Jump to content
BulForum.com

Врати и обков


Recommended Posts

Искаш да кажеш, да изкъртя самата каса + част от стената, за да сложа сложа цялата врата без да я режа? Струва ми се доста безсмислено и трудоемко занимание...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Кърти се отвора по касата при възможност.

 

Тц, идеята не ми се нрави, още повече, че конструкцията на вратата е на модулен принцип и сравнително лесно ще се отнемат от височината й тия 5 см., стига човек да има нужния инструментариум и познанията да го направи. Други мнения?

Link to comment
Share on other sites

Тц, идеята не ми се нрави, още повече, че конструкцията на вратата е на модулен принцип и сравнително лесно ще се отнемат от височината й тия 5 см., стига човек да има нужния инструментариум и познанията да го направи. Други мнения?

 

Зегето ми е в къщи. 5 сантиметра мога да ти ги взема, но съм до там, с панти не се занимавам.

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно прав е колегата с горния си пост, най-лесното е със зеге или циркулярче да се отнемат 5см и след това няма да имаш ядове.Много по-трудната част е напасването на ширината на вратата и пантите.Понеже от няколко месеца ремонтирам един апартамент до ключ, всичко се изкърти и се изхвърли и всичко се прави на ново, вкл. и вратите и миналата седмица слагах вратите, 6 на брой, и въпреки че съм гледал многократно по обекти и други места как ги монтират трябваше да осера първите 2-3 врати(лекичко разбира се, с около 3-4 мм :alien: ), за да сложа останалите перфектно :laughing1: .

Височината на врата няма да ти е проблем, но ширината, ако този половин сантиметър на вратата е в минус - кофти - като затвориш вратата ще свети и няма да уплътнява добре, ако е в плюс още по-кофти-трябва да режеш вратата по дължина, което е абсурдно и много трудно и дори да го направиш откъм задната страна, където ще са пантите пак ще се вижда и ще е грозно.3-ти вариант е да разнебитваш касата и оттам да я разшириш/стесниш с половин сант, но и това си е кофти работа-да разваляш вече сложена каса, къртене и после замазване на ново и най-вероятно боядисване около касата после....

Нещото, което препоръчвам аз е-отиваш до Алати, купуваш си за 140 лв има входни врати 90х200, метална(тенекиена по-скоро :laughing1: :pirate ) и си я слагаш(монтажа им е изключително лесен, защото са вече сглобени, само нивелираш, слагаш пяна и си готов) и така за ниска цена ще си сложиш една сравнително красива врата(наистина са докарани на външен вид).

И все пак, ако си решил да пригодиш старата мога да дам 2-3 съвета.

1.Ако вратата е по-тясна с половин сант - опитай се да разпределиш това разстояние равномерно откъм пантите и отпредната страна, така може и да няма аралъци като се затвори.Това можеш да направиш като подложиш някакви ламаринки или планки под пантите.

2.Ако е пък е по-голяма с половин сант(понеже не можах да разбера от поста ти) и се наложи да я режеш по дължина не го прави със зеге-никога не можеш да направиш идеално прав толкова дълъг срез със зеге и + това ще надъвче вратата с триончето и ще се вижда след това.Ползвай от тези малките ръчните циркулярчета - като това - работят на мн по-високи обороти(не надъвкват дървото) и имат водач, което ти позволява да направиш прав срез.Имам ткова, мога да ти услужа :) И с винтоверт мога да ти услужа, защото и той ще ти трябва за пантите и за заустника :)

3.Може да имаш проблем после и със заустника - ако езичето и патрона на вратата не съвпадат с височината на заустника в старата каса ще се наложи да ги местиш и да дълбаеш на ново, което си е кофти, защото след това ще остане дупка от мястото на старите.

Link to comment
Share on other sites

1.Ако вратата е по-тясна с половин сант ...

2.Ако е пък е по-голяма с половин сант(понеже не можах да разбера от поста ти)

 

Вратата идва половин сант по-тясна от касата. ;)

 

Мерси за съветите, макар че сигурно няма да имам време и желание да се захвана сам с напасването. Ако не намеря човек, дето да свърши работата "3 в 1" (рязане, снаждане, напасване), ще разгледам какви врати се предлагат на пазара.

Link to comment
Share on other sites

Зегето ми е в къщи. 5 сантиметра мога да ти ги взема, но съм до там, с панти не се занимавам.

 

Принципно това ми беше следващата реплика. Моето е винаги в багажника даже laughing1.gif

 

НО - пак ще кажа - да се съсипва готова врата по този начин е грешка.

Link to comment
Share on other sites

Абе "съсипва"...аз почти си я бях изхвърлил тогава (щото хвърлях всичко непотребно наред), но я прибрах в мазето най-вече по сантиментални причини, пък и вратата си беше хубава и масивна, направена на едни карета с кантове и т.н....така че не ме боли много колко ще я съсипя, а и ако не ми хареса, настоящата врата там си е достатъчно добра, само дето вече не ми харесва на външен вид след ремонта на жилището.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Да питам и аз - опит и отзиви от пловдивските фирми за интериорни врати имате ли? Коя е по-добра като качество? Какво ви е мнението за вратите с покритие от естествен фурнир и дали лакирането издържа или след 2-3 години ще трябва да се търкат и лакират наново? Нещо, което ме шокира е, че монтирали вратите само с пяна - нормално ли е, здраво ли хваща или просто така им е по-лесно, а после аз ще бера ядове? Благодаря ви!

Link to comment
Share on other sites

Така им е по-лесно, естествено! Весело става, когато някой кретен пеноса врата, без да я спъне. Застрелване в 4 точки е задължително за доброто дълголетие на вратата и нервите на собственика. Евтини врати и същвременно хубави - няма. Китайски боклуци - за бога недей! Има добри турски варианти, но трябва да проверявам кои бяха, че минаха години. Като цяло добра врата с обкова е около 400 лева. Солид, между другото, гледам имат прилични неща. Разбира се най-доброто си остава масивът. Каквото и да стане - шлайфаш, дялаш, лакираш - каквото ти душа иска.  

Link to comment
Share on other sites

Аз затова питах и за лака - в Явор в Асеновград могат да направят каквото им кажа с плоскости с естествен фурнир за около 400лв, но технологиите и начинът им на работа е силно притеснителен - байцват с гъбичка за миене на чинии, не знам как лакират, надявам се да не е с четка или валяк. Другите - дизар или както сега се наричат - диадорс имат различни варианти, като ламинатите са по около 350лв., а с естествен фурнир са по 550-600лв., а със стъкло  + 100лв. поне. Гледах и едни от Баня - до Разлог - 500лв, като продавачката ми заяви направо, че били кухи и като я чукнах ... тропа като ламарина от сирене. За пяната - всички ми казват, че ги слагали само с пяна - и асеновградските, и диадорс и други, които съм питал. Китайските срещу Тримонциум ги видях и ми стана лошо - на мострите фолиото се е отлепило, а след година ползване не ми се мисли. Вече започвам да се чудя дали да се сменят старите врати или да ги боядисам, защото като гледам ще платя за нови, за да си навлека проблеми ... 

Link to comment
Share on other sites

Ако имаш стари масивни врати, които не са изметнати, ползвай си ги. Свали ги, смени обкова и пантите, изжули ако трябва до дъно, лакирай си ги наново и си ти. 

Link to comment
Share on other sites

Че ще се махат - ще се махат, но ... като се сетя, че като сменяха дограмата и после 9 пъти ги връщах и сега гледам, че еднин малък стъклопакет са го объркали и мултифункционалния пласт са го сложили отвън на стъклопакета, а не отвътре ... и ми става лошо от майстори и фирми. В дървото правят чамови за 200лв. ... ама не са хубави, а и чамът ... Лоша работа! Пак ще обикалям и ще пиша!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Видене, както винаги ще излезеш прав!  B)  Обикалях още и се отчайвах още повече! Порта дорс - някакви полски, хартиено и PVC фолио, отвратително качество и материали. Въпреки високите цени от страницата им в интернет все пак реших да видя какво предлагат и в Солид - представителят им в Пловдив Азаро до моста на Герджика. Всъщност цените не са толкова високи, колкото изглеждат, а и в момента има намаление 10%, качеството е сравнително доста по-добро от всичко останало. Работят със същите материали както и дизар/диадорс, но цените са малко по-ниски (учудващо, като дизар се правят в Куклен, а Солид в София с оскъпяване за транспорт). Скоро ще има и подробности, а може би след месец и снимки на изработеното.

Link to comment
Share on other sites

Аз нямам навик да говоря напразно :)

 

Между другото чух, че интересни евтинджоси за интриор има в Баумакс, но не ти ги препоръчвам... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Искам да ви споделя пресния си опит с новата врата от Солид. Преди месец и нещо я поръчах - обработена за външни условия, с механична и, отделно, електромеханична брава, измерени характеристики на топлопреминаване и шумоизолация....изобщо, според мен, всичко от което се нуждае една външна врата.

 

До тук всичко е 6, бяха готови с вратата дори по-рано от предвиденото. Само дето, след монтажа (миналия вторник) до днес положението с нея се влошава. Първо, за мое огромно съжаление не можах да присъствам на първия монтаж (приятелката ми беше) и при "настройването" бяха изпилили грубо фабрично прахово боядисаните ями за шиповете. Вечерта на същия ден, когато успях да видя какво са сътворили, установих, че всъщност освен, че са орезили боята (която се предполага че пази метала от влагата навън), механично вратата не се заключва гладко. Към този момент още не бях пуснал тока, тъй като в момента се прави инсталацията, бях тествал само това. Обадих им се, реагираха доста бързо и изпратиха човек няколко часа по-късно. Дойде, тръгна пак да "тунингова" с пила. След забележка от моя страна, как това нещо ще ръждяса след месец, май се усети и каза че ще иде до цеха (на 5 мин от нас е) и ще вземе флакон със същата боя и ще пръсне местата. Всичко стана ок, поне за мен.

 

Днес обаче стигнах до момента с пускането на електромеханичната брава. Първо, лошо впечатление нарави избора им на кабел - много тънък за тази цел. Как да е, свързах всичко както си му е реда, пуснах захранващия им модул (икономисали са светодиод, който да показва има ли ток или не), и хоп изненада бравата нещо "прави парчета". След като звъннах на дежурния съпорт ми препоръчаха да премахна фабричната свръзка с пластмасова снадка и да си вържа кабелите директно. Ок, след това действие бравата проработи и хоп....след 5 мин вече бях заключен безвъзвратно от външната страна, а моите електричари от вътрешната. Картата цъкаше чуваше се моторчето, но само като опит да придвижи резето.

 

Последваха опити и чудене "дали му стига тока", "дали не заяжда леко и ако я натиснем/бутнем няма да се отвори". Стигнахме до там да подаваме ток от акумулатора на колата, за да сме сигурни, че всичко е ок. В крайна, сметка след още няколко разгова със съпорта (който беше доста в час) успях механично да избутам с пръст резето и да отворя, благодарение на факта, че врата още не беше замазана и обърната с каса. След отварянето, установих, че всъщност цялата каса се е изметнала, тъй като главите на болтчетата по крилото се триеха в касата и съответно надираха боята. Подозренията ми падат върху пяната и това, че вероятно в последните няколко дни се е разширила допълнително.

 

Тъй като утре няма никой подходящ, мисля в понеделник, да отида и на място при тях да искам да го оправят или дори да искам пълна рекламация, тъй като не мисля че изметната каса може да се оправи добре, да не говорим за вече прецаканото покритие на места. Единственото ми чудене е дали да я подам писмено (има ли смисъл?). Ще пиша като има продължение.

Link to comment
Share on other sites

 JDFU - предполагам е блиндирана с метална каса. Пяната не може да изметне металната каса - просто е монтирана криво или кекаво и се е изметнала. Може самата каса да е слаба, а вратата да е тежка и да е изметнала касата и т.н. От дизар (сега диадорс) като монтираха външната врата пак така пробиваха касата, за да направят отвори за езиците на бравите и най-тъпото е, че няма капачета/ламаринки, които да придадат добър външен вид, а ми седят едни дупки във желязото и това е.

Не съм писал за развитие по въпроса с интериорните врати, защото се появиха проблеми и май ще се отложи малко във времето тази смяна.

Притеснява ме този монтаж на касите само с пяна ... и ми се струва, че ако стане течение и вратата се блъсне 2-3 пъти накрая ще падне с касата ... Възможно ли е, или съм твърде недоверчив към новите методи и технологии?

Link to comment
Share on other sites

А от коя фирма я поръча?Аказа или Фиксатор?

 

Аз съм в София, поръчах директно от солид и техните монтажници ми я монтираха.

 JDFU - предполагам е блиндирана с метална каса. Пяната не може да изметне металната каса - просто е монтирана криво или кекаво и се е изметнала. Може самата каса да е слаба, а вратата да е тежка и да е изметнала касата и т.н. От дизар (сега диадорс) като монтираха външната врата пак така пробиваха касата, за да направят отвори за езиците на бравите и най-тъпото е, че няма капачета/ламаринки, които да придадат добър външен вид, а ми седят едни дупки във желязото и това е.

Не съм писал за развитие по въпроса с интериорните врати, защото се появиха проблеми и май ще се отложи малко във времето тази смяна.

Притеснява ме този монтаж на касите само с пяна ... и ми се струва, че ако стане течение и вратата се блъсне 2-3 пъти накрая ще падне с касата ... Възможно ли е, или съм твърде недоверчив към новите методи и технологии?

Касата е метална (декоративната се слага отделно, върху тази), и да вратата е тежичка. Иначе при мен вратата е захваната основно със стоманени шишове на поне 8-10 места в тухлите. Пяната е само за да запълни всичко останало.

Link to comment
Share on other sites

Брат, вратата е монтирана ТОТАЛНО НЕКАДЪРНО - от там идват всички проблеми и ЩЕ ИДВАТ още такива. Спори с тях до последно! Монтаж на метална каса с пяна?!?!? Безумие! При мен монтажа бе със жестоки анкери и шишове в бетона. Пяна може да се ползва за уплътнение, нищо друго! Интериорни или каквито и да е врати, монтирани с пяна СЕ СПЪВАТ! Ако не се спънат добре, пяната естествено ИЗМЯТА касата и довиждане на цялата работа. 

 

За мен тази врата трябва да бъде сменена с нова. Криво монтираната каса ще е вечен проблем. Непасването и пиленето доказват факта, че е криво монтирана. Ти заслужаваш смяна на вратата с нова и те съветвам да се бориш до последно за това. 

Link to comment
Share on other sites

Шишове си има разбира се, но освен тях и солидно количество пяна. В понеделник ще претендирам за нова каса, тъй като смятам, че на крилото нищо му няма, а иначе размерите са стандартни и предполагам не ги произвеждат като чифт.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...