Jump to content
BulForum.com

Климатизация, отопление и вентилация


Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
  • 5 months later...

Понеже смятам да си направя система с термопомпа въздух-вода, имам няколко въпроса. Има ли причина да предпочета моноблок или помпа с външно и вътрешно тяло или това е само конструктивно решение? При оразмеряването, има ли някакви съображения за режимите, когато ще се ползва минимален капацитет? Казано по друг начин, ако избирам м/у 8 и 12kW, ще има ли разлика в консумацията в полза на малката в дните когато ще ползвам 4kW, например? Сигурно трябват и допълнителни параметри, ама не знам кои имат отношение към конкретните въпроси.

Link to comment
Share on other sites

Понеже смятам да си направя система с термопомпа въздух-вода, имам няколко въпроса. Има ли причина да предпочета моноблок или помпа с външно и вътрешно тяло или това е само конструктивно решение? При оразмеряването, има ли някакви съображения за режимите, когато ще се ползва минимален капацитет? Казано по друг начин, ако избирам м/у 8 и 12kW, ще има ли разлика в консумацията в полза на малката в дните когато ще ползвам 4kW, например? Сигурно трябват и допълнителни параметри, ама не знам кои имат отношение към конкретните въпроси

Добре ще е да споделиш повечко подробности за климатизируемия обем. От написаното горе става ясно, че идеята не е много избистрена, а познанията в областта..., бегли. И за да не пълним темата с плява, предлагам да минем на лични.

 

П.п. Във всеки случай, дванадесет киловатовата система може да се направи така, че да консумира колкото осем киловатовата при занижено потребление. Но пък за сметка на това, когато се налага сериозно отопление или охлаждане, дванадесет киловата са си дванадесет киловата. Всичко е въпрос на правилно окомплектоване и изграждане на системата.

Link to comment
Share on other sites

Обема е около 200 кубика, с изолация, но 3 външни стени и кофти изолиран покрив на горния етаж, по мои сметки системата с 8кв е на ръба в екстремни условия с ниски температури и висока влажност. Дилемата е дали да се скача на големия вариант, който е и значително по-скъп или да се разчита на допълнително ел. подгряване в буферния съд, например. В цялата схема има и БГВ. Притесненията ми идват от "слухове", че при работа от под 50% от капацитета на помпата, ефективността спада т.е. 8кв е по-добре в 80% от случаите при мен. От къде е взето числото 50% и защо точно спада, не чух смислено обяснение.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност критичният праг е 30%. Допълнителният ел. подгрев в буфера до голяма степен  обезсмисля цялата идея и изобщо подобни... смехотворни изпълнения се правеха до преди петнадесетина години. В момента подобно нещо се използва само и единствено като допълнително обезпечаване в аварийна ситуация. А ценовата разлика между 8 и 12 киловата в никакъв случай не може да бъде драстична! 

 

П.п. Наличието на БГВ в системата оказва някакво влияние единствено при стартиране на инсталацията, понеже единствено тогава консумира някакво по-значително количество енергия, а инсталацията все още не е влезнала в стабилен режим.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Какви тръби са подходящи за аспиратор, но от външната страна по фасадата? Нямам възможност за друго решение и се налага да направя въздухоотвод по фасадата и нагоре.

Link to comment
Share on other sites

Добре де, тези разгъваемите дето вътре ги ползват подходящи ли са? Струват ми се малко паянтови, и че първата висулка, която стане там зимата ще ги събори. Поне два етажа трябва мина, за да изведа тръбата на място където няма да пречи. Освен това малко ме дразни, че ще загрози бялата фасада, ама все ще го преживея някак.

 

Има едни правоъгълни ПВЦ, ама не знам как ще им понесе слънцето.

Link to comment
Share on other sites

Гофре няма да стане. Ще замине за нула време. Това е за вътрешен монтаж. Правиш едно прехвърляне към ПВЦ тръба навън и това е. И какви са тия два етажа? Защо ще ги "минаваш"? Извеждаш навън и толкоз! И вътрешни въздуховоди нямате ли в кухните? Ако изобщо е в кухнята...  

Link to comment
Share on other sites

Няма, защото по проект не е била там кухнята. Ще ги минавам, защото отгоре над дупката ми се пада стая, която не искам да омирисвам.

Link to comment
Share on other sites

Ами, оказа се носеща колона от едната страна, а за да я обиколя трябваше да прецакам още 1 от и без това малкото ми кухненски шкафове, та реших навън да се движа по фасадата.

 

За момента, понеже ме притискаха хората да махат скелето сложих само решетка с коляно т.е. ще си ходи миризмата в стаята при отворен прозорец. Ще пробвам така как е, и ако ме дразни, някой ден ще търся стълба и ще си го направя.

Link to comment
Share on other sites

Точно защото е грозно, не ми се искаше. Сутринта мислех да ида да сложа от тези правоъгълните бели, но в крайна сметка се отказах. Скелето преди малко го извозиха, така че каквото било - било. След време ако трябва ще катеря, и без това всичко е на 3-4м височина - не е кой знае какво.

Link to comment
Share on other sites

Ако е толкоз ниско - няма грижи. Правоъгълните също са за вътрешен монташ - няма да изкарат и две години отвън. Само канални ПВЦ-та те спасяват. За около 10 години поне, макар на такова трасе да е рисково. Ако са на сянка обаче - вечно решение. Но грозно - много грозно. Другият вариант е да направиш кутия окло тях, но е силно скъпо решение. 

Link to comment
Share on other sites

Офффф...., Видене, пак приказваш силно убедително за неща от които си имаш съвсем бегло понятие!

Блиц въпрос.

1. Как мислиш, дали и без това мижавото вентилаторче ще има нужния напор за да преодолее два етажа през такова смешно сечение? (задавам така въпроса за да ти стане ясно какво питам)

 

2. Какво правим с конденза, който абсолютно задължително ще се получи (в изобилни количества при това) по вътрешната част на тази вертикално монтирана тръба?

 

П.п.  Цялото нещо би могло да се осъществи с въздуховод поне 200 х 200 и при задължителното наличие на втори вентилатор, работещ в синхрон с този на чадъра. Другото задължително нещо е наличието на кондензно гърне (в основата на вертикалния участък) и съответното отвеждане. Иначе цялата смрадлива гнас, дето ще започне да се събира, рано или късно ще прокапе обратно през аспиратора :))

Link to comment
Share on other sites

Алоу, беглия, ти взе да дебелееш и ти порасна работата... Верно съм пропуснал да кажа, че без втори вентилатор няма да мине, което не е болка за умиране. В посока нагоре не виждам какво ще му пречи, поручик Галицин. Аз при мен имам подобно нещо, но е доста късо и отвежда чист въздух... Кондензът също може лесно да се реши дори и без гърнета. И цялата дивотия, както предложих, можеше да я вкара към изолацията, но той човекът вече е приключил... 

 

Между другото голяма красота и естетика ще е 200х200 въздуховод, който ако не се лъжа хич не е евтин. Може да го помислят, че има кръчма у тях....  :laughing:

 

В крайна сметка винаги така се получава с т.нар. нестандартни решения. От типа да се прави кухня не в кухнята... :laughing:  

Link to comment
Share on other sites

Алоу, беглия, ти взе да дебелееш и ти порасна работата... Верно съм пропуснал да кажа, че без втори вентилатор няма да мине, което не е болка за умиране. В посока нагоре не виждам какво ще му пречи, поручик Галицин. Аз при мен имам подобно нещо, но е доста късо и отвежда чист въздух... Кондензът също може лесно да се реши дори и без гърнета. И цялата дивотия, както предложих, можеше да я вкара към изолацията, но той човекът вече е приключил... 

 

Между другото голяма красота и естетика ще е 200х200 въздуховод, който ако не се лъжа хич не е евтин. Може да го помислят, че има кръчма у тях....  :laughing:

 

В крайна сметка винаги така се получава с т.нар. нестандартни решения. От типа да се прави кухня не в кухнята... :laughing:  

Ъъъъ.... Прочети ми пак въпросите и се плесни един път зад врата! :grin:

Галицин - оувър анд аут ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...