Jump to content
BulForum.com

Климатизация, отопление и вентилация


Recommended Posts

Колеги,нека и аз да споделя съвсем скромно идея, която се надявам да реализирам съвсем скоро, но не с камина а със съвсем скромно топлещи металхалогенни лампи.Помещението е скромно 4 на 3 метра с височина 2.5 метра.Цялото помещение е изградено от термопанели(две пластмасови плочки по средата с пенополиуретанова пяна)с дебелина мисля 2,5 сантиметра(или колкото е дебелината на нормален стъклопакет за домашна алуминиева дограма).Разполагам с 4 метра лице, което има стъклопакети с височина 1 метър , включително вратата.Тавана е със същите термопанели, сглобен от профили за алуминиева дограма.Пода е бетон (не шлайфан, но добре вибриран) покрит със ламиниран паркет, като между паркета и бетона има фибран 2 сантиметра.

Та идеята е съвсем проста, предвид наблюденията ми върху гореспоменатите металхалогенни лампи(2 по 70 вата за осветление + 2 тела с по две 55 ватови луминесцетни лампи всяко тяло) реших на металхалогенните лампи да им се направят корпуси, с монтирани вентилатори за охлаждане на самите лампи.В така направените корпуси се монтират рефлекторите и останалата част от лампите, като отворите на рефлекторите за изводите на лампите се ориентират така, че да се получи обтичане на лампата от въздуха засмукван от вентилатора на корпуса. Вентилаторите са съвсем обикновени 24 волтови правотокови със сачмени лагери(за да са по-трайни във времето) със 120мм перка и с дебит около 60-70 куб.м. за час (по спомени е последното). Понеже в помещението има монтиран и климатик за отопление и охлаждане, монтираните в лампите вентилатори спомагат и за отвеждане на топлия въздух от тавана чрез въздуховоди(използвам кабелни канали 80х60 мм)към пода , и по-конкретно към прага на вратата.Така според мен лятото горещия въздух с помощта на вентилаторите ще слезе по-бързо от очакваното към пода(ако работят вентилаторите) и това особено няма да помогне на климатика, но пък зимата ефекта ще е осезаем.

Вентилаторите са както казах съвсем обикновени и относително евтини, доста безшумни и мисля че ще свършат работа. Забележим е ефекта на лампите, че ако се охладят самите лампи светлината започва да дразни очите, но именно затова се налага регулиране до спиране на вентилаторите когато това е нужно.Ако се охлаждат само рефлекторите на лампите и обтичането е съвсем леко (отвора между изводите на лампата и рефлектора не позволява преохлаждане на лампата) ефекта от обдухването ще е доста по-голям.

По отношение на случая с камината, която коментирате, според мен от отвора който собственика иска да премести към пода трябва да изтича вече подгрятия въздух към пода на стаята и така чрез естествена конвекция да се качи обратно нагоре, откъдето да бъде засмукан от вентилатор(с не толкова големи претенции за издръжливост на температура, например като моите , но с по-голям дебит) и подгрят отново от камерата на камината.За горния етаж подгрятия въздух пак трябва да влиза откъм пода за да стопли максимално бързо.Обратно трябва да се върне пак от тавана на стаята за подряване към камината.

Малко размисли:

ако се монтира вентилатора да засмуква въздух от тавана на помещенията, няма да има нужда той да е с висока топлиноустойчивост, понеже ще работи до максималната стайна температура , която може да се постигне в стаята, предполагам не повече от 40 градуса, което означава че вентилатора както и да е изчислен ще може да се охлажда от струята която минава през него.От друга страна ако се монтира такъв вентилатор на изхода до пода с горещия изходящ въздух , най-вероятно ще трябва да се потърси специален такъв, като тези от снимките, респективно много по-шумен и енергоемък ако щете...

По моя проект следват някои от вече описаните подобрения с обдухването и ще бъде завършен.

Дано съм бил полезен, ако мога да помогна повече пишете в темата или на ЛС.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Определено говорим на различни езици.

Жоро..., определено ти е време да престанеш с тези изказвания ! Ако искаш можеш да наминеш към мен и да погледнеш колко и какви вентилатори има из склада (хората които са идвали... знаят за какво иде реч). Тези приказки, че видиш ли този бил направен като онзи..., та за това не бил по-лош.... не на мен, пред клиенти може и да минат, но пред човек който над десет години се занимава с изграждане и проектиране на такива инсталации...., определено не минават. И идея си нямаш какви неща съм виждал или ми се е налагало изграждам... та не прибързвай с изводите . И като си говорим за опит.... твоят в изграждането на такива инсталации ли е натрупан или щото си видял какво се продава и какво имате по каталозите на фирмата ви... и реши, че това е еквивалент на практика ? Втори жокер - като ходиш у Виден, обърни внимание на вентилаторът на островният аспиратор..., после аз ще ти демонстрирам още 4 различни марки (с абсолютно идентични параметри и външен вид) на различни производители и вЕрвай ми, нямат нищо общо с това което съм монтирал там.

 

П.с. Не мисля да продължавам повече този разговор, защото се превърна вече в спор от типа - Кой от двата легена е по-лилав..., зеления или оранжевия B)

Link to comment
Share on other sites

Немисля да спирам, понеже несмятам че си прав. Както казах по-горе от климатизации не разбирам. Смея да твърдя обаче, че от отоплителни системи от този тип (камини с водни ризи, с вентилатори, управление на пелетни котли, соларни и панелни системи) разбирам понеже произвеждаме електроника за тях. От тази сфера си вадя хляба и имам опит 5 години вече и е на база това, което е минало през рацете ми. Ти съвсем целенасочено отричаш без да разбирам защо. Обвиняваш ме в това и онва, а аз с факти ти показах, че не АЗ съм го измисли. И хората го произвеждат и го монтират и го продават.

 

Моя шеф произвежда този тип вентилатори 15 години, дори е изнасял за Италия. Не е от вчера и днес тая концепция. На теб може да не ти е ясна, няма човек да знае всичко.

 

На Виден вентилатора не ме интерсува. Както казах не разбирам от такива и не за тях споря. Това не е отоплителен вентилатор нали? Обаче от горния тип твърдя, че разбирам.

Link to comment
Share on other sites

 

 

На Виден вентилатора не ме интерсува. Както казах не разбирам от такива и не за тях споря. Това не е отоплителен вентилатор нали? Обаче от горния тип твърдя, че разбирам.

За Херикс ли говорим ?

Да, на Виден вентилаторът е точно такъв, който издържа на средно високи температури (не става за димоотводи, но за тласкане на топъл въздух е идеален), а съм сложил такъв (въпреки, че не беше необходимо) по лично мои си съображения.

Би ли пояснил за аудиторията (щото на мене ми е ясно) кое е общото между електрониката и управленията за котли (които правиш) и типовете турбини, изолации на ротори и статори, корпуси, видовете лагери и прочее карантия в един вентилатор !?

Спри се !

 

П.с. Ако ти е интересна материята... като се случи да седнем на бира ще ти обясня някои подробности, които няма как да знаеш освен ако не се занимаваш точно с вентилатори

П.с.2 BTW Няма как да претендираш, че разбираш от т.н. "отоплителни" вентилатори, а не рабираш от т.н. климатични (боже, какви глупости ме караш да пиша)...., след като не ти е ясно, че отоплението и клматизацията са всъщност едно и също нещо !

Link to comment
Share on other sites

ОФФ : Аз ще отсъждам началото и края на рундовете :laughing: Видене, ти ще ги пренасяш да се издухват на вентилаора, че да видим аджеба дали ще стигнат до консенсус :)

Link to comment
Share on other sites

За Херикс ли говорим ?

Да, на Виден вентилаторът е точно такъв, който издържа на средно високи температури (не става за димоотводи, но за тласкане на топъл въздух е идеален), а съм сложил такъв (въпреки, че не беше необходимо) по лично мои си съображения.

Би ли пояснил за аудиторията (щото на мене ми е ясно) кое е общото между електрониката и управленията за котли (които правиш) и типовете турбини, изолации на ротори и статори, корпуси, видовете лагери и прочее карантия в един вентилатор !?

Спри се !

 

П.с. Ако ти е интересна материята... като се случи да седнем на бира ще ти обясня някои подробности, които няма как да знаеш освен ако не се занимаваш точно с вентилатори

П.с.2 BTW Няма как да претендираш, че разбираш от т.н. "отоплителни" вентилатори, а не рабираш от т.н. климатични (боже, какви глупости ме караш да пиша)...., след като не ти е ясно, че отоплението и клматизацията са всъщност едно и също нещо !

 

Само не разбрах кога Виден си ползва вентилатора, дето му дърпа пушека от кухнята за отопление? Доколкото съм видял нито има камина с въздушна риза, още по-малко го ползва да се отоплява с тоя вентилатор та ми го даваш за пример. Точно и ясно обясних как става с вентилатор, как може да се монтира и как се охлажда.

 

Обеснявам за аудиторията, въпреки че обясних вече 2 пъти. Занимаваме се с електроника за отопление, като към това се занимаваме и с производство на вентилатори само за отопление. Съответно трябва да знам как се монтира, какъв дебит дава, какви помещения могат да се утолят с това устройство и т.н. Само в тая насока се занимаваме. Ако за теб слънчев колектор или соларна система е система за климатизация за мен не е. И на всичкото отгоре имам средно образование силнотокова специалност в ТЕТ-а в Пловдив и ВИШУ в ТУ, така че знам какво има в един ел. двигател, как се проектира, как се произвежда, какви са отделните развоновдиси та даже и различните полета мога да нарисувам как си взадимодействат, реакции на котвата, векторни диаграми и какво ли още не свръзано с ел. двигателите.

 

Не съм съгласен, че климатизацията и отоплението са едно и също. Отоплението е подобласт на климатизацията. За това и 10 пъти написах какво точно правя. Не разбирам от климатици, не разбирам от вентилации, не разбирам и от аспирации по простата причина, че нито съм ги учил нито ги работя. Е да ама с отоплителни вентилатори се занимавам и смея да твърдя, че ги разбирам(не такива дето са сложени да дърпат пушека от свинските пържоли).

Link to comment
Share on other sites

jozo, спри да говориш глупости... Чувал ли си го този вентилатор да работи?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Използвам темата за климатизация да питам нещо конкретно...

Доколкото разбирм някои модели японски климатици, които се предлагат у нас, са произведени за японския пазар. Каква е цялата идея такъв тип климатици да се внасят и продават в България? Чета, че електрозахранването в Япония е 110V и за тези модели се изискват допълнителни неща, за да са съвместими с българския стандарт 220V. Но не това с електрозахранването е основния ми въпрос, като цяло ме интересува кое налага да се внасят и такива модели? Все пак всички основни японски марки си имат специално предназначени за европейския пазар модели, и точно тези модели се продават масово от вносители и дистрибутори по магазините. Та това не е ли достатъчно, ами се налага да се внасят и модели за японския пазар?

Link to comment
Share on other sites

Захранването в Япония е не 110, а 100 волта. Някои модели на Тошиба (и производни), дори обявяват авария и се изключват ако засекат напрежение над 105 волта. Иначе това което се предлага на нашият пазар с гръмките претенции, че е "японско", всъщност са добре направени китайски климатици, които са заявени от нашенските заявители да бъдат произведени по този начин. Номерът е прекалено евтин, обаче. Идеята е, че хората ще им повярват, че това наистина са японски климатици и съответно ще платят срамно високата сума която им се иска. Странното е, че този номер масово минава... Дори конкретно мога поименно да назова нашенците на които първи им хрумна тоя чалъм, но няма да го направя. При всички случаи обаче, тези климатици са доста идеи по-добри от масовият боклук който се предлага в момента, единствено цената им никак не е добра - неоправдано висока е.

Link to comment
Share on other sites

Даже Мицубишитата от климаком ли ?

Ебаваш ли се или просто още не си се събудил?

Link to comment
Share on other sites

Гадине, ко ша ричеш за http://www.technomarket.bg/products/09106735/hitachi-ras-rac-e14h3 - за помещение в което ще седи нон стоп включен на фиксирана температура? Ще го бъде ли? 25 или 28 квадрата е.

Ако помещението ти е вкъщи или е офис в който няма много-много да се влиза и излиза..., да, чудничък е. Ако говорим за магазин, там вече има твърде много неизвестни и просто няма как да ти кажа дали ще ти свърши работа.

Link to comment
Share on other sites

По моето питане аз малко се обърках. Ако съм разбрал правилно - всички марки японски климатици, които се продават в България не са произведени в Япония, така ли? Тези, които са предназначени за японския пазар (и са на захранване 100 волта, което не е стандартно за България) са китайски имитации/ментета? А тези климатици, които са предназначени за европейския пазар (както е общия случай за масово продаваните по магазините климатици) са още по зле от китайските ментета, така ли?

Разните там поделения и представителства на японските производители в България и те ли заявяват и продават "китайски" климатици?

При климатиците от среден и висок клас - там поне няма ли някакви изключения?

Link to comment
Share on other sites

По моето питане аз малко се обърках. Ако съм разбрал правилно - всички марки японски климатици, които се продават в България не са произведени в Япония, така ли? Тези, които са предназначени за японския пазар (и са на захранване 100 волта, което не е стандартно за България) са китайски имитации/ментета? А тези климатици, които са предназначени за европейския пазар (както е общия случай за масово продаваните по магазините климатици) са още по зле от китайските ментета, така ли?

Разните там поделения и представителства на японските производители в България и те ли заявяват и продават "китайски" климатици?

При климатиците от среден и висок клас - там поне няма ли някакви изключения?

Тотално си се объркал!

Наистина японски са едновремешната втора употреба. Чисто нови японски климатици няма как да се продават на нашият пазар поради две прости причини. Първо, стандартът на захранване и второ, цената им би била такава, че едва ли много хора биха си я позволили. За сведение можеш да погледнеш какви са цените на тамошният пазар. Това което се произвежда за европейския пазар не се произвежда в Япония (както и повечето неща за тамошния пазар), а предимно в Индия, Китай, Малайзия и Тайван, и си е на стандартно захранване като за Европа, т.е. 220 волта.Тези климатици се произвеждат под доста сериозен контрол и си струват всяка една стотинка. А боклук наричам това с което е залят нашия пазар, всякакви странни климатици, които са поръчани и произведени с единствената идея да бъдат евтини и следователно продаваеми, като на 99% се правят в Турция и Китай (не бива да се бъркат с качествените машини които се правят в тези две страни).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Какво ви е мнението и опитът с вентилаторите за баня? Каква марка е вашият, колко е шумен и дърпа ли достатъчно? Задавам въпросите, защото ще слагам два по 100 мм за вентилация на остъклен балкон, на който ще има готварска печка. След доста четене се оказа, че всички са почти едно и също, което не ми се вярва, но ... :))

Link to comment
Share on other sites

Какво ви е мнението и опитът с вентилаторите за баня? Каква марка е вашият, колко е шумен и дърпа ли достатъчно? Задавам въпросите, защото ще слагам два по 100 мм за вентилация на остъклен балкон, на който ще има готварска печка. След доста четене се оказа, че всички са почти едно и също, което не ми се вярва, но ... :))

 

Аз досега не съм намерил един свестен. Някой ако има информация да сподели, понеже и мен ме вълнува.

Link to comment
Share on other sites

Аз досега не съм намерил един свестен. Някой ако има информация да сподели, понеже и мен ме вълнува.

 

От скромен опит да кажа до сега смених 2 -купувани от Практикер -гаранция -неуважена. Последно взех един Руски от Алати -пишат че е с лагерчета. До сега вече 6м не е създал проблем, но не го използваме често. Другият който е във всекидневна употреба и от който съм страшно доволен е на една Полска фирма Елпласт-оранжава кутия пише че вносителят им за БГ е фирма Моби ООД Купих го пак от Алати. и на двата предни емблемата беше две букви една срещу друга синя и червена-говоря по спомени и на двата им се отдели перката от въртящата втулка, а единия накрая просто не се издържаше от шум.

Link to comment
Share on other sites

За вентилаторите:

 

CATA B-12 Matic - желязна машина, но не знам дали се продава още. Аз имам два от 2000-та година. Вярно, че единият си отиде (и как да не си отиде след повече от 10 години почти постоянна работа в баня), но другият си работи още отлично.

 

CATA X-mart - безумно скъп (110 лв), но страшно елегантен вентилатор. Изгоря му мотора и го смениха гаранционно, но смятам, че бе полят с вода и затова стана така. В момента изнася влагата от терасите ми и се справя добре.

 

VENTS - марка, която се появи наскоро и е евтина. Имам един в тоалетната и съм доволен от него.

 

Няколко наблюдения:

 

1. В никакъв случай не си купувайте евтини боклуци - груба грешка и пари на вятъра.

2. Почиствайте вентилаторите редовно и ги смазвайте! Това може да утрои живота им.

3. Не винаги най-скъпият вентилатор е най-добрият.

4. Не съм видял такова нещо като безшумен вентилатор - това е мечта. Има едни модели, но те са с безумни цени и не знам колко са истина...

5. ВИНАГИ ползвайте вентилатори с жалюзи.

Link to comment
Share on other sites

Има ли някой от потребителите тук който да се е занимавал с термопомпа? gado ти например?

Нали ми имаш телефона бе, майна!?

Звънкай и питай каквото те интересува. Аз и без това вече влизам твърде рядко тук...

Link to comment
Share on other sites

Нали ми имаш телефона бе, майна!?

Звънкай и питай каквото те интересува. Аз и без това вече влизам твърде рядко тук...

Следващият път когато се прибера ще ти звънна. Имаме идеята за подобна инсталация на малко над 1000 кв.м. площ общо. Има си обаче и някои особености.

Link to comment
Share on other sites

Следващият път когато се прибера ще ти звънна. Имаме идеята за подобна инсталация на малко над 1000 кв.м. площ общо. Има си обаче и някои особености.

Ок. За подобна площ вече започва да има смисъл подобна инсталация.

 

П.п. За сондажна система ли говорим или за вкопан топлообменник?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...