Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за хардуер


Mockingbird

Recommended Posts

On 1/4/2022 at 2:05 PM, plameni said:

 

Най-вероятно постът ми вече няма да е актуален за твоя проблем, но го оставям като вариант за евентуално решение.

 

Ако настройките на предишната машина са били за Boot to UEFI Mode, при прехвърляне на другия компютър, BIOS невинаги успява да намери UEFI bootloader-а.

Трябвало е да избереш "Startup Settings", след това "UEFI Firmware Settings" и Restart.

От boot-настройките трябва да му се посочи ръчно къде се намира и тогава има шанс да тръгне. 
Тук има описание (с картинки) как се прави.

 

 

 

Благодаря за включването ти, като Ти отвърна с информация, защо е нямало да стане по този начин; която предполагам може да ти е интересна, пък и на друг.

 

Конфигурацията от която се опитвах да прехвърля уиндоус, беше от 2008-ма година по времето на която, изобщо не е съществувала въпросната UEFI опция и като добавим, че уиндоуса никога не е ъпгрейдван, той не е съдържал в себе си информация за възможните видове компоненти, които биха били ползвани за него - такова съобщение ми излезе, когато опитах всички възможни начини и явно бях нацелил точния.

 

Цялата работа си я обяснявам, като все едно слагаш процесор модел 2021г на дъно модел 2019г и трябва да ъпгрейднеш биоса му, за да разпознае по-новият модел процесор.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

От едно известно време единия ми хард започна да изчезва и да се появява през произволен период от време... 

Реших, че джама се е омазал и направих нова инсталация.. Спря... Но напоследък започна отново...

Проверка (когато е видим) с HDSentinel казва 100% здраве.

Като че ли, когато го натоваря с торент програмата, тогава се изключва...но не съм 100% сигурен. Проблем с дъното (другия хард-SSD си е наличен винаги) или проблем с харда?! 

Link to comment
Share on other sites

Дали не е захранване?

Иначе ако има нещо важно - си го съхрани на друго място, просто за сигурност

Link to comment
Share on other sites

На първо време просто смени кабелите, с които си го вързал. Аз преди време имах подобен случай и се оказа точно насран кабел.

Link to comment
Share on other sites

Всичко съм копнал на външен хард още като започна да прави номера.

Компа работи добре, не съм имал драма със захранването до сега, което не означава, че не е то и е вече за смяна…Все пак е към 7-8 годишно май….

Пробвах с друг конектор/кабел на захранването и пак прави същите номера. Сменях и SATA портовете на дъното - няма разлика. Не съм сменял самия кабел, но откъдЯ-накъдЯ ще работи емнайсе години и изведнъж ще рече, че не иска вече….Не знам, ще го пробвам и с друг кабел…

Сега се сещам, че май ми се търкаляше един 160гб seagate някъде, ще взема да го пробвам него в същите условия….

Link to comment
Share on other sites

Дисковете са чувствителни към захранването. Ако почне да прави някакви мизерии по тоците. Затова го предложих. Не може ли да го вържеш на друг комп и да видиш там как се държи? Да се разбере дали е самия диск или друго по машината

Link to comment
Share on other sites

@Mockingbird

1514127806_.JPG.a09d2e4380a946e162f20d28c177fd97.JPG

 

Едва ли ама все пак... Калпав Сата кабел/връзка мисля ще трупа грешки в лога, видим от Сентинел:

 

image.png.e110e5f057a07648f17a62500dc27c3a.png

 

въпреки това дискът ще е на 100%. И все пак бих сменил Сата кабела.

Може да пробваш и някои от Storage настройките в биос :unsure:

 

Оттам нататък, последен драйвер на диска, последен биос, друг диск, друго захранване.. и накрая- друго  дъно/компютър :D

Върви се във възходящ ред от лесното/ евтиното... 

 

Link to comment
Share on other sites

Благодаря! Прегледах и там, never е. Sentinel-a не казва нищо. В биоса рових, всичко е нормално. Последна версия е...също и драйвера... Днес, ако ми остане време, ще закача и другия хард за проба, както и ще сменя отново sata порта, също и кабела....Пък да видим...

Нямам друг комп, на който да пробвам харда....., но ще изключа едно по едно нещата със сегашния...

А че е време за нов компютър, време е, ама последния път парите отидоха за друго...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

В момента имам само 1 отзад, кутия попринцип е доста смахната, цялата е в дупки, но я взимах заради подвижния панел. 

https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mid-tower/masterbox-q500l/

 

По-често ще трябва да й чистя филтрите. 

Link to comment
Share on other sites

Няма вентилатори отпред? Каква е тая смотана кутия бе? :D 

Значи трябва да запълниш всичките дупки за вентилаторите. Сложи 2 отдолу също така.

Иначе ще влиза прекалено много прах ако нямаш вентилатори, които да вкарват въздух, а само такива, които изкарват. Чистене на филтрите няма да ти помогне. Ще влиза през всеки един процеп на кутията.

 

Вземи от този Арктик, който ти показах. 2 120мм за отдолу, 1 за отзад и 2 120мм за отгоре. Според мен ако сложиш 2х140мм отгоре ще има прекалено много изходящ поток и двата отдолу няма да могат да се справят. Ще трябва да играеш с оборотите.

 

Как ще ги регулираш? За дъното ли ще ги свързваш и 5-те?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, w00x said:

Според мен ако сложиш 2х140мм отгоре ще има прекалено много изходящ поток и двата отдолу няма да могат да се справят.

 

Ще дърпат през предния панел. Целия е на дупки

section6-img-imageleftorright.png 

Link to comment
Share on other sites

Всъщност се оказва, че могат да се слагат и отпред :) Нищо, че в сайта не е споменато. ОО, ако тръгна да влизам във филм със преходници ще се откажа тотално. Искам някакви, които са plug and play.  И да забравя. 

Май ще е по-добре да туря отпред един и горе два, и да сменя този отзад. 

 

Иначе конектори има: 

1 x CPU Fan connector(s)

1 x CPU OPT Fan connector(s)

3 x Chassis Fan connector(s)

1 x AIO_PUMP connector

 

Quote

The parts we listed ensure maximum compatibility. You can fit fans at the front even with a PSU longer than 140mm. In fact, even with a 160mm PSU such as the V850 Gold you can still fit a very long GPU or two like Asus Strixes shown here.

 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

Не бях забелязал, че то реално панели тука няма. :D Всичко е дупки.

 Значи и с 2х140 ще стане.

Какви преходници? За какво? Нещо не те разбрах.

Link to comment
Share on other sites

Та последно един отред и два отгоре и сменям задния. Този отпред ще вкарва въздух. 

@plameni да бе ама трябва да се чистят от време на време. Сега като го разглабям ще ги изсмуча. 

 

@w00x P14 e 140мм, P12 e 120мм ;) 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

И все пак не разбрах къде смяташ да го включиш? На кейса си ли? Или в дъното? Кутията поддържа ли PWM?

 

7 minutes ago, kotora said:

 

@w00x P14 e 140мм, P12 e 120мм ;) 

 

Да, знам. :D Реших, че ще успееш да се ориентираш и сам. А и първоначално искаше 140мм.

Link to comment
Share on other sites

Кейса няма PWM, на дъното ще е всичко. Горе съм посочил какви конектори има. Та за това се чудех дали няма да ми трябват преходници?

Link to comment
Share on other sites

Дори да няма PWM, няма ли контролер със захранване за вентилаторите, които в момента са на кутията? Моята също е на Кулермастър и има. Дори има бутон, с който се регулира скоростта на някои от вентилаторите.

 

Не съм чувал за преходници аз, не знам какво имаш предвид.


Ако накачиш повече вентилатори, ще ти трябва един малък контролер за вентилатори, който се закача вътре и дори не се вижда.

Link to comment
Share on other sites

В момента в Кутията има 1 вентилатор отзад и 1 на CPU-то. Няма PWM тая кутия за 60лв. 


Абе общо взето няма много да се променят нещата. Тук са правили ревю на темературите с различни схеми и май най-добрия вариант ще е сменям този отзад и слагам 2 отгоре, и евентуално мога да ползвам стария 120 да го бодна отпред. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...