 

Защото управниците са управници само докато народът им го позволява.

Link to comment
Share on other sites

 

И олимпиадите по математика, за съжаление, освен ако няма да ставаш счетоводител, не ти гарантират сигурно завършване на специалност...

Осъзнаваш ли каква глупост изтърси с това си изказване?

Защо развитието трябва да е на цената на всичко, вместо да е нещо нормално и напълно естествено?..

А дали в природата го има някъде това положение?

Link to comment
Share on other sites

Не мога да разбера що по форумите трябва да обясняваме на децата, че няма дядо Коледа... Деба, на нищо ли не ги учат родителите им?

Link to comment
Share on other sites

А дали в природата го има някъде това положение?

Tова не ти е джунглата и в човешкият свят важат закони, различни от законите на джунглата. :D

Да, вече почнах да идиотствам, извинявам се.

Не просто на запад ще ти плащат минимална заплата,но там тя е 1300 евро.Макар че ще живееш бедняшката с тия пари.

1300Евро и цени ПО-НИСКИ от нашите. Не пропускай момента, че нашата покупателна способност е една от най-ниските, не просто заради ниските заплати, а заради високите цени. Или забравихте примера-Под 10 паунда VS 28,9лв???? Я някой матИматик да вземе да превърне по обменният курс британската лира в лева и да ми каже, колко са 10 британски лири, защото аз все си мисля, че НЕ СА 28,9лв.

Британска лира GBP 1/2.3064 Курс на БНБ за 12.12.2011година. Превръщане 10лири-23,06лв. Тоя пример ще го натяквам до безкрай, защото показва абсурда на ниски заплати и недопустимо високи цени!

Link to comment
Share on other sites

Тоя пример ще го натяквам до безкрай, защото показва абсурда на ниски заплати и недопустимо високи цени!

 

Ако се поровиш в един от броевете на NG, има статия за комунистическа България. Писана е по онова време. Авторът казва(цитирам по памет): Българите плащат сравнително високи потребителски цени.

 

Може да си натякваш колкото си искаш тоя пример. А може и да се хванеш да направиш нещо полезно.

Link to comment
Share on other sites

Ако се поровиш в един от броевете на NG, има статия за комунистическа България. Писана е по онова време. Авторът казва(цитирам по памет): Българите плащат сравнително високи потребителски цени.

 

Може да си натякваш колкото си искаш тоя пример. А може и да се хванеш да направиш нещо полезно.

Като да пълня гушата на спекулантите и фабрикантите, които в някои случаи държат нереално високи и неоправдани цени?

А онова списание, от онова време...Това може и да си е пропаганда..Както във филмите за Джемс Бонд, където все руснаците и СССР са виновни за всички и все те са лошите...

Те някои хора гледат с умиление на комунизма вече, ако тогава статистически нещата не са били добре, то сега значи са катастрофални... :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Има два вида хора. Едните намират начин да се преборят с проблемите. Другите намират оправдания за това, че не могат да се справят с тях.

Link to comment
Share on other sites

Има 2 вида общества-които поощряват индивидуалният напредък и които не го правят и работят против младите хора, които искат да се образоват и т.н. Държави, които поощряват напредъка и държави, които с бюрокрация и т.н всячески опитват да смачкат предприемача.

Сигурно знаеш отговора на въпроса от вица-Защо на българският казан в Ад-а няма пазач, който да варди?

Личното справяне на някого с даден проблем не променя факта, че той същствува. Това, че наркоман се е справил със зависимостта си и е станал нормален гражданин не променя факта, че наркоманията съществува и е проблем и т.н и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...