Jump to content
BulForum.com

Климатизация, отопление и вентилация


Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Ще се радвам да помогна с какъвто акъл мога (то не, че имам много... ама все пак)

 

П.с. А! И Видене, добре ще е да включиш в заглавието и отопление... защото за много хора това все още, няма нищо общо с климатизацията и вентилацията...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Имам си каминка аз една, щях и вентилатор да й изплющя... ала за беда шума е до долна махала.

Та тоя вентилатор реших да го засиля за вкарване на кислород към каминката - т.е. външен монтаж -, а за вътре идеи към какво да се насоча? Идеята е да няма НИКАКЪВ шум.

 

(забравих да допулня, неподходящия ми вентилатор е с 150мм и вече му беше вкопано място около камината, та ако може някакво сходно решение ама и да не е същото фи пак става)

______________

 

И понеже не знам къде (ама знам, че е за Гадо въпроса) - един приятел смята да почва някакви "начинания" и се интересува от витрини от вендинг тип - пускаш жълтица, получаваш продукт - за топли тестени изделия. Седят си у витрината отвън, иде някой, пуска злато, продукта пада, затопля се 10 секунди (микровълново или каквото е там) и си го взима човека. Има ли Гадине такова чудо във вълшебните ви складови помещения, та да пращам човека директно при теб?

Link to comment
Share on other sites

Имам си каминка аз една, щях и вентилатор да й изплющя... ала за беда шума е до долна махала.

Та тоя вентилатор реших да го засиля за вкарване на кислород към каминката - т.е. външен монтаж -, а за вътре идеи към какво да се насоча? Идеята е да няма НИКАКЪВ шум.

 

(забравих да допулня, неподходящия ми вентилатор е с 150мм и вече му беше вкопано място около камината, та ако може някакво сходно решение ама и да не е същото фи пак става)

______________

 

И понеже не знам къде (ама знам, че е за Гадо въпроса) - един приятел смята да почва някакви "начинания" и се интересува от витрини от вендинг тип - пускаш жълтица, получаваш продукт - за топли тестени изделия. Седят си у витрината отвън, иде някой, пуска злато, продукта пада, затопля се 10 секунди (микровълново или каквото е там) и си го взима човека. Има ли Гадине такова чудо във вълшебните ви складови помещения, та да пращам човека директно при теб?

По първият ти въпрос.... Дай мощноста на комината, има ли риза или е само оребрена, на какво гориво е, за вграждане лие и т.н. Най добре постни някакви снимки... и да започнем разговорът от начало !

По втори въпрос.... Дай някакви по-точни параметри и може би ще уредим нещо.

Link to comment
Share on other sites

По втория въпрос ще ти пратя аверчето - след 2 седмици, сега друса дупе у Италия на почивка.

 

1вия въпрос, на 3ти отивам да варя ракия, ще заснема всичко и ще постна материали.

Link to comment
Share on other sites

МОМЧЕТА, ЕВАЛА НА ДЯДО МИ - жив и здрав да е, на него съм кръстен Коста - ВИЖТЕ ЧОВЕКА КАК НАПРАВИ "ЧУДЕСИЯТА", докато аз се наканя да я синимам и питам Гадо >

 

03122010001.th.jpg 03122010.th.jpg 04122010.th.jpg

 

Тая хава я направи с един ключ за реглаж на оборотите на вентилатора за вкарване на въздуха от стаята и като пуснеш камината и вентилатора точно след 10 минути става БАНЯ целият етаж. На напълно затворени клапи с 2 цепенички кара 4-6 часа - в зависимост от това колко са големи.

Сега остава отвора за топлия въздух да го преместим по-близо до пода (за да не духа на нивото на лицето като си седнал) и да изведем още един поток към горния етаж за да се топли и той.

 

Говорим за отопляне на 25кв поне стая със стени дебели по минимум 60санта масивни, която не беше въобще отопляна 2 седмици, за 15 мин. се отопли всичко - знам, че беше топло ама който ги знае тия стени се сеща как дърпат.

 

Следва и обличане в декоративен камък на камината, декоративен камък и пред нея, а другата част от стаята ламинат.

 

______________________

 

Колебаем се дали да не направим един извод за въздух към горивната камера да идва отвън, а не да взима от стаята - ужким да е по-ефективно, по-богат на кислород ама и така гори толкова яко като му отвориш за въздух, че направо е плашещо, пък тези стени много мъчно се пробиват.

 

(съжалявам за гадното качество ама е с телефон е51, пък забравих апарата - все пак бях отишЕл да вАря ракия (само 120 литра на 65 градуса))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

host, я ми дай малко разяснение. Ти с вентилатора искаш да изтегляш топлият въздух или да играеш с него на горенето?

 

Иначе, няма смисъл да правиш за горивната камера да дърпа отвън въздух. Да си дърпа от помещенията. И тоя изход за топлия въздух наистина го дигнете по нагоре, че така ниско не е хава.

Link to comment
Share on other sites

Напротив, топлият въздух е желателно да се извежда колкото се може по-ниско в помещението ! Това обаче изисква монтиране на вентилатор който да го тласка, а вентилатори които хем да издържат на висока температура (t на въздухът + t на самият вентилатор в следствие от работата му), шем да са тихи и надежни..., не са некак ефтини. Когато помещението се отоплява чрез процес на горене е силно желателно да се осигури достъп на външен въздух към него ! Най-малкото за да не пада нивото на кислородът в него. Решението на тази задача е много просто и елегантно, прави се рекооператор от най-прост тип. Тоест, дупката за тръбата на коминът се прави с около 1/3 по-голям диаметър от същият на кюнеца и до нея се осигурява свободен достъп на свеж въздух. Логиката е пределно проста, чрез конвекцията на горещите газове в комина се съзава дисбаланс в налягането, което от своя страна предизвиква естествено засмукване от околната среда (постъпващият обем е абсолютно равен на изведения на вън), а благодарение на това, че външният въздух постъпва, обтичайки нагрятата конинна тръба, той отнема част от топлината на горещите газове, освободени от процесът на горене. Така по естествен път получаваме едновременно вентилация и отопление, без да има нужда от допълнителни мощности за компенсиране на температурните разлики.

Link to comment
Share on other sites

От гледна точка на ефективност е много по-добре да се изважда топлият въздух от по-ниско, ама за конфорта на хората не е никак добре. Това ще те брули в скалпа, както има вентилатор за топъл въздух (поне аз така разбрах).

 

Както е направено в момента наистина трябва вентилатор, който да нагнетява топлия въздух нагоре. Не е нужно обаче да е за висока температура. Ние произвеждаме 850 кубика вентилатори, за една фирма от Пещера, който ги монтира отдолу, директно на горивната камера, който изтласква горещият въздух на горе с въздуховоди по различните помещения. Нито мотора е по-специален, нито турбината. Има само малко изолация иначе наистина ще се изпече. Все пак той е долу при студеният въздух и се охлажда.

 

Ако ще се качва по горни етажи топлият въздух, според мен и доста по ефективно е със "смучеш" вентилатор. Монтира се в подпокривното пространство и той ще изтегля топлия въздух и ще го вкарва по помещенията посредством въздуховоди. Имаме и такъв тип вентилатори. Самите въздуховоди вътре не се нагряват повече от 80 90 градуса. При този тип сиситеми повечето в помещението където е горивната камера не вкарват въздих или да има решетка. В повечето случаи самата камера топли достатъчно даденото помещение.

 

П.П. За висока температура слагат вентилатори на такива сисистеми, само ако има проблем с комина. И този вентилатор е за димните газове и за това е за висока температура.

 

П.П.2 Тея вентилатори , които ги описвам са за топъл въздух. Не са като на пелетен котел, които подпомагат горенето и духат вътре в горивната камера. Там е съвсем друга бира

Link to comment
Share on other sites

Добре де не е ли по-добре да са отделени нещата? Въздуха който ще се върти в стаята изобщо да не минава ПРЕЗ камината а около нея иначе ще влезе и пушек в стаята което е крайно неприятно.

Link to comment
Share on other sites

Точно Дедо. Около камината има изградена кухина с термотухли, въздуха се форсира в нея от вентилатора и изтласква през другия отвор обратно пак в стаята от където е взет. Този въздух идва от стаята, заобикаля камината и пак е в стаята. Няма смесване със въздуха в горивната камера.

 

В самата горивна мислех да вкараме свеж отвън - студен, богат на кислород. Обаче така яко си гори дори и така, че не виждам смисъл - много са дебели стените за да ги пробия за въздуховод през тях.

 

Сега предстои извода за топлия въздух в тази "одая" да слезе на нивото на краката за да се използва ест. конвекция, както отбеляза Гадо.

Другото е да се направи въздуховод към горния етаж, с малко сечение и клапа с 3 положения -

1) отворено само долу

2) отворено само горе

3) отворено и в двете посоки.

 

Така 2 часа преди да се изнасят гостите нагоре или още в началото отварям на 3) и после ако няма никой на 1вия етаж, оставям камината е една цепеница за вечерта едвам да гори и на 2).

Link to comment
Share on other sites

.....

Не си ме разбрал правилно. Говорех за вентилатор който да изсмуква въздуха от външната риза и да го изтласква по въздуховод в долната част на помещението. Ако примерно, температурата на този въздух е около 60-70 градуса, това означава, че температурата на която трябва да издържа мотора на вентилатора трябва да е поне 110 градуса ! Това ако не е високотемпературен вентилатор, здраве му кажи.

Link to comment
Share on other sites

В самата горивна мислех да вкараме свеж отвън - студен, богат на кислород.

 

А комин няма ли ?

 

 

 

--------------

 

host, най-най-най-готиното нещо е да се прекарат тръби в пода и да се върти топла вода, загрята от камината. По-голям рахат от това няма. И ходиш по топличко. Само че това е свързано с такъв ремонт че ти се отщява.

Link to comment
Share on other sites

А комин няма ли ?

 

Ники, по коминът гадостите се изпускат на вън, а нищо не се вкарва !

И полагането на водно подово, изобщо не е свързано с някакви колосални разрушения (поне в общият случай)

Link to comment
Share on other sites

Тоя под - на тази стая точно - само аз 2 пъти съм го копал и преправял. Наистина не ми се занимава повече, в момента ефекта е идеален. И без това имам още за копане - едната стена се мокри от съседите, които си поливат двора и ще има упражнения с филц и т.н. Хич и през ум не ми минава да вкарвам и друга вода.

 

Комин си има и той въобще не е обект на занимавките ни ;) Всички тия въздуховоди само обикалят камината и връткат въздуха в стаята/стаите.

Link to comment
Share on other sites

- движението на микробите във въздуха е от пода към тавана , т.е. поглъщаме всичко, докато ако е др вид отопление топлия въздух е високо , охлажда се и се спуска към пода

 

Всякакво отопление което грее тавана всъщност топли комшиите ти отгоре а на теб продължава да ти е студено. Микробите си ги има независимо от това къде ти е отоплението това дали имаш парно или печка топлия въздух се движи нагоре.

 

Всичко друго е въпрос на пари и желание за ремонт. А е "тежко", защото трябва да се махнат мебелите да се кърти и т.н. Само при мисълта за подобен ремонт ми се изправят косите.

 

А серпентините да се ползват за охлаждане лятото дори не ми минава и през ума. Аз бих ги оставял да се топлят и тогава а с климатик да охлаждам въздуха. Така хем ще ми е топличко на краката хем студено на главата :)

 

За разширените вени - който си е предразположен и без това ще му станат, освен това кой е казал че цял ден ще стърча прав върху топлия под?

Link to comment
Share on other sites

 

А серпентините да се ползват за охлаждане лятото дори не ми минава и през ума. Аз бих ги оставял да се топлят и тогава а с климатик да охлаждам въздуха. Така хем ще ми е топличко на краката хем студено на главата :)

 

То, аз одеве се отказах да коментирам.... точно това мъдро решение

Link to comment
Share on other sites

Що бе, Галински! Хакаме два компресора и пускаме фреон по пода, да му е гадно на Ники и да ходи с калцуни юли месец laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

Що бе, Галински! Хакаме два компресора и пускаме фреон по пода, ма му е гано на Ники и да ходи с калцуни юли месец laughing.gif

Ти заеби тази работа, ами кво ше правим с жабетата които ще се завъдят след като подът се превърне в блато ?

Link to comment
Share on other sites

Не си ме разбрал правилно. Говорех за вентилатор който да изсмуква въздуха от външната риза и да го изтласква по въздуховод в долната част на помещението. Ако примерно, температурата на този въздух е около 60-70 градуса, това означава, че температурата на която трябва да издържа мотора на вентилатора трябва да е поне 110 градуса ! Това ако не е високотемпературен вентилатор, здраве му кажи.

 

Галински, ти не си ме разбрал. Точно за такъв вентилатор, който изтласква/изсмуква от външната риза на камерата говоря. Както ти казах в наща фирма точно такива произвеждаме. Въздуховодите се греят на макс 80 90 градуса както писах. И това е ако не е с недостатъчен дебит вентилатора или камерата се думка като за световно. Мотора е в задната част и е изолиран от турбината и си е най-обикновен. Проблем става ако самия вентилатор се затвори в кутия, да няма циркулация в задната част на самия корпус, където е двигателя. И нашият е така, френските са така, полските и италианските са така. Всичките копираме един от друг :rolleyes: Французите и поляите ползват мотор с външен ротор, с по-голяма турбина и ниски обороти, докато ние с макаронаджиите за същият дебит ползваме обикновен мотор с по-малка турбина и по-високи обороти.

 

П.П. Ние с климатизация не се занимаваме. Правим попринцип елктронни уреди за автоматика на отопление, ама вентилаторите и те са ни асортимент.

Link to comment
Share on other sites

Начи, глей ся ! Няма как да монтираш такъв вентилатор така, че моторът му да е в друг обем с по-ниска температура ! Причините са много и не смятам да се спирам на вяка по отделно. ВЕрвай ми..., по такива акита съм се хлъзгал достатъчно, за да знам точно за какво говоря ! Освен това, няма двигател (до около 250W) който да не е изчислен да се охлажда от въздухният поток, създаден от работата на турбината.Безумие е за подобна цел да се използват охлювен тип вентилатори, по простата причина, че всички те са напорни и следователно - Шумни ! Ако трябва да се предприемат и мероприятия за гасенето на шумът създаден от въздушната струя на подобен вентилатор, то тогава инсталацията ще се получи или прекалено обемиста, или прекалено скъпа... достатъчно сериозни доводи за да се избягва това решение.

Link to comment
Share on other sites

Галински, ти утрепа всички западни инжинери на такавива вентилатори с лопата. Пак да се повторя да не стане объркване, говоря за вентилатори, които изсмукват/нагнетяват въздух от въздушната риза на горивна камера. През фирмата са минали не 1 и 2 полски и френски вентилатори и всичките са на един и същ принцип.( с италианските нямам много допир). Да не говоря ние колко хиляди сме продали с тази конструкция точно за тази цел.(даже клиенти и за димни газове го пробваха ама там наистина изгоря мотора) И са си центробежни със сигурност., метален корпус, от едната страна турбина и от другата страна мотор.

 

Щум се получава при тези системи от вибрациите на турбината най-често. За това се балансират задължително. Или пък от шумен мотор, който предава резонанс и става една дъндания. Също вздуховодите да не са уребрени от вътрешна страна. Има такива продават се, не ги разбирам тях особено все пак съм ел. техник. Като се "вкара" въздуха нищо не се чува и си е абсолютно безшумно ако са спазени горните.

 

Относно монтажа има си как и даже се прави. Например както е сега случая на host. Доколкото прочетох има и втори етаж. От камината се тегли въздуховод вертикално на горе към покривното пространство. Е имено там е е вентилатора. Въздуховода влиза с коляно с Ф150 на входа на вентилатора и другия край излиза към другите въздуховоди за помещенията. Самия агрегат има достъп с топлия въздух само с турбината си, не и с мотора. Той си е в покривното пространство и пре спокойно си се охлажда от въздуха в него. Става перфектно.

 

Това решение смело мога да твърдя, че глупаво се пренебрегва. Последните години са модни камините с водна риза. Не са никак евтини за изпълнение, помпи, тръби, радиатоти, ЮПС пак си е скъпо. За ефективно пък никой неможе да ме убеди, че топлообмена гориво-вода-въздух е много по ефективен от гориво–въздух директно.

 

Ето как изглежда самия вентилатор, за който говоря:

 

product_1342.jpg

Link to comment
Share on other sites

.....

Продължаваме да говорим на различни езици! Когато ги казвам тези неща, имай предвид, че говоря от гледната точка на препатилото, а не според номенклатурата в нечий фирмен каталог! Остави ги ти западните инжинери на мира, това което си постнал е по-скоро 100% далекоизточен инжинеринг (същият за който бях споменал, че е или прекалено шумен, или прекалено обемист за да бъде монтиран в помещението). В канкретният случай изобщо не ставаше и дума да се разбиват тавани и стени..., за да се покрие далеч от слуха и погледа, подобна тенекиена недомислица. Няма да показвам тука схеми и снимки на правилните компоненти и решения, по простата причина, че ще нагазя прекалено навътре в материя, която в крайна сметка експлоатирам за да си вадя пари.

Подавам жокер -

Центробежните вентилатори за да работят ефективно, изискват повечко обороти т.е. генерират доста шум.

 

П.с. Стига сме спамили темата.

Link to comment
Share on other sites

Определено говорим на различни езици. Аз когато говоря тези неща ги говоря от гледна точка на опита, който имам. Знам как се правят подобен тип системи и ги правят. Директно ще кажа, че този вентилатор е копиран от италаинския такъв. Не аз съм го измислил или пък някой българин. Хората са го измислили и го продават както ти казах, а и ние го продаваме.

 

Понеже ме обвини, че едва ли не аз съм го измислил тоя вентилатор, ето ти френският вариант. Изобщо не е източен.

 

http://za-otoplenie....1%83%D1%85.html

 

http://www.kaminoteh...ntilatori.html#

 

На вторият лик, AN1-40, AН2-600 и т.н. са френските. Аз осови невиждам. Баш са си центробежни и такива се правят. Незнам явно не си виждал такава система и смело мога да твърдя, че са абсолютно безшумни. Ти говорориш за центробежен вентилатор като цяло, а не точно за тези.

 

В не конкретен случай аз невиждам как без да разбва нищо да мине през плоча и да топли горния етаж.

 

П.П. Тея дни имах на работа полски, можех да го снимам да видиш, че и той е 1:1.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...